Zobacz wątek - PRAWO JAZDY od 24 roku życia. Wasze opinie na ten temat
NAS Analytics TAG

PRAWO JAZDY od 24 roku życia. Wasze opinie na ten temat

Przepisy, prawo
_________

Postprzez wikples » 3/3/2010, 21:43

ja bym zmodyfikował ustawę, o tak, żeby było prawo jazdy A2, które byłoby załóżmy do 60KM, ale obowiązywałoby wszystkich, apsolutnie wszystkich, którzy zdawaliby pierwszy raz PJ na moto. (bez względu na wiek), które oczywiście byłoby od 18 lat, natomiast np. po roku, albo dwuch, zdawało by się sam praktyczny na A, które by zezwalało na wszystkie moto. chodzi mi głównie o to, żeby świerzaki, które nie jeździły nigdy na moto, bez względu na wiek, nie jeździły na mocniejszych motocyklach.
Avatar użytkownika
wikples
Bywalec
 
Posty: 969
Dołączył(a): 24/1/2008, 20:18
Lokalizacja: Wrocław


Postprzez navi » 3/3/2010, 21:43

Mariusz1209 napisał(a):Nie ma wyboru motoru do 47,5 Konia! Nie wiem do cholery co kupić!

Człowieku, jeszcze nie wprowadzili tego przepisu a ty juz masz sraczkę co kupić... poczekaj, wprowadzą przepis, zrobisz prawko i wtedy będziesz się zastanawiał.

Bazus
- może i jesteś ogarnięty i poradzisz sobie z 600, ale rozejrzyj się wokół, ilu jest Twoich kolegów którzy marzą o sportowej 600 a w głowie mają siano i na rowerze nie potrafią dobrze jeździć...
VFR 02'
Avatar użytkownika
navi
Świeżak
 
Posty: 459
Dołączył(a): 17/4/2007, 12:24
Lokalizacja: Wawa


Postprzez Bazus » 4/3/2010, 09:23

Navi generalnie masz racje, wiadomo przepisy są kierowane pod ogół a nie jednostki, ale wydaje mi się, że choć brak umiejętności jazdy motocyklem jest bardziej niebezpieczny niż brak umiejętności samochodem, to właśnie nieumiejętny kierowca w samochodzie sprawia większe zagrożenie na drodze (sytuacja samochód uderza w samochód, a motocykl uderza w samochód). Nie umiejętny motocyklista jest w większym stopniu zagrożeniem dla siebie niż dla innych, zgodzisz się z tym ? Niestety wielu kierowców samochodów ma nikłe pojęcie o ruchu drogowym itp. Niskie ceny samochodów, sprawiają, że 18 latkowie bez prawa jazdy kupują samochód żeby pojeździć ("poćwiczyć przed prawem jazdy"), a nawet maluch kupiony za 800 zł ( znam taki przypadek z mojego miasta ) moim zdaniem sprawia większe zagrożenie dla pieszych czy innych kierowców przy prędkościach rzędu 50-60 km/h ( ze względu na swoją masę ). Ogólnie system szkolenia moim zdaniem jest beznadziejny a wprowadzenie tego przepisu nie zmieni ilości wypadków śmiertelnych z udziałem młodych motocyklistów. Dlaczego ? Otóż dlatego, że wiek nie jest proporcjonalny do umiejętności i nikt także nie jest w stanie wykazać, że osoba w wieku 24 lat jest rozsądna. A z treści tego przepisu można wyciągnąć właśnie wniosek, że to od wieku zależne są umiejętności i "odpowiedzialność", osobiście uważam, że ta "odpowiedzialność" to indywidualna kwestia u każdego człowieka nie ma ona wbrew pozorom aż tak wiele wspólnego z wiekiem. Choć pewnie wielu będzie twierdziło, że 24 latek ma mniej siana w głowie niż 18 latek. Ale zamiast zastanawiać się w jakim wieku człowiek staje się odpowiedzialnym ( bo przecież nie da się tego jednoznacznie wykazać, czy zbadać ), czy nie lepiej byłoby odpowiednio wyszkolić tego 18, 20 czy 24 latka, tak by bez względu na wiek siadając pierwszy raz na motocykl był odpowiednio przygotowany i świadomy jazdy na danym sprzęcie o danej pojemności ?
Bazus
Świeżak
 
Posty: 10
Dołączył(a): 7/2/2010, 13:42
Lokalizacja: Toruń

Postprzez mianps » 4/3/2010, 12:21

Nie jest możliwością znalezienia idealnego rozwiązania w tworzeniu zasad, które będą dotyczyły tak zróżnicowanej grupy jaką są osoby starające się o prawo jazdy kat.A
Jest ich po prostu za dużo, żeby wszystkim się podobało.

Nie tyle u nas w Polsce nie ma edukacji dobrej na kursach bo jak zostało to wspomniane byłoby to nieopłacalne zrobienie porządnego kursu za 5tyś złotych ale nie ma również kampanii społecznych, które by zmieniały obraz postrzegania motocyklistów w naszym kraju.
Ja na każdym kroku spotykam się z lekką ironią ze strony rozmówcy kiedy to okazuje się, że dla mnie motocykl jest jedynym środkiem poruszania się. Postrzegani jesteśmy jako Ci, którzy jeżdżą niebezpiecznie, nie respektujący żadnych zasad drogowych, wciskamy się przed maski aut stojących w korkach... normalnie ucieleśnienie zła na drogach.
No to stwórzmy takie prawo by mniej takich ludzi zajeżdżało nam drogę jak jedziemy na Wiejską... zakażemy im jeżdżenia legalnie, będzie ich jeździć więcej bez prawka...no cóż...tacy już są, że nie respektują żadnych praw, są źli i niebezpieczni. Oooo, jeszcze dorzućmy kampanię społeczną na wiosnę, że idą warzywa...to może część z nich w ogóle zrezygnuje z wjeżdżania nam przed maski naszych fur stojących w korkach...

Think! - polecam kampanie społeczne, wg mnie świetnie zrobione i w żaden sposób nie atakujące ani motocyklistów ani puszkarzy tylko pokazujące jakie zagrożenia są na drodze...

Sorki za niejako odbiegnięcie od tematu posta
Honda cb 450s -> FZS600
mianps
Świeżak
 
Posty: 490
Dołączył(a): 20/5/2009, 19:49
Lokalizacja: Radom/Opole/Tomaszów Maz.

Postprzez navi » 4/3/2010, 19:17

Bazus w pełni się z Tobą zgadzam. Na pewno nie ma pewności że 24-latek jest bardziej rozsądny. Ale jest szansa, że taki 24 latek ma kilka lat prawko na samochód i umie rozpoznać zagrożenie na drodze i ma mocno ograniczone zaufanie do innych kierowców i umie lepiej ocenić własne umiejętności. Poza tym rozsądni rodzice nie kupią swemu 18-letniemu dziecku "lytra" na początek bo przecież to taki dobry chłopak...
Chociaż tak jak mówiłem wcześniej, prawko od 18 lat na wszystkie motocykle jest pewną selekcją naturalną, nie masz zdolności bycia odpowiedzialnym kierowcą, nie będziesz nim w ogóle...

Moim zdaniem, od 18 lat powinno być prawko na motocykl do 60KM, można nim fajnie pomykać i z pełną odpowiedzialnością można nazwać go "motocyklem"
VFR 02'
Avatar użytkownika
navi
Świeżak
 
Posty: 459
Dołączył(a): 17/4/2007, 12:24
Lokalizacja: Wawa

Postprzez Bazus » 4/3/2010, 19:41

navi napisał(a):Chociaż tak jak mówiłem wcześniej, prawko od 18 lat na wszystkie motocykle jest pewną selekcją naturalną, nie masz zdolności bycia odpowiedzialnym kierowcą, nie będziesz nim w ogóle...


Świetnie to ująłeś, choć to dosyć brutalne uważam podobnie. Co do motocykli to na wszystkie "maszyny", które kupowałem sam musiałem zapracować/uzbierać, nie było mowy o tym, żeby rodzice choćby coś dorzucili, chyba też przez to bardziej je szanowałem i nie ryzykowałem (mam na myśli to poczucie własności gdy kupujesz coś za pieniądze, które kosztowały cie sporo trudu). Czytając wypowiedzi innych osób na forum, doszukałem się wielu sprzecznych informacji co do tego przepisu(a konkretnie daty jego wejścia w życie), czy ktoś z Was ma może jakieś konkrety na temat tej ustawy? Czy jej kształt jest już jasno określony w ten sposób w jaki został przedstawiony w temacie? No i ostatnie pytanie jak faktycznie ma wyglądać wprowadzenie tego przepisu w życie (z tego co tu wyczytałem jedni twierdzą, że ma wejść po roku od podpisania ustawy, inni, że ma on wejść na dniach) ? Prosiłbym o odpowiedź osoby mające jakieś konkretne informacje, bo niektóre z informacji podawanych tu, wykluczają się nawzajem:)[/b]
Bazus
Świeżak
 
Posty: 10
Dołączył(a): 7/2/2010, 13:42
Lokalizacja: Toruń

Postprzez madcap » 4/3/2010, 20:05

(...) Jeżeli w CV napiszesz "2012-2014: sommelier - freelancer" to nikt się nie domyśli, że dwa lata chlałeś z rozpaczy po utracie poprzedniej pracy.
Avatar użytkownika
madcap
Administrator
 
Posty: 5894
Dołączył(a): 26/5/2009, 19:03
Lokalizacja: wieje wiatr?

prawko

Postprzez adamowsky » 5/3/2010, 19:47

Zapewne gdybym miał ponizej 24 lat to pewnie przepis ten by mnie troche wk...rwił ale przyznam, że jak w tamtym roku posluchałem młodych adeptów na prawko przed egzaminem to włos sie jezy na glowie i jak byscie na to nie patrzyli młodzi koledzy to za parę lat przyznacie mi racje że po 24 roku zycia ta szajba i niecierpliwości z manetka gazu jest troche mniejsza ;)
adamowsky
Świeżak
 
Posty: 6
Dołączył(a): 7/11/2009, 12:12
Lokalizacja: Tychy

Postprzez Czester » 5/3/2010, 23:19

Niestety (albo i stety) na własnej skórze przekonałem się jaki głupi byłem mając 17 lat pomimo, że uważałem sie wtedy za rozważnego. Pędząc MZ-ką bez kasku przeceniłem swoje umiejętności i wyłożyłem się na zakręcie. Na moje szczęście było to na drodze nieutwardzonej. Skończyło się to wizytą na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym i bliskim spotkaniu z chirurgiem. Miałem zdarte pół ryja, łokieć, kolano, wyłamany palec i ogólne potłuczenia. I to wszystko na poczciwej 20-to konnej MZ-tce, o której współcześni znawcy powiedzieliby, że nie jedzie. A co by było gdybym miał wtedy 100 konnego sporta?
Wypadki chodzÄ… po ludziach, ludzie po wypadkach nie zawsze.
Avatar użytkownika
Czester
Administrator
 
Posty: 4656
Dołączył(a): 23/5/2009, 05:14
Lokalizacja: Suwałki

Postprzez madcap » 5/3/2010, 23:28

dużo większa kasa na remont...
(...) Jeżeli w CV napiszesz "2012-2014: sommelier - freelancer" to nikt się nie domyśli, że dwa lata chlałeś z rozpaczy po utracie poprzedniej pracy.
Avatar użytkownika
madcap
Administrator
 
Posty: 5894
Dołączył(a): 26/5/2009, 19:03
Lokalizacja: wieje wiatr?

Postprzez MECHA-MOT » 7/3/2010, 18:46

Bardzo dobrze ze zostały te przepisy podjęte. Tak samo motorowery... chociaż do tych 14 lat przydało by się jeszcze więcej. Gdzie to rozum zeby dzieciak 13 letni zeby mało który dosięgał do siedziska wsiadał np. na RS 50 jeszcze z cylkiem 80 i pędział ponad 120km/h. Za prawkie od 24 lat moze troche przesada no ale wszystko ku bezpieczenstwu i musicie w to uwierzyć ;]
MECHA-MOT
Świeżak
 
Posty: 267
Dołączył(a): 2/7/2007, 19:05
Lokalizacja: Mika

Postprzez szawcio_1993 » 7/3/2010, 19:28

Wiecie może Panowie czy ta ustawa weszła w życie??
szawcio_1993
Świeżak
 
Posty: 4
Dołączył(a): 29/7/2009, 19:16
Lokalizacja: Krasnystaw

Postprzez andrzej551 » 7/3/2010, 19:51

jeszcze nic nie weszło!
Avatar użytkownika
andrzej551
Bywalec
 
Posty: 691
Dołączył(a): 23/5/2009, 16:08
Lokalizacja: starachowice

Postprzez Trener » 7/3/2010, 19:59

I nawet najstarsi indianie nie wiedzÄ… czy i kiedy wejdzie
YZF R6 2007
Avatar użytkownika
Trener
Stały bywalec
 
Posty: 1198
Dołączył(a): 11/5/2009, 14:14
Lokalizacja: Z pod Kalisza jestem

Postprzez Czester » 8/3/2010, 08:13

szawcio_1993 napisał(a):Wiecie może Panowie czy ta ustawa weszła w życie??

Czy za takie pytania nie powinien lecieć przynajmniej rozgrzewkowy ban na tydzień?
Wypadki chodzÄ… po ludziach, ludzie po wypadkach nie zawsze.
Avatar użytkownika
Czester
Administrator
 
Posty: 4656
Dołączył(a): 23/5/2009, 05:14
Lokalizacja: Suwałki

Postprzez navi » 8/3/2010, 08:23

MECHA-MOT napisał(a):Bardzo dobrze ze zostały te przepisy podjęte. Tak samo motorowery... chociaż do tych 14 lat przydało by się jeszcze więcej. Gdzie to rozum zeby dzieciak 13 letni zeby mało który dosięgał do siedziska wsiadał np. na RS 50 jeszcze z cylkiem 80 i pędział ponad 120km/h. Za prawkie od 24 lat moze troche przesada no ale wszystko ku bezpieczenstwu i musicie w to uwierzyć ;]

Jeżeli jedzie powyżej 50 km/h to już nie motorower. chyba... :)
VFR 02'
Avatar użytkownika
navi
Świeżak
 
Posty: 459
Dołączył(a): 17/4/2007, 12:24
Lokalizacja: Wawa

Postprzez wikples » 8/3/2010, 10:20

Jeżeli jedzie powyżej 45km/h to już nie motorower. Na pewno!
Avatar użytkownika
wikples
Bywalec
 
Posty: 969
Dołączył(a): 24/1/2008, 20:18
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez madcap » 8/3/2010, 15:01

niekoniecznie
kilka lat wstecz - przed dużą zmianą Pord była prędkość zdefiniowana na 50
te które były zarejestrowane wówczas mają utrzymaną tą prędkość - wynika to z homologacji
(...) Jeżeli w CV napiszesz "2012-2014: sommelier - freelancer" to nikt się nie domyśli, że dwa lata chlałeś z rozpaczy po utracie poprzedniej pracy.
Avatar użytkownika
madcap
Administrator
 
Posty: 5894
Dołączył(a): 26/5/2009, 19:03
Lokalizacja: wieje wiatr?

Postprzez wikples » 8/3/2010, 15:02

chyba za komuny. kilka lat wstecz zdawałem, na kartę motorowerową więc chyba wiem jaka była prędkość :)
Avatar użytkownika
wikples
Bywalec
 
Posty: 969
Dołączył(a): 24/1/2008, 20:18
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez madcap » 8/3/2010, 15:11

później niż za komuny też, duża nowelizacja, w sumie nowa ustawa kilkakrotnie już poprawiana obowiązuje od 1997 r
rozp o war.techn. dopuszcza takie sytuacje, tak samo jak brak kieunkowskazów - dla jednośladów, które były produkowane przed 1986 r.
(...) Jeżeli w CV napiszesz "2012-2014: sommelier - freelancer" to nikt się nie domyśli, że dwa lata chlałeś z rozpaczy po utracie poprzedniej pracy.
Avatar użytkownika
madcap
Administrator
 
Posty: 5894
Dołączył(a): 26/5/2009, 19:03
Lokalizacja: wieje wiatr?

Poprzednia stronaNastępna strona


Powrót do Prawo



Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości




na górê