Zobacz wątek - Filmik w internecie
NAS Analytics TAG

Filmik w internecie

Przepisy, prawo
_________

Filmik w internecie

Postprzez SkoQ » 20/3/2013, 08:46

Czy jest możliwe żeby po filmie zamieszczonym na youtube odpowiednio ocenzurowanym (twarze, tablice) organy ścigania jakoś dopadły nieprzepisowo jeżdżącego motocyklistę ?
O ile prędkościomierz można zasłonić, o tyle niektórych zachowań już nie bardzo bo cały obraz musiał by być pikselowny :lol:
Motocykle sportowe są do jazdy sportowej, a nie do nauki.
Avatar użytkownika
SkoQ
VIP Ścigacz.pl
 
Posty: 2406
Dołączył(a): 15/7/2012, 09:11
Lokalizacja: Tarnów (KTA)


Postprzez madcap » 20/3/2013, 09:21

możliwe jest.
tylko nie wiadomo na podstawie twojego sformuowania czy chodzi o samo zlapanie czy udowodnienie.
poadto sam filmiki na youtube to jedno (wszak podajesz dane, numer IP tez jest), dowodem w takiej sprawie musi być jeszcze oryginalny plik lub pliki z dysku twardego urządzenia nagrywającego oraz przetwarzającego.
mówimy o systemie prawnym działającym nad wisłą, inne kraje mają nieco bardziej ostre podejście do tematu.
USA jest już zupełnie innym problemem.
ponadto jest to o tyle istotne, że dochodzi problem legalności oprogramowania. zarowno legalności jak i zasad licencji.
(...) Jeżeli w CV napiszesz "2012-2014: sommelier - freelancer" to nikt się nie domyśli, że dwa lata chlałeś z rozpaczy po utracie poprzedniej pracy.
Avatar użytkownika
madcap
Administrator
 
Posty: 5894
Dołączył(a): 26/5/2009, 19:03
Lokalizacja: wieje wiatr?


Postprzez Boshi » 20/3/2013, 10:16

Owszem, jak będą chcieli cię dopaść to cię dopadną, wystarczy im adress ip. Pytanie na ile jest to rzeczywista sytuacja, bo w takim przypadku jak madcap napisał w Polsce nikt nikogo nie będzie szukał.. Był rok czy dwa lata temu w wiadomościach jak złapali pajaca co szalał po mieście między samochodami, w wersji bez cenzury.. Tu się pofatygują bo mają jak na dłoni kto to jest dzięki tablicom :)
Avatar użytkownika
Boshi
VIP Ścigacz.pl
 
Posty: 2349
Dołączył(a): 22/7/2010, 16:21

Postprzez ZooL » 20/3/2013, 15:27

jak chcesz sie cyzms pochwalic to kolega musi zamiescic film i tyle, a wlasciciela/gwiazdy znac nie musi prawda ?
ZooL
Świeżak
 
Posty: 279
Dołączył(a): 10/1/2009, 22:32

Postprzez SkoQ » 21/3/2013, 08:10

Znaczy IP jakos nie nie boli, wystarczy wskoczyć za złotówkę do kafejki internetowej, albo na rynek z laptopem i przez miejskie wifi :)
Madcap chodzi mi o filmik tego typu: http://www.youtube.com/watch?v=3HQ9N8HYimw (otwórz link) wrzucony z nie mojego komputera.
Motocykle sportowe są do jazdy sportowej, a nie do nauki.
Avatar użytkownika
SkoQ
VIP Ścigacz.pl
 
Posty: 2406
Dołączył(a): 15/7/2012, 09:11
Lokalizacja: Tarnów (KTA)

Postprzez qbaso » 22/3/2013, 20:52

Z tego co wiem za prędkość nie mogą ukarać. Za to co widać na liczniku - bo to nie jest pomiarowe urządzenie z homologacją. Ale za wszystko inne tak: linie ciągłe, brak kierunków, czerwone itd.
qbaso
Świeżak
 
Posty: 45
Dołączył(a): 29/7/2008, 15:15
Lokalizacja: Kielce

Postprzez madcap » 22/3/2013, 20:56

qbaso, obejrzyj licznik i znajdziesz tam na nim literke "e" a po niej 2cyfry
(...) Jeżeli w CV napiszesz "2012-2014: sommelier - freelancer" to nikt się nie domyśli, że dwa lata chlałeś z rozpaczy po utracie poprzedniej pracy.
Avatar użytkownika
madcap
Administrator
 
Posty: 5894
Dołączył(a): 26/5/2009, 19:03
Lokalizacja: wieje wiatr?

Postprzez Domocoon » 22/3/2013, 21:27

SkoQ napisał(a):Znaczy IP jakos nie nie boli, wystarczy wskoczyć za złotówkę do kafejki internetowej, albo na rynek z laptopem i przez miejskie wifi :)
Madcap chodzi mi o filmik tego typu: http://www.youtube.com/watch?v=3HQ9N8HYimw (otwórz link) wrzucony z nie mojego komputera.


IP z sieci miejskiej to nic nie da. Znajdą po po MACu. Najprościej z kafejki.
Domocoon
Świeżak
 
Posty: 105
Dołączył(a): 19/11/2011, 19:40

Postprzez Boshi » 22/3/2013, 21:43

Mac można zmienić :)
Zastrzeżenia na PW.
Avatar użytkownika
Boshi
VIP Ścigacz.pl
 
Posty: 2349
Dołączył(a): 22/7/2010, 16:21

Postprzez rosiboj » 22/3/2013, 22:00

Domocoon napisał(a):IP z sieci miejskiej to nic nie da. Znajdą po po MACu. Najprościej z kafejki.

Powaznie? To moze zacznijmy od podstaw. Model OSI. Wyjasnij mi jak mozna mieszac wartwe lacza danych z sieciowa? Rozrozniasz WAN i LAN? Podam ci IP 212.77.100.101 i podaj mi jego MAC. I jeszcze podaj przyklad logow ktore zapisuja adresy MAC.
Good luck

A co do tematu to, jest wiele technik na lapanie, mniej i bardziej techniczne. Kwestia jak bardzo sie wkurzy kogos, zeby uznal, ze warto tracic czas na sciganie cie. Bo jak to w kazdej firmie takze i w policji czasem sie zarzadza w sposob efektywny, czyli czy warto poswiecic 5 dni zeby zlapac kolesia co podczas wyprzedzania przejechal pojedyncza ciagla czy tez warto sie zajac innym ktory ogolnie jezdzi jak ostatni oszolom i zagraza zyciu innych. Druga sprawa, jak filmik jest latwy do zidentyfikowania, widac cie w kombi i kasku z czarna szybka jak wlaczasz kamere a w stacyjce masz kluczyk z rozancem swiecacym w nocy to jest raczej male prawopodobienstwo, ze sie ciebie pomyli z kims innym, i nie wiem czy sciemnianie w sadzie, ze to kolega mial moj kask i rekawice itd i jest tego samego wzrostu pomoze.
Tysiąc serc jedno bicie one direction ponad życie
Avatar użytkownika
rosiboj
Moderator
 
Posty: 2217
Dołączył(a): 8/3/2012, 15:29
Lokalizacja: mam wiedziec?

Postprzez cup12552 » 23/3/2013, 11:55

Potwierdzam że kolega wyżej ma rację, Mac w tym przypadku nie ma znaczenia.
cup12552
Świeżak
 
Posty: 164
Dołączył(a): 6/10/2009, 20:46

Postprzez dam1en » 23/3/2013, 15:19

Widziałem ostatnio program z panem sokołowskim i gajadurem (czy jakoś tak). Prezentowali oni filmik, który został nagrany przez kierowcę osobówki, gdzie ciężarówka zajeżdża mu droge. Wtedy pan sokołowski powiedział, że jeśli nagranie pochodziłoby z policyjnego wideorejestratora, to kierowca ciężarówki dostałby duży mandat i punkty, a tak, to puszczają to jako ciekawostkę. Wynika z tego, że tak naprawdę, taki filmik na yt to nie jest żaden dowód ani nic. (http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/ ... anie_.html 1:05)
dam1en
Świeżak
 
Posty: 43
Dołączył(a): 23/11/2012, 11:59
Lokalizacja: kraków

Postprzez qbaso » 23/3/2013, 15:30

madcap napisał(a):qbaso, obejrzyj licznik i znajdziesz tam na nim literke "e" a po niej 2cyfry

Ok, może źle się wyraziłem.
Prędkościomierz pokazuje prędkość przybliżoną w pewnym zakresie od do na standardowym ogumieniu jakie przewidział producent przy określonym ciśnieniu opon. Więc jak na tej podstawie można kogoś ukarać jak faktyczna różnica w prędkości do wskazania może być np 20 km/h lub więcej jak ktoś zmienił opony na inną średnicę.

Mam przykład znajomego, który nie został ukarany bo nie było pomiaru.

Kolega - kierowca tira miał sytuację w której jechała za nim policja i go zatrzymała i ukarała mandatem. Prewencja - nie mieli wideorejestratora, został ukarany tylko za bodajże podwójną ciągłą. Mimo że jechał około 90/h na ograniczeniu do 70. Policjanci sami mu o tym mówili bo patrzyli na swój licznik i na tej podstawie go nie ukarali bo stwierdzili że nie mogą.

Wracając do filmików sytuacja jest podobna. Na jakiej podstawie można ukarać za prędkość jak licznik nie pokazuje jej dokładnie. Różnica kilku lub kilkunastu km/h może w wielu wypadkach zaważyć o utracie prawa jazdy.

Czytałem o kilku podobnych przypadkach gdzie kierowcy zostali ukarani za prędkość wg. "pomiaru" na licznik radiowozu/oko ale się do tego przyznali. W sytuacjach gdzie kierowca się nie przyznał sądy generalnie sprawy umarzały.

A tym bardziej doszukałem się przepisów to regulujących.
Ustawa Prawo o Miarach.

ROZDZIAŁ 3
Prawna kontrola metrologiczna

Art. 8.

1. Przyrządy pomiarowe, które mogą być stosowane:

1) w ochronie zdrowia, życia i środowiska,

2) w ochronie bezpieczeństwa i porządku publicznego,

3) w ochronie praw konsumenta,

4) przy pobieraniu opłat, podatków i innych należności budżetowych oraz ustalaniu opustów, kar umownych, wynagrodzeń i odszkodowań, a także przy pobieraniu i ustalaniu podobnych należności i świadczeń,

5) przy dokonywaniu kontroli celnej,

6) w obrocie

– i są określone w przepisach wydanych na podstawie ust. 6, podlegają prawnej kontroli metrologicznej.
2. Prawna kontrola metrologiczna przyrządów pomiarowych jest wykonywana przez:

1) zatwierdzenie typu przyrządu pomiarowego na podstawie badania typu – przed wprowadzeniem typu przyrządu pomiarowego do obrotu lub

2) legalizację pierwotną albo legalizację jednostkową – przed wprowadzeniem danego egzemplarza przyrządu pomiarowego do obrotu lub użytkowania, a także

3) legalizację ponowną – w stosunku do przyrządów pomiarowych wprowadzonych do obrotu lub użytkowania.

2a. Przyrządy pomiarowe wprowadzone do obrotu lub do użytkowania po dokonaniu oceny zgodności z zasadniczymi wymaganiami, zwanej dalej „oceną zgodności”, na podstawie ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności (Dz. U. z 2004 r. Nr 204, poz. 2087, z późn. zm.), które są stosowane w dziedzinach, o których mowa w ust. 1, i zostały określone w przepisach wydanych na podstawie ust. 6, podlegają w użytkowaniu prawnej kontroli metrologicznej.


Prędkościomierze w autach nie mogą uzyskać zatwierdzenia typu - brak możliwości uzyskania legalizacji. Więc brak możliwości użycia do przestrzegania porządku publicznego.

edit:
dodaje link do ustawy
http://prawo.legeo.pl/prawo/ustawa-z-dn ... 01.09.2011
qbaso
Świeżak
 
Posty: 45
Dołączył(a): 29/7/2008, 15:15
Lokalizacja: Kielce

Postprzez rosiboj » 23/3/2013, 20:17

Karanie to nie tylko za predkosc, nibezpieczna jazda,stwarzanie zagrozenia, nieprawidlowe wyprzedzanie, nie stosowanie sie do znakow i wiele roznych innych rzeczy mozna zobaczyc na filmie. Na koniec dnia pytanoe jest t lat temu prawie kazdy filmikbyl o tym jak ktos leci 300 przez miasto itd. A dzisiaj juz takich jest niewiele. Sa tez ludzie ktorzy staneli przed sadem. Wszystko jest w google
Tysiąc serc jedno bicie one direction ponad życie
Avatar użytkownika
rosiboj
Moderator
 
Posty: 2217
Dołączył(a): 8/3/2012, 15:29
Lokalizacja: mam wiedziec?

Postprzez SkoQ » 27/3/2013, 19:23

Przerażacie mnie, czyli tak naprawdę totalnie nic nie można wrzucić ?
Filmik na którym nie łamał bym przepisów innych niż prędkość też będzie z taką ochotą ścigany ? Czy może zasłaniać i licznik i tablice ? I nie czynić wykroczeń innych niż prędkość ?

Panowie, przepisy przepisami, a wszyscy wiemy jak się lata.
Motocykle sportowe są do jazdy sportowej, a nie do nauki.
Avatar użytkownika
SkoQ
VIP Ścigacz.pl
 
Posty: 2406
Dołączył(a): 15/7/2012, 09:11
Lokalizacja: Tarnów (KTA)

Postprzez Kaai » 30/4/2013, 15:43

miesiąc to nie odkop, a fajny temat

dlatego wrzucasz kamerę nie na zbiornik tylko na kask, prędkościomierz robisz takim fajnym niewyraźnym wzorkiem w jakimś programie i już:D
o ile nie będziesz leciał jak kretyn, to przy filmach jak u vecciego (tam głównie prędkość, ciagłych etc nie przekracza) to raczej będą mieli cię w nosie.
white/blue zipp pro 50
Bo Zabija Nas To Co Kochamy Najbardziej ;(
Kaai
Mieszkaniec forum
 
Posty: 4223
Dołączył(a): 4/1/2012, 15:18

Postprzez Harakiri 7 » 30/4/2013, 21:43

SkoQ napisał(a): chodzi mi o filmik tego typu: http://www.youtube.com/watch?v=3HQ9N8HYimw (otwórz link)


Nawet wiem, gdzie bylo krecone, :mrgreen: , zajefajne trasy

qbaso napisał(a):Z tego co wiem za prędkość nie mogą ukarać. Za to co widać na liczniku - bo to nie jest pomiarowe urządzenie z homologacją. Ale za wszystko inne tak: linie ciągłe, brak kierunków, czerwone itd.


Nie zansz calej procedury, predkosc ustala sie bez najmniejszego problemu. Linie i odstepy miedzy liniami sa stale i maja swoje wartosci ( dlugosc ) wiec jezeli przesuniesz je w czasie ( zwolnione tempo ), to masz wynik jak na dloni, a raczej jak odciski lini papilarnych.

:wink:
Harakiri 7
Bywalec
 
Posty: 553
Dołączył(a): 1/4/2013, 12:48
Lokalizacja: wies



Powrót do Prawo



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 17 gości




na gr