Zobacz wątek - Prawo jazdy - kategoria A (zmiana przepisów)
Advertisement
NAS Analytics TAG

Prawo jazdy - kategoria A (zmiana przepisów)

Przepisy, prawo
_________

Postprzez gracu0 » 6/2/2013, 14:24

Dla tych co zdali teorię i praktykę nadal nie wiadomo. Starostwa nie chcą wydawać ani A2 ani A, czekają na info z góry.
gracu0
Świeżak
 
Posty: 14
Dołączył(a): 3/7/2011, 20:42
Lokalizacja: Nysa


Postprzez motocyklista188 » 6/2/2013, 17:36

W Poznaniu normalnie wydawaja ale kat A2 chyba ze ukonczyles 24 lata to dostaniesz A lub chyba ze posiadasz jakis czas A1 to w wieku 19 lat czy 18 dostaniesz A
Aprilia Rs/Gs
Avatar użytkownika
motocyklista188
Bywalec
 
Posty: 656
Dołączył(a): 10/6/2010, 11:07
Lokalizacja: Poznan


Postprzez wrobelw » 6/2/2013, 22:50

Witam.
Ja mam pytanie z innej beczki ale odnośnie do nowych przepisów.
Jeśli zdałem prawo jazdy Kat. A w Maju, takowe prawo jazdy odebrałem i posiadam na nim wbite A oraz B lecz mam wpisane w nim ważność do 2016 roku (skończę 22 lata) to czy normalnie dalej bez problemu będę miał swoje A i mogę spać spokojnie czy będę musiał czekać do 24 roku życia lub co gorsza zmienią mi na A2
Liczę na odpowiedź i dzięki z góry :)
Avatar użytkownika
wrobelw
Świeżak
 
Posty: 24
Dołączył(a): 6/2/2013, 22:47
Lokalizacja: Człuchów

Postprzez alex. » 6/2/2013, 23:04

Możesz spać spokojnie :)
alex.
Świeżak
 
Posty: 141
Dołączył(a): 5/11/2012, 14:06

Postprzez Boshi » 6/2/2013, 23:24

Zostanie A
Zastrzeżenia na PW.
Avatar użytkownika
Boshi
VIP Ścigacz.pl
 
Posty: 2349
Dołączył(a): 22/7/2010, 16:21

Postprzez bucmaster » 6/2/2013, 23:51

Napisałem do Bura spraw konsumenta takie coś.

Witam!
Mam pewien problem a mianowicie chodzi o prawo jazdy kat A mam 22 lata kurs zaczełem grubo przed 19 stycznia czyli przed wprowadzenie w zycie nowej ustawy która zwieksza próg wiekowy na kat A do 24 lat. Chodzi o to, że cały kurs który kosztował był prowadzony pod katem kat A zostałem dopuszczony równiez przed 19 stycznia do egzaminu teoretycznego który zaliczyłem ale z powodu przerwy w prowadzeniu egzaminów praktycznych nie zdążyłem go dokończyć i teraz prawdopodobnie WORD-y wciskaja na chama kat A 2 która mnie nie interesuje bo mój motocykl przekracza dopuszczalną pojemnośc dla kat A2 mam pytanie kto odda mi pieniadze za kurs i dlaczego WORD dopusicił mnie do egzaminu teoretycznego i wziął pieniądze wiedząc ze nie bede mógł dalej kontynuować egzaminu. Takich problemów pewnie bedzie wiecej z różnych kategori tylko u nas w kraju są takie jaja i warto zeby ktos sie tym zainteresował.
Pozdrawiam i czekam na odpowiedz


no i dostałem taka odpowiedz:


Witam

ma Pan na myśli art „3a. zmienionej ustawy o kierujacych pojazdami - Wynik pozytywny z części teoretycznej egzaminu państwowego w zakresie prawa jazdy kategorii A, uzyskany przed dniem wejścia w życie ustawy, przez osobę która nie spełnia warunku o którym mowa w art. 8
ust. 1 pkt 7 lit. a, uznaje się za ważny, na zasadach określonych w art. 52 ust. 1, w przypadku kiedy osoba ta przystępuje
do części praktycznej egzaminu w zakresie prawa jazdy kategorii A2.”;

Pozostaje kwestia obowiazku informacyjnego i ew roszczen odszkodowawczych wobec WORDA - o zwrot kwot za zapłacony kurs w przypadku niemozliwosci uzyskania kategorii A, (co było podstawa do przystapienia do kursu). Jesli word wiedzial o zmianach to powienin zwrócic pieniadze osobom ktorych nie interesuje zamiana kategorii na A2, jelsi natomiast nie wiedzial to nie ma wpływu na skutki tak skonstruowanych przepisów.
bucmaster
Świeżak
 
Posty: 9
Dołączył(a): 4/2/2013, 23:33

Postprzez bucmaster » 7/2/2013, 00:10

Tak że panowie to wcale tak nie jest ze weszła taka ustawa PRAWO NIGDY NIE POWINNO DZIAŁAĆ WSTECZ. Jeżeli kupujesz kota to chcesz kur.. kota a nie psa jezeli chodziłes na kurs kat A to powinienes mieć możliwość zdawania na kat A Może tym co nie mogą z podobnych powodów otrzymać prawka kat C czy tam D proponują kat T tak samo jak nam A2
bucmaster
Świeżak
 
Posty: 9
Dołączył(a): 4/2/2013, 23:33

Postprzez mati22252 » 7/2/2013, 01:38

Ale z tego co CI odpisał to i tak nie dostaniesz odszkodowania. Bo WORD nie wiedział że będzie śnieg i odwoła egzaminy. Większe jaja są z tymi co zdali A i chcą im wydać A2.
Avatar użytkownika
mati22252
VIP Ścigacz.pl
 
Posty: 805
Dołączył(a): 12/4/2012, 17:04
Lokalizacja: Żagań/ Poznań

Postprzez bucmaster » 7/2/2013, 04:45

Nie chodzi o warunki (poza tym co rok o tej porze są wstrzymane ) chodzi o same przepisy nie bój sie kolego oni wiedzieli o tym na pewno w sumie to i moze nie bo do tej pory sami nie wiedza o co w tym wszystkim chodzi dlatego tak jak juz wspominał ktoś niektóre starostwa całkiem zawieszają wydawanie prawka.
bucmaster
Świeżak
 
Posty: 9
Dołączył(a): 4/2/2013, 23:33

Postprzez SkoQ » 7/2/2013, 10:30

Z wydawaniem prawka rzeczywiście są nieścisłości. Ale co do hasła typu ,,zdałem teorię, nie zdąrzyłem praktyki chcą mi dać A2" totalnie nie macie racji i żaden sąd w tym kraju nie przyzna Wam odszkodowania, ani złotówki nie dostaniecie.

- wiadome było kiedy przepisy wchodzą,
- wiadome jest, że warunki atmosferyczne mogą przesunąć terminy egzaminów praktycznych

Żaden sąd nie przyzna Ci odszkodowania, za niezdany egzamin przed 19 stycznia, na podstawie tego, że spadł śnieg, warunki atmosferyczne wpływają na pracę WORD'u ale są od niego niezależne.

PRAWO NIGDY NIE POWINNO DZIAŁAĆ WSTECZ


Tak prawo nie działa wstecz, dlatego osoby które już otrzymały kategorię A, ale nie mają skończonych 24 lat nadal będą posiadaczami tej kategorii. W Twoim przypadku bucmaster prawo również nie działa wstecz, ponieważ jak narazie nie uzyskałeś, żadnej kategorii więc nie zostaje Ci ona oderana. Przeczytaj definicję Vacatio Legis i później przyjdź płakać dalej. Przykro mi ale w sądzie nie macie totalnie szans z tak opracowanym wejściem przepisów w życie. Walczyć mogą Ci którzy zdali ale prawko nie zostało im wydane to racja, ale jeśli nie masz karty na której jest napisane Kat. A wynik pozytywny, nie masz żadnych szans. Pozdrawiam, i dalsze pieprzenie moim zdaniem jest bezcelowe.
Motocykle sportowe są do jazdy sportowej, a nie do nauki.
Avatar użytkownika
SkoQ
VIP Ścigacz.pl
 
Posty: 2406
Dołączył(a): 15/7/2012, 09:11
Lokalizacja: Tarnów (KTA)

Postprzez gracu0 » 7/2/2013, 12:43

SkoQ dobrze mówi, chociaż też mam problem z wyrobieniem A, chociaż zdałem teorię i praktykę. Dziś w jednym ze starostw wydali chłopakowi A pomimo, że wyrabiał prawo jazdy po zmianie przepisów. A w moim WORDzie nawet nie chcą przesłać papierów na A tylko na A2.
gracu0
Świeżak
 
Posty: 14
Dołączył(a): 3/7/2011, 20:42
Lokalizacja: Nysa

Postprzez mtox » 8/2/2013, 16:36

Ja też mam podobny problem. Zdałem egzamin na kat A przed 19 i nieświadomy tego co nadchodzi nie wysłałem papierów gdyż robiłem jeszcze B. Kiedy zdałem kat B było już po 19. Nie mając informacji czekałem na wydanie prawa jazdy. I wczoraj nagle dostaje telefon ze starostwa o tym, że nie mogę otrzymać prawo jazdy A tylko ewentualnie A2. Moim zdaniem jest to śmieszne to może jeszcze proponuje zdać egzamin teoretyczny na nowych zasadach bo nie otrzymałem dokumentu... Komuś może udało się odebrać A w Białymstoku po 19?
mtox
Świeżak
 
Posty: 1
Dołączył(a): 8/2/2013, 16:24

Postprzez plakplak » 10/2/2013, 21:59

Witam, czy wg. nowych przepisów moto na A1 musi rozpędzać się do min. 110km/h, bo chyba przed zmianami tak było? Mnie to nie dotyczy, bo mam A, ale jak by ktoś chciał odblokować np. aeroxa żeby jeździć te 80 na trasach, to może zarejestrować na a1?

Edit. W google nie mogę znaleźć, ale przewinęła mi się kilka razy ta prędkość minimalna przed oczyma, więc nie wiem czy to była prawda.
Ostatnio edytowano 10/2/2013, 22:05 przez plakplak, łącznie edytowano 1 raz
plakplak
Świeżak
 
Posty: 3
Dołączył(a): 3/8/2012, 20:52

Postprzez Boshi » 10/2/2013, 22:05

Ma i powinnien. Motorower to pojazd do 50cm3 i 45km/h. Wszystko ponad to to motocykl już, większy czy mniejszy, ale motocykl.
Zastrzeżenia na PW.
Avatar użytkownika
Boshi
VIP Ścigacz.pl
 
Posty: 2349
Dołączył(a): 22/7/2010, 16:21

Postprzez plakplak » 10/2/2013, 22:26

Dobra znalazłem, prędkość min. dotyczyła, przynajmniej kiedyś, pojazdów egzaminacyjnych. I to było min. 100km/h dla kat. A. Pytanie powyżej dotyczyło tego czy można było poruszać się skuterem, który nie osiąga tej min. prędkości mając A1, a nie posiadając karty motorowerowej, ale mi się pomieszało. Dzięki za szybką odpowiedź.
plakplak
Świeżak
 
Posty: 3
Dołączył(a): 3/8/2012, 20:52

prawko

Postprzez paulax2 » 11/2/2013, 15:58

mam takie pytanie. w kwietniu kończę 18 lat, do tej pory (niestety bez karty motorowerowej, żadnych uprawnień) jeździłam na crossie chłopaka (80cm3). Chcąc teraz zdawać na kat. A2 muszę mieć A1 lub AM? Z góry dziękuję :)
paulax2
Świeżak
 
Posty: 1
Dołączył(a): 11/2/2013, 15:52

Postprzez gracu0 » 11/2/2013, 16:33

Nie musisz mieć A1 ani AM. W wieku 18 lat możesz zdawać na A2
gracu0
Świeżak
 
Posty: 14
Dołączył(a): 3/7/2011, 20:42
Lokalizacja: Nysa

Postprzez Wiesiek6 » 14/2/2013, 18:09

Wklejam post i tematu o podobnej tematyce. Mam nadzieję, że moderacja nie ma mi tego za złe, bo sprawa jest poważna i mam nadzieje dotrzeć do jak największej ilości poszkodowanych. Jestem w podobnej sytuacji jak inni poszkodowani, na szczęście w nieszczęściu mam 23 lata, więc brakuje mi niedużo, ale sezon i tak w plecy bo jestem z października. Przy okazji jestem jeszcze studentem prawa, więc szybko dla was złamie to dlaczego starostwa odmawiają wydania prawa jazdy:

W nowej ustawie o kierujących pojazdami w związku ze sformułowaniem wymogu wieku minimalnego w art. 11:

Art. 11 [Wymagania]

1. Prawo jazdy jest wydawane osobie, która:

1) osiągnęła minimalny wiek wymagany do kierowania pojazdami odpowiedniej kategorii;

(...)

w związku z (innym niż w poprzedniej ustawie) katalogiem minimalnego wieku wymaganego do kierowania pojazdami określonym w art. 8:


Art. 8 [Minimalny wiek]

1. Wymagany minimalny wiek do kierowania wynosi:

(...)

7) 24 lata - dla pojazdów określonych w prawie jazdy kategorii:

a) A - jeżeli osoba nie posiadała co najmniej przez 2 lata prawa jazdy kategorii A2,

b) D i D+E, z zastrzeżeniem ust. 2 pkt 2, ust. 3 pkt 3 oraz art. 9;

(...)

Starostwa nie wydają praw jazdy osobom, które nie spełniają przesłanki wymagalnego wieku. To jest w miarę oczywiste. Oczywiste jednak jest też, że takie sytuacje osób, które podlegają pod jurysdykcję dwóch ustaw (pod jedną zdają egzamin a pod drugą odbierają dokumenty) reguluje się przepisami przejściowymi.

I tutaj tkwi cały problem, ustawodawca zapomniał o nas w tych przepisach. Mimo, że uwzględniają one odbyty kurs oraz zdany egzamin, nie przedłużają dla nas katalogu wymagalnego wieku z poprzedniej ustawy, co oczywiście powinny robić.

Oto i przepisy przejściowe sformułowane w art. 134 ustawy o kierujących pojazdami:


Art. 134 [Stosowanie dotychczasowych przepisów]

1. Szkolenie osób ubiegających się o wydanie prawa jazdy prowadzone w dniu wejścia w życie ustawy w formie kursu lub zajęć szkolnych jest kontynuowane na podstawie dotychczasowych przepisów.

2. Zaświadczenie o ukończeniu szkolenia dla osób ubiegających się o wydanie prawa jazdy wydane na podstawie przepisów ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym zachowuje ważność w zakresie, w jakim zostało wydane.

2a.32) Zaświadczenie o ukończeniu szkolenia w zakresie prawa jazdy kategorii A uzyskane na podstawie przepisów ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym uznaje się za zaświadczenie spełniające wymagania o których mowa w niniejszej ustawie także w zakresie prawa jazdy kategorii A2.

3. Egzamin państwowy złożony z wynikiem pozytywnym przed dniem wejścia w życie ustawy uznaje się za spełniający wymagania określone w ustawie.

3a.33) Wynik pozytywny z części teoretycznej egzaminu państwowego w zakresie prawa jazdy kategorii A, uzyskany przed dniem wejścia w życie ustawy, przez osobę która nie spełnia warunku o którym mowa w art. 8 ust. 1 pkt 7 lit. a, uznaje się za ważny, na zasadach określonych w art. 52 ust. 1, w przypadku kiedy osoba ta przystępuje do części praktycznej egzaminu w zakresie prawa jazdy kategorii A2.

4. Przepisy ust. 1-3 stosuje się odpowiednio do osób, które są uczestnikami kursów, ukończyły kursy lub zdały egzamin:

1) na kartę rowerową;

2) na pozwolenie na kierowanie tramwajem;

3) dla kandydatów na egzaminatorów osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami;

4) dla kandydatów na instruktorów;

5) dla kandydatów na instruktorów techniki jazdy.

(...)

Jak widać, ustawodawca wprowadził przepis przejściowy utrzymujący w mocy egzamin zdany przed 19 stycznia, jednak zapomniał już o przepisie znoszącym dla osób zdających egzamin przed tym terminem nowe wymagania wiekowe.

Nowe przepisy oczywiście są niezgodne z rozumianą sensu largo paremią lex retro non agit (prawo nie działa wstecz) wynikającą z art. 2 konstytucji tp są sprzeczne z zasadą zaufania do organów administracji publicznej z art. 8 KPA (organy nie informowały kursantów, osób po egzaminie, że nie otrzymają one prawa jazdy jeżeli dokumenty nie wpłyną przed 19 stycznia, a miały taki obowiązek).
Jest to też niezgodne z ogólnymi zasadami sprawiedliwości społecznej, słuszności prawa itp. Nie można z obywateli robić frajerów, którzy płacą niemały hajs, robią kurs, zdają egzamin tylko po to, żeby nie otrzymać potwierdzenia uzyskanych uprawnień jakimi są dokumenty prawa jazdy.

Ze swojej strony nie odpuszcze do końca, dzwoniłem już do rpo (nie tylko ja, laska w biurze powiedziała mi, że Rzecznik raczej zajmie się tą sprawą), napisałem do 42 posłów z komisji infrastruktury - odpisał mi przewodniczący komisji drogownictwa, czyli kluczowa postać, niestety tylko mnie dopytał o przepisy a potem zamilkł.

To co trzeba zrobić, to nagłośnić sprawę, wywrzeć presję i zmusić ustawodawce do zmiany przepisów. Innej drogi nie ma, to nie starostwa są winne, tylko niedoskonałe przepisy przejściowe, a więc ustawodawca. Jeżeli chodzi o skarge konstytucyjną, to oczywiście wchodzi ona w gre, ale tu trzeba mieć świadomość, że trybunał ma co robić i rozstrzygnięcie zapadłoby zapewne dopiero za kilka lat.

Jak mówią ludzie mądrzy - w kupie siła. Już zebrałem kilka osób, zbieram kolejne i będziemy organizować różnorakie akcje atakowania konkretnych osób, aby zainteresowały się tą sprawą, tak więc, każdy kto chce dostać prawko jest proszony o kontakt mailowy - rusilowiczadam@gmail.com . Pamiętajcie, że nie wygrywa ten kto ma racje, tylko ten kto ma dość uporu i zapału, aby tą racje udowodnić. Im więcej zorganizowanych osób, tym większy nacisk wywrzemy, odzywajcie się i będziemy działać, pozdro!
Wiesiek6
Świeżak
 
Posty: 9
Dołączył(a): 8/1/2013, 22:44

Postprzez bucmaster » 15/2/2013, 16:50

Debatowałem już na tym forum na ten temat ja mam 22 lata i zdany egzamin teoretyczny, w sumie to mam to już w d..e bo i tak będe jeździł i tak ale jestem z tobą u nas w kraju nie robi sie nic dla bezpieczenstwa tylko dla kasy ja napewno nie dam z siebie dwa razy zedrzeć za to samo
bucmaster
Świeżak
 
Posty: 9
Dołączył(a): 4/2/2013, 23:33

Poprzednia strona


Powrót do Prawo



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości




na gr