Zobacz wątek - Srad 750 obejście air boxa
NAS Analytics TAG

Srad 750 obejście air boxa

Mechanika tylko powyżej 125cc.
_________

Postprzez cioracz » 21/1/2015, 20:56

Czekaj bo nie ogarniam. Przy 14tys dopiero sie normalnie zachowuje czy jak?
EDIT. co do tej lambdy to zebys zle nie pomyslal. Ona jest umiejscowiona w jednym miejsciu :D
Ostatnio edytowano 21/1/2015, 20:58 przez cioracz, Å‚Ä…cznie edytowano 1 raz
Simson s51 jest, Jawa 350 typ.632 jest
Avatar użytkownika
cioracz
Mieszkaniec forum
 
Posty: 2129
Dołączył(a): 2/1/2014, 20:15
Lokalizacja: Opatów/Kielce


Postprzez Fugu » 21/1/2015, 20:56

Nie do konca.

Lambda jest potrzebna tylko po to, zeby katalizator dostal wystarczajaca ilosc tlenu, zeby mogl pracowac. Wywalenie jest stosunkow proste:

www.ebay.de/itm/o2-Oxygen-Lambda-Sensor ... 1308304475

Po wlozeniu tego czegosc masz lepsze przyjecie gazu, natomiast motocykl produkuje wiecej syfu (CO, Nx)....
Avatar użytkownika
Fugu
Mieszkaniec forum
 
Posty: 2115
Dołączył(a): 5/1/2014, 21:28


Postprzez djgwozdek » 21/1/2015, 20:59

inaczej do 13 tys idzie normalnie bez zająknięcia,pali od strzała szybko wchodzi na obroty, dzięki za zainteresowanie moją sprawą ,bo na innych forach nic...zero pomocy a sam nic bym nie wskórał a tak więcej pomysłów
djgwozdek
Świeżak
 
Posty: 16
Dołączył(a): 17/1/2015, 21:08
Lokalizacja: Bytom

Postprzez cioracz » 21/1/2015, 21:04

Fugu lambda bada stan ogolny tlenu w spalinach. Co lambda ma do katalizatora? ;)
Simson s51 jest, Jawa 350 typ.632 jest
Avatar użytkownika
cioracz
Mieszkaniec forum
 
Posty: 2129
Dołączył(a): 2/1/2014, 20:15
Lokalizacja: Opatów/Kielce

Postprzez Fugu » 21/1/2015, 21:21

cioracz napisał(a):Fugu lambda bada stan ogolny tlenu w spalinach.

Przeciez to napisalem...

cioracz napisał(a):Co lambda ma do katalizatora? ;)

To, ze ilosc tlenu w spalinach jest wazna dla poprawnej pracy katalizatora.

Doczytaj na czym polega roznica miedzy pierwsza i druga generacja katalizatorow.
Avatar użytkownika
Fugu
Mieszkaniec forum
 
Posty: 2115
Dołączył(a): 5/1/2014, 21:28

Postprzez cioracz » 21/1/2015, 21:26

No dobra, zgodze sie. Ale jedno wynika z drugiego. Wiec skoro bedzie dobra mieszanka to w spalinach bedzie odpowiednia dawka tlenu wiec i tak katalizator bedzie minimalizowal emisje tlenku wegla
Simson s51 jest, Jawa 350 typ.632 jest
Avatar użytkownika
cioracz
Mieszkaniec forum
 
Posty: 2129
Dołączył(a): 2/1/2014, 20:15
Lokalizacja: Opatów/Kielce

Postprzez Fugu » 21/1/2015, 21:31

Kat potrzebuje wiecej tlenu, niz wynika to z tego co ty zwiesz "dobra mieszanka". Wlasnie dlatego wyciaga sie sondy lambda i zastepuje je elementami sugerujacymi ze mieszanka jest optymalna (pod wzgledem pracy katalizatora, a nie mocy).

Obrazek
Avatar użytkownika
Fugu
Mieszkaniec forum
 
Posty: 2115
Dołączył(a): 5/1/2014, 21:28

Postprzez djgwozdek » 21/1/2015, 22:35

Spoko tylko gdzie siÄ™ to montuje?
djgwozdek
Świeżak
 
Posty: 16
Dołączył(a): 17/1/2015, 21:08
Lokalizacja: Bytom

Postprzez cioracz » 22/1/2015, 17:45

Fugu napisał(a):Kat potrzebuje wiecej tlenu, niz wynika to z tego co ty zwiesz "dobra mieszanka".

To skąd on ten tlen ma wziąć skoro jest go za malo w spalinach? Twierdzisz ze konstruktorzy popełnili błąd?
Simson s51 jest, Jawa 350 typ.632 jest
Avatar użytkownika
cioracz
Mieszkaniec forum
 
Posty: 2129
Dołączył(a): 2/1/2014, 20:15
Lokalizacja: Opatów/Kielce

Postprzez Fugu » 22/1/2015, 18:04

Wkreca sie to w kolektor – przeciez pisalem i poslalem linka z zdjeciami, na ktorych widac nakretke przyspawana do kolektora.

cioracz napisał(a): To skąd on ten tlen ma wziąć skoro jest go za malo w spalinach? Twierdzisz ze konstruktorzy popełnili błąd?

Ilosc tlenu w spalinach regulujesz stosunkiem powietrza do bezyny. Ilosc powietrza jest (pomijajac silniki z doladowaniem) mniej wiecej stala. Wtryskujesz wiecej bezyny – masz mniej tlenu w spalinach i vice versa.
Avatar użytkownika
Fugu
Mieszkaniec forum
 
Posty: 2115
Dołączył(a): 5/1/2014, 21:28

Postprzez djgwozdek » 22/1/2015, 18:36

A wiec sprawa wygląda tak motocykl mam 40km od domu,byłem dzisiaj sprawdzić co i jak i na 200%jestem pewny że w systemie doładowania powietrznego jest wszystko popier...że aż miło,2 wężyki nie wiadomo do czego maja byc podłączone luzem zrobiłem milion kombinacji ,i doszłem do wniosku że czujniki i trujniki ,zaworek zwrotny i inny szajs po prawej stronie ramy nie dostaje żadnego zasilania powietrzem i nie ma możliwości by to działało ,teraz wygląda to tak że przy gardzielach są jak sie nie mylę takie nyple i wszystkie są zaślepione a do jednego był podłączony wężyk ,który podejrzewam że ma iść do układu tych czujników, a znich sądząc po zaworku zwrotnym na ten mosiężny dinks ,co steruje tą klapką ,nie ma możliwości bym to zrobił nie wiedząc jak ma to oryginalnie wyglądać ;/ jedyna opcja że jak się zrobi cieplej postawie jakiemuś uprzejmemu motocykliście flaszkę dobrej wódki ,za ściagniecie baku i airboxu i porównanie mojego układu zasilania i jego i porobienie zdjęcia i myślę że wtedy jestem wstanie to ogarnąc tak nie szans,nie mam sondy lambda w kolektorze ani miejsca na nią ale ....tym zajmę sie po tym jak uporam się z resztą ,mam dosyć ale ogólnie motocykl chodzi dobrze nie stuka nie puka ,wiec jeszcze trochę determinacji i powinno byc ok

Same zdięcia tez by mi dużo dały ale nie umiem nic narazie znaleść
djgwozdek
Świeżak
 
Posty: 16
Dołączył(a): 17/1/2015, 21:08
Lokalizacja: Bytom

Postprzez Invi » 22/1/2015, 18:56

O właśnie, porównać z innym sradem będzie najprościej. Tych kabli na logikę nie podłączysz :D To nie wsk, bez wczytania się w serwisówkę nie rozgryziesz jak to działa :D


Fugu napisał(a):
cioracz napisał(a): To skąd on ten tlen ma wziąć skoro jest go za malo w spalinach? Twierdzisz ze konstruktorzy popełnili błąd?

Ilosc tlenu w spalinach regulujesz stosunkiem powietrza do bezyny. Ilosc powietrza jest (pomijajac silniki z doladowaniem) mniej wiecej stala. Wtryskujesz wiecej bezyny – masz mniej tlenu w spalinach i vice versa.


Eeee? Co? :D Gdyby tak było to silnik wszędzie oprócz otwartej na maksa przepustnicy pracowałby na stanowczo zbyt ubogiej mieszance, a gaźnik byłby urządzeniem 100 razy lepszym od wtryskiwaczy, podczas gdy to wtryski umożliwiają spalanie bogatszej mieszanki :P A katalizator, do poprawnej pracy nie wymaga ani mieszanki ubogiej, ani bogatej tylko właśnie bardzo dokładnie ustawionej mieszanki, z lambdą niemal idealnie równą 1.
Avatar użytkownika
Invi
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 6277
Dołączył(a): 15/7/2008, 14:12

Postprzez djgwozdek » 22/1/2015, 19:01

ciężko znaleźć serwisów kę mam jedną ale jakość zdjęć zostawia wiele do życzenia i nic na nich nie widać a co po samych schematach to nie łapie ;D kurde nie umiem znaleźć żadnego zdjęcia
djgwozdek
Świeżak
 
Posty: 16
Dołączył(a): 17/1/2015, 21:08
Lokalizacja: Bytom

Postprzez Fugu » 22/1/2015, 20:02

Trocho glupio to napislaem - przyznaje ;)
Moze inaczej:
Invi napisał(a):Gdyby tak było to silnik wszędzie oprócz otwartej na maksa przepustnicy pracowałby na stanowczo zbyt ubogiej mieszance

ECU wie ile powietrza dostajesz i dopasowywuje ilosc bezyny tak, zeby wlasnie osiagnac optymalne spalanie - lambda = 1, jak piszesz ponizej.

Invi napisał(a):A katalizator, do poprawnej pracy nie wymaga ani mieszanki ubogiej, ani bogatej tylko właśnie bardzo dokładnie ustawionej mieszanki, z lambdą niemal idealnie równą 1.


Spojrz na grafike ktora wkleilem pare postow wyzej - dokladnie to pokazuje.
Avatar użytkownika
Fugu
Mieszkaniec forum
 
Posty: 2115
Dołączył(a): 5/1/2014, 21:28

Postprzez Fugu » 22/1/2015, 21:40

Lambda nie jest czujnikiem temperatury:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Sonda_lambda
Sonda lambda – czujnik mierzÄ…cy zawartość tlenu w spalinach, umieszczany w ukÅ‚adzie wydechowym silnika spalinowego. Pozwala to na precyzyjne dozowanie skÅ‚adu mieszanki paliwowo-powietrznej.

http://www.ngk.de/pl/technika-w-szczego ... dy-lambda/

Katalizator nie jest dopalaczem, w wypadku silnika spalinowego:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Reaktor_katalityczny
Reaktor katalityczny (popularna nazwa – katalizator samochodowy) – część ukÅ‚adu wydechowego wszystkich współczesnych samochodów osobowych speÅ‚niajÄ…ca funkcjÄ™ pozasilnikowego systemu zmniejszania iloÅ›ci szkodliwych skÅ‚adników spalin. Dawniej nie byÅ‚y stosowane ze wzglÄ™du na maÅ‚o rygorystyczne normy dotyczÄ…ce emisji spalin. DziÅ› stosowane sÄ… również w innych urzÄ…dzeniach napÄ™dzanych silnikiem spalinowym, ciężarówkach, autobusach, lokomotywach, wózkach widÅ‚owych itp. Ma na celu zmniejszenie iloÅ›ci szkodliwych zwiÄ…zków chemicznych w gazach wydechowych.

Działanie reaktora opiera się na reakcji substancji zawartych w spalinach z katalizatorem. Optymalne warunki pracy katalizatora dobierane są dzięki sterowaniu silnikiem na podstawie danych z sondy lambda.

Przy silnikach o zapÅ‚onie iskrowym najczęściej stosuje siÄ™ reaktory trójfunkcyjne TWC (od ang. Three Way Catalyst), które redukujÄ… tlenki azotu (NOx) oraz jednoczeÅ›nie utleniajÄ… wÄ™glowodory (CH) i tlenek wÄ™gla (CO). Aby reakcje te mogÅ‚y zachodzić równoczeÅ›nie konieczne jest utrzymywanie współczynnika nadmiaru powietrza na poziomie λ=1.


Oraz:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Katalizator
Katalizator – substancja chemiczna, która dodana do ukÅ‚adu powoduje zmianÄ™ Å›cieżki kinetycznej reakcji chemicznej, na takÄ…, która ma niższÄ… energiÄ™ aktywacji, czego efektem jest wzrost szybkoÅ›ci reakcji chemicznej. W trakcie procesów z udziaÅ‚em katalizatora reakcja chemiczna przebiega drogÄ… o energii mniejszej w stosunku do reakcji bez udziaÅ‚u katalizatora.
Avatar użytkownika
Fugu
Mieszkaniec forum
 
Posty: 2115
Dołączył(a): 5/1/2014, 21:28

Postprzez cioracz » 23/1/2015, 08:33

Fugu żeby sonda lamba działała poprawnie musi być dobrze rozgrzana, bo jak dobrze wiesz jest to przecież ogniwo galwaniczne ;)
Simson s51 jest, Jawa 350 typ.632 jest
Avatar użytkownika
cioracz
Mieszkaniec forum
 
Posty: 2129
Dołączył(a): 2/1/2014, 20:15
Lokalizacja: Opatów/Kielce

Postprzez miki1406 » 23/1/2015, 09:02

Bez podgrzewacza od 15min rozgrzewania do rozpoczęcia pracy
Z podgrzewaniem 2-5min i rozpoczyna prace
Imbrola faza - "Detailing" ;)
Avatar użytkownika
miki1406
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 2846
Dołączył(a): 16/8/2009, 22:37
Lokalizacja: Skierniewice

Postprzez Fugu » 23/1/2015, 10:26

senekkorzenna napisał(a):Fugu a w jaki sposób sonda mierzy zawartość tlenu w spalinach?

W srodku jest membrane z dwutlenku cyrkoni, pokryta platyna. Z jednej strony membrany sa spaliny, z drugiej powietrze. Poprzez gradient stezen, atomy O2 przechodza przez membrane – powstaje napiecie elektryczne. To napiecie jest mierzone.
Istnieja dwa typy sondy lambda – z skokiem w okolicy lambda=1 i tzw. Szerokopasmowe, ktory funkcja jest ciagla.

To tak w skrocie i prosto. Wystarczy, czy mam wchodzic w detale i opisy reakcji w niej wystepujace?

senekkorzenna napisał(a):Co do katalizatora to o ile jeszcze pamiętam ze szkoły to do reakcji chemicznej potrzebna jest energia cieplna albo zewnętrzna albo powstała na skutek łączenia się czynników.

Dobrze. Rola katalizatora polega na tym, ze obniza ilosc potrzebnej energy, sam nie biorac udzialu w reakcji.

senekkorzenna napisał(a):Już napisałem powyżej że nie ma sensu na naukowe wywody a jedynie proste tłumaczenie.

Tez jestem za prostym tlumaczeniem, ale nie lubie gdy na ksiedza mowi sie kominiarz.

cioracz napisał(a):Fugu żeby sonda lamba działała poprawnie musi być dobrze rozgrzana, bo jak dobrze wiesz jest to przecież ogniwo galwaniczne ;)

Zgadza sie. Co nie znaczy ze jest termometrem.
Avatar użytkownika
Fugu
Mieszkaniec forum
 
Posty: 2115
Dołączył(a): 5/1/2014, 21:28

Postprzez miki1406 » 23/1/2015, 12:25

W prostych słowach. Lambda bada czy spaliny są bogate, czy ubogie w pewną część ich gazów... Jeśli "wypatrzy", że jest ubogo wydłuża czas wtrysku (czyli okres otwarcia wtryskiwacza), jeśli za bogato - skraca...

W ten sposób stara się uregulować optymalny skład mieszanki... W między czasie budowana jest tzw. adaptacja - mapa przewidywanego zapotrzebowania na określony czas wtrysku

Zasada działania Lambdy
Obrazek
Obrazek

Przykład standardowej oscylacji
Obrazek

Przykładowa mapa wtrysku
Obrazek
Imbrola faza - "Detailing" ;)
Avatar użytkownika
miki1406
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 2846
Dołączył(a): 16/8/2009, 22:37
Lokalizacja: Skierniewice

Poprzednia stronaNastępna strona


Powrót do Mechanika motocyklowa



Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 20 gości




na górê