Zobacz wÄ…tek - Dylematy przy kupnie pierwszego motocykla
NAS Analytics TAG

Dylematy przy kupnie pierwszego motocykla

Tutaj tylko zadajemy pytania o ocenę oferty motocykla, którą sobie upatrzyłeś. Dotyczy motocykli o pojemności większej niż 125 ccm.
_________

Dylematy przy kupnie pierwszego motocykla

Postprzez Darin » 9/10/2011, 17:54

Witam wszystkich!

Planuję w końcu kupić mój wymarzony pierwszy motocykl.Najpierw nieco o mnie:

Jakie masz doświadczenie (ile km na jakim sprzęcie) - Doświadczenia w zasadzie nie mam żadnego, tylko 20 godzin kursu na YBR 250
- Wiek, waga, wzrost - 26 lat, 71 kg, 182 cm wzrostu
- Do jakich celów chcesz używać motocykla - Motocyklem chciałbym jeździć gdzie się tylko da czyli po mieście i w trasy.
- Ile kilometrów chcesz przelatać w sezonie? - Jak wyżej czyli jak najwięcej.
- Ile gotówki masz na sam motocykl i czy pomyślałeś o ciuchach?- Gotówki mam około 5 tys, na ciuchy osobny budżet.
- Jaki budżet możesz przeznaczyć na jego utrzymanie w sezonie? - Ile będzie trzeba.
- Jakie motocykle Ci siÄ™ podobajÄ… - sportowe, nakedy, turystyki, enduro itp. - Nakedy, turystyki.
- Które modele na tą chwilę przyciągnęły Twoją uwagę? - Honda Cb 500, Suzuki GS 500.

Największy problem mam z wyborem między CB 500, a GS-em. Wiem, że to temat wałkowany milion razy. Przeczytałem wszystko, co się dało i jeszcze przed kursem byłem zdecydowany na CB. Na kursie chłopaki, którzy mnie uczyli polecali ma GS-a. I w sumie mnie przekonali. Ale kurs skończyłem 3 miesiące temu, a jako, że nie miałem odpowiednich pieniędzy musiałem trochę poczekać z kupnem moto. I przez ten czas znów wróciła ochota na CB :). Bardziej mi się podoba, jest nieco większa, nieco szybsza. No i chciałbym jeździć też gdzieś dalej, nie tylko po mieście. Co prawda nad morze na przykład mam 200 km więc i na GS-ie można by śmiało się wybrać ale już na przykład w Bieszczady czy na południe Europy na Gs-ie mógłbym się bardzo męczyć, a na CB jakoś myślę, że dałbym radę. To są tylko moje wnioski wysnute na podstawie przeglądania internetu. Mam rację, że do turystyki GS się nie nadaje? I CB w tym względzie góruje na swoim konkurentem? No i chciałbym też czasem pojeździć z kimś, czyli z plecaczkiem. I tu chyba też bardziej odpowiednia jest CB.

Inna sprawa, że za podobne pieniądze jednak dostanę młodszego GS-a. Za te 5 tys można już kupić GS-a z 2002 - 2003 roku, podczas gdy CB będzie z 94 - 97 roku. Jednak jest lekka różnica.

No i jeszcze jedno pytanie - czy jako kompletny nowicjusz będę w ogóle czuł jakąkolwiek różnice między CB,a GS-em ? Doświadczenia nie mam żadnego. Jeżdżę dużo samochodem ale to chyba jednak co innego :P

Kiedy najbardziej opłaca się kupić motocykl? Zastanawiam się czy kupić teraz i jeszcze sobie trochę pojeździć, pokręcić ósemki, przypomnieć podstawy czy sobie teraz odpuścić i poczekać spokojnie do stycznia, lutego.

Chciałbym pojeździć minimum jeden sezon na motocyklu, który kupię. Potem zdecyduję w którą stronę pójdę, jednak raczej nie w sporty lecz bardziej coś jak Yamaha Fazer lub jakiegoś turystyka.

Kilka przykładowych ofert, które mnie interesują:

http://allegro.pl/honda-cb-500-nie-er-5 ... 10861.html

http://moto.allegro.pl/honda-cb-500-i1852201444.html

http://otomoto.pl/honda-cb-honda-cb-500 ... 59895.html

http://otomoto.pl/honda-cb-500-M2860161.html

http://otomoto.pl/suzuki-gs-suzuki-gs-5 ... 50147.html

http://otomoto.pl/suzuki-gs-gs-500-gs500-M2787565.html

http://otomoto.pl/suzuki-gs-gs-500-e-M2722067.html

Którym z tych moto warto byłoby się zainteresować według Was? Większość jest w promieniu 200 km ode mnie, jedynie ta pierwsza Cebula jest kawał drogi od mojego miasta ale niestety wpadła mi w oko :P I zastanawia mnie też ten GS z 2005 roku za 5999 zł.

Podsumowując - lepszy 8-9 letni GS, mniej wysłużony ale jednak mniejszy, słabszy czy starsza, 14-15 letnia Cebula ale większa, szybsza i bardziej chętna na dłuższe przejażdżki? ;)
Czy GS-ie turystyka jest w ogóle możliwa?

Pozdrawiam
Darin
Świeżak
 
Posty: 14
Dołączył(a): 13/4/2010, 19:08


Postprzez fincher » 9/10/2011, 21:10

Zobacz BMW f650 ale w tej kasie będzie ciężko jak byś eszcze 3 klocki dołożył to by było można już myśleć o nim.
Motorek idealny w trasę a i w mieście daje rade. Dobry do jazdy z plecaczkiem
Spalanie nie przekroczy 4l.
DragStar125>CBR125>FZS600>FZ6n
Avatar użytkownika
fincher
Bywalec
 
Posty: 822
Dołączył(a): 20/6/2011, 21:45


Postprzez BiEdRoN » 10/10/2011, 21:07

skoro po sezonie chcesz zmienić moto, to uważam za bez sens kupić teraz 500 i za rok kupic 600. kupuj od razu fazera albo CeBRe a jeżeli szukasz czegoś podobnego szukaj w stajni Suzuki są to sprzęty w miarę tanie w porównaniu do wyżej wymienionych
BiEdRoN
Świeżak
 
Posty: 3
Dołączył(a): 10/10/2011, 19:43

Postprzez motoluka » 10/10/2011, 22:32

BiEdRoN napisał(a):skoro po sezonie chcesz zmienić moto, to uważam za bez sens kupić teraz 500 i za rok kupic 600. kupuj od razu fazera albo CeBRe a jeżeli szukasz czegoś podobnego szukaj w stajni Suzuki są to sprzęty w miarę tanie w porównaniu do wyżej wymienionych


Honda CB500 jest znacznie lepszym motocyklem od Suzuki GS500, biorąc pod uwagę, że są w tym samym stanie. Chłopaki na kursie polecali Ci to czym jeżdżą, jeździli, bądź na czym zaczynali jeździć. Podsumowując CB będzie lepsza, ja mimo wszystko nie wybrałbym się na niej z plecaczkiem i bagażami na dłuższą wycieczkę, ale nie na takich motocyklach ludzie pół Europy objechali, także dla chcącego nic trudnego. Co do Twojego pytania o roczniki, to według mnie wiek motocykla nie ma takiego znaczenia, najważniejszy jest jego stan. Jeden sprzęt może mieć 5 lat i być użytkowany praktycznie cały rok, a drugi sprzęt może mieć 10 lat i wyjeżdżać tylko w pogodne dni. Co do odczuwania różnicy pomiędzy GS-em a CB, gdybyś odbył przejażdżkę jednym i drugim bezpośrednio po sobie to odczułbyś różnicę, tak jak wspominałem dynamika, ergonomia i hamulce to przewaga CB. Pytałeś także kiedy najlepiej kupić motocykl. Teorii jest wiele, niektórzy twierdzą, że taniej jest zimą, może i owszem ale przy sprzęcie posiadającym parę latek nie odczujesz specjalnej różnicy, także jak trafi Ci się zadbana sztuka to ją kup. Pozwolę sobie odejść trochę od tematu, ale jeśli już coś kupować w okresie późna jesień/wczesna zima to ubranie na motocykl, akurat na nie są spore promocje.

PS: Do kolegów powyżej. Doświadczenie podpowiada mi coś zupełnie innego. Autor tematu podchodzi rozsądnie do zakupu i chwała mu za to. Pojeżdżenie sezon na motocyklu typu Honda CB500 / Suzuki GS500 jest bardzo dobrym wyjściem, będziesz miał jako takie rozeznanie. Co do BMW, to za tą cenę nie dostanie zdrowego sprzętu. Co do CBR i Fazera, to nie jest dobry pomysł na początek, nie jest też najgorszy, ale autor swoją wypowiedzią daje do zrozumienia, że nie czuje się na razie pewnie na motocyklu. Taka prośba na przyszłość, odpowiadajcie na pytania, lub doradzajcie coś realnego. Ostatnio poziom dyskusji na tym forum schodzi na psy...
Avatar użytkownika
motoluka
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 1914
Dołączył(a): 17/5/2011, 18:53
Lokalizacja: Europe

Postprzez Darin » 24/10/2011, 15:51

Dzięki za odpowiedzi.

O pojemności większej jak 500 póki co nie myślę. Raz, że więcej kasy potrzeba na zakup. A dwa - to tak jak już pisałem - brak doświadczenia. Słyszałem też już głosy, że "po co Ci na rok 500-tka, kup od razu 600, nie będziesz musiał zmieniać po roku" itp ;). Ale jakoś to do mnie nie trafia.

Chcę kupić CB lub GS-a. Bardziej nastawiam się na CB. Tylko kurde nie ma zbyt wielkiego wyboru, a już szczególnie gdzieś blisko mnie. Znalazłem dwie sztuki w odległości 80 km od siebie więc tak myślałem, żeby wybrać się w jeden dzień prawie na drugi koniec Polski :) i je obejrzeć.

Co myślicie o tych egzemplarzach:

http://otomoto.pl/honda-cb-500-M2893098.html

http://otomoto.pl/honda-cb-cb-500-M2879008.html

Pozdrawiam!
Darin
Świeżak
 
Posty: 14
Dołączył(a): 13/4/2010, 19:08

Postprzez motoluka » 24/10/2011, 18:02

Wyglądają na zdrowe egzemplarze, wydaje mi się, że warto je obejrzeć.
Avatar użytkownika
motoluka
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 1914
Dołączył(a): 17/5/2011, 18:53
Lokalizacja: Europe

Postprzez motoftw » 24/10/2011, 21:51

Bardziej bym był przekonany do tej 97 rok bo już na tarczy z tyłu :P Sprawdź przed kupnem łożysko główki ramy bo potrafi płatać figle.

Co do porównania mocy gs i cb - tak, na pewno laik odczuje różnicę i to sporą. Pozdro :wink:
Honda CB 500 ----> Honda NX 650
Avatar użytkownika
motoftw
Stały bywalec
 
Posty: 1179
Dołączył(a): 5/8/2009, 19:25

Postprzez Darin » 29/10/2011, 23:00

Co myślicie o tej sztuce :

http://allegro.pl/show_item.php?item=1822508222

Jest blisko mnie więc prawdopodobnie pojadę ją obejrzeć. Wizualnie nie wygląda zachęcająco ale to ma być dla mnie motocykl przede wszystkim do nauki i zależy mi głównie na tym by był zdrowy :). Zastanawia mnie czy te wgniecenia to tylko efekt jakiejś parkingówki czy jednak jakaś poważniejsza przygoda.


Jaki może być koszt wyklepania tych wgnieceń? ;)

Cena jest chyba adekwatna. Przebieg raczej zaniżony. Warto się tym egzemplarzem zainteresować? Czy jednak cena mimo wszystko zbyt niska?
Darin
Świeżak
 
Posty: 14
Dołączył(a): 13/4/2010, 19:08

Postprzez motoftw » 30/10/2011, 08:35

Silnik wygląda prędzej jakby miał 126 tyś, a nie 26... coś musi być nie tak skoro oddaje za taką kasę, moja cb też przewróciła mi się na kostkę, podniosłem, spojrzałem, pojechałem dalej, nic jej się nie stało. Powiedz gościowi żeby wysłał zdjęcia ograniczników skrętu, chociaż z własnego doświadczenia wiem, że po zdjęciach i nie dojdziesz czy warto tylko trzeba to obejrzeć. Do tego klamki, manetki, ciężarki kierownicy(chyba, ja miałem nkę i miała całkiem inne), lusterka - wszystko nie oryginalne i to raczej jakieś tanie zamienniki wsadzone. Masz dwa wyjścia - 1. Bierz mechaniora i leć obadać ramę, silnik itp.itd 2.Po prostu olej, ja chyba bym tak zrobił bo okazji nie ma, cena jest taka i moim zdaniem niesie ze sobą wady ukryte. Pozdro

/edit. Spojrzałem na allegro, jedź i oglądaj, faktycznie nic nie ma, wszystko inne z uk i 15 tyś przebiegu :D
Honda CB 500 ----> Honda NX 650
Avatar użytkownika
motoftw
Stały bywalec
 
Posty: 1179
Dołączył(a): 5/8/2009, 19:25

Postprzez motoluka » 30/10/2011, 10:37

Porysowana, pozaginana, upaprana żeby maskować inne mankamenty a do tego jeszcze kable pod owiewką bez żadnego oplotu, na wierzchu. Odpuść sobie chyba, że masz dużo czasu.
Avatar użytkownika
motoluka
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 1914
Dołączył(a): 17/5/2011, 18:53
Lokalizacja: Europe

Postprzez motoftw » 30/10/2011, 11:10

motoluka napisał(a):Porysowana, pozaginana, upaprana żeby maskować inne mankamenty a do tego jeszcze kable pod owiewką bez żadnego oplotu, na wierzchu. Odpuść sobie chyba, że masz dużo czasu.


O tym nawet nie mówiłem bo co się spodziewać za taką kasę..[/list]
Honda CB 500 ----> Honda NX 650
Avatar użytkownika
motoftw
Stały bywalec
 
Posty: 1179
Dołączył(a): 5/8/2009, 19:25

Postprzez Darin » 30/10/2011, 13:03

Ogłoszenie już nieaktualne, może to nawet lepiej, bo faktycznie nie był to jakiś super egzemplarz.

Kurde, myślałem, że trochę łatwiej będzie znaleźć CB w dobrym stanie ale teraz widzę, że nie będzie to takie proste. Nie dość, że mało jest ofert na allegro, to jeszcze 90% z nich na południu kraju. Przebiegi po 20 tysięcy, większość ofert od handlarzy. Chciałbym kupić teraz moto, żeby jeszcze trochę pojeździć, wykorzystać każdy dzień z ładną pogodą. No i obawiam się, że na wiosnę ceny będą dużo większe.

Z tego też względu zacząłem się rozglądać także za Yamahą XJ 600. Czytałem porównania i jednak CB ma minimalnie lepsze opinie, choć chyba do turystyki XJ-ta ędzie lepsza. Obawiam się tylko trochę większej masy ale myślę, że dam sobie radę. Jest większy wybór, a cena podobna do CB, nawet chyba są nieco tańsze.

Wpadła mi w oko ta sztuka:

http://allegro.pl/yamaha-xj600-kufry-do ... 12842.html

Widać, że sprzedający uczciwie podchodzi do tematu, przebieg raczej realny, wygląd ok - według laika :). Co myślicie? Warta swojej ceny?
Darin
Świeżak
 
Posty: 14
Dołączył(a): 13/4/2010, 19:08

Postprzez skidmarks » 30/10/2011, 13:47

Warta.
Yamaha YZF 1000
Avatar użytkownika
skidmarks
Stały bywalec
 
Posty: 1402
Dołączył(a): 18/6/2009, 18:26
Lokalizacja: zachód Polski

Postprzez Czester » 30/10/2011, 14:32

Co z tego jak już ktoś ją kupił 2 dni temu.
Wypadki chodzÄ… po ludziach, ludzie po wypadkach nie zawsze.
Avatar użytkownika
Czester
Administrator
 
Posty: 4656
Dołączył(a): 23/5/2009, 05:14
Lokalizacja: Suwałki

Postprzez skidmarks » 30/10/2011, 14:57

Kurde nie moge połapac się w tej nowej szacie graficznej ofert aukukcyjnych na allegro. Mozna gdzieś zmienić na ta wcześniejszą wersje w opcjach czy coś?
Yamaha YZF 1000
Avatar użytkownika
skidmarks
Stały bywalec
 
Posty: 1402
Dołączył(a): 18/6/2009, 18:26
Lokalizacja: zachód Polski

Postprzez Patkaa » 2/11/2011, 21:44

Witam ;)

19 lat, 58kg, 167 wzrostu. Brak doświadczenia poza kursem :)!

Czy na pierwszy motocykl nadaje sie Kawasaki Ninja 250R?
ProszÄ™ o rade :)!
Honda CBR 600 f4i *.*
Patkaa
Świeżak
 
Posty: 2
Dołączył(a): 2/11/2011, 20:59

Postprzez motoluka » 2/11/2011, 21:54

Patkaa napisał(a):Witam ;)

19 lat, 58kg, 167 wzrostu. Brak doświadczenia poza kursem :)!

Czy na pierwszy motocykl nadaje sie Kawasaki Ninja 250R?
ProszÄ™ o rade :)!


Nadaje się, na przyszłość załóż własny temat lub użyj opcji szukaj.
Avatar użytkownika
motoluka
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 1914
Dołączył(a): 17/5/2011, 18:53
Lokalizacja: Europe

Postprzez Darin » 3/11/2011, 17:35

Dzięki za wszystkie porady.

Chciałem kupić CB, ewentualnie GS-a, a w końcu kupiłem XJ-otę - tą z aukcji wyżej, nie była sprzedana, tylko aukcja zakończona :). Póki co oswajam się z Nią, kilka pierwszych kilometrów zrobione, czekam z utęsknieniem na pogodny weekend.

Pozdrawiam
Darin
Świeżak
 
Posty: 14
Dołączył(a): 13/4/2010, 19:08



Powrót do Oceny ofert sprzedaży.



Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 40 gości




na górê