Zobacz wątek - Brak prawa jazdy A1
NAS Analytics TAG

Brak prawa jazdy A1

Przepisy, prawo
_________

Brak prawa jazdy A1

Postprzez saffal » 1/7/2012, 20:38

Witam, posiadam motor o pojemności 125cm3. Dowiedziałem się że od chyb 17 lat dostaje pouczenie lub sprawa kierowana jest do sądu. Lecz problem polega na tym iż kończę 16 lat dopiero za pół roku i wtedy idę na kategorię A1. Co się dzieje gdy będę miał wypadek ?(motor ubezpieczony). I co najważniejsze co mi grozi gdy zatrzyma mnie policja przed ukończeniem 16 lat.

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
saffal
Świeżak
 
Posty: 37
Dołączył(a): 6/8/2011, 12:35
Lokalizacja: Łódź


Postprzez eloelolol123 » 1/7/2012, 21:30

Jak zatrzymają bez prawka to albo ktoś przyjeżdża po motocykl albo na lawetę i gdy nie masz 18 lat to sprawa do sądu rodzinnego i dopiero tam dostajesz pouczenie albo nadzór kuratora czy parę godzin prac społecznych ale to też zależy od policjanta czy skieruje do sądu czy "puści". Jak będziesz miał wypadek to żadne ubezpieczenie nic Ci nie da bo ubezpieczyciel nie będzie chciał wypłacić kasy np. na pokrycie kosztów leczenia poszkodowanych itd.. I gdy bierzesz udział w wypadku to i tak zawsze będzie on uznany za spowodowany z Twojej winy, bo wsiadłeś na motocykl bez uprawnień i świadomie stwarzasz ( w świetle prawa) zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego.
Avatar użytkownika
eloelolol123
Świeżak
 
Posty: 158
Dołączył(a): 6/10/2009, 14:09


Postprzez saffal » 2/7/2012, 10:47

No i w tym momencie znowu nie wiem jak to jest. Kolega jeden napisał że sprawa ląduje do sądu a drugi że dostaję mandat.
Avatar użytkownika
saffal
Świeżak
 
Posty: 37
Dołączył(a): 6/8/2011, 12:35
Lokalizacja: Łódź

Postprzez werkings12 » 2/7/2012, 19:01

Zależnie od skutków wypadku ile osób poszkodowanych i w jakim stopniu sprawa trafi z automatu do sądu albo mandat jednak w twoim wieku to sąd rodzinny raczej z automatu do tego pomimo ubezpieczenia motocykla ty zapłacisz za szkody i ewentualne leczenie poszkodowanych
gdyż tak jak ktoś już pisał ubezpieczyciel zwróci się do ciebie o zwrot poniesionych kosztów.
Jednak brak kategorii/PJ nie czyni cię od razu sprawcą wypadku możesz być poszkodowanym jednak wtedy może dojść do sytuacji że ubezpieczyciel sprawcy odmówi wypłacenie odszkodowania wyszukując odpowiednich paragfów . Z tego co wiem od kolegi z drogówki najczesciej młodzi ludzie bez PJ dostają współwinne albo całkowitą winne i wcale nie jest mi ich żal bo to jednak duża nie odpowiedzialność szczególnie w młodym wieku nie zdając sobie sprawy jaka to skrajna nieodpowiedzialność. Ruch uliczny czy to w mieście czy na wsi dla niedoświadczonego uczestnika niesie wiele zagrożeń
werkings12
Świeżak
 
Posty: 9
Dołączył(a): 6/5/2012, 11:50

Postprzez madcap » 2/7/2012, 22:14

kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia definiuje jednoznacznie wiek od jakiego sprawcę można ukarać karą grzywny w postępowaniu uproszczonym (czyt. w tym przypadku mandat) - jest to 17 lat
poniżej tego wieku w zależności od skutków i rodzaju wykroczenia sprawa jest kończona upomnieniem lub wnioskiem do sądu rodzinnego (w dużym uproszczeniu).

w przypadku przestępstw niejako z automatu sprawa jest kierowana do sądu rodzinnego
(...) Jeżeli w CV napiszesz "2012-2014: sommelier - freelancer" to nikt się nie domyśli, że dwa lata chlałeś z rozpaczy po utracie poprzedniej pracy.
Avatar użytkownika
madcap
Administrator
 
Posty: 5894
Dołączył(a): 26/5/2009, 19:03
Lokalizacja: wieje wiatr?



Powrót do Prawo



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości




na gr