Zobacz wątek - Zakup motocykla - opłaty
NAS Analytics TAG

Zakup motocykla - opłaty

Przepisy, prawo
_________

Zakup motocykla - opłaty

Postprzez Emerlu » 7/4/2012, 12:09

Witajcie, zakupiłem motocykl o wartości około 15 000PLN, w umowie mam wpisaną kwotę 4500PLN. Motocykl jest zarejestrowany w moim okręgu także nie muszę zmieniać rejestracji. Zarówno przegląd jak i ubezpieczenie jest opłacone do sierpnia. Oczywiście wszystkie dokumenty są na poprzedniego właściciela. No i tutaj mam pytanie, jakie opłaty muszę ponieść i jaka jest mniej więcej ich wysokość. Mam 22 lata małe doświadczenie, miałem od 2 lat ubezpieczenie w PZU na skuterek. Na pewno muszę przerejestrować sprzęt oraz opłacić podatek 2% pytanie czy liczone od ceny w umowie czy od wartości rynkowej. Mam jednak wątpliwości czy muszę robić przegląd skoro jest ważny oraz czy muszę zmieniać ubezpieczenie na siebie jakoś osobowo skoro jest ważne. Po prostu jestem ciekawy ile kasy liczyć na to.
Emerlu
Świeżak
 
Posty: 31
Dołączył(a): 6/7/2010, 21:10
Lokalizacja: Warszawa


Postprzez Emerlu » 7/4/2012, 12:31

Kupiłem, i nie jest inna niż kwota za którą go kupiłem lecz jest inna niż cena rynkowa.
Emerlu
Świeżak
 
Posty: 31
Dołączył(a): 6/7/2010, 21:10
Lokalizacja: Warszawa


Postprzez skazi » 7/4/2012, 12:50

Zaniżanie kwoty na umowie nic Ci nie da i tak zapłacisz 2% od ceny tego modelu i rocznika wg eurotaxu :)
Przeglądu nie musisz robić a ubezpieczenie wystarczy przepisać na siebie.
skazi
Świeżak
 
Posty: 171
Dołączył(a): 10/11/2008, 20:07

Postprzez matiq121 » 7/4/2012, 12:57

Jeżeli tablica nie będzie zmieniana to koszt przerejestrowania będzie niższy o koszt tablicy. Nie pamiętam ile dokładnie ale za przerejestrowanie ok 50-60zł. A podatek najprawdopodobniej naliczą od wartości rynkowej i pewnie jeszcze ją zawyżą. Można próbować na umowie zaznaczyć np, że moto jest do malowania albo do remontu i dlatego taka niska cena, ale też nie jest pewne, że będzie to uwzględnione przy naliczaniu podatku.
matiq121
Świeżak
 
Posty: 71
Dołączył(a): 11/3/2010, 15:52
Lokalizacja: Radom

Postprzez Emerlu » 7/4/2012, 13:03

PodsumowujÄ…c:

- 2% od wartości motocykla pewnie z 300PLN
- Przerejestrowanie 72PLN doczytałem
- Jaki jest koszt przepisania ubezpieczenia mniej więcej?
Emerlu
Świeżak
 
Posty: 31
Dołączył(a): 6/7/2010, 21:10
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez cekaj_no » 7/4/2012, 13:12

Nic nie płacisz za przepisanie, przynajmniej nie powinieneś nic płacić. U mnie tak to wyglądało. Co do warstości rynkowej a innej na umowie to we wniosku który musisz wypełnić podczas opłaty podatku warto wpisać wszelkie uszkodzenia pojazdu, które mogą zaniżać cenę rynkową. Pozdrawiam
cekaj_no
Świeżak
 
Posty: 27
Dołączył(a): 4/12/2011, 16:27

Postprzez yreslo » 7/4/2012, 19:13

cekaj_no napisał(a):Nic nie płacisz za przepisanie, przynajmniej nie powinieneś nic płacić. U mnie tak to wyglądało. Co do warstości rynkowej a innej na umowie to we wniosku który musisz wypełnić podczas opłaty podatku warto wpisać wszelkie uszkodzenia pojazdu, które mogą zaniżać cenę rynkową. Pozdrawiam

Rzeczywiście za cesję OC nic się nie płaci,ale jeśli poprzedni właściciel miał większe zniżki to musisz dopłacić różnicę;jeśli ma ubezpieczenie w innej firmie to musisz mieć zaświadczenie z PZU o twoich ewentualnych zniżkach i o przebiegu ubezpieczenia.
Jeżeli w umowie masz zaniżoną wartość pojazdu i chcesz zapłacić od tej kwoty 2% podatku to dostarczasz do US opinię rzeczoznawcy(koszt minimum 250zł ,więc lepiej zapłacić od razu te 300zł od rzeczywistej wartości motocykla).
P.S.
Pomysły z wpisywaniem do umowy kupna niższej kwoty np. z powodu uszkodzeń pojazdu mogą się skończyć skierowaniem przez WK na dodatkowe badanie techniczne!
yreslo
Świeżak
 
Posty: 24
Dołączył(a): 19/12/2011, 17:41
Lokalizacja: WPI

Postprzez madcap » 7/4/2012, 19:26

yreslo napisał(a):Pomysły z wpisywaniem do umowy kupna niższej kwoty np. z powodu uszkodzeń pojazdu mogą się skończyć skierowaniem przez WK na dodatkowe badanie techniczne!


ciekawe ....
czy mozesz swoją teorię poprzeć umocowaniem prawnym?


@autor
odnośnie pcc (z autopsji)
ściagasz z netu druk, wypełniasz i wpłacasz kasę
jeśli się przyczepią, to wówczas przyślą wezwanie
wówczas sporządzisz jakieś krótkie oświadczenie (na miejscu nawet w samym US) o tym, ze o2o wymaga jakiś określonych nakładów finansowych, np położenie nowej powłoki lakierniczej (pisać fachowymi terminami), wymiany napędu, etc ...
to są zbyt małe pieniądze by wnikali
inna rzecz, że brzydko jest uchylać się od płacenia podatków ;)


jest za to inny problem
jeśli gość wcisnął ci jakieś zreanimowane padło, które ci padnie (oby nie) to jak mu udowodnisz, że dałeś tyle, skoro na umowie kwota jest znacznie niższa?
pomyślałeś o tym?
(...) Jeżeli w CV napiszesz "2012-2014: sommelier - freelancer" to nikt się nie domyśli, że dwa lata chlałeś z rozpaczy po utracie poprzedniej pracy.
Avatar użytkownika
madcap
Administrator
 
Posty: 5894
Dołączył(a): 26/5/2009, 19:03
Lokalizacja: wieje wiatr?

Postprzez motomana » 7/4/2012, 23:32

Czasem można się zgodzić na zaniżoną kwotę (różne względy bywają), ale nigdy nie na taką różnicę. Miejmy nadzieję, że nie będziesz miał żadnym problemów z motocyklem i nie będziesz chciał ubiegać się o zwrot pieniędzy. Jeśli chodzi o opłatę skarbową to niestety zapłacić musisz i uważam, że nie ma co kłamać i kombinować, że motocykl jest uszkodzony, itd. zyskując 100zł.
motomana
Świeżak
 
Posty: 21
Dołączył(a): 9/1/2012, 22:59
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Emerlu » 8/4/2012, 10:06

Kupowałem od bliskiego znajomego także nie boje się padła.

PS: madcap nie wiem czy dobrze zrozumiałem, druk oczywiście z internetu np. http://www.pit.pl/deklaracje_pcc_formul ... _10011.php tylko który dokładnie no i mówisz o wpłacie, czy można dokonać jej przelewem internetowym a druk pocztą czy tylko osobiście?
Emerlu
Świeżak
 
Posty: 31
Dołączył(a): 6/7/2010, 21:10
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez yreslo » 8/4/2012, 18:26

madcap napisał(a):
yreslo napisał(a):Pomysły z wpisywaniem do umowy kupna niższej kwoty np. z powodu uszkodzeń pojazdu mogą się skończyć skierowaniem przez WK na dodatkowe badanie techniczne!


ciekawe ....
czy mozesz swoją teorię poprzeć umocowaniem prawnym?


To nie jest teoria lecz rzeczywista sytuacja: rok temu znajomy kupił Corsę D 20tys.km,2008r. za kwotę 21tys.zł(cena rynkowa około 27tys.) i taka kwota została wpisana na umowie ,niższa cena wynikała z uszkodzeń kokpitu, licznika,klamek wew.,fotela kierowcy ,kierownicy itp.( poprzedni właściciel nie spłacał rat i podczas odbierania auta przez windykatorów zamknął się w corsie,wpadł w szał i wyżył się na wnętrzu auta); sprzedawca w adnotacjach wpisał "uszkodzone wnętrze pojazdu" i właśnie to spowodowało ,że pani urzędniczka w WK miała wątpliwości co do stanu technicznego pojazdu,grzecznie poprosiła o zrobienie przeglądu technicznego ,znajomy nie pytał o wykładnię prawną(niektórzy po prostu nie mają czasu na użeranie się z urzędniczkami,które uważają że zawsze mają rację i interpretują prawo po swojemu) , wydał 100zł na przegląd i dokonał rejestracji.
yreslo
Świeżak
 
Posty: 24
Dołączył(a): 19/12/2011, 17:41
Lokalizacja: WPI



Powrót do Prawo



Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości




na górê