Zobacz wÄ…tek - VAT
NAS Analytics TAG

VAT

Przepisy, prawo
_________

VAT

Postprzez cbx » 22/11/2007, 18:23

Witajcie .
Mam do Was takie pytanie.
Otóż mam zamiar zakupić nowy motocykl w niemieckim salonie . Sprzedawca usilnie chce naliczyć podatek VAT ( niemiecki Mstw. ) . Niech mu będzie .
Żeby go zarejestrować i być w zgodzie z prawem muszę opłacić polski podatek VAT . Tego się wymaga w stosunku od nowych środków transportu. Wynika to zarówno z VI dyrektywy jak i naszej ustawy . I teraz sedno . W UE nie wolno tej samej rzeczy opodatkować 2 razy . Więc jak ugryźć tę sprawę ? Co zrobić aby VAT zapłacić tylko raz ?

pozdrawiam
cbx
Świeżak
 
Posty: 6
Dołączył(a): 22/11/2007, 18:12


Postprzez krzychu84 » 22/11/2007, 22:02

Z tego co wiem jeżeli na blacie nie masz 6tyś km przejechanych lub nie był zarejstrowany od conajmniej 6 miesięcy to musisz zapłacić podatek vat z tym, że w UE jeżeli zapłacisz vat( Niemcy bodajze 15%) to u nas jesteś zobowiązany dopłacić do naszych 22% czyli jeszcze pozostałe 7%. Poprawcie jeżeli się myle ale chyba nie :) i jeszcze jedno nie wiem jak się ma sprawa w przypadku prowadzenia działalności itp. . Poszukaj dużo tego na necie i na forum pozdrawiam
krzychu84
Świeżak
 
Posty: 76
Dołączył(a): 3/7/2007, 18:52
Lokalizacja: Tychy


Postprzez cbx » 22/11/2007, 23:02

Moto jest nowe. Prosto ze salonu . Rok produkcji 2007 , 0 przebiegu , czyli nowy środek transportu :) .
VAT w Niemczech jest 19 % .
Problem w tym , że trzeba w polskim US zapłacić pełen VAT . Nie dopłacić do 19 % zostawionych w Niemczech , ale zapłacić pełne 22% . Tak przynajmiej wynikało z rozmowy z miłym panem pracującym w informacji US . Czyli tak to wygląda , że u Niemca zapłacę xxxx ( netto ) + 19% Mwst. ( bo tak sobie życzy Niemiec ) , a potem będę musiał jeszcze raz zapłacić 22% VAT ( bo tak sobie życzy , miły pan z okienka ) . Ale przcież , żyjemy w UE i jednej rzeczy nie można opodatkować tym samym podatkiem dwa razy :? .
Myśl , że będę musiał zapłacić więcej niż się należy , wprowadza mnie w trumę .

pozdrawiam

p.s. Może , ktoś z Was "ciągał" już nowy sprzęt . Na necie jest dużo opisane o używanych motocyklach . O nowych nie ma ani słowa .
cbx
Świeżak
 
Posty: 6
Dołączył(a): 22/11/2007, 18:12

Postprzez kildow » 23/11/2007, 10:09

VAT się płaci raz i w tym przypadku płacisz go w Niemczech. Chyba pan urzędnik nie zrozumiał za bardzo jaką operację chcesz wykonać, stąd udzielił Ci takich kuriozalnych informacji.
SUPERMOTO.PL
Avatar użytkownika
kildow
Świeżak
 
Posty: 299
Dołączył(a): 11/7/2007, 15:19
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez cbx » 23/11/2007, 15:40

http://ec.europa.eu/taxation_customs/ta ... dex_en.htm

Bardzo bym chciał aby tak było .
Niestety przepisy mówią zupełnie coś innego .
Od nowych środków transportu ( nowe to takie , które nie są starsze niż 6 miesięcy lub z przebiegiem mniejszym niż 6.000 km ) płaci się VAT w miejscu zarejestrowania lub używania .
Mam zamiar zarejestrować moto w Polsce , czyli VAT też muszę opłacić w Polsce .
Mój problem nadal jest aktualny .

pozdrawiam
cbx
Świeżak
 
Posty: 6
Dołączył(a): 22/11/2007, 18:12

Postprzez kildow » 23/11/2007, 16:45

No ale w tym linku jest napisane, że w przypadku nowej maszyny nie płacisz tego VAT'u za granicą, czyli Niemiec Cię naciąga :) Może ten niemiecki podatek można jakoś łatwo odzyskać i wtedy zgodnie z tym tekstem zapłacić 22% w Polsce.
SUPERMOTO.PL
Avatar użytkownika
kildow
Świeżak
 
Posty: 299
Dołączył(a): 11/7/2007, 15:19
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Kasius » 25/11/2007, 23:14

No i tu jest pies pogrzebany, ja musiałem zaplacic pełny Vat w Poplsce poczem zwrociłem sie do Francuskiego URzedu Skarbowego o zwrot podatku tzn Ich Vatu i zwrocili poniewaz moto bylo juz w polsce i bylo zarejestrowane,

Nalezy przedłozyc wszystkie niezbedne pisma do w tym przypadku niemieckiego urzedu skarbowego,


A sprzedawca ma obowiazek naliczyc VAT poniewaz on jest płatnikiem Vatu wiec nie moze sprzedac bez niego
Kasius
Świeżak
 
Posty: 112
Dołączył(a): 2/8/2007, 23:58
Lokalizacja: Irlandia/Wrocław

Postprzez cbx » 26/11/2007, 14:52

kildow napisał(a):No ale w tym linku jest napisane, że w przypadku nowej maszyny nie płacisz tego VAT'u za granicą, czyli Niemiec Cię naciąga :) Może ten niemiecki podatek można jakoś łatwo odzyskać i wtedy zgodnie z tym tekstem zapłacić 22% w Polsce.


Również zwróciłem uwagę na ten zapis . On jest bardzo prosty . Domaganie się przez Niemca , abym zapłacił VAT w Niemczech jest bezprawne . Bez względu na to co mówią przepisy niemieckie , dyrektywa nakazuje aby VAT został zapłacony w całosci w kraju rejestracji , czy używania pojazdu .
Piszesz , że można jakoś odzyskać ? Ale jak ? A jak się nie uda ? A cóż mnie to wogóle obchodzi ? Przypuszczam dlaczego robi problemy . Pewnie gdybym nie zapłacił , to by sam musiał wyskoczyć z tej forsy i uregulować VAT .
cbx
Świeżak
 
Posty: 6
Dołączył(a): 22/11/2007, 18:12

Postprzez cbx » 26/11/2007, 15:02

Kasius napisał(a):No i tu jest pies pogrzebany......

A sprzedawca ma obowiazek naliczyc VAT poniewaz on jest płatnikiem Vatu wiec nie moze sprzedac bez niego


On MUSI sprzedać bez VAT . Ta transakcja ( nabycia nowego moto ) to jest wewnątrz unijne nabycie towarów . To jakby się odnosi do sprzedaży pomiędzy dwoma firmami ( pomimo tego ,że jeden nie prowadzi działalności i nie jest płatnikiem Vat-u ) .
To nawet z tekstu ( z linka ) wynika , że to jest wyjątek 8) .

pozdrawiam

p.s. Musi być jakaś inna procedura . Uważam , że sprzedający Moto dobrze wie co można by zrobić aby sprzedać bez VAT , ale się nie ujawnia :wink: .
cbx
Świeżak
 
Posty: 6
Dołączył(a): 22/11/2007, 18:12

Postprzez kildow » 27/11/2007, 13:35

Może tak mu jest prościej, bo w innym przypadku musiałby np.: iść do urzędu i coś sam załatwiać, wypełnić jakąś deklarację, albo się po prostu czegoś dowiedzieć, ale jego leniwa natura jest silniejsza niż chęć zysku :)
SUPERMOTO.PL
Avatar użytkownika
kildow
Świeżak
 
Posty: 299
Dołączył(a): 11/7/2007, 15:19
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez tra » 26/1/2008, 20:22

panowie sprawa wygląda następująco. poniewaz równiez w tym sezonie cche kupic nowy motor i u mnie staneło na sprowadzeniu nowego z USA, w tej chwili jest to najtaniej ale... i właśnie. przegrzebałem cały net i wszystko wiem.bede pisal tylko o nowym motocyklach bo takie nas tu interesuja

1)wyjście pierwsze, kupujac w niemczech nowy motocykl na osobe prywatna z salonu placimy cene brutto za niego czyli z podatkiem vat 19% w niemczech, po przyjechaniu do polski placimy vat 22%(czemu *** niewiem pojebane to jest) i potem możemy sie ubiegac o zwrot podatku niemieckiego tyc 19%. wpraktyce wyglada to tak że czasem oddaja czasem nie czasem trwa to 3 miechy a czasem dwa lata takie informacje wycztalem w necie.
2)opcja druga kupujemy motocykl na firme (musimy posiadac eur nip - wyrobienie nipu eur bezplantne trwa klika dni) i wtedy jedziemy do niemiec kupujemy motocykl nowy z salonu za cene netto czyli BEZ podatku 19% i u nas placimy 22% wtedy to jest oplacalne ale motocykl musi byc zarejestrowany na dana firme. myslalem zeby takz robic bo kumpel ma firme ale wtedy wszystko bedzie na niego.
3)wyjscie 3 sprowadzamy motor z usa najatniej

jak sie odzyskuje VAT niemiecki niewie. ale rzeczywiscie niemcy nie ccha sprzedawac po cenie netto czyli bez podatku osob fizycznym czemu niewiem
pzdr
tra
Świeżak
 
Posty: 62
Dołączył(a): 21/2/2006, 19:51
Lokalizacja: PÅ‚ock



Powrót do Prawo



Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości




na górê