Zobacz wątek - Budowa ogrodzenia czyli zrób to sam
NAS Analytics TAG

Budowa ogrodzenia czyli zrób to sam

O wszystkim
_________

Budowa ogrodzenia czyli zrób to sam

Postprzez power_bit » 11/4/2014, 19:47

Wiem, że to forum motocyklowe, ale nie chce mi się szukać jakiegoś budowlanego, może ktoś stąd zna się na rzeczy:

Zabieram się za budowę ogrodzenia, chce zrobić 20 metrów płotu z desek i mam kilka pytań:

1)
Obecnie jest tam siatka i są osadzone słupki które chce zostawić. Teraz chce podnieść fundament pod płotem (jest równo z gruntem) myślałem o wymurowanie go z bloczków betonowych i później otynkowanie (taki cokolik) Pytanie czy na fundament ktory już jest mam kłaść jakąś izolacje z papy, foli, czy po prosu mogę nakładać zaprawę i układać bloczki?

2)
Słupki stalowe są osadzone co 3,2 m jakie przyspawać kątowniki poprzeczne, by pod ciężarem sztachet które będą do nich przykręcone (140x7x2 cm) nie uginały się. Zastanawiam się nad równobocznym 40x40 3 mm grubości.

3)
Sztachety chce przykręcać do kątowników za pomocą śrub zamkowych, pytanie w jaki sposób wywiercić wszystkie otwory na jednej wysokości, by miało to ręce i nogi, macie pomysł na zrobienie jakiegoś wzornika, albo coś ?

Poniżej zdjęcie poglądowe:

Obrazek

Dzięki za jakiekolwiek rady
Niektóre chwile, zapomina się przez całe życie
Avatar użytkownika
power_bit
VIP Ścigacz.pl
 
Posty: 1258
Dołączył(a): 27/9/2010, 15:42
Lokalizacja: Września


Postprzez melvin » 11/4/2014, 20:26

1. nie kładłbym bloczków, szkoda roboty na jedną szychtę, lepiej skuj cienką warstwę starego betonu, dobrze zagruntuj powierzchnię, zrób szalunek i zalej to betonem pamiętaj że szalunek musi być solidny i dokładnie zrobiony.
Izolacje kładzie się po to żeby wilgoć z gruntu nie przedostawała się do pomieszczeń.

2. lepszy od kątownika będzie profil, odnośnie rozmiaru nie doradzę ci bo nie mam pojęcia ile będą ważyły twoje sztachetki (
2 lata temu dobrałem u siebie zbyt delikatny i musiałem rzeźbić podpory pod dolne rygle)...


3. Są specjalne wkręty do przykręcania sztachet: http://folnet.pl/towar/wkret-samowiercacy-do-stali
oszczędza to roboty. bo nie musisz wiercić każdej dziury po kolei i dokręcać nakrętek...

aby ustawić równo sztachety możesz np. przykręcić pierwszą i ostatnią mierząc do poziomu naniesionego za pomocą waserwagi na słupki, później rozciągnąć sznurek na górze i do niego ustawiać kolejne sztachety. Odległości między sztachetami zachowasz wsadzając między nie docięty na wymiar kawałek listwy...
DUŻO GAZU I SPRZĘGŁO OD RAZU! :twisted:
Avatar użytkownika
melvin
PierwszyOkrutny
 
Posty: 8393
Dołączył(a): 17/9/2007, 21:09
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski


Postprzez Vergon » 11/4/2014, 20:29

Nie jestem budowlańcem, ale dołożę swoje 3 grosze ;)

1) Nie wiem co miałaby dać izolacja skoro cokolik i tak będzie narażony na deszcz. Gdyby to był fundament to co innego.

2) 3mm trochę mało imho. Ja bym dał 4.

3) Bierzesz deskę szerokości sztachety, wiercisz w niej otwór średnicy śruby zamkowej w takiej odległości od końca deski w jakiej chcesz mieć śruby w sztachetach. Do drugiego końca deski na wkręty dajesz jakąś małą deskę, która będzie robiła za ogranicznik. Deskę kładziesz na sztachetę tak żeby ogranicznik dotykał dolnej/górnej krawędzi sztachety i przez otwór w desce wiercisz otwór w sztachecie, albo jakimś znacznikiem zaznaczasz miejsce i wiercisz już bez deski.

Zrobiłem na szybko projekt w AutoCAD'zie :lol:

Obrazek
Avatar użytkownika
Vergon
VIP Ścigacz.pl
 
Posty: 3302
Dołączył(a): 24/2/2010, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez mati22252 » 11/4/2014, 22:18

Mam płot w domu z przęsłem 4,3m na kątowniku 5cm grubość mm ma już 16 lat. Wszystko mocowane na zamkowych 6 dwie na górze i dwie na dole bo na 1 skręcały się sztachety . Płot jest ciężki bo 1,5 m wysoki i z deski 18mm. Śruby i sztachety były pod sznurek robione. Naszykuj sobie dużo wierteł i wkrętarkę do zakręcania śrub i bardzo dużo czasu. Płot będziesz miał na lata a potem tyko co parę lat malowanie. A sokolik bym zaszalował i nadlał a nie bloczki bo na mrozie popęka to wszystko i się rozjedzie.
Avatar użytkownika
mati22252
VIP Ścigacz.pl
 
Posty: 805
Dołączył(a): 12/4/2012, 17:04
Lokalizacja: Żagań/ Poznań

Postprzez power_bit » 11/4/2014, 22:39

Myślałem o wylewce, ale nie mam desek na szalunki, chciałem wypożyczyć, ale zawołali mi 450 zł. Może zrobię szalunek etapowo? Przykładowo dziś wylewam 5 m czekam na zastygnięcie betonu, potem rozbieram i stawiam na nowo...? Rzeźba ?
Ile potrzebował bym mniej więcej piachu i cementu na taką nadlewkę - 20x20cm i długości 20m ? Zbrojenie jakieś jest konieczne?

Zamiast wkrętów wole jednak śruby, więcej roboty, ale wydaje mi się to pewniejsze.
Profil zamknięty wychodzi trochę drogo, dlatego czaję się na kątownik.
Lepiej kupić szerszy a cienki czy grubszy a wąski ?
Niektóre chwile, zapomina się przez całe życie
Avatar użytkownika
power_bit
VIP Ścigacz.pl
 
Posty: 1258
Dołączył(a): 27/9/2010, 15:42
Lokalizacja: Września

Postprzez mati22252 » 13/4/2014, 12:06

Kup sobie deski w tartaku jakieś 20cm szeroki dłuugie na te 5m i 20mm grube za całość powinieneś więcej niż 150 zł nie zapłacić. możesz robić po 5 m tylko pamiętaj by nie łączyć prostopadle tylko zrobić taką równię pochyła nie gładzoną by kolejne miało się czego trzymać. Kątownik lepiej grubszy niż szerszy ale jak dasz mniej niż 3 cm to będziesz miał kłopoty z dokręcaniem nakrętek. Powiedz ile waży sztacheta i ile ich będziesz mieć na przęśle to mniej więcej ugięcie będzie można policzyć by nie dać zaciękich
Avatar użytkownika
mati22252
VIP Ścigacz.pl
 
Posty: 805
Dołączył(a): 12/4/2012, 17:04
Lokalizacja: Żagań/ Poznań

Postprzez Renata76 » 22/4/2014, 13:48

deski na sztachety powinny leżakować, i te z tartaku raczej będą się kręcić w różne strony, bo mają świeże drewno. Do tego sporo zabiegów konserwacyjnych, malowania. Mnie sąsiad namówił na deski kompozytowe. To bardzo trwałe tworzywo z których robi się głównie podłogę do tarasów i na balkony. Widziałam jednak na dziale ogrodniczym w Leroy Merlin http://www.leroymerlin.pl/maszyny-ogrodnicze/glebogryzarki-wertykulatory/aeratory-wertykulatory,a79.html (otwórz link) płotek wykonany właśnie z takich desek. Dopiero jak dotkniesz uwierzysz że to tworzywo. Ponoć jest bardzo wytrzymałe. Lepsze niż zwykły plastik
Renata76
Świeżak
 
Posty: 10
Dołączył(a): 9/10/2013, 16:59



Powrót do Hydepark



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości




na gr