Zobacz wątek - Prawo jazdy - kategoria A (zmiana przepisów)
NAS Analytics TAG

Prawo jazdy - kategoria A (zmiana przepisów)

Przepisy, prawo
_________

Prawo jazdy - kategoria A (zmiana przepisów)

Postprzez ZRTT » 2/9/2012, 15:39

Witam.
Jeżeli był taki temat i została udzielona odpowiedź to przepraszam, próbowałem szukać ale nie znalazłem konkretnej odpowiedzi. Więc jeżeli ktoś zobaczył taki temat proszę o link, i troszkę wyrozumiałości ;)
Więc tak :
Zapisałem się na kurs prawa jazdy kategorie A (jeżeli to ważne mam 19lat i prawo jazdy Kat. B).
Teorie (30h) mam już zaliczoną zostały tylko jazdy. Zaczynam od poniedziałku.
Jazdy zajmą maksymalnie do miesiąca czasu co daje że pod koniec września z papierkiem jestem w "WORDZIE". W moim mieście zapewniano mnie że do końca października nie ma problemów z egzaminami, a jeżeli listopad będzie ładny to prowadzą to dalej. Więc nawet jeżeli będę czekał te 3tyg na egzamin to i tak się załapie.
Teraz w sumie moje pytanie główne: Jeżeli zdam teorie a myślę ze tu nie będzie problemu to ona liczy się 6miesięcy, a może się zdarzyć tak że gdzieś na placu albo na mieście powinie się noga i nie zdam to jak będzie wyglądał mój egzamin poprawkowy ? Jak wiadomo od 2013 roku zmieniają się przepisy z tymi ograniczeniami wiekowymi, oraz A1 A2 itp. Czyli jak zapłaciłem za kurs na Kat. A i zdałem teorie a praktyki nie, to egzamin poprawkowy (2013rok bo nie załapie się już na 2012) będę miał te wszystkie ograniczenia a na prawdziwą Kat. A będę mógł zdawać dopiero w wieku 24lat lub po kilku latach z Kat A1/A2, czy będę miał poprawkę na Kat A bez tych zmian tak jak zapłaciłem na kursie?
Mam nadzieje że dość jasno opisałem mój "problem" i znajdzie się ktoś doinformowany w tej sprawie.
Pozdrawiam. :)
ZRTT
Świeżak
 
Posty: 7
Dołączył(a): 17/8/2012, 01:07


Postprzez pier240294 » 2/9/2012, 19:12

W sumie ciekawy problem. Też właśnie robie prawko. Trasy w sumie są wytyczone, nic tylko nauczyć się i zdać za 1.
"Rycerz bez blizny to ku*as nie rycerz."
Avatar użytkownika
pier240294
Świeżak
 
Posty: 21
Dołączył(a): 22/8/2012, 20:07
Lokalizacja: Åšrem


Postprzez ZRTT » 2/9/2012, 19:40

Tak, tu masz racje w 100% wszystko jest opisane tylko wykuć gdzie skręcać.
Jednak chyba nie jestem aż takim kozakiem że już dziś wiem iż egzamin będzie zaliczony pozytywnie. Fakt prawo jazdy na samochody mam, a problemu w poruszaniu się po mieście nie ma żadnego więc jeżeli chodzi o samą jazdę po mieście zgodnie z przepisami to tutaj akurat czuję się pewnie. Jednak nie będę ukrywał że przygodę z motocyklami dopiero zaczynam :) Wiem że to wszystko kwestia wyczucia i trochę samozaparcia ale niekiedy to nie wystarcza, ten kto zdawał już egzamin na obojętnie jaką kategorie wie co to znaczy słowo WORD. Tam umiejętności stoją za szczęściem - niestety.

Czekam dalej na osobę która by mogła napisać coś o tej sytuacji jak by to wyglądało :)
Za kurs zapłacone 900zł nie zdam i co ? Przepada? Ciekawe.
Bo wątpię żeby A1 czy A2 kosztowało 900zł.
ZRTT
Świeżak
 
Posty: 7
Dołączył(a): 17/8/2012, 01:07

Postprzez Items » 2/9/2012, 21:10

ZRTT, mam podobny problem ;)
Przymierzam się do robienia A1. Tym samym pojawiło mi się kilka pytań ;)
Czy gdybym zrobił A1 do 18 lutego 2013, to mogę w wieku 18 lat robić zwykłe A czy A2? (już według nowych przepisów). Na stronie mojego ośrodka pisze :
Kod: Zaznacz cały
Osoby, które będą posiadały prawo jazdy kat. A1 lub B1 będą mogły zdawać egzamin na pełną kategorię normalnie w wieku 18 lat nawet w przypadku zmiany przepisów, np. zwiększenia wymaganego wieku dla tych kategorii.
Chciałbym się upewnić.
Ponadto czy robiąc B1 mogę jeździć na quad'ach bez ograniczeń co do wielkości silnika ?
Będzie wymagany kask ?


Pozdrawiam i Miłego wieczorka życzę.
Items
Items
Świeżak
 
Posty: 8
Dołączył(a): 31/8/2012, 13:45
Lokalizacja: Wielkopolska

Postprzez ZRTT » 3/9/2012, 00:05

Items, tak bardzo bym chciał wiedzieć i móc odpowiedzieć Tobie i sobie na te pytania...
Szczerze mówiąc jak by tak zebrać do kupy tych wszystkich co to pisali i zrobili tak jak jest to w pewnym momencie sami by doszli do wniosku że to nie ma sensu. Totalnie niedopracowane - główny nacisk - pieniądze. Nasza "władza" o ile tak to można nazwać pali głupa i udaje że nic się nie dzieje i dziwi się ze młodzi uciekają z ukochanej Polski. Ale jak nie wyjeżdżać skoro szczęśliwi tutaj są tylko Ci, którzy właśnie piszą "takie ustawy i prawa" a reszta ? A co tam przyzwyczają się i będą żyć - tak to działa.

Sam zastanawiam się żeby przerwać ten kurs. Co prawda 200zł pójdzie w błoto bo jestem po 30h teorii ale co mam zrobić? Wydałem 900zł + 50zł lekarz. Dojdzie egzamin kolejne ponad 100zł czyli daje ponad tysiąc. Nie zdam i co ? 1000+zł dałem komu ? Bo poprawkowy egzamin będę miał w 2017r bo wtedy będę miał 24 lata...

Nikt nie wie jak to z tym jest?...
Pozdrawiam.
ZRTT
Świeżak
 
Posty: 7
Dołączył(a): 17/8/2012, 01:07

Postprzez mati22252 » 3/9/2012, 09:39

Początkowo miało wchodzić to w tym roku tj. 2012, ale zostało odroczone i ja byłem w takiej sytuacji. W WORD zielona góra powiedzieli mi że w takim przypadku zdaje egzamin na kat A2. Niczym to się nie różni, te same teorie i praktyki. A poza tym kurs jest ważny 5 lat a zdana teoria 6 miesięcy. No chyba że występuje przerwa zimowa to te miesiące są odliczane.
Avatar użytkownika
mati22252
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 805
Dołączył(a): 12/4/2012, 17:04
Lokalizacja: Żagań/ Poznań

Postprzez ZRTT » 3/9/2012, 11:02

Czyli trzeba wszystko postawić na jedną kartę. Albo się zda albo ponad 1000zł w ...
Poprawka na A2? Beznadzieja, wydawać tyle pieniędzy by pojeździć szybszym rowerem ?
Przy moich 196cm wzrostu też troszkę głupio jeździć na pierdzi kółku. I nie chodzi mi tu o to że jestem super mega dobrym kierowcą i ogarniam wszystko i potrzebuję najszybszy motor na świecie - nie ... Ale wydać tyle pieniędzy by nic w sumie z tego nie mieć też tak troszkę do kitu.
Warto poświęcić te 200zł a w zasadzie 250zł bo lekarz i przerwać ten kurs czy ryzykować i trzymać się w nadziei że uda się zdać za pierwszym razem ?...
Milionerem nie jestem, będzie bolało strata ponad tysiąca złotych jak nie zdam.
Jak już ciśnienie skacze że muszę oddać 250zł za teorie z której i tak nikt nic nie wynosi bo to tylko pic na wodę, aby był tylko podpis na kartce ...
Ciężka sprawa...
ZRTT
Świeżak
 
Posty: 7
Dołączył(a): 17/8/2012, 01:07

Postprzez pawel1812 » 8/9/2012, 09:29

Pod koniec sezonu egzaminacyjnego zwykle umawia się w WORD z dnia na dzień także jeśli umiesz to trzy podejścia masz. Ważne, abyś sobie poradził w niepogodzie. Z drugiej strony egzaminatorzy zazwyczaj łagodniej patrzą na motocyklistów jadących w deszczu, ale też łatwiej o błąd.
Przed egzaminem egzaminator pyta czy chcesz przystąpić do egzaminu mimo warunków atmosferycznych. Jeśli się nie zgodzisz - kasa przepada.
Na pocieszenie ósemka jest pod dachem.

Napisz ile godzin jazd masz w tygodniu. Dogadaj się z instruktorem abyś szybciej wyjeździł godziny. Ostatnio osk przeżywają oblężenie w związku ze zmianami wieku oraz manewrów
http://portalnaukijazdy.pl/pl/news/blog ... at-a-2652/
pawel1812
Świeżak
 
Posty: 34
Dołączył(a): 8/9/2012, 09:17
Lokalizacja: Gdynia

Postprzez ZRTT » 8/9/2012, 14:55

Instruktor powiedział że do końca września na pewno jazdy będą zakończone, plus to że przy 16-18godzinie będę chciał zaświadczenie i pójdę się zapisać a ileś tam dni przed egzaminem wykorzystam te godziny żeby czuć się pewniej :) Więc najpóźniej 1 października zapisuję się na egzamin to chyba miesiąc zapasu kwalifikuje mnie do kolejki przed zdającymi poprawki.
Złe warunki ? Nie pojadę bo co? Deszczyk kapie? Z takim podejściem to nie powinno się nawet robić karty rowerowej... Wyjątki to chyba że będzie śnieżyca albo powódź. :wink:
ZRTT
Świeżak
 
Posty: 7
Dołączył(a): 17/8/2012, 01:07

Postprzez madcap » 8/9/2012, 20:22

Popatrz inaczej...
Uzyskasz A2, to za 2 lata będziesz mógł się ubiegać o A.
Nadto w przypadku kontroli - o ile nie nie jest ona spowodowana ostrym przegięciem - policjant też patrzy przychylniej.
(...) Jeżeli w CV napiszesz "2012-2014: sommelier - freelancer" to nikt się nie domyśli, że dwa lata chlałeś z rozpaczy po utracie poprzedniej pracy.
Avatar użytkownika
madcap
Administrator
 
Posty: 5894
Dołączył(a): 26/5/2009, 19:03
Lokalizacja: wieje wiatr?

Postprzez ZRTT » 8/9/2012, 23:17

Ponad 1000zł wydać na A2 a po 2latach kolejne 1000zł żeby mieć nową literkę na plastiku ?
Aż tak mi chyba nie zależy na tym. I sytuacja będzie taka że każdy będzie miał w d... ta całe ograniczenia wiekowe jak i dotyczące mocy, i będzie jazda bez uprawnień. Chcą mieć mniej wypadków ? G... prawda - kasa. I dopiero w 2013 wszyscy młodzi będą się buntowali i wsiadali na maszyny takie które im siedzą w głowie a nie które mogą kupić względem uprawnień.

Chyba że o czymś nie wiem, i po zdanym A2 i po okresie 2 letnim będzie można zapłacić 100+zł za sam egzamin na kat. A a nie cały kurs za kolejne 800-950zł...
ZRTT
Świeżak
 
Posty: 7
Dołączył(a): 17/8/2012, 01:07

Postprzez madcap » 9/9/2012, 06:29

gdybyś poczytał tematy, to nie napisałbyś ostatniego postu
przejście z A1 na A to dziś tylko 10 godz. szkolenia praktycznego (nie ma teorii) zamiast 20 i egzamin
jeśli się to nie zmieni a projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie szkolenia i egzaminowania nie przewiduje zmian w tym zakresie, to nie ma mowy o wydatku rzędu 1000 zł, tylko 500
(...) Jeżeli w CV napiszesz "2012-2014: sommelier - freelancer" to nikt się nie domyśli, że dwa lata chlałeś z rozpaczy po utracie poprzedniej pracy.
Avatar użytkownika
madcap
Administrator
 
Posty: 5894
Dołączył(a): 26/5/2009, 19:03
Lokalizacja: wieje wiatr?

Postprzez pawel1812 » 9/9/2012, 14:08

Za dwa lata wejdÄ… NA PEWNO nowe manewry:
http://portalnaukijazdy.pl/pl/news/blog ... at-a-2652/
także na pewno będziesz musiał je przećwiczyć. Jednym słowem jeśli jesteś dyspozycyjny zachęć instruktora aby częściej jeździć (jeśli przyjdziesz do niego z kolegą Jagiełłą na pewno znajdzie dla Ciebie więcej czasu), w okresie przed egzaminem w czasie jak będzie ładna pogoda wykup dodatkowe godziny i myślę że zdasz.
Warto też jeździć autem jeśli jeździsz na codzień egzaminacyjnie nie łamiąc przepisów, nie przekraczając prędkości, kulturalnie dla pieszych, wyłączać ręcznie kierunek. Dwa miesiące takiej jazdy wyrobi dobre nawyki, które na pewno zaprocentują w ulewie i stresie na egzaminie.
Jestem na tym samym etapie kursu - 10 godzina i staram się tak jeździć i mi nie wychodzi - na jazdach instruktor często mi zwraca uwagę, że za szybko jedziemy i nie mówi tego przy 45/h ale przy 60 przy dozwolonych 50...
Tak samo nie mam nawyku puszczania pieszych i czekania aż zejdą do końca a w egzaminacyjnym stresie to może się zemścić...
pawel1812
Świeżak
 
Posty: 34
Dołączył(a): 8/9/2012, 09:17
Lokalizacja: Gdynia

Postprzez ZRTT » 9/9/2012, 17:44

Jeżeli chodzi o jazdę po mieście to aż tak nie naginam często przepisów ale dzięki za rady.

A teraz mam jeszcze jedno pytanie do bardziej oczytanych.
Jak to jest z ważnością kursu prawa jazdy. Czytałem wiele wersji, raz że na całe życie dwa że owszem liczy się, ale gdy zmieniają się prawa itp. ten odbyty kurs też ulega zmianie.
Czy te przepisy które wchodzą w życie wraz z 2013 kwalifikuje do unieważnienia całego kursu?
Czyli jak by teraz ktoś nie zdał (2012) to za kilka lat (z nowymi przepisami) musi go odbyć jeszcze raz ?
ZRTT
Świeżak
 
Posty: 7
Dołączył(a): 17/8/2012, 01:07

Postprzez madcap » 9/9/2012, 19:53

generalnie kurs na prawo jazdy jest ważny aż do jakiejś generalnej zmiany przepisów, np ostatnia taka była w 1999 r.
zmiany, które wchodzą nie sana tyle istotne, by spowodowały utratę wazności odbytego kursu.
co bedzie za kilka lat - tego nie wie nikt
(...) Jeżeli w CV napiszesz "2012-2014: sommelier - freelancer" to nikt się nie domyśli, że dwa lata chlałeś z rozpaczy po utracie poprzedniej pracy.
Avatar użytkownika
madcap
Administrator
 
Posty: 5894
Dołączył(a): 26/5/2009, 19:03
Lokalizacja: wieje wiatr?

Postprzez sylver017 » 12/9/2012, 23:37

Ja mam podobny problem , egzamin juz miał za sobą ale z negatywnym skutkiem , moja sytułacja wygladała nastepująco , egzamin miałem 11 lipca , z góry założyłem ze zdam , posiadam prawo jazdy kat.b 3 lata , wiec zdanie dla mnie tego egzaminu nie bylo dla mnie żadna filozofia . Niestety musiałem jechać za granice , na dlugi okres . Zmieżając do sedna sprawy moje pytanie brzmi czy jeśli przystopie do egzaminy 2013 (marzec , kwiecień ) czy bede zdawał na starych zasadach czy na nowych które maja wprowadzić tego roku (wiecej szczegółow znajdziecie w tym linku http://portalnaukijazdy.pl/pl/news/blog/ostatnie-trzy-miesiace-latwego-egzaminu-na-kat-a-2652/ (otwórz link)) ważna rzecz która ma się zminić to wiek inne zasad egzaminu , Plac itp. Czy przepadnie mi teoria , która jest ważna 6 miesięcy,teorie ma zdaną. Bo według mnie troche by to bylo bez sensu jak wiekszość użytkowników zdawało by na nowych zasadach a reszta na starch . Bardzo mi zależy na odpowiedzi , bo muszę jeszcze w tym roku przystopić do egzaminu :( Jeśli Okaże się ta gorsza wersia ma 1500 zł w... d
sylver017
Świeżak
 
Posty: 4
Dołączył(a): 14/11/2009, 23:52
Lokalizacja: Chodzież

Postprzez madcap » 13/9/2012, 09:15

Sam sobie odpowiedziałeś
Zdany egzamin teoretyczny ma ważność 6 miesięcy, potem trzeba zdawać go ponownie.
Z momentem wprowadzenia znowelizowanych zasad, jeśli teoria jest ważna, to nie mogą cofnąć jej ważności (mam na myśli pogodowe zawieszenie i odwieszenie).

A praktyczny wg znowelizowanych zasad i blankiet adekwatny do obowiÄ…zujÄ…cego stanu prawnego.
(...) Jeżeli w CV napiszesz "2012-2014: sommelier - freelancer" to nikt się nie domyśli, że dwa lata chlałeś z rozpaczy po utracie poprzedniej pracy.
Avatar użytkownika
madcap
Administrator
 
Posty: 5894
Dołączył(a): 26/5/2009, 19:03
Lokalizacja: wieje wiatr?

Postprzez pawel_owc » 23/1/2013, 04:53

Witam. Ja mam troszkÄ™ inny temat:
Znalazłem ROZPORZĄDZENIE MINISTRA TRANSPORTU, BUDOWNICTWA I GOSPODARKI MORSKIEJ z dnia 13 lipca 2012 r.
w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez egzaminatorów oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach.
A tam takie coś: Rozdział 3
Egzamin państwowy
§ 9. Osoby egzaminowane ubiegające się o uprawnienie do kierowania pojazdem w zakresie:
1) prawa jazdy kategorii B+E, C1+E, C+E, D1+E lub D+E,
2) prawa jazdy kategorii A, jeżeli posiadają odpowiednio prawo jazdy kategorii A1 lub A2 lub potwierdzenie uzyskania pozytywnego wyniku egzaminu państwowego w zakresie tych kategorii prawa jazdy,
3) prawa jazdy kategorii A2, B, C lub D, jeżeli posiadają odpowiednio prawo jazdy kategorii A1, B1, C1 lub D1 lub potwierdzenie uzyskania pozytywnego wyniku egzaminu państwowego w zakresie tych kategorii prawa jazdy,
4) prawa jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, C1, C, D1 lub D, jeżeli posiadają wydane prawo jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, C1, C, D1 lub D z ograniczeniem do prowadzenia pojazdów wyłącznie z automatyczną skrzynią biegów,
5) o którym mowa w art. 6 ust. 2 ustawy, jeżeli posiadają prawo jazdy kategorii B lub potwierdzenie uzyskania pozytywnego wyniku egzaminu państwowego w zakresie tej kategorii prawa jazdy
uznaje się za posiadające pozytywny wynik części teoretycznej egzaminu państwowego.

Czy to oznacza, że posiadając prawo jazdy kat B, nie trzeba zdawać egzaminu teoretycznego na kat A?
Czy to rozporzÄ…dzenie jest aktualne?
Nigdzie w WORDzie nie mogą mi tego potwierdzić.
pawel_owc
Świeżak
 
Posty: 2
Dołączył(a): 23/1/2013, 04:34

Postprzez SkoQ » 23/1/2013, 10:38

Osoby egzaminowane ubiegajÄ…ce siÄ™ o uprawnienie do kierowania pojazdem w zakresie:
prawa jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, C1, C, D1 lub D, jeżeli posiadają wydane prawo jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, C1, C, D1 lub D z ograniczeniem do prowadzenia pojazdów wyłącznie z automatyczną skrzynią biegów, uznaje się za posiadające pozytywny wynik części teoretycznej egzaminu państwowego.

Tak mówi ustawa, posiadasz prawo jazdy kategorii B z ograniczeniem do prowadzenia pojazdów wyłącznie z automatyczną skrzynią biegów ?


btw. niezły archeolog z Ciebie ;)
Motocykle sportowe sÄ… do jazdy sportowej, a nie do nauki.
Avatar użytkownika
SkoQ
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 2406
Dołączył(a): 15/7/2012, 09:11
Lokalizacja: Tarnów (KTA)

Postprzez pawel_owc » 23/1/2013, 15:34

Dlaczego archeolog??? Rozporządzenie świeżutkie jak ciepła bułeczka :)

A właśnie czytam to, i po zastosowaniu znaków przestankowych i innych, wynika że jeśli posiadam prawo jazdy kat B. Albo kat D z ograniczeniem na automaty. Ale ja nie jestem polonistą, więc się dopytuje o co chodzi?? :oops:
pawel_owc
Świeżak
 
Posty: 2
Dołączył(a): 23/1/2013, 04:34

Następna strona


Powrót do Prawo



Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości




na górê