Zobacz wÄ…tek - Jazda 125ccm bez uprawnien, i "nielegalne" sprzedanie
NAS Analytics TAG

Jazda 125ccm bez uprawnien, i "nielegalne" sprzedanie

Przepisy, prawo
_________

Jazda 125ccm bez uprawnien, i "nielegalne" sprzeda

Postprzez Czy-bit » 11/9/2014, 17:21

Witam.

Mam 16 lat, i kupiłem sobie enduro 125ccm zarejestrowany i opłacony (do jazdy po polnych drogach, lesie etc) Co mi grozi jeśli złapie mnie policja?
i drugie pytanie. Miałem skuter, był on zapisany na ojca a ja byłem współwłaścicielem. Ojciec i mama wyjechali. Sprzedałem go jakiś czas temu, spisaliśmy umowe niby wszystko legalnie (oprócz podrobienia podpisu ojca, ale on o tym oczywiście wiedział, innego wyboru nie miałem) idę do urzędu komunikacji i tam mi powiedzieli że skuter sprzedałem nielegalnie, i że do sprzedaży potrzebuje zgodę sądu rodzinnego. Czy jeżeli skuter już poszedł to coś mi za to grozi? Lub czy da się to jakoś obejść żebym mógł go wyrejestrować.
Czy-bit
Świeżak
 
Posty: 45
Dołączył(a): 28/7/2014, 09:33


Postprzez SpeedyGonzales » 11/9/2014, 19:38

1. Po swoim prywatnym terenie bądź po terenie osoby która Ci udostępni swój prywatny plac możesz jeździć do woli czym chcesz, na drogi publiczne nie masz prawa wyjechać. Jeśli chcesz jeździć po torze a masz daleko, to najlepiej niech ktoś Ci zawiezie sprzęt na przyczepce, wtedy nikt nie ma prawa się przyczepić.
2. Tak jest niestety, relikt przeszłości. Ale u nas urzędnik jest bogiem i nic nie jest pewne, znam przypadek gdzie w jednym województwie wyrejestrowali skuter, a w sąsiednim nie chcieli rejestrować bo współwłaściciel miał 16 lat. Więc nie wiem jak to z tym jest, ale raczej nic Ci nie grozi za to, tylko osoba od której kupiłeś może chcieć zarejestrować i będziecie musieli to jakoś zrobić, spisać umowę jeszcze raz i zapłacić za koszty sądowe może z 200zł, nie mam pojęcia ale napewno też to potrwa. Trochę mnie to dziwi, bo dzieciak może sprzedać smartfona czy komputer za kilka tysięcy, a motorynki za kilka stów już nie. A odnośnie podrobienia podpisu to nie chwal się tym bo licho nie śpi, a kiedyś nawet żony podpisujące za mężów miały problemy za takie coś, w świetle prawa to wykroczenie i jeśli to wyjdzie na jaw nieprzyjemności murowane i nie ważne że wszystko działo się za zgodą rodziców.
Avatar użytkownika
SpeedyGonzales
Mieszkaniec forum
 
Posty: 1730
Dołączył(a): 25/11/2013, 22:20
Lokalizacja: Sandomierz/TBG


Postprzez andy7 » 11/9/2014, 19:48

Speedy,

mylisz sie jezeli myslisz, ze na terenie prywatnym Ci to wolno. Wolno Ci jezeli teren jest ogrodzony i nikt postronny na niego nie wejdzie, w przeciwnym wypadku jest to nielegalne.

Myslalem, ze wiem uzo, ale okazalo sie, ze nie wiem nic, nie wiedzialem bowiem, ze mozna ubezpieczyc pojazd do jezdy po polach i lasach :mrgreen:

:wink:
kuluem123 napisał(a):...Nie da się zrobić przekrętu w urzędzie ?
| | https://www.youtube.com/channel/UCIhJl1 ... TGw/videos
andy7
Moderator
 
Posty: 3268
Dołączył(a): 2/2/2008, 11:55

Postprzez Czy-bit » 11/9/2014, 20:26

No skoro moje unduro można zarejestrować, i można nim się poruszać po drogach publicznych to koniecznie trzeba ubezpieczyć :P

No niby ten skuter sprzedalem już ze 2 miesiące temu, typ mówił że będzie nim jeździł tylko w maliny a ile w tym prawdy to nie wiem. Ma mój numer i jeszcze nie dzwonił że jest jakiś problem z tym skuterem. Najgorsze jest to że jeździ na moim ubezpieczeniu, i jak coś się stanie to tacie zniżki polecą. A można ubezpieczenie jakoś wyrejestrować czy unieważnić?


Ale jeżeli mój tata chciał ten skuter wyrejestrować to też by nie mógł tylko dlatego że ja jestem współwłaścicielem? A nie da się współwłaściciela jakoś usunąć? Bo jak by było na tate to już bym sobie poradził
Czy-bit
Świeżak
 
Posty: 45
Dołączył(a): 28/7/2014, 09:33

Postprzez SpeedyGonzales » 11/9/2014, 21:39

@andy7 dzięki za uzupełnienie mojej wypowiedzi, że teren ma być ogrodzony nie wiedziałem.

Oc możesz wypowiedzieć i nie podnosisz odpowiedzialności, teraz w chwili zakupu przechodzi na właściciela pojazdu. A czy można usunąć współwłaściciela to tak, ale nie wiem jak to działa w Twoim przypadku.
Avatar użytkownika
SpeedyGonzales
Mieszkaniec forum
 
Posty: 1730
Dołączył(a): 25/11/2013, 22:20
Lokalizacja: Sandomierz/TBG

Postprzez andy7 » 12/9/2014, 12:37

SpeedyGonzales napisał(a):@andy7 dzięki za uzupełnienie mojej wypowiedzi, że teren ma być ogrodzony nie wiedziałem.


You're wellcome.

:wink:
kuluem123 napisał(a):...Nie da się zrobić przekrętu w urzędzie ?
| | https://www.youtube.com/channel/UCIhJl1 ... TGw/videos
andy7
Moderator
 
Posty: 3268
Dołączył(a): 2/2/2008, 11:55

Postprzez Czy-bit » 12/9/2014, 13:26

Ale skoro umowa spisana, lecz pojazd nie został wyrejestrowany to jeśli jeździ na moim ubezpieczeniu to mogą polecieć zniżki? Czy po prostu przyjeżdzają do mnie, pokazuje im umowe sprzedaży i wszystko mam gdzieś? :P I jeżeli w wieku 17 lat by mnie złapali na 125ccm to już mandat? Bo teraz bym miał sprawę w sądzie?
Czy-bit
Świeżak
 
Posty: 45
Dołączył(a): 28/7/2014, 09:33

Postprzez leff » 12/9/2014, 14:29

idz zrob prawko zamiast kombinowac, tu sie nie pochwala jazdy bez prawka

do widzenia
Twoj podpis jest za dlugi
Avatar użytkownika
leff
ZlyCzlowiek
 
Posty: 4443
Dołączył(a): 30/9/2008, 09:22
Lokalizacja: sercem WX



Powrót do Prawo



Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 21 gości




na górê