Zobacz wątek - Trzymanie stóp na podnożkach
NAS Analytics TAG

Trzymanie stóp na podnożkach

Jak nauczyć się wheelie? stoppie?
Czy zmieniać biegi ze sprzęgłem czy bez?
_________

Trzymanie stóp na podnożkach

Postprzez Cadavre7733 » 11/3/2012, 21:21

Witajcie,
nurtuje mnie pytanie, jak poprawnie trzymać nogi na podnóżkach? Czytałem o tym dużo, ale nie znalazłem konkretnej odpowiedzi. Ja zawsze trzymam śródstopiem, już prawie palcami, przy każdej zmianie biegu lub hamowaniu stopa idzie do przodu, po czym znów ją cofam na śródstopie. Natomiast jak zauważyłem w MotoGP, przy złożeniu wewnętrzna stopa ma być oparta na palcach, natomiast zewnętrzna oparta nie na śródstopiu, lecz środku stopy, podnóżek oparty o obcas buta. Tylko takie ułożenie znów jest kłopotliwe w przypadku wielu zakrętów jeden za drugim, bo trzeba połączyć jakoś przesuwanie tyłka na siedzeniu z zmienianiem pozycji obu stóp, co często nie jest łatwe. I zastanawiam się właśnie, czy nie powinno się przypadkiem podczas jazdy po prostce trzymać nóg także na środku stopy, podnóżek oparty o obcas?
Cadavre7733
Świeżak
 
Posty: 1
Dołączył(a): 11/3/2012, 21:15


Postprzez RUTRA.RD » 20/3/2012, 09:52

po pierwsze i najwazniejsze to tobie ma byc wygodnie
po 2 do motogp mi troche brakuje :) nie wiem jak tobie
TL1000R- Odszedł została Hayabusa i
Nowy nabytek KTM RC8
Avatar użytkownika
RUTRA.RD
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 4149
Dołączył(a): 14/10/2010, 11:58
Lokalizacja: Satanistyczna pustka umysłowa


Re: Trzymanie stóp na podnożkach

Postprzez maciejka69 » 20/3/2012, 10:41

Cadavre7733 napisał(a):Tylko takie ułożenie znów jest kłopotliwe w przypadku wielu zakrętów jeden za drugim, bo trzeba połączyć jakoś przesuwanie tyłka na siedzeniu z zmienianiem pozycji obu stóp, co często nie jest łatwe. I zastanawiam się właśnie, czy nie powinno się przypadkiem podczas jazdy po prostce trzymać nóg także na środku stopy, podnóżek oparty o obcas?

Ale chodzi Ci o trzymanie stopy kiedy jesteś na torze czy kiedy jedziesz po drodze? Jeśli chodzi Ci o jazdę po drodze to raczej nie patrz na technikę jazdy po torze, bo są to dwie różne techniki. Tam chodzi o maksymalne wykorzystanie balansu, środka ciężkości i przyczepności przy złożeniach. Na drodze raczej chodzi o takie ustawienie stóp, żebyś miał w wygodnie do dźwigni zmiany biegów i hamulca (żeby móc szybko zareagować w razie potrzeby). Bardziej istotny od tego jak trzymasz stopy jest nacisk na podnóżki.
GSX1400
Avatar użytkownika
maciejka69
Stały bywalec
 
Posty: 1091
Dołączył(a): 4/8/2011, 12:50
Lokalizacja: Okolice Krakowa

Re: Trzymanie stóp na podnożkach

Postprzez sebasbox » 20/3/2012, 15:01

maciejka69 napisał(a):Bardziej istotny od tego jak trzymasz stopy jest nacisk na podnóżki.

a dlaczego? ten mit był już obalony w Twist of the wrist II
sebasbox
Świeżak
 
Posty: 382
Dołączył(a): 21/1/2010, 15:07

Postprzez k9aro3l » 21/3/2012, 19:36

no z tym naciskiem na podnóżki to pojechałeś maciejka trochę. Wszystko jest ładnie opisane i pokazane w Twist of the wrist II. Tak więc udaj się do najbliższego sklepu po książkę lub ewentualnie po dvd. Wszystkiego powinieneś się dowiedzieć właśnie tam.
how low can you go? | www.pajacyk.pl
Avatar użytkownika
k9aro3l
Stały bywalec
 
Posty: 1013
Dołączył(a): 14/11/2010, 18:39
Lokalizacja: Bartoszyce

Postprzez maciejka69 » 22/3/2012, 14:32

k9aro3l napisał(a):no z tym naciskiem na podnóżki to pojechałeś maciejka trochę. Wszystko jest ładnie opisane i pokazane w Twist of the wrist II. Tak więc udaj się do najbliższego sklepu po książkę lub ewentualnie po dvd. Wszystkiego powinieneś się dowiedzieć właśnie tam.

Karol, są też inne teorie, ewentualnie źle się zrozumieliśmy. Tu np. cytat z Tomka Kulika:
"w zakręcie [..] do wywierania nacisku na kierownicę, odpychając wewnętrzną ręką, dokładamy nacisk stopy zewnętrznej na podnóżek, mocno w dół. Stopa wewnętrzna ma być cofnięta na podnóżku, by nie zaczepiła o nawierzchnię na zakręcie. Kolano zewnętrzne naciska na bak, stopa zewnętrzna naciska podnóżek. Stopa naciskająca stabilizuje nasze ciało na motocyklu, dając większy komfort kierowania i stabilniejszą postawę w siodle."
GSX1400
Avatar użytkownika
maciejka69
Stały bywalec
 
Posty: 1091
Dołączył(a): 4/8/2011, 12:50
Lokalizacja: Okolice Krakowa

Postprzez k9aro3l » 22/3/2012, 15:09

No dobra w sumie sprzeczał się nie będę bo nie mam aż takiego doświadczenia żeby poważyć którąkolwiek z tych teorii. Jeśli ktoś jeździ według szkoły Tomka i dobrze mu się jeździ to ok.
Tylko jestem ciekaw jaką siłę Tomek miał na myśli, bo jeśli mamy naciskać teorią 'im mocniej tym lepiej' to wydaje mi się to trochę nie logiczne, bo wtedy motocykl będzie nam się prostował... No chyba że miał na myśli nacisk w takim stopiu ażeby ustabilizować swoją pozycję, czyli bez jakiejś specjalnej spinki na zewnętrzny podnóżek to ok.
how low can you go? | www.pajacyk.pl
Avatar użytkownika
k9aro3l
Stały bywalec
 
Posty: 1013
Dołączył(a): 14/11/2010, 18:39
Lokalizacja: Bartoszyce

Postprzez kalboy92 » 3/4/2012, 15:42

Jak robiłem prawo jazdy na A. to instruktor non stop się na mnie wydzierał że źle nogę trzymam, bo się stop świeci ;D

Przez 3 lata jeździłem TZR i mi taki nawyk wszedł, a na tej YBR mi ta noga akurat tam gdzie nie powinna zjeżdżała ;P
Wyzbyć się tego nie mogłem...
Avatar użytkownika
kalboy92
Świeżak
 
Posty: 62
Dołączył(a): 2/5/2008, 18:32
Lokalizacja: Kalisz

Postprzez k9aro3l » 3/4/2012, 20:31

yes
how low can you go? | www.pajacyk.pl
Avatar użytkownika
k9aro3l
Stały bywalec
 
Posty: 1013
Dołączył(a): 14/11/2010, 18:39
Lokalizacja: Bartoszyce

Postprzez Sturl4ny » 3/4/2012, 21:14

mlodziak_waw napisał(a):Twist of the wrist to po naszemu jest? Książka jak i dvd.


Przyspieszenie
Sturl4ny
Świeżak
 
Posty: 70
Dołączył(a): 12/12/2011, 22:01

Postprzez adam_tomasz » 20/6/2012, 11:07

nagle 50 teorii się znajduje, i cytowanie ludzi i książek, no fajnie tylko przede wszystkim pytanie czy jest to jazda bardzo sportowa (np po torze) czy typowo turystyczna, poza tym pytanie jakim motocyklem ktoś jeździ bo to też ma znaczenie. Różne motocykle mogą wymusić na kierowcy odpowiednią pozycję, podobna sytuacja tyczy się ustawienia nóg.

Wypowiedź Tomka jest ok ale niekoniecznie do jazdy turystycznej i jest przeznaczona bardziej do jazdy sportowej dla osób potrafiących już co nieco na motocyklu.
Dlaczego ?
przede wszystkim przeczytajmy fragment który mówi o cofnięciu stopy po wewnętrznej aby nie przyhaczyć o asfalt, sorry ale to dotyczy bardzo mocnego składania się na zakręcie, więc 80 % motocyklistów nigdy tego nie będzie potrzebowała bo po co chować nogę skoro i tak nie kładę aż tak motocykla.

Jak ktoś chce się dokształcić to niestety fora tutaj nie wiele pomogą. Poprawną pozycję i technikę jeżdżenia mogą pokazać tylko nieliczni którzy mają duże doświadczenie i wiedzę z tego tematu (a nie tylko nawinięte km czy lata jeżdżenia).

PodsumowujÄ…c:
jazda po mieście - nogi na podnóżkach trzymamy na śródstopiu albo zahaczamy o obcas, tak aby mieć możliwość zmiany biegów, czy używania hamulca nożnego,
jazda sportowa - tak jak opisał Tomek K. czyli bardziej stopy na palcach;
jazda turystyczna - połączenie obydwu powyższych;

Tyle w temacie.
Jak ktoś ma pytania zapraszam na priv albo na lekcje czy to do mnie czy do kogokolwiek kto ma o tym pojęcie.
Pozdrawiam,
Adam
Instruktor nauki jazdy A,B - Poznańhttp://szkola-motocyklowa.blogspot.com/ - Twoje kompendium wiedzy
adam_tomasz
Moderator
 
Posty: 414
Dołączył(a): 15/4/2007, 14:20
Lokalizacja: Poznań

Postprzez mirekm71 » 22/6/2012, 10:34

adam_tomasz napisał(a):Wypowiedź Tomka jest ok ale niekoniecznie do jazdy turystycznej i jest przeznaczona bardziej do jazdy sportowej dla osób potrafiących już co nieco na motocyklu.
Dlaczego ?
przede wszystkim przeczytajmy fragment który mówi o cofnięciu stopy po wewnętrznej aby nie przyhaczyć o asfalt, sorry ale to dotyczy bardzo mocnego składania się na zakręcie, więc 80 % motocyklistów nigdy tego nie będzie potrzebowała bo po co chować nogę skoro i tak nie kładę aż tak motocykla.


Moim zdaniem jazda turystykiem nie oznacza, ze ktos nie zakreca. Bardzo czesto wlasnie jadac po gorskich kretych drogach turysci tra podwoziami o ziemie a jesli trzymaja stopy "na foczke" to beda tarli butami. Powiedzialbym, ze 20% osob nie bedzie potrzebowala cofac stopy. Przyczyna moze tez byc to, ze podnozki w turystykach umieszczone sa nizej.
Avatar użytkownika
mirekm71
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 7/6/2010, 23:55
Lokalizacja: Brzeg



Powrót do Technika jazdy



Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości




na górê