Zobacz wątek - Mandat za nietrzymanie rak na kierownicy?
NAS Analytics TAG

Mandat za nietrzymanie rak na kierownicy?

Przepisy, prawo
_________

Mandat za nietrzymanie rak na kierownicy?

Postprzez Konio » 7/7/2010, 18:29

Wczoraj mialem sytuacje ze nasza szanowna policja nie miala sie czego przyczepic i chciala mi wlepic mandat za nietrzymanie rak na kierownicy. Mowiono mi ze dostane bonik na 50zl. Oznajmilem ze nie mam z czego zaplacic wiec i tak nie zaplace to puszczono mnie cudem wolno... Czy mozna dostac za takie cos mandat? Czy jadac na moto nie moge sobie puscic kiery na troche?
Produkcja, dystrybucja, masturbacja
Blady 900 puk puk puk
Avatar użytkownika
Konio
Mieszkaniec forum
 
Posty: 2925
Dołączył(a): 6/11/2008, 21:47
Lokalizacja: Nadejdzie Chuck? Tego nikt nie wie;/ Kielce/Krk


Postprzez 7beat » 7/7/2010, 20:22

może uznali to za sprawianie zagrożenia dla ruchu drogowego :D
tdr125 er-5 ZX9r ktm lc4 600, 620 adventure, F2 stunt, crf 450 i transalp, zx6r 08 stunt
Avatar użytkownika
7beat
Stały bywalec
 
Posty: 1048
Dołączył(a): 21/3/2009, 15:43
Lokalizacja: Maków Mazowiecki

Postprzez madcap » 7/7/2010, 20:41

1. teoretycznie wprost nie ma przepisu zabraniającego zarówno w pord jak i kw, czy kk, ale wszystko można wpieprzyć pod szczególną ostrożność oraz narażanie innych
2. na siłę można podciągnąć pod
art 3.1 pord
art. 60.1 ust 1 pord
Art. 86. § 1. Kto, nie zachowując należytej ostrożności, powoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym,
podlega karze grzywny. (kw)
(...) Jeżeli w CV napiszesz "2012-2014: sommelier - freelancer" to nikt się nie domyśli, że dwa lata chlałeś z rozpaczy po utracie poprzedniej pracy.
Avatar użytkownika
madcap
Administrator
 
Posty: 5896
Dołączył(a): 26/5/2009, 19:03
Lokalizacja: wieje wiatr?

Postprzez Qba. » 7/7/2010, 21:14

mnie kiedyś co prawda nie policja ale straż miejska zatrzymała za jazdę bez trzymanki na rowerze. Nie dostałem mandatu ale pouczenie :D
Avatar użytkownika
Qba.
Świeżak
 
Posty: 125
Dołączył(a): 8/6/2010, 16:23
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Czester » 7/7/2010, 22:45

Podobnie jak w przypadku jazdy na gumie - zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Pod to można podciągnąć wieeele rzeczy...
Wypadki chodzą po ludziach, ludzie po wypadkach nie zawsze.
Avatar użytkownika
Czester
Administrator
 
Posty: 4652
Dołączył(a): 23/5/2009, 05:14
Lokalizacja: Suwałki

Postprzez cman » 8/7/2010, 08:27

CzesterTX napisał(a):Pod to można podciągnąć wieeele rzeczy...

Rzecz w tym, że właśnie nie można, a niejednokrotnie jest podciągane - bezprawnie.


pan_wiewiorka napisał(a):Ale jak mogą stwierdzić, że stwarzał zagrożenie?

Nie mogą. Zagrożenie musi być bezpośrednie i realne, a dodatkowo zagrożona musi być konkretnie jakaś osoba - co, ani w przypadku nietrzymania rąk na kierownicy, ani w przypadku jazdy na jednym kole nie występuje, ale niestety niektórzy policjanci, wykorzystując niewiedzę kierujących, wlepiają im za to mandaty.
cman
Świeżak
 
Posty: 215
Dołączył(a): 4/10/2006, 13:14

Postprzez Konio » 8/7/2010, 10:06

Czyli w przypadku gdy bede nastepny raz sobie np jechal z gorki nie trzymajac rak na kierownicy to po prostu nie przyjmowac mandatu? tak?
Produkcja, dystrybucja, masturbacja
Blady 900 puk puk puk
Avatar użytkownika
Konio
Mieszkaniec forum
 
Posty: 2925
Dołączył(a): 6/11/2008, 21:47
Lokalizacja: Nadejdzie Chuck? Tego nikt nie wie;/ Kielce/Krk

Postprzez cman » 8/7/2010, 11:04

Nie można. Jak pisałem wcześniej, zagrożenie musi być bezpośrednie i realne.
Mówiąc inaczej, musi dojść do kolizji albo prawie do kolizji i dodatkowo musi w tym brać udział przynajmniej jedna osoba, inna niż sprawca - wtedy i tylko wtedy mamy do czynienia z zagrożeniem brd w rozumieniu art. 86.
cman
Świeżak
 
Posty: 215
Dołączył(a): 4/10/2006, 13:14

Postprzez cman » 8/7/2010, 11:41

Kilka przykładów dla zobrazowania.

Kierujący wpadł w poślizg na zakręcie i w efekcie dachował:
a) jechał sam, droga była pusta - nie ma zagrożenia brd;
b) jechał z pasażerem, droga była pusta - jest zagrożenie brd;
c) jechał sam, na drodze był inny pojazd, który nie musiał uciekać ani hamować i był w odległości, w której dachujący pojazd mu nie mógł zagrozić - nie ma zagrożenia brd;
d) jechał sam, na drodze był inny pojazd, który musiał gwałtownie hamować - jest zagrożenie brd.

Kierujący przerysował zaparkowany samochód:
a) w przerysowanym samochodzie nikogo nie było, w pobliżu nikt nie szedł/nie jechał - nie ma zagrożenia brd;
b) w przerysowanym samochodzie był pasażer, w pobliżu nikt nie szedł/nie jechał - jest zagrożenie brd;
c) w przerysowanym samochodzie nikogo nie było, w pobliżu szedł pieszy - jest zagrożenie brd.

Kierujący wymusił pierwszeństwo na pieszym:
a) pieszy był zmuszony do zatrzymania się - nie ma zagrożenia brd;
b) pieszy był zmuszony do skoczenia do rowu - jest zagrożenie brd.
cman
Świeżak
 
Posty: 215
Dołączył(a): 4/10/2006, 13:14

Postprzez cman » 8/7/2010, 12:14

To już kwestia indywidualnej oceny policjanta/sądu w danym przypadku. Ale generalnie chodzi o to, że na przykład w tym przypadku, gdyby uderzenie w stojący samochód było trochę mocniejsze to wtedy pieszy mógłby zostać uderzony.
cman
Świeżak
 
Posty: 215
Dołączył(a): 4/10/2006, 13:14

Postprzez madcap » 8/7/2010, 12:21

w pobliżu - nie ma zdefiniowanej odległości, więc pokieruj się rozsądkiem (jest zdefiniowana tylko dla wyprzedzania pojazdów jednośladowych i kolumn(y) pieszych na 1 m)
(...) Jeżeli w CV napiszesz "2012-2014: sommelier - freelancer" to nikt się nie domyśli, że dwa lata chlałeś z rozpaczy po utracie poprzedniej pracy.
Avatar użytkownika
madcap
Administrator
 
Posty: 5896
Dołączył(a): 26/5/2009, 19:03
Lokalizacja: wieje wiatr?

Postprzez Trener » 8/7/2010, 12:51

Ciekawe czy można dostać też mandat za drapanie sie po dvpie :D
YZF R6 2007
Avatar użytkownika
Trener
Stały bywalec
 
Posty: 1198
Dołączył(a): 11/5/2009, 14:14
Lokalizacja: Z pod Kalisza jestem

Postprzez madcap » 8/7/2010, 12:58

by nie zabrzmiało to jak OT to napiszę, że przez analogię :D
(...) Jeżeli w CV napiszesz "2012-2014: sommelier - freelancer" to nikt się nie domyśli, że dwa lata chlałeś z rozpaczy po utracie poprzedniej pracy.
Avatar użytkownika
madcap
Administrator
 
Posty: 5896
Dołączył(a): 26/5/2009, 19:03
Lokalizacja: wieje wiatr?

Postprzez puff » 9/7/2010, 08:54

Jeśli chodzi o jazdę na rowerze/motorowerze to jest z taryfikatorze odpowiedni wpis.
art 90 lub 97 (kw), Naruszenie przez kierującego rowerem lub motorowerem zakazu jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach. art 33 ust 3 pkt 2 (pord) I za to jest 50 zł. Pewnie pomylił motocykl z motorowerem :)
Avatar użytkownika
puff
Świeżak
 
Posty: 157
Dołączył(a): 10/2/2009, 11:48
Lokalizacja: Bytom/Wrocław



Powrót do Prawo



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości




na gr