Zobacz wątek - Projekt ustawy zmian w ruchu drogowym AM, A2 i spółka...
NAS Analytics TAG

Projekt ustawy zmian w ruchu drogowym AM, A2 i spółka...

Przepisy, prawo
_________

Postprzez Hellrider » 4/9/2008, 19:20

Andy , powiedz, a co mi polecisz na motor turystyczny do 50 koni, w cenie do 6-7 tysięcy.

Ja myślałem o CB 750 Seven Fifty (jeśli znasz się na motorach to wiesz, że to nie jest potwór mocy ani momentu). Potem jak się dowiedziałem o tych 35 kW (48 koniach) to pomyślałem , że może Transalp się zmieści - niestety , nie mieści się.

Mam fałszować dokumenty, czy dać sie zabić jadąc 250tką po autostradzie z kuframi i plecaczkiem (czytaj "być wyprzedzanym przez wszechobecne TIRy i "zawsze przepisowo jeżdżących" katamaraniarzy.

Dlaczego kategoria B będzie od 16 lat? Tatuś kupi synkowi Subaru Impreze WRX, i synek w wieku 18 lat może tym jeździć.

Ile razy słyszałeś o wypadkach samochodziarzy "wracających z dyskoteki" i o ich "niedostosowaniu prędkości do warunków" , a ile razy o motocyklistach? Ja częściej słysze o wszelakich wypadkach samochodów po imprezach.
Avatar użytkownika
Hellrider
Świeżak
 
Posty: 98
Dołączył(a): 2/9/2008, 15:31


Postprzez andy7 » 4/9/2008, 19:39

Hellrider napisał(a):
Dlaczego kategoria B będzie od 16 lat? Tatuś kupi synkowi Subaru Impreze WRX, i synek w wieku 18 lat może tym jeździć.


Moze najpierw przeczytaj to co bylo pisane ze zrozumieniem, o ile bylo w ogole cos ze zrozumieniem napisane, bo to wszystko to radzej dziennikarskie sensacje w celu podbicia nakladu sprzedazy i wywolania sensacji.

Z tego co wiem, to ma byc wprowadzony model lub przepis, ze PJ bedzie mozna robic majac lat 16 1/2 lub moze tak jak obecnie egzamin praktyczny na miesiac porzed skonczeniem 17 - go roku zycia. Warunkiem jazdy bedzie osoba towarzyszaca w postaci rodzica, czlonka rodziny, opiekuna. Pomysl przyszedl ze Szwecji i Austri ktore byly prekursatorami ( po czesci USA ) W tych krajach po wprowadzeniu w zycie wypadkowosc zmalala o 40 %. ( ciekawe o ile spadnie w PL ? - i czy to wprowadza ? )


Hellrider napisał(a):
Ile razy słyszałeś o wypadkach samochodziarzy "wracających z dyskoteki" i o ich "niedostosowaniu prędkości do warunków" , a ile razy o motocyklistach? Ja częściej słysze o wszelakich wypadkach samochodów po imprezach.


Poruszyles b. ciekawy problem, ktory moze wlasnie po tym roku przejezdzonym pod okiem doswiadczonego kierowcy, ktory bedzie sluzyl rada w nieciekawych sytuacjach ( a tak wlasciwie to sama jego obecnosc neidopusci juz do jego powstania ). moze i w PL wypadkowosc sie zmniejszy .

Sprawdz moj post ktory pisalem wczesniej. Nie wierze w to aby moc byla ograniczona do 47 KM. Motocykle w krajach zachodnich przychodza do dealera w dwoch wersjach ( dealer ma mozliwosc zamowienia w/g swoich potrzeb / przewidywan / prognoz ) wersja do 34 KM i otwarta. Bedziesz mogl wiec kupic motocykl o poj. 600 ccm do 34 KM.

Nie wiem czy sevenfifty jest dlawiony, tala opcja moze byc, przy odrobinie szczescia moze bedziesz mial mozliwosc zakupu zdlawionej wersji, jak chcesz moge sie dowiedziec.

Wytyczne EU mowia wyraznie 25 kW = 34 KM, motocykl ciuezszy niz 136,25 kg o wspolczynniku 0,16 kW / kg lub 6,25 kg na kW.

:wink:
andy7
Moderator
 
Posty: 3268
Dołączył(a): 2/2/2008, 11:55


Postprzez Hellrider » 4/9/2008, 20:04

http://bip.mi.gov.pl/pl/bip/projekty_aktow_prawnych/projekty_ustaw/ustawy_transport_drogowy/proj_ust_kieruj_pojazd/px_projekt_040808.pdf (otwórz link)

Niestety, u nas jest mowa o 35 kW ;)

Informacja jest z działu "Akty prawne" "Projekty" ze strony ministerstwa infrastruktury, więc raczej nie jest to plotka, ani tania sensacja ...

Niestety.. :/
Avatar użytkownika
Hellrider
Świeżak
 
Posty: 98
Dołączył(a): 2/9/2008, 15:31

Postprzez andy7 » 4/9/2008, 20:17

OK wydaje mi sie, ze informacja ze strony gov.pl sa wiarygodne. Na razie nie mam najmowszych wiadomosci, mam dostac do konca miesiaca, tylko czy dostane ? nawet jezeli to wejdzie to bedzie i tak lepiej niz myslalem. W koncu EU cos robi. Do 01.01.09 juz nie tak daleko.

:wink:
andy7
Moderator
 
Posty: 3268
Dołączył(a): 2/2/2008, 11:55

Postprzez Bystry » 4/9/2008, 20:49

Hellrider napisał(a):Ile razy słyszałeś o wypadkach samochodziarzy "wracających z dyskoteki" i o ich "niedostosowaniu prędkości do warunków" , a ile razy o motocyklistach? Ja częściej słysze o wszelakich wypadkach samochodów po imprezach.


Na motorze, jak jest dobrze nawiany to nawet na nim nie ustoi prosto więc tym bardziej nici z jechania ... a w puszcze wsiada i jedzie ... 1 zakręt i chyba wiadomo ...
Prawo jak prawo, wariaci będą jeździć czym chcą i bez prawka, a Ci co będę chcieli jeździć z prawkiem i legalnie, będę się często wkur... :) Wiem po sobie :)
Avatar użytkownika
Bystry
Stały bywalec
 
Posty: 1017
Dołączył(a): 2/9/2008, 16:57

Postprzez Invi » 4/9/2008, 22:23

Ciekawe Wspólnota Europejska wymusiła na Polsce prawo według którego jedynym sensownym motocyklem dla 18latka jest GS500 (swoją drogą jak to ma się do suwerenności Polski? Tak krzyczymy że trzeba się uniezależnić energetycznie od Rosji a pchamy się w uzależnienie od WE) tyle że dzięki tej samej WE GS500 jest nie do zajerestrowania na terenie tejże WE (norma Euro3).

Co do prawka to tak jak kilka razy już pisałem jestem za wprowadzeniem prawka nawet od 16 lat. Szaleństwo? Tyle że ja kierując puszką nie mam najmniejszych szans na taki poziom jaki mam na motocyklu, czemu? Bo puszką do 18'stki prawie nie jeździłem a pierwszy motocykl miałem w wieku 13 lat (a jeszcze wcześniej motorower). To trochę tak jak z nauką języków w pewnym wieku nie ma szans na naprawdę dobre opanowanie ruchu drogowego i fizyki jazdy.
Avatar użytkownika
Invi
VIP Ścigacz.pl
 
Posty: 6277
Dołączył(a): 15/7/2008, 14:12

Postprzez andy7 » 5/9/2008, 06:32

Invinciblee napisał(a): Ciekawe Wspólnota Europejska wymusiła na Polsce prawo ...


gadasz juz jak Herbatkowy. Polska chciala wejsc do Uni czy nie ? Podpisala, ze dedzie przejmowac wytyczne Uni czy nie ? Nie wdrazasz praw placisz kary, chyba logiczne, pozatym te ustawy / prawa maja wejsc nie tylko w PL ale we WSZYSTKICH krajach UNI.

Invinciblee napisał(a):
...w pewnym wieku nie ma szans na naprawdę dobre opanowanie ruchu drogowego i fizyki jazdy.


Widac nie masz wiekszego pojecia na ten temat. Znane mi sa przypadki gdzie ludzie robia kat. A grubo po 40 - tce i jezdza lepiej niz niejeden 18 latek po kursie w PL. Rzecz tylko w tam kto i jak szkoli. Osoba starsza zalapuje pewne sprawy nieco szybciej ze wzgledu na doswiadczenie jakie juz posiada, podchodzi do calego zagadnienia inaczej - nie emocjonalnie. Moge sie zgodzic z tym, ze pewne cwiczenia w ktorych trzeba sie " powywijac " mlodzianowi beda wychodzily lepiej i zalapje je szybciej - te jednak nie wplywaja na caloksztalt jazdy.

:wink:
Ostatnio edytowano 5/9/2008, 18:58 przez andy7, łącznie edytowano 1 raz
andy7
Moderator
 
Posty: 3268
Dołączył(a): 2/2/2008, 11:55

Postprzez emils » 5/9/2008, 13:28

andy
podnisisz Nam cisnienie tymi wypowiedziami...

to mam teraz isc do salonyu i za 26tys kupic nowy motor tylko dlatego,ze jest zdlawiony?
moze TY na to masz,ale ja niestety zbieram na moto juz 2 lata i nie wiem,czy uzbieram zeby kupic sobie go za rok.

a co do prawka na B
Hellrider-wiesz jak puszkarze tlumacza cos takiego? ze wiecej jest wypadkow na moto (co do liczby jednosladow) niz na puszkach. tylko nikt nie patrzy,w jakim wieku sie rozbijaja autami. ja w swoim miescie wiele mialem przypadkow,gdzie puszka z dzieciakami w srodku jechala z impry. wszyscy wstawieni. przez skrzyzowanie jechali na max no i wiadomo. 5 trumien wiecej na cmentarzu...
herbatkowy napisał(a):To wazne, motocykl to nie jest 100koni i plastiki, to cos wiecej. 100koni + plastiki staje sie motocyklem dopiero wtedy, gdy wsiadzie na niego zapalony i zakochany MŁODY CHŁOPAK, ktory z czasem staje sie motocyklista.
Avatar użytkownika
emils
Świeżak
 
Posty: 231
Dołączył(a): 13/3/2008, 22:01
Lokalizacja: masz taki motor?

Postprzez Hellrider » 5/9/2008, 14:35

Andy7, tylko ze Unia o ile pamiętam dała wytyczne , które powinny być spełnione do roku 2010 .

A w Polsce oczywiście chce się to wprowadzić wcześniej. Jestem teraz w takiej sytuacji, że nikt nie wie , kiedy ta ustawa wejdzie. W WORDzie we Wrocławiu powiedzieli mi, że sami nie wiedzą.

Jak ich zapytałem czy jak rozpoczne kurs na A to będę mógł zdać egzamin po nowym roku.... to powiedzieli że nie wiedzą ... :D przecież to śmiech jest.

Wychodzi na to, że zapisując się dziś na kurs zapłaciłem 400 zł (robie tylko 10 godzin doszkalających, bo mam A1) , a jeśli nie wyrobie się do końca roku, to nie wiadomo, czy robie A2 czy po staremu, czyli zwykłe A.

To jest właśnie Polska, do ważnych spraw, służby zdrowia, reformy rent i emerytur to się nie zabierają, ale jeśli chodzi o ograniczanie SWOBÓD OBYWATELSKICH to Polska pierwsza!!! Wyskakują przed szereg...
Avatar użytkownika
Hellrider
Świeżak
 
Posty: 98
Dołączył(a): 2/9/2008, 15:31

Postprzez masino » 5/9/2008, 15:19

Czekam na prawko już od 2 lat , specjalnie nie robiłem A1 i nie kupywałem 125 żeby zaoszczedzić kase ,a tu mi miesiąc przed jak taka ustawe wprowadzą to chyba sie pochlastam ,ja sie pytam co ja mam teraz kupić ????Że niby gs-a jak on mi wogole sie nie podoba i nie ma takiego dźwięku silnika ;/ Wale te osiągi i moc pozwolcie mi jeździć na moto o wyglądzie scigacza i takim samym ryku silnika, a nie pierdziawy 2-suwowe :/
Avatar użytkownika
masino
Świeżak
 
Posty: 215
Dołączył(a): 12/7/2008, 19:59
Lokalizacja: Suwałki

Postprzez herbatkowy » 5/9/2008, 16:45

Co do andy7 poobrazaj mnie jeszcze troche, powiedz jak to ja bardzo sie nie znam, zrob ze mnie na sile kretyna, i przyznaj ze pomysl z nowymi przepisami to super rozwiazanie.

Hellrider napisał(a):To jest właśnie Polska, do ważnych spraw, służby zdrowia, reformy rent i emerytur to się nie zabierają, ale jeśli chodzi o ograniczanie SWOBÓD OBYWATELSKICH to Polska pierwsza!!! Wyskakują przed szereg...


O tym ciagle mowilem i mowie. Mozna tez spojrzec na to z drugiej strony, robia wszystko zebysmy placili im wiecej :) Jak juz to wczesniej mowilem, to dopiero poczatek...

Andy7 jestem tak jestem anarchista, bo widzisz jezeli jedni rzadza dupami innych to wychodzi to co mamy. Niedlugo bedziemy oddawac panstwu 80% swoich zarobkow, w zamian mamy godzine policyjne, dziury na drogach, i caly ten dobrobyt... To co teraz mamy to czyste barbarzynstwo i ustroj dla cwaniakow, dziwie sie, ze karetki i straz pozarna jeszcze przyjezdza na wezwania, bo przeciez po co? Ludzie i tak i tak zaplaca, a i na pojazdach sie zaoszczedzi, i na paliwie... Oczywiscie czekam na prawdziwego znawce ktory powie mi, ze sie nie znam, ze nie czytam ze zrozumieniem i tak dalej :) Odrazu mowie ze na zaczepki chołoty nie odpisuje.

Wiecie ktos kiedys powiedzial ze w kraju ktory umiera, samochod sluzy do tego zeby bylo bezpieczniej, a w kraju ktory sie rozwija samochod sluzy do tego zeby bylo szybciej.
Na końcu będziemy pamiętać nie słowa naszych wrogów, ale milczenie naszych przyjaciół.
Avatar użytkownika
herbatkowy
Bywalec
 
Posty: 608
Dołączył(a): 12/8/2008, 14:22
Lokalizacja: Ostrołęka

Postprzez Nigoss » 5/9/2008, 17:19

Osobiscie mam nadzieje, ze jak cos to nowe przepisy wejda w polowie 2009 roku tak kolo czerwca. Bo teraz zaczynam kurs na prawko kat. a i nie wiem czy zdaze na egzamin w tym roku. Ogolnie jesli ktos wie to ile od zakonczenia kursu czeka sie na teorie i nastepnie na praktyczny?? Z gory thx za odpowiedzi.
,,Motocykle to nie tylko moja pasja, ale też moje życie''
Avatar użytkownika
Nigoss
Bywalec
 
Posty: 567
Dołączył(a): 5/9/2008, 17:01

Postprzez Hellrider » 5/9/2008, 18:14

We Wrocławiu 3 - 4 tygodnie w tej chwili.

Choć czasem ktoś się wycofuje i można znaleźć termin na "za tydzień" (np. dziś jak byłem w WORDzie we Wrocku to było jedno wolne miejsce na 11 września)

Pozdrawiam ;)
Avatar użytkownika
Hellrider
Świeżak
 
Posty: 98
Dołączył(a): 2/9/2008, 15:31

Postprzez andy7 » 5/9/2008, 19:23

emils napisał(a):andy
podnisisz Nam cisnienie tymi wypowiedziami...
to mam teraz isc do salonyu i za 26tys kupic nowy motor tylko dlatego,ze jest zdlawiony?
moze TY na to masz,ale ja niestety zbieram na moto juz 2 lata i nie wiem,czy uzbieram zeby kupic sobie go za rok.


Jakiej kategori masz w tej chwili PJ ? Czy buty / ciuchy kupujesz tez na wyrost czy dopasowane. Jezeli masz kat A to czemu pytasz sie mnie jaki motocykl masz kupic ? Taki na jakie zezwala Ci prawo, chyba jasne, czy nie ? Nikt chyba nie zmusza Cie do kupowania czegos na co niemasz uprawnien, a to, ze marzy Ci sie cos innego, to sorry ale to zupelnie inna bajka.

Wpadles na pomysk, ze zdlawiony motocykl mozna oddlawic i to wcale nie duzym kosztem ?

herbatkowy napisał(a):Co do andy7 poobrazaj mnie jeszcze troche, powiedz jak to ja bardzo sie nie znam, zrob ze mnie na sile kretyna, i przyznaj ze pomysl z nowymi przepisami to super rozwiazanie.


Mowie to co widze, tak niektorzy Cie odbieraja, mnie rowneiz niekazdy odbiera tak jak bym chcial ale takie jest zycie I nie mam o to do nikogo pretensji. Nazwanie kogos anarhista nie jest obrazliwe, tak samo jak mlodym gniewnym.

Nikt nie jast w stanie zrobic kogos czy czegos z Ciebie, mozesz to jednak zrobic sam wypowiadajac sie w taki czy inny sposob. Sam wiesz ile masz lat, I Twoje wypowiedzi po prostu pasuja do Twego wieku, i nie jestes w stanie tego ukryc.

emils napisał(a):andy
podnisisz Nam cisnienie tymi wypowiedziami...
to mam teraz isc do salonyu i za 26tys kupic nowy motor tylko dlatego,ze jest zdlawiony?
moze TY na to masz,ale ja niestety zbieram na moto juz 2 lata i nie wiem,czy uzbieram zeby kupic sobie go za rok.


Jakiej kategori masz w tej chwili PJ ? Czy buty / ciucha kupujesz tez na wyrost czy dopasowane. Jezeli masz kat A to czemu oytasz sie mnie jaki motocykl masz kupic ? Taki na jakie zezwala Ci prawo, chyba jasne, czy nie ? Nikt chyba nie zmusza Cie do kupowania czegos na co niemasz uprawnien, a to, ze marzy Ci sie cos innego, to sorry ale to zupelnie inna bajka.

Wpadles na pomysk, ze zdlawiony motocykl mozna oddlawic i to wcale nie duzym kosztem ?

herbatkowy napisał(a):Co do andy7 poobrazaj mnie jeszcze troche, powiedz jak to ja bardzo sie nie znam, zrob ze mnie na sile kretyna, i przyznaj ze pomysl z nowymi przepisami to super rozwiazanie.


Mowie to co widze, tak niektorzy Cie odbieraja, mnie rowneiz niekazdy odbiera tak jak bym chcial ale takie jest zycie I nie mam o to do nikogo pretensji. Nazwanie kogos anarhista nie jest obrazliwe, tak samo jak mlodym gniewnym.

Nikt nie jast w stanie zrobic kogos czy czegos z Ciebie, mozesz to jednak zrobic sam wypowiadajac sie w taki czy inny sposob. Sam wiesz ile masz lat, I Twoje wypowiedzi po prostu pasuja do Twego wieku, i nie jestes w stanie tego ukryc.

herbatkowy napisał(a):…Niedlugo bedziemy oddawac panstwu 80% swoich zarobkow, w zamian mamy godzine policyjne, dziury na drogach, i caly ten dobrobyt...


Co Cie boli ile bedziesz oddawal, jezeli zostanie Ci w kieszeni tyle aby godnie zyc ? Godzin policyjnych jeszcze niema ostatnio z tego co pamietam byly w 1981 byles wtedy na swiecie ? Pamietasz to ? y widzisz tylko dziory a nie widzisz nowych drog o asfalcie jak tafle ktorych I inne kraja moglyby pozazdroscic. Rzymu tez w jeden dzien nie zbudowano, a drogi zawsze byly sa I beda jadne lepsze inne gorsze tak samo jak i w innych krajach.

Zeby nie bylo ja jestem za stopniowaniem PJ I uwazam, ze 35 kW na pierwsze moto to za duzo i, ze 25 kW wystarczyloby w zupelnosci, co z tego jak nikt sie mnie nie poslucha i bedzie wolno wsiadac na 35 kW.

:wink:
andy7
Moderator
 
Posty: 3268
Dołączył(a): 2/2/2008, 11:55

Postprzez House MD » 5/9/2008, 19:29

Widzę ,że nie dojdziecie do porozumienia , luzik.
It has no sense. :)
Avatar użytkownika
House MD
Świeżak
 
Posty: 438
Dołączył(a): 4/6/2008, 12:11

Postprzez andy7 » 5/9/2008, 19:36

Spoko, na razie dyskusja i to na calkiem niezlym poziomie
kuluem123 napisał(a):...Nie da się zrobić przekrętu w urzędzie ?
| | https://www.youtube.com/channel/UCIhJl1 ... TGw/videos
andy7
Moderator
 
Posty: 3268
Dołączył(a): 2/2/2008, 11:55

Postprzez emils » 5/9/2008, 19:48

nie,ja poprostu stwierdzam,ze nie kazdy ma kase,zeby kupowac nowe moto,ktore jest zdlawione.

a aporo czytania ze zrozumieniem...
powinienes sie uczyc od herbatkowego,bo jak narazie cos kiepsko CI idzie...
herbatkowy napisał(a):To wazne, motocykl to nie jest 100koni i plastiki, to cos wiecej. 100koni + plastiki staje sie motocyklem dopiero wtedy, gdy wsiadzie na niego zapalony i zakochany MŁODY CHŁOPAK, ktory z czasem staje sie motocyklista.
Avatar użytkownika
emils
Świeżak
 
Posty: 231
Dołączył(a): 13/3/2008, 22:01
Lokalizacja: masz taki motor?

Postprzez Hellrider » 5/9/2008, 19:53

Niestety. Mnie rownież nie będzie stać.

Czyli albo zrobię przed wprowadzeniem tego (na razie to tylko plotki, co oznacza, że w tym roku napewno jeszcze nie wejdzie ;)).

W WORDzie pytałem , słyszeli o tym prawku, ale wiedzą tyle co i ja :D Czyli nic konkretnego.

Wątpie by CB 750 (wymarzony motor) była blokowana. Chyba niestety będzie trzeba "środki przekonywujące" , i zarejstrować ją na te 35 kW :/

P.S. A jeśli chodzi o odzież , to sądzę, że buty motocyklowe Dainese, spodnie również Dainese, kask firmy Caberg, i kurtka Spidi są wystarczającym zestawem. Każdy kto zna się na motorach zna te firmy i wie, co o nich sądzić.

Na bezpieczeństwo byłem w stanie wydać 2-3 tysiące złotych. Bo to mi posłuży nawet na mocniejszych maszynach, bo kupiłem porządne ubrania.

Ale niestety, na motor więcej niż 7-8 kafli nie jestem w stanie wydać.
A co dopiero mówić o 19k na GSa, 21k na CBF 500, które pewnie będą jednymi z nielicznych, blokowanych motocykli.
Ostatnio edytowano 5/9/2008, 19:58 przez Hellrider, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Hellrider
Świeżak
 
Posty: 98
Dołączył(a): 2/9/2008, 15:31

Postprzez House MD » 5/9/2008, 19:56

Tak zapytam ,ta ustawa działa już w innych państwach UE ,jakby były jakieś dane ,'+' i '-' tego projektu ,chętnie bym poczytał ,analizy ,wykresy i statystyki. Niby ma być coraz lepiej przyrost PKB ,rozwijająca się gospodarka , coś się dzieje i wiem to po swojej małej gminie.Chłopaki nie zamartwiajcie się tym całym kałem ,wszystko się okaże już w niedalekiej przyszłości.
Avatar użytkownika
House MD
Świeżak
 
Posty: 438
Dołączył(a): 4/6/2008, 12:11

Postprzez andy7 » 5/9/2008, 20:28

emils napisał(a):nie,ja poprostu stwierdzam,ze nie kazdy ma kase,zeby kupowac nowe moto,ktore jest zdlawione.
a aporo czytania ze zrozumieniem...
idzie...


Moze powinienes pisac troche jasniej, bo nie kazdy widac rozumie co masz na mysli.

Z innej beczki zastanowiles sie nad tym, ze jezeli prawo wejdzie w zycie to w interesie samych producentow bedzie lezalo aby wyprodukowac odpowiednie zestawy dlawiace roznego rodzaju sprzet na te wymagane 35 kW i wypoaszenie ich w odpowiednie papiery typu atest ?

House MD napisał(a):Tak zapytam ,ta ustawa działa już w innych państwach UE


na razie nie slyszalem ( co o niczym nie znaczy ). Jest czeski film i nikt nic nie wie. Moze pod koniec tego miesiaca bede mial jakies wiadomosci. EU dazy aby przepis byl wdrazony w tym samym czasie a jak bedzie, czas pokaze.

:wink:
andy7
Moderator
 
Posty: 3268
Dołączył(a): 2/2/2008, 11:55

Poprzednia stronaNastępna strona


Powrót do Prawo



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości




na gr