Zobacz wątek - Przegląd i sprzedaż motoroweru
NAS Analytics TAG

Przegląd i sprzedaż motoroweru

Przepisy, prawo
_________

Przegląd i sprzedaż motoroweru

Postprzez matizeusz » 13/9/2011, 17:42

Witam
Chciałbym sprzedać swój motorower. Z racji tego, że jeszcze nie mam 18lat i jestem współwłaścicielem pojazdu to nie można go sprzedać, ale czy aby na pewno?
Szukałem informacji na ten temat w internecie i w większości jedynym rozwiązaniem było udanie się do sądu dla nieletnich i złożenie wniosku o zezwolenie na sprzedaż. Jak to dokładnie wygląda? Czy ktoś miał do czynienia z taką sytuacją?
Można jeszcze podobno wpisać na umowie kupna/sprzedaży wartość pojazdu poniżej 800zł i wtedy w wydziale komunikacji uznają sprzedaż. Czy to jest prawdą?
Może jest jeszcze jakiś inny sposób na sprzedaż (poza odczekaniem do pełnoletniości ;p)?
Druga sprawa: Nie dawno dowiedziałem się, że motorowery muszą mieć robione przeglądy. U mnie w dowodzie jest wpisane "bezterminowo", więc przeglądy to były dla mnie zabiegi domowe.
Dawno weszła ta ustawa? Czy jeśli teraz zrobię przegląd to dostanę jakąś karę?
Z góry dziękuję za odpowiedzi
matizeusz
Świeżak
 
Posty: 38
Dołączył(a): 25/8/2011, 19:55
Lokalizacja: Opatów


Postprzez madcap » 13/9/2011, 18:01

1. nie musisz trafic do sÄ…du, wystarcza podpis Twojego opiekuna prawnego na umowie K-S
2. kwota nie wiem, nie spardzałem - najleiej zadzwonić samemu do najbliższego urzędu skarbowego
3. motorowery podlegajÄ… obowiÄ…zkowym badaniom technicznym
- pierwsze badanie wykonuje się po zakupie i jest ono ważne przez 3 lata, chyba, że była wykonana jakaś większa naprawa
kolejne badania wykonuje siÄ™ co 2 lata
(...) Jeżeli w CV napiszesz "2012-2014: sommelier - freelancer" to nikt się nie domyśli, że dwa lata chlałeś z rozpaczy po utracie poprzedniej pracy.
Avatar użytkownika
madcap
Administrator
 
Posty: 5894
Dołączył(a): 26/5/2009, 19:03
Lokalizacja: wieje wiatr?


Postprzez matizeusz » 13/9/2011, 21:01

@madcap jesteś w 100% pewien tego, że wystarczy tylko podpis opiekuna prawnego?
Muszę zadzwonić albo podjechać do wydziału komunikacji i spytać się dokładniej.
Co do przeglądów to co mam zrobić jeśli mam wpisane "bezterminowe"? Prawo chyba nie działa wstecz?
matizeusz
Świeżak
 
Posty: 38
Dołączył(a): 25/8/2011, 19:55
Lokalizacja: Opatów

Postprzez madcap » 13/9/2011, 21:20

jestem pewien
sposób, który podałem jest dozwolony przez kodeks cywilny

"Art. 18.

§ 1. Ważność umowy, która została zawarta przez osobę ograniczoną w zdolności do czynności prawnych bez wymaganej zgody przedstawiciela ustawowego, zależy od potwierdzenia umowy przez tego przedstawiciela"

jeśli urzędnik z WK odmawia to dokonuje nadinterpretacji przepisów i wówczas przysługuje tobie zażalenie na jego decyzję

obowiązek dokonywania badań technicznych w sposób opisany przeze mnie jest ściśle określony w prawie o ruchu drogowym - nowelizacja tegoż prawa i artykułu dokonana 2 lata temu
(...) Jeżeli w CV napiszesz "2012-2014: sommelier - freelancer" to nikt się nie domyśli, że dwa lata chlałeś z rozpaczy po utracie poprzedniej pracy.
Avatar użytkownika
madcap
Administrator
 
Posty: 5894
Dołączył(a): 26/5/2009, 19:03
Lokalizacja: wieje wiatr?

Postprzez Hunti » 14/9/2011, 21:57

Przede wszystkim to potrzebna jest zgoda współwłaściciela, którym zapewne jest Twój jeden z rodziców..?
Nie bój się, tylko sprzedawaj.
Hominum causa omne ius constitutum sit
Hunti
Świeżak
 
Posty: 85
Dołączył(a): 10/3/2011, 23:28
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez sonycbr77 » 15/9/2011, 08:06

przegladu nie musisz robic zeby go sprzedac zrobi sobie go nowy wlasciciel przed rejestracja bo inaczej go nie zarejestruja
Avatar użytkownika
sonycbr77
Bywalec
 
Posty: 853
Dołączył(a): 2/12/2010, 13:28
Lokalizacja: Turek

Postprzez matizeusz » 15/9/2011, 15:08

Ok, czyli dowiedziałem się wszystkiego czego nie byłem pewien. Dzisiaj mama dzwoniła do WK i tam jej powiedzieli, że wystarczą podpisy opiekunów prawnych(rodziców) na umowie k/s; a współwłaścicielem jest tata.
Jeszcze raz bardzo dziękuję wszystkim ;)
matizeusz
Świeżak
 
Posty: 38
Dołączył(a): 25/8/2011, 19:55
Lokalizacja: Opatów



Powrót do Prawo



Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości




na górê