Zobacz wątek - Skanowana umowa kupna/sprzedaży, czy jest coś warta?
NAS Analytics TAG

Skanowana umowa kupna/sprzedaży, czy jest coś warta?

Przepisy, prawo
_________

Skanowana umowa kupna/sprzedaży, czy jest coś warta?

Postprzez komarcc » 30/4/2012, 16:39

Konkretnie chodzi o to, że muszę się pozbyć dokumentów od motocykla, mam zainteresowanych jednak problemem jest umowa, którą najlepiej byłoby spisać u mnie, ale nikt nie będzie jechał 300km po to by podpisać umowę i zabrać papiery i tablicę.

I w tym momencie rodzą się chore pomysły, jeden z nich jest taki, że kupujący drukuje umowę k/s wypełnia to co może, składa podpis i skan umowy przesyła do mnie, ja to drukuję, wypełniam resztę umowy i podpisuję po czym wypełnioną w 100% umowę znowu skanuję i skan wysyłam kupującemu, i ja również drukuję dla siebie jeden egzemplarz, by zgłosić sprzedaż do WK.

I teraz pytanie czy to przejdzie? Czy nie będzie problemów ze zgłoszeniem zbycia pojazdu w WK oraz rejestracji motocykla przez nowego właściciela? Czy taka umowa jest w ogóle coś warta?

Oczywiście przed całą tą zabawą z umową kupujący musi przelać gotówkę na konto, na sam koniec oczywiście wysyłka dowodu rej. + tablica i ewentualnie innych dodatków.
Avatar użytkownika
komarcc
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 2335
Dołączył(a): 14/5/2010, 20:11
Lokalizacja: Wieluń


Postprzez Krawiec00 » 30/4/2012, 19:31

Każ kupującemu wydrukować, wypełnić i podpisać umowę w 2 egzemplarzach, potem niech ją wyśle do Ciebie kurierem (obydwie sztuki), Ty podpisujesz i odsyłasz mu jego kopie.
Krawiec00
Świeżak
 
Posty: 13
Dołączył(a): 10/6/2011, 15:11


Postprzez Hyde » 30/4/2012, 19:42

Umowa K/S przez internet jest jak najbardziej wiążąca.
Żeby nie mieć problemów, poproś tą osobę o skan dokumentów tożsamości jak np. paszport/dowód osobisty/prawo jazdy, żebyś czasem nie podpisał umowy na której będą widnieć fałszywe dane.
W WK nie powinni się przyczepić, bo nigdzie nie jest napisane, że musisz przynieść napisaną ręcznie umowę K/S i że musi być zawierana face-to-face.

Najmniej ryzykowne będzie załatwienie tego kurierem, nie będzie problemów z WK w kwestii skanu i skanowanych podpisów.
Avatar użytkownika
Hyde
Bywalec
 
Posty: 703
Dołączył(a): 23/4/2011, 23:06
Lokalizacja: Jelenia Góra

Postprzez komarcc » 30/4/2012, 22:37

Z pewnego źródła dowiedziałem się, że takie coś nie przejdzie, WK wymaga oryginału umowy i nawet, jeśli jakiś wydział nie zwróci na to uwagi i przyjmie zgłoszenie sprzedaży pojazdu to druga strona może mieć problem z zarejestrowaniem, więc i tak trzeba będzie się wymieniać umowami własnoręcznie pisanymi drogą pocztową, bądź kurierską. To samo tyczy się też faktury vat, musi być oryginał.

Skany/wydruki są ważne, ale tylko faktur sprzedaży wygenerowane elektronicznie i na dodatek nie wszędzie, ale wówczas jest w podpisie, że dokument został wygenerowany i kto sprawdził.

Temat rozwiązany, do zamknięcia.
Avatar użytkownika
komarcc
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 2335
Dołączył(a): 14/5/2010, 20:11
Lokalizacja: Wieluń

Postprzez Hyde » 30/4/2012, 23:03

Skoro spisujesz dwie umowy, jednobrzmiące, to teoretycznie obie są oryginałem, więc po co przesyłać je pocztą? Zawsze też można zrobić kopię, tylko trzeba zrobić poświadczenie zgodności kopii z oryginałem.
Avatar użytkownika
Hyde
Bywalec
 
Posty: 703
Dołączył(a): 23/4/2011, 23:06
Lokalizacja: Jelenia Góra

Postprzez komarcc » 1/5/2012, 01:00

OryginaÅ‚ – rzecz oryginalna, niebÄ™dÄ…ca kopiÄ…, falsyfikatem, przeróbkÄ… itp.; pierwowzór, autentyk.

Tak więc jak widzisz podczas kopiowania/skanowania,drukowania umowa traci swoją oryginalność i WK tego nie przyjmie.
Avatar użytkownika
komarcc
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 2335
Dołączył(a): 14/5/2010, 20:11
Lokalizacja: Wieluń

Postprzez Hyde » 1/5/2012, 10:12

Aaaa, bo Tobie chodziło o to, że podczas zawierania umowy będziecie się wymieniać umowami własnoręcznymi (w celu podpisania się), a nie już po zawarciu umowy :)
I tak myślę, po jaką cholerę się wymieniać umowami, skoro każdy ma własnoręczny egzemplarz.
Avatar użytkownika
Hyde
Bywalec
 
Posty: 703
Dołączył(a): 23/4/2011, 23:06
Lokalizacja: Jelenia Góra

Postprzez komarcc » 1/5/2012, 17:52

Mam jeszcze jedno pytanie, jak sprawa wygląda przy płaceniu PCC-3, muszę też mieć oryginał, czy ksero umowy wystarczy?
Avatar użytkownika
komarcc
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 2335
Dołączył(a): 14/5/2010, 20:11
Lokalizacja: Wieluń

Postprzez madcap » 1/5/2012, 18:49

zwyczajowo podatek od czynności cywilno-prawnych płaci nabywca
(...) Jeżeli w CV napiszesz "2012-2014: sommelier - freelancer" to nikt się nie domyśli, że dwa lata chlałeś z rozpaczy po utracie poprzedniej pracy.
Avatar użytkownika
madcap
Administrator
 
Posty: 5894
Dołączył(a): 26/5/2009, 19:03
Lokalizacja: wieje wiatr?

Postprzez komarcc » 1/5/2012, 18:59

Tak, to wiem, ale czy nabywca, może zanieść ksero umowy by opłacić PCC-3 ? Z tego co czytałem to można, ale wolę się upewnić, gdyż na ten temat też jest niewiele w internecie.
Avatar użytkownika
komarcc
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 2335
Dołączył(a): 14/5/2010, 20:11
Lokalizacja: Wieluń

Postprzez madcap » 1/5/2012, 20:09

urzędy skarbowe akurat honorują kserokopie

stosownie do polskiej zasady: co urzÄ…d to rzÄ…d
(...) Jeżeli w CV napiszesz "2012-2014: sommelier - freelancer" to nikt się nie domyśli, że dwa lata chlałeś z rozpaczy po utracie poprzedniej pracy.
Avatar użytkownika
madcap
Administrator
 
Posty: 5894
Dołączył(a): 26/5/2009, 19:03
Lokalizacja: wieje wiatr?



Powrót do Prawo



Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 41 gości




na górê