Zobacz wątek - [poradanik] Jak kupić motocykl - formalności krok po kroku
NAS Analytics TAG

[poradanik] Jak kupić motocykl - formalności krok po kroku

Przepisy, prawo
_________

[poradanik] Jak kupić motocykl - formalności krok po kroku

Postprzez wadam » 20/8/2016, 15:39

Nauczony swoimi doświadczeniami postanowiłem napisać krótki poradnik jak kupić i zarejestrować motocykl, czyli wszystko co trzeba zrobić, żeby dopełnić formalności i o niczym nie zapomnieć. Sam szukałem w różnych źródłach co po kolei trzeba robić więc mam nadzieję, że mój mini-poradnik będzie przydatny.

1) Gdy już znalazłeś motocykl
Gdy już wypatrzyliÅ›my odpowiedni egzemplarz najlepiej jest udać siÄ™ do warsztatu celem przeglÄ…du przed zakupem. Sam dowiedziaÅ‚em siÄ™ wielu rzeczy, których moim okiem laika bym nigdy nie zauważyÅ‚ – co byÅ‚o robione, co trzeba zrobić itp.
Gdy dowiesz się co zaraz będzie do robienia (płyny, filtry, napęd lub coś więcej) daje to dobrą pozycję do ewentualnych negocjacji cenowych.

2) Zakup
Przed podpisaniem umowy warto sprawdzić czy sprzedajÄ…cy przekaże: kartÄ™ pojazdu/dowód rejestracyjny/potwierdzenie ubezpieczenia (elementy niezbÄ™dne – ubezpieczenie warto sprawdzić czy jest opÅ‚acone za caÅ‚y rok czy też na przykÅ‚ad tylko jedna rata – handlarze tak czÄ™sto robiÄ…!), komplet 1 lub dwa kluczyki lub narzÄ™dzia (czÄ™sto ich niestety brakuje przy używanych motocyklach).
UmówiliÅ›cie siÄ™ na odpowiedniÄ… cenÄ™ i chcesz podpisać umowÄ™. Wzorów w Internecie jest peÅ‚no wiÄ™c nie dajÄ™ swojego ani nie liniujÄ™ do konkretnych. Ważne, żeby znalazÅ‚y siÄ™ w niej: Dane sprzedajÄ…cego (z adresem, pesel, seria i numer dowodu osobistego), Dane nabywcy – te same jak wyżej. UWAGA! Nie jest niezbÄ™dny numer NIP (PESEL wystarcza).
Trzeci element w umowie – opis przedmiotu umowy (czyli nabywanej maszyny): musi siÄ™ znaleźć: marka/model, rok produkcji, nr silnika, nr ramy, nr rejestracyjny czy kolor. Dane te Å‚atwo można odczytać z karty pojazdu/dowodu rejestracyjnego ale bezpieczniej sprawdzić ich zgodność z tym co jest na maszynie ;) .
W umowie muszą się też znaleźć (co zabezpiecza i kupującego i sprzedającego) zapisy o:
-Potwierdzeniu zbywającego, że pojazd stanowi jego własność i jest wolny od wad prawnych, nie stanowi przedmiotu zabezpieczenia i praw osób trzecich;
- Ustalonej przez strony kwocie transakcji;
- przeniesieniu przez sprzedającego na rzecz kupującego własności pojazdu, za kwotę X której odbiór sprzedający kwituje a nabywca kwituje odbiór pojazdu.
- Znajomość stanu technicznego przez nabywcę.
- oraz standardowy zapis, że w sprawach nieuregulowanych ww. umową obowiązują przepisy KC.
Kolejna kwestia, że nie potrzebujecie oficjalnego formularza umowy -można ją spisać długopisem na kartkach (w dwóch egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron).

Po podpisaniu umowy, przekazaniu ustalonej kwoty oraz maszyny, dokumentów i kluczyków jesteś już szczęśliwym motocyklistą! Gratulacje. Ale pamiętaj o niezbędnych sprawach, które jeszcze przed Tobą:

1) PODATEK
ObowiÄ…zujÄ…ce przepisy nakazujÄ… w ciÄ…gu 14 dni od zakupu zÅ‚ożenie deklaracji PCC3 (uwaga! W Sieci krążą stare druki PCC1 – nie sÄ… aktualne!).WypeÅ‚nienie deklaracji jest bardzo proste. Jeżeli jednak nie czujesz siÄ™ na siÅ‚ach skorzystaj z mojego ulubionego formularza online pod adresem http://www.pcc-3.pl/.
Przy zakupie motocykla obowiÄ…zuje 2% podatek. SÄ… to wiÄ™c stosunkowo niewielkie kwoty przy zakupie używanych maszyn i moim zdaniem nie warto zaniżać wartoÅ›ci w umowie/zeznaniu bo i tak urzÄ…d później weryfikuje je z tabelami. Jeżeli bÄ™dzie za maÅ‚o – dorzuci karÄ™.
Jeden egzemplarz PCC3 składamy w odpowiednim Urzędzie Skarbowym, po złożeniu otrzymujemy numer konta, na które możemy przelać wyliczoną sumę lub od razu zapłacić w urzędowej kasie.

Przy składaniu warto mieć kopię PCC3 i poprosić o przybicie pieczątki z potwierdzeniem złożenia. Taki egzemplarz czasami warto mieć w domu.
2) Rejestracja w wydziale komunikacji
W ciÄ…gu 30 dni od zakupu trzeba dokonać przerejestrowania. W tym celu udajemy siÄ™ do stosownego do miejsca zamieszkania urzÄ™du. Musimy mieć ze sobÄ…: dowód osobisty, umowÄ™ zakupu, kartÄ™ pojazdu, dotychczasowy dowód rejestracyjny i starÄ… tablicÄ™ rejestracyjnÄ…. Wniosek o rejestracjÄ™ można zazwyczaj pobrać ze strony urzÄ™du lub wypeÅ‚nić na miejscu (wypeÅ‚niamy tam dane pojazdu – jak przy umowie) oraz ewentualnie podajemy zindywidualizowane oznaczenie tablic jakie chcemy posiadać (na takie trzeba czekać, przy standardowych sÄ… losowe wydawane od rÄ™ki).
Przy rejestracji otrzymujemy informacjÄ™ ile siÄ™ należy za przyjemność przerejestrowania (u mnie w Olsztynie 121zÅ‚). OpÅ‚acamy od razu w kasie urzÄ™du (UWAGA – zazwyczaj tylko gotówka!). Z potwierdzeniem wracamy do urzÄ™dniczki, która wydaje nam nowe tablice, zwraca dokumenty (karta pojazdu zostaje do czasu odbioru wÅ‚aÅ›ciwego dowodu rejestracyjnego) i otrzymujemy tymczasowy dowód rejestracyjny.
RejestrujÄ…c nie musimy wykonywać nowego badania technicznego – jeżeli jest aktualne (robione przez poprzedniego wÅ‚aÅ›ciciela – wystarczy).
Na właściwy dowód trzeba czekać od 2 do 4 tygodni (do odbioru w Urzędzie).


3) Przepisanie ubezpieczenia
Jeżeli zdarzyło się, że poprzedni właściciel ubezpieczył motocykl i okres ubezpieczenia nakłada się na czas kiedy jesteś już nowym właścicielem z reguły można dokonać cesji ubezpieczenia na nowego właściciela. W tym celu najlepiej zadzwonić do ubezpieczyciela który widnieje na odcinku polisy, który otrzymałeś przy zakupie i zapytać co trzeba zrobić, żeby przenieść ubezpieczenie. W moim przypadku było do wyboru spotkanie z tym agentem lub mailowy kontakt z ich biurem, przesłanie skanu dowodu osobistego i prośba o aneks do umowy ubezpieczenia.
Oczywiście jeżeli nie było aktualnego ubezpieczenia to przed wyruszeniem na dwóch kołach musimy zawrzeć umowę z dowolnie wybranym ubezpieczycielem.

Jeżeli czegoś nie zawarłem w tym mini-poradniku to albo zapomniałem albo wynika to z mojej niewiedzy. U mnie proces przerejestrowania wyglądał jak powyżej.
ZgÅ‚aszajcie uwagi – bÄ™dÄ™ poprawiaÅ‚/uzupeÅ‚niaÅ‚.

Mam nadzieję, że komuś to się przyda i do zobaczenia na drodze!

Adam
Avatar użytkownika
wadam
Świeżak
 
Posty: 19
Dołączył(a): 15/1/2016, 15:57
Lokalizacja: Olsztyn


Postprzez Szafa » 21/8/2016, 20:03

4) Zakup frędzelków.

LwD.
Śmierć, kutazzz i zniszczenie. Jakie życie taki rap.
Avatar użytkownika
Szafa
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 1682
Dołączył(a): 28/5/2006, 19:52
Lokalizacja: Pzn


Postprzez wadam » 21/8/2016, 21:46

Jak cos ci nie psuje to nie musisz czytac. Albo nabijac sobie postow
Avatar użytkownika
wadam
Świeżak
 
Posty: 19
Dołączył(a): 15/1/2016, 15:57
Lokalizacja: Olsztyn



Powrót do Prawo



Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości




na górê