Zobacz wątek - Potrzebuje POMOCY
NAS Analytics TAG

Potrzebuje POMOCY

Przepisy, prawo
_________

Potrzebuje POMOCY

Postprzez panek_88 » 5/6/2012, 12:40

Witam wszystkich!

Mam ogromny problem i potrzebuje natychmiastowej pomocy. Jezdze, a raczej jezdzilem r6 z 2002 roku. Pod koniec ostatniego sezonu zaczelo cos glosno halasowac w silniku. Pojechalem tym motocyklem (jezdzil caly czas) do mechanika. Zostawilem go i cala zime go robil. Wymienil cala mase czesci (rozrzad, plyny eksploatacyjne, filtry, akumulator, zwory, uszczelniacze, remont glowicy) ogolnie stwierdzil, ze wszystko bylo wina skrzywionego zaworu. Zaproponowal wymiane silnika badz remont generalny. Pomyslalem, ze kupując uzywany silnik, nie wiadomo ile pochodzi, a wymianiajac podzespoly starego bede przynajmniej pewny ze wszystko bedzie chulalo. Moj bład.....
Mechanik robil go cala zime (nie kazalem sie spieszyc,bo wiadomo.... zima) na świeta wielkanocne odebralem go.Zapłaciłem za wszystko ponad 2tys złotych. Przejechalem 500m i zgasl, rozrusznikiem krecil ale nie odpalal. Odpalil na zapych (pomyslalem ze moze to przez zime i pojechalem, ale sytuacja sie co 500 m powtarzala) mial moc, wszystko bylo w normie, ale nie odpalal. Po godzinie wrocilem tym motocyklem do mechanika opisujac sytuacje. Znowu trzymal go 2 dni, bawil sie .... po dwoch dniach odebralem, odpalam w zaleznosci od humoru, duzo latwiej gdy byl zimno, a cieply nie bylo o tym mowy. Powiedzial ze nie wie co sie dzieje, czesci sa nowe, musza sie dopasowac, trzeba po prostu pojezdzic.... Studiuje daleko od domu wiec zamierzalem jechac 400km, wiec sie go zapytalem czy moge jechac. Powiedzial ze nie wykrecac go narazie powyzej 10tys obrotow i spokojnie mozna jechac.....
Tak tez zrobilem.... wiadomo jak to na trasie, nie trzeba bylo odpalac wiec wszystko bylo ok.... pod koniec trasy coraz czesciej gasl na swiatlach i trzeba bylo pchac.
"Na szczescie" juz pod samym celem podrozy zauwazylem ze caly prawy but mam w oleju. Patrze a tu taki charakterystyczny cycek w uszczelce pokrywy zaworowej zostal wypchniety plujac spalinami i olejem. Wiele nie myslac, zaprowadzilem motocykl do mechanika juz w tym miescie gdzie bylem.

U nowego mechanika sie zalamalem. Pokazalem mu fakture od poprzedniego, a ten zaczął mi pokazywac ze poza wymiana akumulatora nic tu nie bylo robione. Sciagnieta glowica i zalozona z powrotem. Olej i filtr stary, lancuch rozrzadu stary, uszczelka pod glowica stara, zmierzyl mi cisnienie na cilindrach i okazalo sie ze mam wyniki: 9, 6, 0 , 3. Jedyna rada to znowu nowy silnik... To zbyt wiele jak dla biednego studenta znowu placic 2tys wiec zadzwonilem do poprzedniego mechanika z pretensjami. Ten oczywiscie twierdzi ze czesci musialy zostac podmienione i ze drugi mechanik klamie.... Slowo przeciwko slowu, a miedzy tym wszystkim ja. Po straszeniu sadem jednak pierwszy mechanik postanowil przyjechac i zabrac ten motocykl w ramach reklamacji i naprawic szkode za darmo. Drugiemu mechanikowi za diagnoze musialem zaplacic 500 złotych. Motor wrocil do pierwszego mechanika.

Czekam miesiac.... pod koniec maja mechanik dzwoni ze ma juz czesci, idzie odebrac glowice od podwykonawcy i bedzie skladal. Nawet nie wiecie jak sie cieszylem. Nagle po kilku dniach dzwoni, ze jest problem. Wszystko zrobil co trzeba bylo, ale mimo to nie dzialalo. Rozebral caly silnik na czesci pierwsze i okazalo sie ze jest pekniety blok silnika, peknieta tuleja cylintra, na garach sa drobne pekniecia. Powiedzial ze to nie jest to czym sie zajmowal, ze on swoje zrobil i teraz jestesmy kwita. Zaproponowal ze za 1800 moze mi zalatwic silnik i wtedy na pewno bedzie jezdzilo. Szok!!!!

Zadzwonilem do tego drugiego mechanika zapytac czy on widzial takie uszkodzenia gdy motocykl byl u niego. Powiedzial ze to niemozliwe, co prawda bloku nie ogladal, ale tutleje i gary widzial i nie bylo pekniec. Twierdzi ze tamten zle zlozyl, odpalil i wszystko sie pozypalo.

Pomóżcie!! Co ja mam teraz zrobic? Włożylem w to juz kupe kasy a efekt jest gorszy niz w dniu kiedy oddalem motocykl do mechanika. Sam nie jestem w stanie wyegzekwowac od niego zalatwienia sprawy. Juz pol sezonu minelo a ja nie mam czym jezdzic. Do kogo zwrócic sie o pomoc? jak Odzyskac sprawny motor ?

Pozdrawiam
panek_88
Świeżak
 
Posty: 4
Dołączył(a): 20/12/2009, 13:07
Lokalizacja: Wrocław


Postprzez Hyde » 5/6/2012, 19:10

Sąd i nic więcej Ci nie pomoże. Nie ma się co z dziadem dogadywać. Masz na wszystko faktury.

A następnym razem nie naprawiaj u szmaciarzy, bo chciałeś oszczędzić i teraz masz.
Avatar użytkownika
Hyde
Bywalec
 
Posty: 703
Dołączył(a): 23/4/2011, 23:06
Lokalizacja: Jelenia Góra


Postprzez Paweł_zx6r » 6/6/2012, 16:10

Witam

Po pierwsze musi Pan napisać do mechanika pismo w którym informuje Pan , że szkoda która spowodował swoim działaniem musi być przez niego naprawiona lub wymieniona w terminie 14 dni, ewentualnie zwrot pieniędzy, w przeciwnym wypadku sprawę kieruje Pan do sądu. Bardzo ważną sprawą jest fakt aby list który Pan nada był za potwierdzeniem odbioru. Następnie należy wystąpić do sądu na drodze cywilno prawnej , zebrać wszystkie dowody w tym przypadku faktura za usługę której mechanik w rzeczywistości nie wykonał , oraz opinie drugiego mechanika który potwierdzi Pana wersję .

Niestety takie kroki prawne może Pan tylko podjąć . Chciał Pan zaoszczędzić teraz nie dość , że najprawdopodobniej czeka Pana dosyć żmudny proces sądowy , to jeszcze motocykl nie nadaje się do użytkowania .

Polecam skonsultować się z prawnikiem , być może On powie Panu coś więcej na temat takiej sprawy.

Proszę Pamiętać również że :

art. 286
Kto w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

W sprawach o prawa majątkowe należy oznaczyć wartość przedmiotu zaskarżenia. Wartość ta może być oznaczona na kwotę wyższą od wartości przedmiotu sporu wskazanej w pozwie jedynie wtedy, gdy powód rozszerzył powództwo lub Sąd orzekł ponad żądanie. Przepisy art. 19-24 i 25 § 1 stosuje się odpowiednio.


W sprawie podlegającej rozpoznaniu w postępowaniu uproszczonym pobiera się od pozwu opłatę stałą, przy wartości przedmiotu sporu lub wartości przedmiotu umowy:
do 2.000 złotych - 30 złotych;
ponad 2.000 złotych do 5.000 złotych - 100 złotych;
ponad 5.000 złotych do 7.500 złotych - 250 złotych;
ponad 7.500 złotych - 300 złotych.

Opłatę stałą pobiera się również od apelacji.

Opłatę od skargi na orzeczenie referendarza pobiera się w wysokości opłaty od wniosku o wydanie tego orzeczenia, nie więcej jednak niż 100 złotych

Piątą część opłaty pobiera się od zażalenia, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.

Opłatę stałą w kwocie 100 złotych pobiera się od wniosku o złożenie przedmiotu świadczenia do depozytu sądowego oraz wydanie z depozytu przedmiotu świadczenia.
Pisma inicjujące postępowanie sądowe składane są w Biurze Podawczym Sądu.

Każde pismo procesowe powinno zawierać:
- oznaczenie sądu, do którego jest skierowane, imię i nazwisko lub nazwę stron, ich
przedstawicieli ustawowych i pełnomocników;
- oznaczenie rodzaju pisma;
- osnowę wniosku lub oświadczenia oraz dowody na poparcie przytoczonych okoliczności;
- podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika;
- wymienienie załączników.

Gdy pismo procesowe jest pierwszym pismem w sprawie, powinno ponadto zawierać oznaczenie miejsca zamieszkania lub siedziby stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników oraz przedmiotu sporu, pisma zaś dalsze - sygnaturę akt.

Do pisma należy dołączyć pełnomocnictwo, jeżeli pismo wnosi pełnomocnik, który przedtem nie złożył pełnomocnictwa. Od pełnomocnictwa procesowego winna zostać uiszczona opłata skarbowa w kwocie 17 zł, chyba że pełnomocnictwo udzielone jest małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu lub rodzeństwu (wówczas opłata skarbowa nie jest wymagana).

Z Poważaniem

Paweł zx6r
zx6r 2004r - CBR F4i =)
Avatar użytkownika
Paweł_zx6r
Świeżak
 
Posty: 18
Dołączył(a): 8/9/2011, 08:06
Lokalizacja: Łódź/Kraków



Powrót do Prawo



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości




na gr