Zobacz wątek - Motocykl czy Motor
NAS Analytics TAG

Motocykl czy Motor

O wszystkim
_________

Postprzez simonw » 3/3/2009, 16:24

coz, ma dwa kola?
jest to motocykl
ma kawalek plastiku
to musi byc scigacz , nie wiesz ?:D
Oprogramowanie dla gastronomii i hotelarstwa (otwórz link)
programy dla gastronomii (otwórz link)
Program do restauracji i hotelu (otwórz link)toshiba g900 (otwórz link)
kasy fiskalne sklep internetowy (otwórz link)
Obrazek (otwórz link)
Avatar użytkownika
simonw
Mieszkaniec forum
 
Posty: 4213
Dołączył(a): 17/5/2007, 00:08
Lokalizacja: Wrocław


Postprzez adam_89 » 3/3/2009, 16:59

falconiforme napisał(a):Np. przychodzi koleś, który na motoryzacji motocyklowej w ogóle się nie zna i się chwali że jego brat ma motor Hondę 1100 Fireblade, albo jego znajomy ma Hondę Blackibird która jednak okazała się Suzuki RF 900. Do tego Kawasaki ZX12R okazał się Kawasaki ZRX 1200 ale nikt między tymi motocyklami nie widział przepaści jaka je dzieli, bo w końcu to tak czy inaczej oba motocykle to Kawasaki 1200.



Czasem gadam z jakimiś kolesiami i mówie im, że jeżdżę motocyklem (o tym będzie za chwile), po czym koleś zaczyna się podniecać, że ostatnio jechał kolegi ścigaczem 6setką miala 80 koni i wszystkie inne 7setki zostawiała w tyle to nawet nie chce mi się ich poprawiać (fakt - wielkim znawcą to ja nie jestem) bo wiem, że nie przyniesie to żadnego efektu. Dla nich bandit 600 jest ścigaczem, tak samo jak każdy posiadacz chopera jest dla moherowego beretu dawcą organów. I tego się nie zmieni.

Sam staram się mówić motocykl, zdarza mi się jednak popełnić błąd. Przecież każdy kto mnie będzie chciał zrozumieć wie, że mówiąc "jeżdźiłem w weekend motorem" miałem na myśli jaze na moto , bo jak zauważył Simon na samym silniku się jeździć nie da.

Na tym forum zasada jest taka, że piszemy motocykl co zostało powiedziane w regulaminie. I to według mnie wszystko w temacie.
Avatar użytkownika
adam_89
Stały bywalec
 
Posty: 1413
Dołączył(a): 21/10/2007, 12:01
Lokalizacja: Radomsko


Postprzez Grubas » 3/3/2009, 17:41

Czepianie się słówek, jak 90% ludzi mówi motor. Przeżyłem już kilka takich przegranych bitew purystów językowych. Kto pamięta, że myszkami (komputerowymi) nie klikamy tylko mlaskamy lub tupiemy? Wszyscy już mówią w studiu i radiu choć kiedyś tego się nie odmieniało i było się w radio i studio.
A najlepsza była propozycja słowa międzymordzie na interfejs.

Sugeruję udanie się do wyroczni. Zatem: Słownik języka polskiego PWN praca zbiorowa, Warszawa 2002 (ISBN 83-01-13675-8 ) podaje dwa znaczenia słowa motor. Jednym z nich jest "mechanizm przetwarzający różnego rodzaju energię......" czyli silnik, a w drugim znaczeniu odsyła do słowa motocykl. Czyli uznaje prawidłowość użycia słowa motor w odniesieniu do pojazdu.
Proponuję zostawić ten temat polonistom, a samemu dostosować się do słownika, który mamy w domu, lub własnego gustu.

Z gorącym pozdrowieniem dla wszystkich odczuwających nieodpartą chęć poprawiania innych ;-)
<a href="http://a-glass.pl">BMW F650 ST</a>
Avatar użytkownika
Grubas
VIP Ścigacz.pl
 
Posty: 908
Dołączył(a): 6/10/2006, 14:13
Lokalizacja: Poznań

Postprzez indor » 3/3/2009, 18:01

Grubas na prezydenta :) ... myślę że to było właśnie jak amen w pacierzu tej dyskusji :) ...
"Bo każdy inny motocykl jest tylko PRAWIE tak dobry jak HONDA"
"Sezon trwa cały rok, tylko czasami pogoda nie dopisuje"

Album mojej CB750 (otwórz link)
Avatar użytkownika
indor
Świeżak
 
Posty: 303
Dołączył(a): 1/10/2007, 09:49
Lokalizacja: Błonie pod wawa

Postprzez herbatkowy » 3/3/2009, 18:32

Ee moj znajomy ma jakies 40 lat jezdzi cbr1100xx i mowi "motor". Jakos tak tez ma to kwestia napewno wiek, bo mlodzi wlasnie zyja w takiej modzie motocyklowej, brzydzi ich nazwa motor nie mowiac juz o slowie "scigacz". Normalna sprawa wiele wyrazow w naszym jezyku stoji pod znakiem zapytania,tylko czy jest sens tworzyc nowy temat?
Na końcu będziemy pamiętać nie słowa naszych wrogów, ale milczenie naszych przyjaciół.
Avatar użytkownika
herbatkowy
Bywalec
 
Posty: 608
Dołączył(a): 12/8/2008, 14:22
Lokalizacja: Ostrołęka

Postprzez Kula07 » 3/3/2009, 18:43

jak byłem mały to też zawsze mówiłem na motocykl motor :) i w ogóle na wszystko co miało 2 koła i silnik mówiłem motor, na szczęście już mi to przeszło i teraz częściej mówię moto lub motocykl :D i prawda też jest taka, że ludzie mieszkający na wsi na wszystko co ma dwa koła mówią motor :D
XR 400R | | Kula daje fula :D | | https://www.youtube.com/watch?v=2Cq4e3WiCr0
Avatar użytkownika
Kula07
Stały bywalec
 
Posty: 1006
Dołączył(a): 29/10/2008, 07:43
Lokalizacja: Sadłuki

Postprzez Traperoso » 3/3/2009, 18:59

viewtopic.php?t=6380&highlight=

Bast, nie postarałeś się kiedyś zakładałem dokładnie taki temat!!! Niemiej jednak luzik

Pozdro
Kawasaki ER5 2005
Avatar użytkownika
Traperoso
Mieszkaniec forum
 
Posty: 1645
Dołączył(a): 29/7/2006, 19:47
Lokalizacja: Szczecin

Postprzez Linde » 3/3/2009, 19:13

Żeby nie było nieporozumień na początku zaznaczę że moją intencja nie jest obrażanie nikogo. Przedstawiam po prostu swoje stanowisko w tej sprawie i swoją interpretację wydarzeń.

Sprawa jest zdecydowanie bardziej skomplikowana niż to się pozornie wydaje i nie ma nic wspólnego z językiem polskim.
Najprościej mówiąc chodzi o to że niegdyś jeżdżenie motocyklem do czegoś zobowiązywało a środowisko motocyklistów było hermetyczne i ezoteryczne. Aby zrozumieć zacięcie niektórych w dyskusjach o poprawnej formie należy cofnąć o jakieś 20 lat. Pod koniec XX wieku w Polsce na dobre zagościły japońskie motocykle. Tajemnicą poliszynela jest że to właśnie wtedy skończył się w Polsce motocyklizm. XXI wiek przyniósł permisywizm oraz wzrost zamożności polskiego społeczeństwa więc motocykl mógł mieć każdy i stał się on takim ogrodowym krasnalem. Drzewiej aby o sobie mówić per motocyklista nie wystarczyło mieć czym jeździć trzeba było być członkiem motocyklowej wspólnoty w której panowały specyficzne zasady (obecnie fora motocyklowe są pozostałością po tej tradycji) i jak w każdej zamkniętej społeczności panowała zasada” MY i ONI” My mówimy motocykl i się na nich znamy, oni mówią motor i opowiadają o nich głupoty. Każdy komu etos motocyklisty jest bliski ten mówi motocykl. Każdy kto che tylko jeździć mówi jak chce.
Linde
Świeżak
 
Posty: 98
Dołączył(a): 28/12/2007, 19:45

Postprzez Wilku111 » 3/3/2009, 19:25

Ja zawsze mówię motocykl... Tak samo jak zawsze mówię auto... a nie jakiś samochód. Jakoś ładniej i siusiak :)
moje największe hobby to alkohol i masturbacja
Avatar użytkownika
Wilku111
VIP Ścigacz.pl
 
Posty: 985
Dołączył(a): 26/8/2007, 13:33
Lokalizacja: Wołomin

Postprzez Taser » 3/3/2009, 19:28

Osobiscie mowie motocykl albo moto, bo jakos motor kojarzy mi sie z traktorem marki ursus, no i przyznam sie ze tez nawracam znajomych do mowienia motocykl, taki moj urok, ale jak ktos mowi motor to wiem o co chodzi i to najwazniejsze, wiec wsumie mniejsza o to:P
Nie ma nic piekniejszego niz dwa kola i jeden slad...

Yamaha YZF 600 Thundercat :D
Avatar użytkownika
Taser
Bywalec
 
Posty: 577
Dołączył(a): 8/4/2007, 15:53
Lokalizacja: Nadarzyn

Postprzez indor » 3/3/2009, 19:31

"...pijcie z tego wszyscy o to benzyna z baku mojego..." ... żałosne

Nie uważam się za doświadczonego motocyklistę, mówię na motocykl jak mi się podoba i jak mi wygodnie, znam poprawne nazewnictwo i nie uważam bym należał do ludzi opowiadających o motorach głupoty. Zadawałem dla nie których OCZYWISTE pytania i pewnie jeszcze wiele ich zadam, ale w końcu skądś się muszę dowiadywać odpowiedzi na swoje pytania. Gdzie miałbym szukać odpowiedzi jak nie właśnie tutaj, w śród innych motocyklistów ? ... Jeśli ktoś mi nie okaże szacunku lub uzna się za kogoś lepszego bo on nie mówi MOTOR tylko MOTOCYKL to swojego szacunku u mnie będzie szukał głęboko w mojej dupie za przeproszeniem.
Ostatnio edytowano 3/3/2009, 19:33 przez indor, łącznie edytowano 1 raz
"Bo każdy inny motocykl jest tylko PRAWIE tak dobry jak HONDA"
"Sezon trwa cały rok, tylko czasami pogoda nie dopisuje"

Album mojej CB750 (otwórz link)
Avatar użytkownika
indor
Świeżak
 
Posty: 303
Dołączył(a): 1/10/2007, 09:49
Lokalizacja: Błonie pod wawa

Postprzez Kula07 » 3/3/2009, 19:33

Taser co Ty chcesz, Ursus ma dobry motor :D
XR 400R | | Kula daje fula :D | | https://www.youtube.com/watch?v=2Cq4e3WiCr0
Avatar użytkownika
Kula07
Stały bywalec
 
Posty: 1006
Dołączył(a): 29/10/2008, 07:43
Lokalizacja: Sadłuki

Postprzez Taser » 3/3/2009, 19:58

Ma zajebisty motor, ale to wlasnie motor ;p
Nie ma nic piekniejszego niz dwa kola i jeden slad...

Yamaha YZF 600 Thundercat :D
Avatar użytkownika
Taser
Bywalec
 
Posty: 577
Dołączył(a): 8/4/2007, 15:53
Lokalizacja: Nadarzyn

Postprzez Hamulec » 3/3/2009, 20:32

indor chętnie wzniósł bym z Tobą toast na cześć naszych motorów, a ta Twoja maszyna niczego sobie. Pozdrawiam.
Tylko na torze. | Honda CR 125 - Osobniku! Do Ciebie piszę! Narzekasz, że bez przerwy Ci mocy brakuje? Jeśli tak, ta czerwona diablica pokaże Ci , gdzie jest Twoje miejsce! Normalnie Cię sponiewiera! | http://www.youtube.com/watch?v=6FQG7Eqwtow
Avatar użytkownika
Hamulec
Bywalec
 
Posty: 773
Dołączył(a): 4/1/2009, 21:14
Lokalizacja: okolice Leszna

Postprzez Justyn » 3/3/2009, 20:36

jo żym ze wsi i bede se mówił na mojego motora motor, albo jeszcze lepi motór i nikomu nic do tego :) a że są świry które się tego czepiają to nie oznacza nic wincej jak tylko to że mają jakieś kompleksy i chcuł sie dowartościować
Kawasaki Er 5

Przypadki są przypadkami tylko dla ignorantów
Avatar użytkownika
Justyn
Świeżak
 
Posty: 144
Dołączył(a): 18/1/2009, 16:14
Lokalizacja: Wolbórz/Łódź

Postprzez emils » 3/3/2009, 20:46

Nie popadajmy w paranoje ;) to, ze ktos powie (ja tez czasami tak mowie ;) )"Motór" ma nie byc motocyklista?
nie wiem jak autor, ale ja bym takiemu czlowiekowi zasmial sie prosto w twarz ;)
kazdy przeciez ma takie skroty, np. nie mowimy za kazdym razem "samochod" tylko "auto,bryka itd", a to, ze tak mowimy nie idzie kompletnie w parze z naszymi umiejetnosciami ;)

p.s.
lepiej "niepoprawnie" mowic, niz zle jezdzic ;)

szerokiej
herbatkowy napisał(a):To wazne, motocykl to nie jest 100koni i plastiki, to cos wiecej. 100koni + plastiki staje sie motocyklem dopiero wtedy, gdy wsiadzie na niego zapalony i zakochany MŁODY CHŁOPAK, ktory z czasem staje sie motocyklista.
Avatar użytkownika
emils
Świeżak
 
Posty: 231
Dołączył(a): 13/3/2008, 22:01
Lokalizacja: masz taki motor?

Postprzez Redd » 3/3/2009, 21:09

Gdyby Jan Miodek miał konto na ścigaczu ujął by to tak:
Jan Miodek_Stunt69 napisał(a):Wg. Słownika Współczesnego Języka Polskiego słowo motor wymieniane jest jako jeden z synonimów rzeczownika motocykl. Nawet w przypadku motocyklisty dopuszczalne jest określenie: "motocyklista (...) człowiek jeżdżący, jadący na motorze". Z kolei zwracając uwagę na definicję rzeczownika motor, jednym z jego znaczeń jest właśnie ów motocykl: "motor (...) pot. 'motocykl': Jeździć na motorze. <łac.>"


Tak więc używanie słowa motor w stosunku do motocykla jest jak najbardziej poprawne, przynajmniej wierząc słownikowi..
Więc reszta to kwestia przyzwyczajenia ...ale osobiście to mi to zwisa, bo inaczej nie mógł bym mówić np. motong i motór bo z całą pewnością nie jest to poprawne :D
http://bikepics.com/members/reddie/ (otwórz link)
Avatar użytkownika
Redd
Świeżak
 
Posty: 312
Dołączył(a): 27/8/2007, 23:40
Lokalizacja: Gdańsk

Postprzez Kedar-88 » 3/3/2009, 21:52

osobiście używam słowa motocykl, ponieważ dla mnie jest bardziej eleganckie, dystyngowane.

słowo motor kojarzy mi się jakby ktoś powiedział chodzę w buciorach a nie w butach.
Bandit 1200
Avatar użytkownika
Kedar-88
Stały bywalec
 
Posty: 1327
Dołączył(a): 21/8/2007, 04:54
Lokalizacja: Jaworzno

Postprzez Leg1oN » 3/3/2009, 21:57

Kedar-88 napisał(a):osobiście używam słowa motocykl, ponieważ dla mnie jest bardziej eleganckie, dystyngowane.

słowo motor kojarzy mi się jakby ktoś powiedział chodzę w buciorach a nie w butach.

u mnie podobnie.. na forum najczesciej mowie w skrocie moto lub motocykl...
Avatar użytkownika
Leg1oN
VIP Ścigacz.pl
 
Posty: 2533
Dołączył(a): 16/6/2006, 14:02
Lokalizacja: Kłodawa/Poznań

Postprzez bast » 3/3/2009, 22:29

Grubas napisał(a):Czepianie się słówek, jak 90% ludzi mówi motor......................... a w drugim znaczeniu odsyła do słowa motocykl. Czyli uznaje prawidłowość użycia słowa motor w odniesieniu do pojazdu.
..............Z gorącym pozdrowieniem dla wszystkich odczuwających nieodpartą chęć poprawiania innych ;-)


Brawo, amen, alleluja łubudubudu
__________________________________________________
A jednak sa wsrod nas doktrynatorzy i nawracacze, oł je

__________________________________________________
A jesli mowicie o jakiejs tradycji: mam znajoma ktora miala chlopaka motocykliste, ona sama jezdzila tylko jako plecak, rozmawiamy, pada slowo motor, ona oczy jakbym jej na odcisk nadepnal i mowi do mnie, "widac ze jeszcze nie jezdzisz". Sory gdzie tu tradycja, raczej nadymanie sie i dorabianie sztucznej otoczki, jakie ona mogla miec pojecie o czym kolwiek oprucz tego ze mowi sie Motocykl, bueee

http://forum.scigacz.pl/viewtopic.php?t=6380&highlight=
Bast, nie postarałeś się kiedyś zakładałem dokładnie taki temat!!! Niemiej jednak luzik
Pozdro


faktycznie, sorki, choc szukalem czy nie bylo tylko wyskoczylo mi 200 watkow i olalem
SPIDER DIARIES (otwórz link)

Yamaha YX 600 Radian ---> Suzuki DR-Z 400 SM
Avatar użytkownika
bast
Bywalec
 
Posty: 849
Dołączył(a): 7/7/2008, 11:09
Lokalizacja: Warszawa

Poprzednia stronaNastępna strona


Powrót do Hydepark



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 68 gości




na gr