Zobacz wÄ…tek - Mandaty za szybÄ…
NAS Analytics TAG

Mandaty za szybÄ…

Przepisy, prawo
_________

Mandaty za szybÄ…

Postprzez Boshi » 8/11/2012, 16:57

Jak to jest z tymi mandatami za np brak wykupionego biletu w parkomacie? Chodzi taki złośliwiec i potem wsadza za szybę mandat i robi zdjęcie. No tak, a jaki oni mają potem dowód, że mi ktoś tego nie wyciągnął, wiatr nie wyrwał itd? Przecież jak przychodząc do samochodu mogę nawet nie wiedzieć że takie coś było za szybą...
Czysto teoretycznie pytam.
Avatar użytkownika
Boshi
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 2349
Dołączył(a): 22/7/2010, 16:21


Postprzez matiq121 » 8/11/2012, 19:08

Spotkałeś się z kwitem mandatu wetkniętym za wycieraczkę? Bo ja raczej nie. Mandaty przychodzą pocztą tak jak te z fotoradarów za wycieraczką może być co najwyżej informacja, ze mandat został wystawiony a sam kwit przychodzi pocztą
matiq121
Świeżak
 
Posty: 71
Dołączył(a): 11/3/2010, 15:52
Lokalizacja: Radom


Postprzez Boshi » 8/11/2012, 19:16

Może coś mieszam i to nie mandat, ale raczej wezwanie do stawienia się bla bla bla tu i tu.
Avatar użytkownika
Boshi
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 2349
Dołączył(a): 22/7/2010, 16:21

Postprzez surround » 8/11/2012, 20:08

Po pierwsze za brak opłaty za parkowanie zostaje nałożona tzw. oplata dodatkowa, a nie mandat.

Druk pozostawiony za szybą jest jedynie informacją o nałożonej z mocy prawa opłacie, którą osoba musi zapłacić.
Więcej na ten temat możesz poczytać w wyroku NSA z 7 grudnia 2005r., sygn. FSK 2580/04.
Avatar użytkownika
surround
Świeżak
 
Posty: 30
Dołączył(a): 16/9/2012, 18:29

Postprzez Hyde » 8/11/2012, 20:22

Zależy od miasta czy parkowanie motocykla jest bezpłatne czy nie. Musisz zadzwonić do administratora Strefy Płatnego Parkowania w swoim mieście i uzyskać takiego typu informacje. Jeżeli jest bezpłatne, to OK. Jeżeli nie, musisz normalnie za parkowanie płacić. Bilecik zabierasz ze sobą, jeżeli dostaniesz karę, udajesz się do biura i pokazujesz im ten kwitek, że w tych godzinach, tego dnia miałeś wykupione parkowanie i problem z głowy, cofną karę z miejsca.
Avatar użytkownika
Hyde
Bywalec
 
Posty: 703
Dołączył(a): 23/4/2011, 23:06
Lokalizacja: Jelenia Góra

Postprzez Boshi » 8/11/2012, 21:58

Hyde nie wstrzeliłeś się w temat :D

Chodzi mi o samochód. Taka sytuacja. Parkuje sobie, nie kupuje bileciku z parkometru. Przychodzi pan wystawia informacje, że nie ma bileciku wsadza kwitek za wycieraczkę, robi zdjęcie. 10 minut później idzie sobie chłopaczek nudzi mu sie i zwija za wycieraczki ten kwitek. Ja przychodzę i o niczym nie wiem? Co w takim razie?
Avatar użytkownika
Boshi
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 2349
Dołączył(a): 22/7/2010, 16:21

Postprzez surround » 8/11/2012, 22:05

Tak jak wyżej było pisane. Na tym "bileciku" jest napisane, że masz w ciągu X dni zapłacić opłatę dodatkową za parkowanie. Jak tego nie zrobisz (bo bilecik "zniknie" to dostajesz zaproszenie żeby się stawić i wyjaśnić kto był wtedy kierowcą. No i tyle.

BTW. Kolega wyżej napisał o motocyklu bo ten dział jak i całe forum dotyczy motocykli :]
Avatar użytkownika
surround
Świeżak
 
Posty: 30
Dołączył(a): 16/9/2012, 18:29

Postprzez Boshi » 8/11/2012, 22:28

Gdybym chciał info o motocyklu bym napisał chyba :D

Skoro jest tak jak piszecie - w sumie wyjaśniliście wszystkie kwestie, nawet te które nie dotyczył tematu, to wszystko i temat można uznać za wyczerpany. Głównie właśnie chodziło mi co potem jeżeli bilecik tajemniczo zniknie. A piszesz że dostajesz potem wezwanie poczatą to wyjaśnia wszystko. Dzięki!
Avatar użytkownika
Boshi
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 2349
Dołączył(a): 22/7/2010, 16:21

Postprzez SkoQ » 8/11/2012, 23:33

Nie do końca, ja na przykład dostałem ze dwa/trzy razy coś takiego od straży miejskiej, to nie był żadne powiadomienie o mandacie, czy czymś takim. Dostałem karteczkę, że mam się stawić tego samego dni o godzinie np. 14:30 w budynku straży miejskiej nie przychodził żaden mandat tylko wysłali mnie do wydziału komunikacji żebym zapłacił 50 zł. Co się stanie jeśli mi ktoś to weźmie, taką karteczkę i ja nie będe wiedział że mam się stawić ?
Motocykle sportowe sÄ… do jazdy sportowej, a nie do nauki.
Avatar użytkownika
SkoQ
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 2406
Dołączył(a): 15/7/2012, 09:11
Lokalizacja: Tarnów (KTA)

Postprzez Boshi » 9/11/2012, 00:45

Jest chyba tak jak pisali wyżej. Dostajesz po x dniach wezwania do uregulowania powinności.
Avatar użytkownika
Boshi
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 2349
Dołączył(a): 22/7/2010, 16:21

Postprzez surround » 9/11/2012, 12:03

SkoQ napisał(a):Nie do końca, ja na przykład dostałem ze dwa/trzy razy coś takiego od straży miejskiej, to nie był żadne powiadomienie o mandacie, czy czymś takim. Dostałem karteczkę, że mam się stawić tego samego dni o godzinie np. 14:30 w budynku straży miejskiej nie przychodził żaden mandat tylko wysłali mnie do wydziału komunikacji żebym zapłacił 50 zł. Co się stanie jeśli mi ktoś to weźmie, taką karteczkę i ja nie będe wiedział że mam się stawić ?


Piszesz o straży miejskiej. Niektórymi parkingami zajmują się specjalne służby.
A jeśli zginie karteczka to Ci przyślą na adres właściciela samochodu zawiadomienie żebyś się stawił i wyjaśnił.
Ja nie widzę problemu. O takiej sytuacji piszemy cały czas.
Czyli jest tak:
1) Masz karteczkę i idziesz - nic już nie przyślą do domu
2) Nie masz karteczki, masz ale nie pójdziesz - przyślą
Avatar użytkownika
surround
Świeżak
 
Posty: 30
Dołączył(a): 16/9/2012, 18:29

Postprzez Hyde » 9/11/2012, 19:43

Boshi napisał(a):Hyde nie wstrzeliłeś się w temat :D

Chodzi mi o samochód. Taka sytuacja. Parkuje sobie, nie kupuje bileciku z parkometru. Przychodzi pan wystawia informacje, że nie ma bileciku wsadza kwitek za wycieraczkę, robi zdjęcie. 10 minut później idzie sobie chłopaczek nudzi mu sie i zwija za wycieraczki ten kwitek. Ja przychodzę i o niczym nie wiem? Co w takim razie?


To mów, że samochód :)
Kupuj bileciki i masz problem z głowy. Jest bilecik = nie ma mandatu :D

Problem jest takiej natury (przynajmniej u mnie w mieście), jeżeli nie posiadasz biletu, dostaniesz karę i zapłacisz tego samego dnia, to kosztuje coś w granicach 50zł. Następnego dnia kosztuje to już 2-3 razy tyle, a po tygodniu to szkoda gadać.
Avatar użytkownika
Hyde
Bywalec
 
Posty: 703
Dołączył(a): 23/4/2011, 23:06
Lokalizacja: Jelenia Góra



Powrót do Prawo



Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości




na górê