Zobacz wątek - Do czego podpiąć dodatkowy obwód?
NAS Analytics TAG

Do czego podpiąć dodatkowy obwód?

Mechanika tylko powyżej 125cc.
_________

Do czego podpiąć dodatkowy obwód?

Postprzez Kirgeron » 19/11/2013, 21:07

Witam.
Robię jakby dodatkowe oświetlenie motocykla - będzie to działało na włącznik. Teraz pytanie balane. Do czego podpiąć ten obwód elektryczny, który zrobię?

Chciałem bezpośrednio pod akumulator, jednak wtedy będzie można włączać / wyłączać oświetlenie, nawet gdy kluczyk będzie wyciągnięty.

Gdzie podpiąć obwód, żeby włącznik mógł działać gdy kluczyk jest przekręcony? Jakieś pomysły?

Pozdrawiam.
Avatar użytkownika
Kirgeron
Świeżak
 
Posty: 436
Dołączył(a): 1/7/2010, 00:01


Postprzez Maniek600 » 19/11/2013, 21:34

czesc, podepnij sie pod kabel od stacyjki ktory daje prąd w momencie gdy przekrecasz kluczyk na zapłon. Do stacyjki idzie przewód z akumulatora z prądem, a gdy przekrecasz kluczyk, w stacyjce łączą sie styki i ten prąd wychodzi z niej innym przewodem i idzie na przycisk rozrusznika RUN, wiec najprosciej to miernik w łąpe i i zobacz z jakiego przewodu ze stacyjki idzie prąd po przekreceniu kluczyka i podepnij sie pod ten kabel.
Maniek600
Świeżak
 
Posty: 153
Dołączył(a): 25/5/2007, 12:48


Postprzez Artur_ » 19/11/2013, 21:52

Pod taki przewód można podpiąć co najwyżej sterowanie przekaźnikiem. Dodatkowe oświetlenie zapewne nie będzie miało 5, czy 10W, a co najmniej 50W. Główna nitka (+) niech pójdzie do przekaźnika, oczywiście za wyjściem z akumulatora musi się znaleźć bezpiecznik adekwatny do obciążenia, jakie musi znieść, a sterowanie przekaźnikiem z jakiegokolwiek plusa pojawiającego się po przekręceniu stacyjki lub plusa świateł pozycyjnych, o ile dodatkowe oświetlenie ma działać równolegle do nich.
Artur_
Świeżak
 
Posty: 358
Dołączył(a): 30/5/2008, 06:23
Lokalizacja: Zabrze

Postprzez melvin » 19/11/2013, 22:05

Jeśli już musisz robić disco remizę to rób na przekaźniku, tak żeby dało się włączyć tylko z zapłonem, albo np pozycjami, dzięki temu unikniesz tego że ktoś dla jaj włączy twoje bożonarodzeniowe drzewko i wyładuje ci akumulator.
DUŻO GAZU I SPRZĘGŁO OD RAZU! :twisted:
Avatar użytkownika
melvin
PierwszyOkrutny
 
Posty: 8393
Dołączył(a): 17/9/2007, 21:09
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Postprzez Kirgeron » 19/11/2013, 23:34

melvin nie musisz być złośliwy, bo nie robię disco remizy, ani bożonarodzeniowego drzewka, tylko podpinam ringi CCFL, które mam zamontowane w lampie i będą robić za światła do jazdy w dzień, zamiast męczyć palnik w soczewce bixenonowej.

Pozycyjne odpadają, bo w motocyklu ich nie mam.

To podłączyć pod stacyjkę? Mam HISS (immobilizer), nie wiem czy to coś komplikuje?
Avatar użytkownika
Kirgeron
Świeżak
 
Posty: 436
Dołączył(a): 1/7/2010, 00:01

Postprzez melvin » 19/11/2013, 23:39

nie, to nic nie komplikuje, ja zrobiłbym automatyczne, ale z możliwością rozpięcia gdzieś w razie W (np jakby aku okazało się słabe) ja zrobiłbym to tak że pociągnąłbym im nową instalację od aku, z bezpiecznikiem, ale dodałbym przekaźnik włączający światła przy włączeniu zapłonu. swoją drogą, nie zastanawiałeś się czy to nie wpłynie na twoje bezpieczeństwo? Ja po tym jak babka wymusiła na mnie pierwszeństwo, jeździłem cały czas na długich.
DUŻO GAZU I SPRZĘGŁO OD RAZU! :twisted:
Avatar użytkownika
melvin
PierwszyOkrutny
 
Posty: 8393
Dołączył(a): 17/9/2007, 21:09
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Postprzez Kirgeron » 20/11/2013, 18:55

Nie chcę zakładać nowego tematu, więc napiszę tutaj, bo dotyczy to tej samej sprawy.

Potrzebuje zamontować trzy włączniki (ON/OFF) przy kierownicy, no w ostateczności mogą być dwa, ten trzeci dam gdzieś w owiewce albo w wypełnieniach bocznych, bo jest mniej ważny.

Teraz gdzie znajdę dosyć małe przełączniki?

Znalazłem coś takiego:
http://www.atm-motocykle.pl/product-pol ... TECH-.html

Dla mnie to absurd płacić 90 zł (!) za kawałek plastiku, a potrzebuje takie trzy.
Znalazłem coś takiego jeszcze:
http://www.lekkikoszyk.pl/wlacznik_na_k ... e/p1061292

Ale trochę za duży i nie zmieszczą mi się na kierownicy.

Może ktoś poleci jakieś włączniki w miare małe?

Najlepszą opcją by był mały wciskany / odciskany guzik (coś jak włączanie świateł awaryjnych), ale nigdzie nie mogę znaleźć...
Avatar użytkownika
Kirgeron
Świeżak
 
Posty: 436
Dołączył(a): 1/7/2010, 00:01



Powrót do Mechanika motocyklowa



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości




na gr