Zobacz wątek - prawo jazdy na czas nieokreślony
NAS Analytics TAG

prawo jazdy na czas nieokreślony

Przepisy, prawo
_________

prawo jazdy na czas nieokreślony

Postprzez Degenerat » 17/1/2011, 01:03

z artykułu nie zbyt wiem czy znika prawo jazdy na czas nieokreślony i zostają wydawane na max 15 lat ?
Avatar użytkownika
Degenerat
Świeżak
 
Posty: 5
Dołączył(a): 2/1/2011, 16:45


Postprzez peterwhite » 17/1/2011, 11:50

Jeżeli zdajesz po 2013 r, to masz prawko na 15 lat, natomiast jeżeli miałeś już prawko przed 2013, to masz je na czas nieokreślony. Prawo nie działa wstecz.
Dobre, bo czarne ~ ZR-7
Avatar użytkownika
peterwhite
Świeżak
 
Posty: 173
Dołączył(a): 25/5/2010, 11:05
Lokalizacja: W-wa


Postprzez Kaniuszy » 17/1/2011, 12:13

ojjjj.... W naszym kraju?
Jak ludziom emerytury zmniejszają gdy już na niej są, podwyższają wiek emerytalny w momencie gdy są już w pracy itp?
Nie nastawiaj się na bezterminowe bo możesz się rozczarować :(
Kawa zx6r, 1998
Avatar użytkownika
Kaniuszy
Świeżak
 
Posty: 364
Dołączył(a): 11/1/2011, 22:54
Lokalizacja: Łuków/Warszawa

Postprzez peterwhite » 17/1/2011, 12:48

Wiem o co Ci chodzi, ale płatności z kasy państwa (jak renty, emerytury, kuroniówki itp) to nie to samo co prawnie dokonany zapis administracyjny. Prawo jazdy zdajesz raz, dostajesz na to potwierdzenie w postaci papierka/plastiku i tego nie można zmienić (przynajmniej teoretycznie). Jeżeli masz na nim np zapis, że musisz używać szkieł korekcyjnych na czas nieokreślony, to nie musisz przechodzić badań okresowych, by upewnić się, czy nadal jesteś zdatny do jazdy ze względu na swoją wadę wzroku. Tak samo wygląda sytuacja dla kierowców indywidualnych, którzy mają prawo jazdy na czas nieokreślony. Mogą kazać Ci wymienić papier na jakiś nowy, czy coś, ale nie mogą Ci ograniczyć uprawnień od tak sobie, bo zmniejszenie daty ważności prawka jest takowym ograniczeniem. Byłoby mega dziwne, gdyby zmniejszyli okres ważności prawka do 15 lat dla tych co zdawali przed 2013 roku. Wątpię jednak, by tak zrobili, ponieważ jest to niezgodne z konstytucją (prawo nie działa wstecz). Ale konstytucję zawsze można zmienić :D
Dobre, bo czarne ~ ZR-7
Avatar użytkownika
peterwhite
Świeżak
 
Posty: 173
Dołączył(a): 25/5/2010, 11:05
Lokalizacja: W-wa

Postprzez marcinpsk » 17/1/2011, 16:02

Co do tego dzialania prawa wstecz to nie tyczy sie Polski.
Ja tez zatrudnialem sie w panstwowej sluzbie na jednych warunkach zapisanych w ustawie i z biegiem lat podczas sluzby zmieniona ta ustawe 3 krotnie bez pytania kogokolwiek o zdanie. Oczywiscie na moja niekorzysc.
Takze nie zdziwilbym sie teraz jakby i prawko zabrali bo sie przeterminowalo na mocy nowej ustawy.
marcinpsk
Świeżak
 
Posty: 402
Dołączył(a): 16/2/2010, 22:48
Lokalizacja: Legionowo

Postprzez madcap » 17/1/2011, 18:32

1. dokument ma być terminowym, z max terminem 15 lat
wynika to (pomijając aspekt kasy) z aktualizacji dokumentów pod wzgledem zdjęcia i ewentualnych danych osobowych (dziś są sytuacje, że 60 latek, ma w dokumentach zdjęcie gdy miał lat 18-cie)
2. zmiana terminowości dokmentu dotyczyć będzie wszystkich - ci co już mają dokumet będą podlegać pod sukcesywną wymianę
3. samo prawo jazdy - jako uprawnienie - nie mylić z kawałkiem plastiku -będzie obowiązywać pod wzgledem obowiązywania tak jak dotychczas
(...) Jeżeli w CV napiszesz "2012-2014: sommelier - freelancer" to nikt się nie domyśli, że dwa lata chlałeś z rozpaczy po utracie poprzedniej pracy.
Avatar użytkownika
madcap
Administrator
 
Posty: 5894
Dołączył(a): 26/5/2009, 19:03
Lokalizacja: wieje wiatr?

Postprzez peterwhite » 17/1/2011, 21:06

Ale posiadanie uprawnień, jako że teraz obowiązują one na czas nieokreślony pozostanie dla tych, którzy zdawali egzamin przed 2013? Bo jeśli chodzi o ograniczenie czasowe uprawnień dla kierowców, po którym należy wykonać jakieś badania, czy coś stwierdzające, że nadajemy się dalej na kierowców, to czegoś takiego nie mogą zrobić.

A jeżeli posiadanie uprawnień będzie dalej obowiązywało na czas nieokreślony i tylko będzie trzeba wymieniać "plastik" co 15 lat, żeby zauktualizować nasze zdjęcie, informacje itp, to nie ma się czym martwić.
Dobre, bo czarne ~ ZR-7
Avatar użytkownika
peterwhite
Świeżak
 
Posty: 173
Dołączył(a): 25/5/2010, 11:05
Lokalizacja: W-wa

Postprzez madcap » 17/1/2011, 21:12

@peterwhite
czy potrafisz czytać ze zrozumieniem?

sorry za OT
(...) Jeżeli w CV napiszesz "2012-2014: sommelier - freelancer" to nikt się nie domyśli, że dwa lata chlałeś z rozpaczy po utracie poprzedniej pracy.
Avatar użytkownika
madcap
Administrator
 
Posty: 5894
Dołączył(a): 26/5/2009, 19:03
Lokalizacja: wieje wiatr?

Postprzez peterwhite » 17/1/2011, 21:50

Potrafimy, potrafimy panie dzieju. Rozchodzi się o to, że tak się tej terminowości uczepiłem i chciałem, by wszystko było jasne i klarowne, bo wielu napomykało właśnie o badaniach co jakiś czas - w tym przypadku co 15 lat - które nie muszą sprawić, że stracisz prawko, ale powinny ukazywać kto jest zdolny do dalszej jazdy, czy też nie. I taki właśnie okres kontrolny mógł być podczepiony pod 15 letni okres ważności plastiku. Stąd obawy. Jeśli jednak jestes w 100% pewny co do tego, że nic nie ograniczy "nieskończoności" naszych uprawnień po 2013 roku i dla tych co mają już prawko, jak i dla tych co je dopiero zrobią, to jestem już spokojny :) O tyle dobrze, że tylko przewieje nam co 15 lat po kieszeni za wymianę.
Dobre, bo czarne ~ ZR-7
Avatar użytkownika
peterwhite
Świeżak
 
Posty: 173
Dołączył(a): 25/5/2010, 11:05
Lokalizacja: W-wa

Postprzez madcap » 17/1/2011, 22:08

sorry za OT

tak dziwnie się składa z racji posiadanych uprawnień i kwalifikacji, że wszelkie badania robię co 5 lat (wymóg prawny) i jakoś nie narzekam z tego powodu
może jestem na tyle głupi, ze rozumiem to, że mam ten wymóg dla bezpieczeństwa swojego i innych użytkowników drogi
(...) Jeżeli w CV napiszesz "2012-2014: sommelier - freelancer" to nikt się nie domyśli, że dwa lata chlałeś z rozpaczy po utracie poprzedniej pracy.
Avatar użytkownika
madcap
Administrator
 
Posty: 5894
Dołączył(a): 26/5/2009, 19:03
Lokalizacja: wieje wiatr?

Postprzez peterwhite » 17/1/2011, 22:36

sorry za OT

Nie musisz być złośliwy i sarkastyczny. Masz rację, że nie będąc w pełni zdrowymi (wada wzroku, serce itp) stwarzamy zagrożenie dla siebie i dla innych. Nikt nie neguje tego faktu. Ale nic nie poradzę na to, że jestem w takim okresie, w którym sama myśl o EWENTUALNEJ możliwości utraty prawka cholernie boli. Stąd te wszystkie obawy. Podchodzę do tego bardzo emocjonalnie, bo od zawsze o tym marzyłem i kosztowało mnie to wiele wyrzeczeń (jak nas wszystkich), jednak gdyby trzeba było odstawić moto, czy samochód ze względu na swoje zdrowie, to bym to zrobił. Życie jest ważniejsze.
Dobre, bo czarne ~ ZR-7
Avatar użytkownika
peterwhite
Świeżak
 
Posty: 173
Dołączył(a): 25/5/2010, 11:05
Lokalizacja: W-wa

Postprzez kriss2k » 17/1/2011, 23:25

Tylko jest małe ale: jak stracisz prawko, powiedzmy za punkty bądź za jazdę na podwójnym gazie, po powtórnym egzaminie i tak masz już tylko czasowe wydane, i nie ważne że pierwszy raz uprawnienia zdobyłeś przed 2013r.
Zresztą, co Wy o 2013 dyskutujecie jak w 2012 ma być koniec świata :lol:
kriss2k
Świeżak
 
Posty: 155
Dołączył(a): 4/6/2010, 19:00
Lokalizacja: Pabianice

Postprzez marcinpsk » 18/1/2011, 12:16

madcap napisał(a):1. dokument ma być terminowym, z max terminem 15 lat
wynika to (pomijając aspekt kasy) z aktualizacji dokumentów pod wzgledem zdjęcia i ewentualnych danych osobowych (dziś są sytuacje, że 60 latek, ma w dokumentach zdjęcie gdy miał lat 18-cie)
2. zmiana terminowości dokmentu dotyczyć będzie wszystkich - ci co już mają dokumet będą podlegać pod sukcesywną wymianę
3. samo prawo jazdy - jako uprawnienie - nie mylić z kawałkiem plastiku -będzie obowiązywać pod wzgledem obowiązywania tak jak dotychczas


No to wytlumacz mi skoro chodzi o wymiane samego plastiku to czemu w przypadku kategorii C, D i E trzeba bedzie wymieniac co 5 lat ? Kierowcy ciezarowek szybciej wyglad zmieniaja niz inni ze trzeba czesciej aktualizowac ?
marcinpsk
Świeżak
 
Posty: 402
Dołączył(a): 16/2/2010, 22:48
Lokalizacja: Legionowo

Postprzez madcap » 18/1/2011, 17:02

w przypadku C, D, E/(...) obowiązkowe będzie co 5 lat wykonanie badań: okulistycznych, laryngologicznych, psychotechnicznych i ogólnego lekarskiego
w tej chwili wymóg ten dotyczy tylko tych, co zawodowo korzystają z tych kategorii
co więcej, nawet celem amatorskiego uzyskania tych kategorii (na własne potrzeby z wyłączeniem pracy zawodowej - własna diałalność transportowa, itp.) badanie psychotechniczne będzie obowiązkowe (teraz nie jest)

mogę domniemywać, że ustawodawca wyszedł z założenia, że w każdej chwili osoba mająca jedną lub więcej z omawianych kategorii będzie chciała uzyskać "uprawnienia zawodowe", czyli przejść kurs w akresie przewozu osób, lub kwalifikację wstepną, czy też ADR

jeszcze jedno, tak poza konkurencją
imho psychotest powinny być również na B, wówczas cała masa nieodpowialnych dzieciaków z pogranicza lub nawet mająca ADHD, nadmierną agresję trafiłaby wpierw na ciąg spotkań z psychologiem zamiast za kółko
(...) Jeżeli w CV napiszesz "2012-2014: sommelier - freelancer" to nikt się nie domyśli, że dwa lata chlałeś z rozpaczy po utracie poprzedniej pracy.
Avatar użytkownika
madcap
Administrator
 
Posty: 5894
Dołączył(a): 26/5/2009, 19:03
Lokalizacja: wieje wiatr?

Postprzez peterwhite » 18/1/2011, 21:03

madcap napisał(a):jeszcze jedno, tak poza konkurencją
imho psychotest powinny być również na B, wówczas cała masa nieodpowialnych dzieciaków z pogranicza lub nawet mająca ADHD, nadmierną agresję trafiłaby wpierw na ciąg spotkań z psychologiem zamiast za kółko


Z tym się zgodzę całkowicie. Na A to samo.
Dobre, bo czarne ~ ZR-7
Avatar użytkownika
peterwhite
Świeżak
 
Posty: 173
Dołączył(a): 25/5/2010, 11:05
Lokalizacja: W-wa

Postprzez Degenerat » 20/1/2011, 23:25

no co do tego to nasi politycy uważają nas za ludzi nie do końca przecież jeżeli słabo widzę to nie jeżdżę samochodem tylko idę do okulisty a psychotesty to powinny być raz przy zdawaniu a nie co 5 lat
Avatar użytkownika
Degenerat
Świeżak
 
Posty: 5
Dołączył(a): 2/1/2011, 16:45



Powrót do Prawo



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości




na gr