Zobacz wÄ…tek - Wykup motocykla z leasingu
NAS Analytics TAG

Wykup motocykla z leasingu

Chcesz kupić swój pierwszy lub kolejny motocykl. Nie wiesz jak wybrać. Zadaj pytanie tutaj.
Pytania o enduro, cross-y, skutery, motorowery, motocykle o pojemności do 250 ccm odpowiednio w działach niżej.
_________
ModerujÄ…: Black-Ghost, Boshi, Rosiboj, Lagiboy

Wykup motocykla z leasingu

Postprzez keg » 13/10/2020, 21:38

Długo zastanawiałem się jak, i przede wszystkim w którym dziale dodać ten post. Fora jak widać szorują nosem po dnie, odwiedzalność maleje z dnia na dzień i niewielu tu zagląda, a dodatkowo w innych kategoriach tego forum, wydawałoby się że bardziej odpowiednich do założenia poniższego tematu zalega sporo spamu wśród którego moje pytanie zwyczajnie utonie.
Okey - więc do brzegu. Otóż chcę zapytać czy miał ktoś doświadczenia własne lub cudze, ale znane i poparte argumentami, z wykupu pojazdu z leasingu. Chodzi o motocykl, a forma działalności do dg więc istnieje możliwość wykupu pojazdu na firmę lub prywatnie. Jakie są ostateczne korzyści, poza oczywistymi? czyli faktura na bieżące serwisy, paliwo itp. w przypadku wykupienia na firmę, versus motocykl wykupiony jako prywatny i brak możliwości rozliczania bieżących wydatków.
Pytam w kontekście potencjalnej sprzedaży, czy łatwiej jest sprzedać motocykl jako firma z fakturą vat, czy to jednak nie ma znaczenia?
Poza tym sprzedając jako firma należy odprowadzić podatki w tym vat, czego nie będzie przy sprzedaży prywatnej.
Bieżących kosztów związanych z użytkowaniem maszyny np. kosztów serwisów w moim przypadku nie ma za wiele. Wiadomo, okresowo to co potrzebne aby utrzymać sprzęt w dobrej kondycji: oleje i filtry, napęd kiedy się skończy i to chyba wszystko. Z akcesoriów to co miałem kupić to już kupiłem, moto od nowości w moich rękach i nic niespodziewanego się nie dzieje. Niebawem czeka mnie jeszcze przegląd zalecany przez producenta przy 18tys km, kolejny będzie już po wykupie. Chciałbym motocyklem pojeździć jeszcze z 5 kolejnych lat i dopiero wtedy myśleć o sprzedaży.
Poratuje ktoś jakąś sensowną sugestią, którą opcję wykupu, przy takim horyzoncie czasowym użytkowania sprzętu warto brać pod uwagę bardziej niż drugą i dlaczego?
Z góry dzięki za pomoc.
http://ebiznesarium.pl (otwórz link)
Informatyczne wsparcie dla firm, w tym:
:D usługi programistyczne (bazy danych, systemy dedykowane), oraz...
:D serwis napraw sprzętu elektronicznego/IT
(również wysyłkowo)
keg
Świeżak
 
Posty: 7
Dołączył(a): 30/7/2018, 12:13


Re: Wykup motocykla z leasingu

Postprzez adi73 » 25/11/2020, 22:19

Wykup przedmiotu na osobÄ™ prywatnÄ… jest nielegalny z punktu widzenia US.
Oczywiście łatwiej sprzedać moto na fakturę VAT, co powoduje konieczność odprowadzenia podatków.
Jednak gdy się leasingowało wówczas robiło się koszty więc to co się niby zarobiło przy sprzedaży trzeba oddać do US.
adi73
Świeżak
 
Posty: 9
Dołączył(a): 31/1/2018, 17:39


Re: Wykup motocykla z leasingu

Postprzez keg » 2/12/2020, 20:46

OK, dodaję co wymyśliłem sam po konsultacjach z osobami zaznajomionymi w temacie - może ktoś w przyszłości będzie miał podobny dylemat do mojego i ta odpowiedź co nieco rozjaśni.
Otóż w analogicznym przypadku jak mój (DG, vat) korzystniej jednak po wykupie pojazdu nie wprowadzać go do środków trwałych działalności, więc przestaje on być pojazdem firmowym. Przy czym również w takiej sytuacji istnieje możliwość odliczania w DG kosztów podatkowych od wydatków związanych z użytkowaniem prywatnego pojazdu (20% wydatków) oraz także możliwość odliczeń 50% vat od wydatków eksploatacyjnych - w tym paliwa. To mniej niż gdyby pojazd w dalszym ciągu był firmowy (w koszty można wliczyć 75% wydatków), ale za to przy sprzedaży nie występuje konieczność opodatkowania przychodem kwoty netto (no bo skoro firma sprzedała to zarobiła, więc od tego zarobku należy odprowadzić podatek dochodowy) oraz oczywiście nie ma konieczności odprowadzania vatu.
Jeśli pojazd zostaje w firmie to również w chwili wyprowadzenia z majątku firmy, np w momencie zamykania działalności, należy naliczyć vat od wartości rynkowej, a później należy odczekać 6 lat na ewentualną sprzedaż, inaczej też trzeba będzie zapłacić pita od tego przychodu.
Zaznaczam że takie postępowanie z wykupieniem i niewprowadzeniem do majątku firmy jest możliwe tylko w przypadku działalności gospodarczej i zdaje się spółki cywilnej, a w przypadku wszelkich osób prawnych (np. spółki zoo i inne) nie ma wyjścia i pojazd musi zostać wprowadzony do majątku trwałego.
Także tyle i aż tyle. Najlepsze jest to że, nie przymierzając, jak kupuję na firmę byle długopis, to mogę odliczyć cały vat, ale jeśli kupuję pojazd - wtedy tylko 50% vatu (tak samo jak w przypadku wydatków eksploatacyjnych) zaś przy sprzedaży należy fiskusowi oddać vat w pełnej kwocie. Prawo podatkowe oczywiście nie może być proste bo po co? Przecież wiadomo że największe ryby łapie się w mętnej wodzie...
http://ebiznesarium.pl (otwórz link)
Informatyczne wsparcie dla firm, w tym:
:D usługi programistyczne (bazy danych, systemy dedykowane), oraz...
:D serwis napraw sprzętu elektronicznego/IT
(również wysyłkowo)
keg
Świeżak
 
Posty: 7
Dołączył(a): 30/7/2018, 12:13



Powrót do Chcę kupić motocykl - kat A



Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 51 gości




na górê