Zobacz wÄ…tek - Widzenie stereoskopowe (obuoczne)
NAS Analytics TAG

Widzenie stereoskopowe (obuoczne)

Przepisy, prawo
_________

Widzenie stereoskopowe (obuoczne)

Postprzez GreenGreen » 25/10/2012, 09:47

Na początku chciałbym się przywitać bo to mój pierwszy post na forum, które czytam od jakiegoś czasu ale nigdy nie miałem potrzeby rejestracji, do dzisiaj.

Zacząłem kurs w połowie października z nadzieją że uda mi się zdążyć przed zmianą przepisów na kat. A.
Przy badaniach lekarskich zostałem odesłany do swojego okulisty (tak, noszę okulary).

Pomimo tego zacząłem jazdy na placu żeby się oswoić z maszyną (nigdy wcześniej nie jeździłem na motorze) kolejne godziny mijały jedna za drugą. W końcu nadszedł dzień wizyty, prawo jazdy na B otrzymałem bezterminowo to myślałem że tutaj to formalność.

Jednak okazało się że nie mogę jeździć motorem ze względu na w/w wadę wzroku.

Było to dla mnie lekkim szokiem ponieważ uważam (z doświadczenia jazdy samochodem) że ta wada o wiele bardziej przeszkadza podczas jazdy puszką.

Od lat poruszam się rowerem po mieście w Polsce i za granicą, przeważnie po drogach. Nigdy nie miałem z tym problemu.

Po co ten wywód?

Lekarz trochę mi namieszał w głowie.

Chciałbym się dowiedzieć czy są tu użytkownicy którzy pomimo takiej wady jeżdżą na motorze i mogliby się wypowiedzieć czy to faktycznie takie strasznie i nieumożliwiające bezpieczną jazdę.
GreenGreen
Świeżak
 
Posty: 7
Dołączył(a): 25/10/2012, 09:37


Postprzez mentorsct » 25/10/2012, 10:15

W badaniach na motocykl jak i na ciężarówkę jest specjalne wymagane badanie na odbłysk/odblask/rozbłysk (coś w tym stylu) tak mi facetka tłumaczyła. Fakt ja nie posiadam wady wzroku ale jak mnie badała to mówiła że zdarzają sie takie przypadki, widac Ty jesteś jednym z nich.
KTM SX 520
Suzuki GSR 600 K7
Avatar użytkownika
mentorsct
Bywalec
 
Posty: 582
Dołączył(a): 8/7/2009, 17:37
Lokalizacja: IÅ‚owo-Osada


Postprzez GreenGreen » 25/10/2012, 10:33

Mylisz badania. Badanie na widzenie obuoczne to test muchy inaczej widzenie przestrzenne.
GreenGreen
Świeżak
 
Posty: 7
Dołączył(a): 25/10/2012, 09:37

Postprzez Glenroy » 25/10/2012, 13:45

Czy w widzeniu stereoskopowym nie chodzi czasem o zawężenie kąta widzenia i problemy z określeniem odległości? ;)
Raz motór byl chory i leżał w łóżeczku.
I przyszedł pan doktor "Co jest motóreczku?"
"Ach lagi mam krzywe i ogon złamany
i wgniotkę na baku i przód rozje..ny"
Avatar użytkownika
Glenroy
Moderator
 
Posty: 2835
Dołączył(a): 31/8/2011, 20:06
Lokalizacja: LPU

Postprzez GreenGreen » 25/10/2012, 20:53

Tak. Główny problem to brak możliwości określenia odległości.

Nie znajdzie się nikt kto by mógł napisać coś na temat ?
GreenGreen
Świeżak
 
Posty: 7
Dołączył(a): 25/10/2012, 09:37

Re: Widzenie stereoskopowe (obuoczne)

Postprzez Glenroy » 25/10/2012, 21:36

GreenGreen napisał(a):Było to dla mnie lekkim szokiem ponieważ uważam (z doświadczenia jazdy samochodem) że ta wada o wiele bardziej przeszkadza podczas jazdy puszką.

Nie wiem, nie napisałeś czy jeździłeś już na moto, ale uwierz, że każda dysfunkcja przeszkadza na moto 10x bardziej niż jadąc puszką ;)

GreenGreen napisał(a):Od lat poruszam się rowerem po mieście w Polsce i za granicą, przeważnie po drogach. Nigdy nie miałem z tym problemu.

Nie rozumiem tutaj, porównujesz rower do motocykla? :wink: rowerem nie pojedziesz 100km/h i nie spowodujesz takiego zagrożenia tym, że źle ocenisz odległość, czy nie dostrzeżesz czegoś na poboczu.

GreenGreen napisał(a):Lekarz trochę mi namieszał w głowie.

Lekarz dba o swoje czyste sumienie po prostu ;)
Raz motór byl chory i leżał w łóżeczku.
I przyszedł pan doktor "Co jest motóreczku?"
"Ach lagi mam krzywe i ogon złamany
i wgniotkę na baku i przód rozje..ny"
Avatar użytkownika
Glenroy
Moderator
 
Posty: 2835
Dołączył(a): 31/8/2011, 20:06
Lokalizacja: LPU

Postprzez specificman » 26/10/2012, 22:07

Ponoć można tę wadę zmniejszyć operacyjnie a w niektórych przypadkach stosując odpowiednie ćwiczenia. (Wiem to od mojej mamy, okulistki, która niestety jest już dawno na emeryturze więc może nie być na bieżąco ale...) Potrzebna jest jakaś dobra poradnia okulistyczna. Tutaj coś znalazłem tak tylko orientacyjnie: http://www.gabinetokulistyczny-lodz.pl/ ... aburzenia/
ER-6n 2012
Avatar użytkownika
specificman
Świeżak
 
Posty: 434
Dołączył(a): 13/9/2011, 13:11
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez madcap » 31/10/2012, 19:11

sam mam drobny problem ze stereoskopią pomimo uprawnień zawodowych
najprostszy - przećwiczony z autopsji sposób - zamiast okularów mieć założone soczewki na badaniu w poradnii psychotechnicznej i u okulisty
(...) Jeżeli w CV napiszesz "2012-2014: sommelier - freelancer" to nikt się nie domyśli, że dwa lata chlałeś z rozpaczy po utracie poprzedniej pracy.
Avatar użytkownika
madcap
Administrator
 
Posty: 5894
Dołączył(a): 26/5/2009, 19:03
Lokalizacja: wieje wiatr?



Powrót do Prawo



Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości




na górê