Zobacz wÄ…tek - Rejestracja sprowadzanej Derbi - potrzebna pomoc ;(
NAS Analytics TAG

Rejestracja sprowadzanej Derbi - potrzebna pomoc ;(

Przepisy, prawo
_________

Rejestracja sprowadzanej Derbi - potrzebna pomoc ;(

Postprzez MattheM » 27/5/2013, 22:16

Witam forumowiczów.

Jestem nowy na forum, oraz bardzo poczÄ…tkujÄ…cym motorowcem.
Mój problem może wydawać się niezręczny.

W zeszłym roku kupiłem sprowadzony motocykl (a właściwie motorower 50ccm...) Derbi Savannah. Jego stan pozostawiał wiele do życzenia ale był tani i posiadał papiery. Kupiłem Derbi od panów którzy sprowadzili go z Austrii, ale sami nie zawierali umowy z poprzednim właścicielem - dostałem więc umowę kupna sprzedaży bez daty i podpisu kupującego, książeczkę pojazdu ze spisem właścicieli, (pojazd wyrejestrowany w 2001) i jakąś kartę "ekspertyzy".

Kupując go końcem czerwca 2012 nie miałem potem czasu aby dokonać rejestracji, potem uległ uszkodzeniu i naprawa trwała dłuższą chwilę. Mam świadomość, że jest obowiązek dokonania wielu czynności w miesiąc od kupna pojazdu, ale ze względu na tą umowę bez daty nie spieszyło mi się z tym.
Finalnie, chciałbym tymi papierami się zając teraz, kiedy mam na to dużo czasu i kiedy motorek jest sprawny. Niestety, popełniłem, jak się domyślam, straszną głupotę, tłumacząc wszystkie papiery w lipcu 2012, i teraz na umowie widnieje pieczątka i data 2012r.

​Czy do rejestracji potrzebujÄ™ poprzedniego dowodu rejestracyjnego, i czy data tÅ‚umaczenia 2012r sprawi ze zapÅ‚acÄ™ astronomicznÄ… karÄ™? PrzypomnÄ™, że daty zawarcia umowy jeszcze nie ma (czy ktoÅ› siÄ™ nabierze, że tÅ‚umaczenie byÅ‚o przed zawarciem umowy...?)

Z góry dziękuję za odpowiedź.
MattheM
Świeżak
 
Posty: 6
Dołączył(a): 27/5/2013, 22:13
Lokalizacja: Nowy SÄ…cz


Postprzez Losero » 28/5/2013, 22:07

nie ma żadnej kary, papiery masz przetłumaczone, moto nie jest zarejestrowane w polsce więc możesz go trzymać w garażu, salonie czy w łazience ile tam chcesz, jeśli chodzi o dowód, sprecyzuj jakie dokumenty masz przetłumaczone?
Avatar użytkownika
Losero
Świeżak
 
Posty: 121
Dołączył(a): 25/3/2012, 20:49


Postprzez MattheM » 2/6/2013, 23:08

Przetłumaczone mam książkę pojazdu, a dokładnie wyciąg z niej, gdzie wypisani są poprzedni właściciele i data wyrejestrowania pojazdu. Do tego mam pieczątkę na umowie kupna-sprzedaży, która jest w 2 językach. Mam nadzieję ze to wystarczy, bo na osobnej kartce tłumaczenia umowy nie mam.
Nie posiadam starego dowodu rejestracyjnego - czy to wazne jezeli moto było dawno temu wyrejestrowane (2001r)?
no i rzeczywiście nie pownienem był płacic ubezpieczenia od lipca rok temu? Boje się tego dlatego ze kara moze przekroczyc wartosc motorku... ;|
MattheM
Świeżak
 
Posty: 6
Dołączył(a): 27/5/2013, 22:13
Lokalizacja: Nowy SÄ…cz

Postprzez Losero » 2/6/2013, 23:24

Niezarejestrowany motocykl nie może się poruszać po drogach, zatem nie musi posiadać ubezpieczenia (teoretycznie nigdzie on nie widnieje, zwłaszcza że został wyrejestrowany z poprzedniego kraju) skoro teraz masz zamiar go zarejestrować to lecisz z przetłumaczonymi dokumentami do WK, dostaniesz tablice 'czasowe/próbne' z tym lecisz do ubezpieczyciela i na przegląd. Umowa w dwóch językach przejdzie, nie wiem natomiast jak wygląda sprawa tego dowodu, najlepiej byś zrobił jakbyś dał to do ogarnięcia komuś kto rejestruje pojazdy (firma która się tym zajmuje) gościu na miejscu powinien Tobie powiedzieć czego ewentualnie brakuje.
Avatar użytkownika
Losero
Świeżak
 
Posty: 121
Dołączył(a): 25/3/2012, 20:49

Postprzez MattheM » 2/6/2013, 23:39

okej, a jeżeli chodzi o opłatę skarbową? chyba pownienem ją zapłacić od razu, a nawet jezeli podpiszę umowę teraz, to i tak data tłumaczenia jest 2012... za takie spoźnienie zapłace kare w fiskusie ?
MattheM
Świeżak
 
Posty: 6
Dołączył(a): 27/5/2013, 22:13
Lokalizacja: Nowy SÄ…cz

Postprzez Losero » 2/6/2013, 23:50

trudno określić, odsyłam do tego tematu http://www.forumsamochodowe.pl/brak-opl ... t15719.htm

//dostałeś FV przy kupnie, czy tylko umowę? jeśli FV to jesteś zwolniony z opłaty
Avatar użytkownika
Losero
Świeżak
 
Posty: 121
Dołączył(a): 25/3/2012, 20:49

Postprzez MattheM » 3/6/2013, 21:17

Dostałem samą umowę. I wartość moto to 1000zł, więc właściwie mogę wpisac 999pln. Wygląda na to że mogę spokojnie sobie podpisać tę umowę na 2012r. Teraz tylko ten brak starego dowodu... Chyba zadzwonię do wydziału komunikacji.

Tak mi przyszło do głowy, czy umowa K-S powinna być zawarta w kraju gdzie była ostatnia rejestracja? Ma to jakieś znaczenie ??

Wielkie dzieki za odpowiedź!
MattheM
Świeżak
 
Posty: 6
Dołączył(a): 27/5/2013, 22:13
Lokalizacja: Nowy SÄ…cz

Postprzez Losero » 3/6/2013, 21:36

pytanie gdzie mieszka ostatni sprzedający, jeśli sprowadził go i sprzedał w Polsce to umowa może pochodzić z Polski, tłumaczeniu podlegają dokumenty z którymi on sprowadził moto, po prostu zamiast rejestrować go na siebie on postanowił sprzedać go dalej

nie wiem czy o to Tobie chodziło :lol:
Avatar użytkownika
Losero
Świeżak
 
Posty: 121
Dołączył(a): 25/3/2012, 20:49

Postprzez MattheM » 4/6/2013, 01:15

Gość od krórego "kupiem" moto (pomijając gości od ktorych naprawde do kupilem, bo z nimi umowy nie było) był ostatnim człowiekiem na którego pojazd był zarejestrowany, i ktory wyrejestrował go w 2001. Jest austriakiem i mieszkał wtedy w Edlitz. Teoretycznie kupiłem go bez pośredników w takim razie, i nie wiem jaką napisać miejscowość :)
MattheM
Świeżak
 
Posty: 6
Dołączył(a): 27/5/2013, 22:13
Lokalizacja: Nowy SÄ…cz

Postprzez Losero » 4/6/2013, 12:17

aha, no to wpisujesz dane pierwszego gościa (wnioskuję że umowa musi być z 2001 roku) i miejscowość z Austrii (tylko ta umowa musi troszkę zostać 'zmęczona' bo 12 lat to sporo czasu, najlepiej znajdź stare pożółkłe karki i na niej wydrukuj umowę w dwóch językach)
Avatar użytkownika
Losero
Świeżak
 
Posty: 121
Dołączył(a): 25/3/2012, 20:49

Postprzez MattheM » 4/6/2013, 13:44

umowę z podpisem tego gościa ja juz mam i jest wymięta;) Obawiam się ze wpisując datę 2001 będę miał jeszcze większe problemy z oplatą skarbową której nie dokonałem... Chciałem napisać datę tegorczną ale na tłumaczeniu jest 2012.
MattheM
Świeżak
 
Posty: 6
Dołączył(a): 27/5/2013, 22:13
Lokalizacja: Nowy SÄ…cz



Powrót do Prawo



Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości




na górê