Zobacz wÄ…tek - Numer ramy/lub jego brak
NAS Analytics TAG

Numer ramy/lub jego brak

Przepisy, prawo
_________

Numer ramy/lub jego brak

Postprzez dany19@o2.pl » 8/6/2013, 19:37

Witam,

Kupiłem motocykl Yamaha DT 125E rocznik 92. Motocykl byl zarejestrowany, ale nie miał podanej mocy silnika, więc przy przerejestrowywaniu wysłano mnie na badanie kontrolne do Stacji Kontroli Pojazdów i tu się pojawił problem...
A mianowicie pracownik stacji znalazł tylko przynitowaną tabliczkę znamionową z informacjami o motocyklu i z numerem ramy ale nie mógł znaleść numeru wybitego na ramie.
I wobec tego odmówił wystawienia dokumentu z mocą motocykla. Powiem więcej motocykl który kupiłem posiada ważny przegląd.
Więc moje pytanie czy te motocykle z tego roku nie mają nabitego numeru ramy tylko tabliczke znamionową, gdzie mam szukać ewentualnie takiego numeru.

I kolejne pytanie jeśli posiadam umowę kupna z wpisanym numerem ramy i numerem dowodu rejestracyjnego czy mogę w tej chwili wymagać cokolwiek od poprzedniego właściciela który sprzedał mi motocykl i nie poimformował o takim problemie?
(Mam na myśli zwrot części pieniędzy lub inne roszczenia prawne?)

Pozdrawiam i dzięki za pomoc.
dany19@o2.pl
Świeżak
 
Posty: 6
Dołączył(a): 6/12/2012, 21:44


Postprzez mati22252 » 8/6/2013, 23:58

Numer powinien się znajdować na główce ramy. Może być zamalowany itp. Jest jeszcze inna możliwość choć nie wiem czy tak było w tym modelu - numer naklejka. Jest możliwość uzyskania takiej naklejki na podstawie dowodu i właśnie tabliczki znamionowej a kosztuje to nie całe 80 zł do załatwienia na okręgowej stacji kontroli pojazdów.
Avatar użytkownika
mati22252
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 805
Dołączył(a): 12/4/2012, 17:04
Lokalizacja: Żagań/ Poznań


Postprzez Starski » 9/6/2013, 08:57

W razie czego możesz zerwać umowę ze sprzedawcą z tytułu rękojmi i żądać zwrotu pieniędzy ponieważ sprzedany pojazd posiada poważną wadę prawną - nie można go zarejestrować. Prawdopodobnie odmówi, więc będziesz musiał kierować sprawę do sądu.
Ps. trzeba było sprawdzić dokładnie pojazd przed kupnem.
Ps2. Możesz poszukać takiej stacji która za odpowiednią ilość gelda lepiej się przyjrzy i 'znajdzie' ten numer, ale pamiętaj - przy odsprzedaży będziesz mógł mieć problemy.
Moto na A2: GS 500, NX 650, XT 660, YBR 250, Ninja 250R
Avatar użytkownika
Starski
Świeżak
 
Posty: 349
Dołączył(a): 25/1/2013, 14:30

Postprzez dany19@o2.pl » 9/6/2013, 14:26

Motocykl byl w bardzo dobrym stanie, zarejestrowany, oplacone OC jak również przegląd wiec nie szukałem dziury w całym z uwagi na to że na główce ramy była tabliczka znamionowa z numerem ramy. Ale niestety lub stety ktoś wkońcu na to zwrócił uwagę na Stacji Kontroli Pojazdów.
Jest również prawna droga umożliwoająca nadanie numeru lub wybicie istniejącego ale troche kosztuje i trzeb audowodnic ze poprzedni nie został celowo zeszlifowany jeśli tak się stało a tego nie jestem w 100% potwoerdzić.
Kolejne rozwiazanie to znalezienie stacji kontroli pojazdów bardziej przychylnej użytnikowi ... :)
dany19@o2.pl
Świeżak
 
Posty: 6
Dołączył(a): 6/12/2012, 21:44

Postprzez Losero » 9/6/2013, 15:23

najpierw skontaktuj się ze sprzedającym, zapytaj gdzie ten numer jest, jeśli sam nie będzie pamiętał a pieniędzy nie łaskaw oddać - strasz go sądem, powiedz że go nie zarejestrujesz z powodu braku tego numeru
Avatar użytkownika
Losero
Świeżak
 
Posty: 121
Dołączył(a): 25/3/2012, 20:49

Postprzez Trax » 10/6/2013, 21:01

pojedz po prostu do innej stacji - ja jak rejestrowałem moto nikt nie szukał wybitego nr popatrzyli tylko na model i vin na tabliczce i do widzenia
Trax
Świeżak
 
Posty: 324
Dołączył(a): 28/9/2011, 11:39
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Postprzez Losero » 10/6/2013, 23:21

ale to nie jest wyjście, przy ewentualnej odsprzedaży i corocznym przeglądzie jego problem będzie powracał
Avatar użytkownika
Losero
Świeżak
 
Posty: 121
Dołączył(a): 25/3/2012, 20:49

Postprzez dany19@o2.pl » 11/6/2013, 08:49

Trax to prawda masz rację że tak moge zrobić ale jak kolega zauważył wyżej jak będę sprzedawał muszę o tym powiadomić osobe kupującą abym to ja nie miał później problemów.
Jest to jedno z rozwiązań zresztą mam ważny przegląd do 2014 do marca ale chciałem jakoś sprawę sformalizować i jest jeszcze inne rozwiązanie a mianowicie wystąpienie o nadanie nowego numeru ramy i nad tym się zastanawiam, ale tu potrzebna jest opinia rzeczoznawcy i kolejny problem do przeskoczenia :)

Dzięki za pomocne mniej lub bardziej wpisy, raczej z zakupu nie zrezygnuję bo motocykl jak na swoj wiek zadbany i w bardzo dobrym stanie, a i tak służy mi do off-road-du.
dany19@o2.pl
Świeżak
 
Posty: 6
Dołączył(a): 6/12/2012, 21:44



Powrót do Prawo



Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości




na górê