Zobacz wątek - Tuning ustawieniem zaworów?
NAS Analytics TAG

Tuning ustawieniem zaworów?

Mechanika tylko powyżej 125cc.
_________

Tuning ustawieniem zaworów?

Postprzez vardana » 1/5/2014, 01:30

Rozebrałem dzisiaj swoją Yamahe FZR1000 96r. (zaczęła z boku pociekać)
Ku mojemu zaskoczeniu wałki rozrządu nie są ustawione do końca tak jak by mi się wydawało:
oczka na zębatkach wałków rozrządu nie są oba równo w gorze, ale wydechowy jest przesunięty o 1-2 ząbki do przodu a popychacze IN oraz EX nie są stanowią równoległego odbicia ale również są przesunięte na EX trochę do przodu.
Spotkałem się z opinią że takie przesuniecie powoduje wzrost mocy (jestem po kilku, więc może mi się mylić które było do przodu ;), ale tak właśnie mi się wydaje. Profesjonaliści dopuszczają się takich kombinacji.

Potwierdzicie ? Czy może lepiej to przestawić? Moto ma kopa jak nie wiem - trochę ręce urywa, ale nie mam też porównania, bo to moje pierwsze.

Tylko błagam bez odsyłania do serwisówek itp. Nie znasz odpowiedzi, to nie mówi gdzie jej szukać.

Dla smaczku zdjęcie :P
Obrazek
Yamaha FZR 1000
vardana
Świeżak
 
Posty: 113
Dołączył(a): 31/3/2014, 20:32
Lokalizacja: Warszawa - bielany


Postprzez Fugu » 1/5/2014, 09:59

Daruj sobie ten wiejski tuning - nie po to grupa japonskich inzynierow projektowala piec, zeby Hanio-Mechanik przy nim w stodole kombinowal. W najgorszym wypadku rozwalisz piec. Zmieniajac ustawienie walkow wzgledem siebie zmieniasz tylko moment otwarcia zaworow, nie zmieniasz jego czasu - zysk (jesli w ogole bedzie) porusza sie w rzedzie wielkosci tolerancji z jaka wychodza silniki z fabryki (pare kucy).

Jesli chcesz tuningowac, to zrob to porzadnie - wymien walki na ostrzejsze, wymien zawory + sprezyny, zastanow sie nad innymi tlokami, ........, a na koniec zestroj calosc. Pytanie tylko czy gra warta jest przyrostu mocy o 10..15%.
Avatar użytkownika
Fugu
Mieszkaniec forum
 
Posty: 2115
Dołączył(a): 5/1/2014, 21:28


Postprzez vardana » 1/5/2014, 12:49

Omg, zapomniałem że kolega lubi dział mechanika, ale jak zwykle nic rozumie pytania...
Także Fugu, również sobie daruj - rozrząd już był w ten sposób ustawiony, a ja go nie rozpinałem, moto w ten sposób jeździ i nie widać na tym ustawieniu żadnego uszczerbku, a prawdopobodnie został tak ustawiony ze trzy lata temu.

Słowa tunning użyłem dla lepszego brzmienia tematu, bo nie chodzi mi żeby tu coś jeszcze usprawniać, tylko czy jest to jeden z dopuszczalnym trybów pracy.

Czekam na dalsze opinie. A chodzi o to, czy warto to jednak rozebrać i ustawić idealnie zgodnie ze znakami. Może tak na prawdę przy przesunięciu o ząbek lub dwa nie będzie szczególnej róznicy?
Yamaha FZR 1000
vardana
Świeżak
 
Posty: 113
Dołączył(a): 31/3/2014, 20:32
Lokalizacja: Warszawa - bielany

Postprzez Fugu » 1/5/2014, 12:55

vardana napisał(a):Omg, zapomniałem że kolega lubi dział mechanika, ale jak zwykle nic rozumie pytania...


Nie, to ty nie zrozumiales odpowiedzi. Przeczytaj jeszcze raz uwaznie i ze zrozumieniem - to wcale nie jest trudne, jak sie tylko chce.

vardana napisał(a):A chodzi o to, czy warto to jednak rozebrać i ustawić idealnie zgodnie ze znakami. Może tak na prawdę przy przesunięciu o ząbek lub dwa nie będzie szczególnej róznicy?


Napisalem Ci w poprzednim poscie - te przesuniecie niewiele daje jesli chodzi o przyrost mocy, najbezpieczniej jest wrocic do takiego jakie ma byc w.g. producenta.
Avatar użytkownika
Fugu
Mieszkaniec forum
 
Posty: 2115
Dołączył(a): 5/1/2014, 21:28

Postprzez vardana » 1/5/2014, 13:04

Wiesz, co, po prostu jak czytam twoje posty to może sie do Ciebie uprzedziłem i aż mnie głowa zaczyna boleć. Jesli nikt Ci za to nie płaci, to nie odpowiadaj na moje posty, są po prostu adresowane z pomienięciem Ciebie, nie proszę chyba o nic trudnego, nie ? (a jednak myślę ze nie dasz rady, i od tego się własnie słabo robi) Dzięki.

A kolegów którzy dłubią w silnikach proszę o kilka opini, dzisiaj w nocy wprawdzie złożyłem już większość ale mam w planie rozebrać go jeszcze za jakiś tydzień.
Yamaha FZR 1000
vardana
Świeżak
 
Posty: 113
Dołączył(a): 31/3/2014, 20:32
Lokalizacja: Warszawa - bielany

Postprzez motomc » 1/5/2014, 14:14

Vardana, spotkalem sie juz z taka sytuacja kilkakrotnie.
Otoz mialem do czynienia wlasnie z kilkoma modelami Yamahy(m.in Fz750 I tez FZR 1000) ktore to wlasnie mialy taka sama sytuacje z rozrzadem.
Wszystkie te maszyny -nie wiem czy to jakas regula-pochodzily za Szwajcarii.
Nie mam pojecia dlaczego wlasnie tak ten rozrzad byl ustawiony, ale po powrocie do standardowych ustawien motory nabieraly innego charakteru-byly lagodniejsze.
Byc moze to jakis ciekawy patent :)
Tyle co moge powiedziec.
Motocykle to nie styl zycia, to stan umyslu...
motomc
Świeżak
 
Posty: 137
Dołączył(a): 6/11/2009, 16:15

Postprzez vardana » 1/5/2014, 22:39

Dzięki, to bardzo cenne co mówisz. Spotkałem własnie z podobnym zdaniem człowieka, którego wprawdzie nie znam, ale zdaje się że jest zawodowcem w tej sprawie, a mówił własnie o takiej opcji. Na się na silnikach spalinowych znam mało, dlatego potrzebuje kilku niezależnych opinii.

Mam wersje 3GM która nigdy nie była blokowana, króćce, gaźniki itd w oryginale duże jak trzeba, formalnie z Holandii, ale kto wie gdzie była składana w całość po swoim życiowym dzwonie. Szwajcaria ma inne nry seryjne, więc nie była to seria robiona na ten kraj.
Yamaha FZR 1000
vardana
Świeżak
 
Posty: 113
Dołączył(a): 31/3/2014, 20:32
Lokalizacja: Warszawa - bielany

Postprzez RUTRA.RD » 5/5/2014, 07:58

jest wyjscie. na hamownie z nia na obu ustawieniach rozrzadu :)
TL1000R- Odszedł została Hayabusa i
Nowy nabytek KTM RC8
Avatar użytkownika
RUTRA.RD
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 4149
Dołączył(a): 14/10/2010, 11:58
Lokalizacja: Satanistyczna pustka umysłowa

Postprzez vardana » 9/5/2014, 22:15

Bardzo chętnie, tylko hamownia w wawie po 200zł za jeden raz ;)
Yamaha FZR 1000
vardana
Świeżak
 
Posty: 113
Dołączył(a): 31/3/2014, 20:32
Lokalizacja: Warszawa - bielany

Postprzez miki1406 » 10/5/2014, 11:13

Albo masz rozciągnięty łańcuch rozrządu...
Imbrola faza - "Detailing" ;)
Avatar użytkownika
miki1406
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 2846
Dołączył(a): 16/8/2009, 22:37
Lokalizacja: Skierniewice

Postprzez RUTRA.RD » 11/5/2014, 02:32

niestety nikt za darmo ci tego nie hamuje :) ewentualnie możesz podziękować tuskowi za ceny i zarobki w kraju :) przepraszam za polityczne poglądy ale mam iq ze 120 a nie 90 :) i coś kumam z ekonomi :)
TL1000R- Odszedł została Hayabusa i
Nowy nabytek KTM RC8
Avatar użytkownika
RUTRA.RD
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 4149
Dołączył(a): 14/10/2010, 11:58
Lokalizacja: Satanistyczna pustka umysłowa

Postprzez Invi » 11/5/2014, 09:24

RUTRA.RD napisał(a):ale mam iq ze 120 a nie 90 :) i coś kumam z ekonomi :)



Grunt to skromność :twisted:






Ale tak na poważnie, jeśli to prawda, to jak to może działać i dlaczego nie wyjeżdżało tak z fabryki? Bo się zaciekawiłem :D
Avatar użytkownika
Invi
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 6277
Dołączył(a): 15/7/2008, 14:12

Postprzez RUTRA.RD » 11/5/2014, 11:02

normy hałasu i emisji spalin przykład rn22 :) panie kolego :)

zdrowie twoje o 12 w gardło moje :)
sie ten tego wiec popije :) jezu napisze :) ahhaha

przyklad gsxr 600 pierwszego, euro 3 spalin a nie euro 2 to byl k6 ? chlopaki testowali oba czyli k5 i k6 euro 2 i euro 3 i nowszy model mniej koni niestety normy :)

ps. obecnie przerabiam swoja hayabuse i musiałem wywalić 300 wężyków niepotrzebnych - dopalacz spalin i jakieś klapki w filtrze powietrza :) - efekt zobaczymy narazie skladam

pozdrawiam piękne panie :)
TL1000R- Odszedł została Hayabusa i
Nowy nabytek KTM RC8
Avatar użytkownika
RUTRA.RD
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 4149
Dołączył(a): 14/10/2010, 11:58
Lokalizacja: Satanistyczna pustka umysłowa

Postprzez miki1406 » 12/5/2014, 13:38

RUTRA.RD napisał(a):(...)

ps. obecnie przerabiam swoja hayabuse i musiałem wywalić 300 wężyków niepotrzebnych - dopalacz spalin i jakieś klapki w filtrze powietrza :) - efekt zobaczymy narazie skladam

pozdrawiam piękne panie :)


Ogarnialiśmy takie egzotyczne patenty w zzr600
Obrazek

Suuuuppper system :? Zbiera opary z gaźników i zbiornika, magazynuje w węglowym filtrze i przy sprzyjających obrotach wpuszcza do komory spalania...

Wynalazki jego mać :?
Imbrola faza - "Detailing" ;)
Avatar użytkownika
miki1406
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 2846
Dołączył(a): 16/8/2009, 22:37
Lokalizacja: Skierniewice

Postprzez RUTRA.RD » 12/5/2014, 21:43

dobrze ze chociaż jest z kim obgadać problem :)

ogólnie u mnie nie jest źle :) i az tak dziwnych rzeczy nie ma, kwestia tylko czy jak odpalę to mi jakieś F1 nie wywali :0 ale to sie okażę :)

miki1406

ile realnie dają mapy pod sprzęt ??
TL1000R- Odszedł została Hayabusa i
Nowy nabytek KTM RC8
Avatar użytkownika
RUTRA.RD
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 4149
Dołączył(a): 14/10/2010, 11:58
Lokalizacja: Satanistyczna pustka umysłowa



Powrót do Mechanika motocyklowa



Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości




na górê