Zobacz wątek - Zmiana właściciela pojazdu. Jak to zrobić ?
NAS Analytics TAG

Zmiana właściciela pojazdu. Jak to zrobić ?

Przepisy, prawo
_________

Zmiana właściciela pojazdu. Jak to zrobić ?

Postprzez jordan23 » 24/11/2010, 21:31

Witajcie. Mam do Was pytanie. Moja znajoma rozstała się z facetem (nie byli po ślubie). Dostała kiedyś od niego auto i jest w dowodzie współwłaścicielem auta. Właścicielem jest ten facet. Teraz znajoma chce zostać właścicielem a facet ma zniknąć z dowodu ( on się zgodzi bo auto jest prezentem) . Co nalezy zrobić ? Czy są jakieś koszta? Po kolei co należy zrobić.
Acha. Znalazłem takie stwierdzenie " "umowa darowizny poświadczona w Urzędzie Skarbowym.
Ojciec jako właściciel daruje Ci swój udział (umowa darowizny) jak się nie mylę do 9 tys. z groszami jest to bezpłatne. trzeba tylko zgłosić w US.
Następnie zgłaszasz się do wydziału komunikacji i rejestrujesz już auto na siebie"

Czy to prawda ? Tak najszybciej to załatwić ? Dzięki za odpowiedz
Avatar użytkownika
jordan23
Stały bywalec
 
Posty: 1103
Dołączył(a): 23/2/2008, 11:40
Lokalizacja: jestem?


Postprzez Czester » 24/11/2010, 21:50

Zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn pod pewnymi warunkami zachodzi konieczność uiszczenia podatku.

Art. 6. 1. ObowiÄ…zek podatkowy powstaje:
7) przy nabyciu w drodze nieodpłatnego zniesienia współwłasności - z chwilą zawarcia umowy albo ugody lub uprawomocnienia się orzeczenia sądu, jeżeli ich skutkiem jest nieodpłatne zniesienie współwłasności.

Art. 9. 1. Opodatkowaniu podlega nabycie przez nabywcę, od jednej osoby, własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej:
1) 9.637 zł - jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej;
2) 7.276 zł - jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do II grupy podatkowej;
3) 4.902 zł - jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do III grupy podatkowej.

Jeżeli Twoja znajoma nie miała ślubu z współwłaścicielem auta to zalicza się do III grupy podatkowej wiec zgodnie z ustawą kwota wolna od podatku nie może być wyższa niż 4.902 zł. Wszystko zależy od wartości samochodu, tj. czy połowa jego wartości przekroczy w/w kwotę.

Po załatwieniu formalności w Urzędzie Skarbowym zostaje przerejestrowanie i zmiana dowodu rejestracyjnego (być może również tablic) w Wydziale Komunikacji.
Wypadki chodzÄ… po ludziach, ludzie po wypadkach nie zawsze.
Avatar użytkownika
Czester
Administrator
 
Posty: 4656
Dołączył(a): 23/5/2009, 05:14
Lokalizacja: Suwałki


Postprzez jordan23 » 24/11/2010, 22:04

Hmm. A dlaczego połowa wartości auta ?
To auto to seicento więc ono pewnie z 5 tysięcy jest warte..
Avatar użytkownika
jordan23
Stały bywalec
 
Posty: 1103
Dołączył(a): 23/2/2008, 11:40
Lokalizacja: jestem?

Postprzez Czester » 24/11/2010, 22:09

Połowa dlatego, że jako współwłaściciele mają prawo do równej części wartości samochodu, więc jeśli jedna ze stron zbywa nieodpłatnie swoją część na rzecz drugiej strony to podstawą do opodatkowania staje się kwota stanowiąca wartość tej części.
Wypadki chodzÄ… po ludziach, ludzie po wypadkach nie zawsze.
Avatar użytkownika
Czester
Administrator
 
Posty: 4656
Dołączył(a): 23/5/2009, 05:14
Lokalizacja: Suwałki



Powrót do Prawo



Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości




na górê