Zobacz wÄ…tek - Zmiana w dokumentach: motorower -> motocykl
NAS Analytics TAG

Zmiana w dokumentach: motorower -> motocykl

Przepisy, prawo
_________

Zmiana w dokumentach: motorower -> motocykl

Postprzez klekocix » 17/4/2012, 09:35

Witam wszystkich serdecznie.

To mój pierwszy post na tym forum.

Mam "problem" z moim skuterem.
Mowa o Yamaha Cygnus XC125.

Został on niedawno kupiony jako "motorower", był jakiś czas temu sprowadzony z zagranicy, od razu po przywiezieniu go do kraju został "przerobiony" i po naszych drogach prawie nie jeździł.

Sam kupiłem go z myślą, że po zdaniu prawka A (a już to zrobiłem) znów chcę go przekwalifikować na motocykl.

Co muszę zrobić i ile to będzie kosztować?

W wydziale komunikacji pytałem się na ten temat ale pan w okienku zrobił "wielkie oczy", podzwonił do kilku innych pracowników i wspólnie stwierdzili że chyba jeszcze takiego przypadku nie mieli...

Skuter był oryginalnie jako 125ccm, oczywiście nikt nie zmieniał w nim silnika na 50ccm w rzeczywistości tylko na papierze.

Wydawałoby się, że sprawa jest łatwa, bo jest on przystosowany konstrukcyjnie do osiągania większych prędkości i nie musi być w żaden sposób blokowany.

Czytałem artykuł na ten temat, ale wszędzie są informacje co zrobić, żeby zmienić 125 w 50 a nie na odwrót.

Prosiłbym Was o pomoc w tym względzie.

Czy może prościej będzie go sprzedać jak jest a kupić coś bez kombinacji w dokumentach?

P.S. co mi grozi jeśli policja zatrzyma mnie jadącego na tym skuterze powiedzmy 80-90km/h jeśli posiadam prawko A?
klekocix
Świeżak
 
Posty: 43
Dołączył(a): 17/4/2012, 09:13


Postprzez tomera » 17/4/2012, 13:27

zabiorą ci dowód bo jest neizgodny z stanem technicznym pojazdu :)

nie ten dział :)
tomera
Stały bywalec
 
Posty: 1053
Dołączył(a): 23/9/2008, 15:13


Postprzez klekocix » 17/4/2012, 13:32

tomera napisał(a):zabiorą ci dowód bo jest neizgodny z stanem technicznym pojazdu :)

nie ten dział :)


Proszę w takim razie o przeniesienie do właściwego działu.

Ja bym chętnie przerejestrował na 125, ale dowiedziałem się, że muszę mieć fakturę za zmianę silnika bo to jest zmiana konstrukcyjna pojazdu. A z tego co wiem, to ten oryginalny silnik nigdy nie był z niego wyjęty, tylko w papierach było namieszane...

A jeśli policja mnie złapie, sprawdzi, że mam silnik 125 i zabiorą mi dowód rejestracyjny i każą jechać na przegląd żeby zrobić na motocykl - to może już nie będzie potrzebna faktura za wymianę silnika bo on już tam "fizycznie będzie"?

Może warto się "podłożyć?" :)
klekocix
Świeżak
 
Posty: 43
Dołączył(a): 17/4/2012, 09:13

Postprzez zioomeek09 » 17/4/2012, 15:38

Jedz na stacje kontroli pojazdów może tam ci podpowiedzą :D


Może trzeba rzeczoznawce żeby potwierdził że tam 125 siedzi i potem przegląd i rejestracja
Avatar użytkownika
zioomeek09
Świeżak
 
Posty: 471
Dołączył(a): 14/6/2010, 18:47
Lokalizacja: Białystok

Postprzez Schab » 17/4/2012, 16:29

A takie przerejestrowanie nie ruszy przypadkiem machiny pt. "kto jak i kiedy to na motorower zarejestrował" w urzędzie?
Schab
Świeżak
 
Posty: 56
Dołączył(a): 15/11/2010, 23:32
Lokalizacja: Lublin

Postprzez klekocix » 17/4/2012, 18:26

Schab napisał(a):A takie przerejestrowanie nie ruszy przypadkiem machiny pt. "kto jak i kiedy to na motorower zarejestrował" w urzędzie?


Żeby już nie robić większego problemu mogę powiedzieć, że własnoręcznie wykonałem przekładkę silnika do nominalnej pojemności (przecież to dość prosta operacja).
klekocix
Świeżak
 
Posty: 43
Dołączył(a): 17/4/2012, 09:13

Postprzez klekocix » 18/5/2012, 12:01

klekocix napisał(a):
Schab napisał(a):A takie przerejestrowanie nie ruszy przypadkiem machiny pt. "kto jak i kiedy to na motorower zarejestrował" w urzędzie?


Żeby już nie robić większego problemu mogę powiedzieć, że własnoręcznie wykonałem przekładkę silnika do nominalnej pojemności (przecież to dość prosta operacja).



No i udało się, kto walczy ten zwycięża :)

Do zmiany danych w dokumencie potrzeba jest kilka prostszych lub mniej czynności i kilka dobrych złotych.

Najpierw przekładka silnika, a właściwie faktura na wykonanie takiej usługi w warsztacie posiadającym uprawnienia do zmiany typu pojazdu. Od nich również dokumenty firmy poświadczające zgodę na wykonywanie takich przeróbek. Dalej na stację diagnostyczną aby diagnosta sprawdził, czy maszyna spełnia wymagania stawiane motocyklom.

Po tej operacji droga już prosta do urzędu komunikacji i wykonanie przerejestrowania oraz nowe tablice i wyrobienie karty pojazdu.
Kolejny krok to wizyta w ubezpieczalni, gdzie wykonują rekalkulację składki oraz zmianę numeru rejestracyjnego w dokumentach i typu pojazdu.

Tak więc od dziś moja Yamaha to już nie motorower a motocykl, wszystko legalnie i zgodnie z prawem :)
klekocix
Świeżak
 
Posty: 43
Dołączył(a): 17/4/2012, 09:13

Postprzez GEORG101 » 29/5/2012, 06:47

Wita,
kolego możesz podać do siebie jakiś kontakt,ponieważ mam identyczną sytuację i mam pare pytań.Byłbym bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam
GEORG101
Świeżak
 
Posty: 1
Dołączył(a): 29/5/2012, 06:43

Postprzez Misiek_77 » 12/6/2012, 21:18

Widzę, że nie jestem sam.
Załączam info z wydziału komunikacji:

Generalnie zmian konstrukcyjnych zmieniających rodzaj pojazdu może dokonywać producent w procedurze homologacyjnej (pojazd niezarejestraowany) lub przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w tym zakresie (zmian konstr.).
Pojazd, aby został dopuszczony do ruchu (zarejestrowany) musi spełniać warunki techniczne określone odrębnymi przepisami, a dokumentem potwierdzającym ten fakt, jest badanie techniczne wykonane na uprawnionej stacji kontroli pojazdów. W tym przypadku będą to warunki określone dla motocykli.
W przypadku zmian danych technicznych dotyczących mas i nacisków konieczne jest oświadczenie producenta lub jego przedstawiciela potwierdzające, że pojazd był homologowany zgodnie z wnioskowanymi danymi.
Generalnie proponuję rozpocząć swoje działania w przedmiotowej sprawie od kontaktu z przedstawicielem producenta.

Niby proste, ale... niestety nie jest. Wszyscy TUNINGUJĄ, ale nikt nie ma uprawnień. Dramat, ja chcę legalnie jeździć motocyklem, a nie motorowerem (pseudomotorowerem).

Powodzenia koledzy
Misiek_77
Świeżak
 
Posty: 1
Dołączył(a): 12/6/2012, 21:13
Lokalizacja: Gliwice, Ruda ÅšlÄ…ska, Przyszowice, Zabrze



Powrót do Prawo



Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości




na górê