Zobacz wątek - Szybka jazda czasem bezpieczniejsza...
NAS Analytics TAG

Szybka jazda czasem bezpieczniejsza...

O wszystkim
_________

Szybka jazda czasem bezpieczniejsza...

Postprzez amahay » 22/11/2010, 23:15

Witam!
dzisiaj miałem przyjemność poruszyć temat o ciotowatych kierowcach .
Otóż jechałem sobie Leonem 1.6 na gazie po wrocławskich ulicach i jakiś starszy człowiek wlókł się niesamowicie przede mną, miałem okazje polemizować z narzeczoną o tym co jest tak naprawdę ważne w ruchu ulicznym. Oczywiście chodzi tu o 'refleks' - to będzie kluczowa czynność poruszona w tym temacie.
Tym samym : kto ma lepszy refleks ktoś kto nie przekraczał nigdy 40 km/h czy ktoś kto powiedzmy 2 lata jeździ niezbyt przepisowo i przekracza notorycznie dozwolone prędkości ? Jasne - każdy kij ma dwa końce i nie namawiam wcale do jazdy nie wiadomo jak szybko, ale tak uczymy się odruchów i szybkiego myślenia, podejmowania decyzji. Kolejną rzeczą jaką zauważyłem jest to że motocykliści lepiej prowadzą samochody niż "ludzie" którzy nie interesują się lub nie prowadzili motocykla nigdy w życiu. Oczywiście nie chcę psuć zdania na temat nas , motocyklistów ale nie oszukujmy się jeździmy , no , jakby to ... delikatnie mówiąc bardziej dynamicznie niż "samochodziści" poza tym wcześniej wciskamy heble i patrzymy się o wiele dalej niż przed swoją maskę która nas obroni w razie tfu tfu wypadku. Jest to temat myślę do dyskusji ale nie takiej : e tam ja jeżdżę moją betą 2.5 na gazie i jestem dobrym kierowcą bo nakur*** po legnickiej prędkością ponadświetlną.

Zatem czy jest tak że motocykliści (Ci odpowiedzialni) lepiej prowadzą samochód niż osoba nie związana z motocyklami ?
i czy więcej wypadków spowoduje ktoś kto łamie przepisy co do ograniczenia prędkości czy ktoś kto stara się unikać nawet dozwolonej prędkości ?

W sumie nawet nie oczekuję odpowiedzi. Chciałem się podzielić moją dzisiejszą rozkminą !
Avatar użytkownika
amahay
Stały bywalec
 
Posty: 1090
Dołączył(a): 25/3/2010, 16:08
Lokalizacja: Wrocław


Postprzez madcap » 22/11/2010, 23:36

1. refleks to cecha psychomotoryczna i prędkość jazdy na nią nie wpływa - kierowcy zawodowi kat C i wyżej mają wykonywane badania na refleks, kojarzenie, spostrzegawczość, synchroniczność, etc. - ale i tak z powodu kagańca więcej niż 100kmph nie pojadą - nie jestem na tym forum jedynym, który przechodzi takie badania co 5 lat, więc mogą to poświadczyć
2. jazda z prędkością utrudniającą poruszanie się innym też jest wykroczeniem, nawet dynamika jazdy jest jednym z elementów podlegających ocenie na egzaminie na prawko
(...) Jeżeli w CV napiszesz "2012-2014: sommelier - freelancer" to nikt się nie domyśli, że dwa lata chlałeś z rozpaczy po utracie poprzedniej pracy.
Avatar użytkownika
madcap
Administrator
 
Posty: 5894
Dołączył(a): 26/5/2009, 19:03
Lokalizacja: wieje wiatr?


Postprzez amahay » 22/11/2010, 23:43

refleks to cecha psychomotoryczna ale nie wrodzona .chodziło mi o to że nie nabędziesz tej cechy jeżdżąc wolno tylko właśnie wtedy kiedy trochę pociśniesz czyli tym samym masz mniej czasu na decyzję . wiesz ... dlatego pisze w hydeparku żeby nie łapano mnie za słówka . Jazda z prędkością utrudniającą jest wykroczeniem ale rzadko kiedy jest to karalne a ja mówię o prędkości o 10 km niższej niż prędkość dopuszczalna. czyli w zasadzie 40 km/h nie jest utrudniające według prawa ale jak ci się chce siku i się spieszysz do domu do klopa to jednakże bardzo przeszkadza.
to miał być taki temat bardziej do zastanowienia się niż uściślania.
ale dzięki za uwagi.
Avatar użytkownika
amahay
Stały bywalec
 
Posty: 1090
Dołączył(a): 25/3/2010, 16:08
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez bryk77 » 23/11/2010, 06:27

Refleks swoją drogą, ale jest jeszcze coś takiego jak odruch warunkowy, który można sobie wyrobić. Ktoś kto jeździ szybciej niż przewiduje kodeks ruchu drogowego będzie zdecydowanie częściej w ekstremalnych sytuacjach a co za tym idzie będzie musiał częściej też szybko i zdecydowanie reagować.

Teoria o motocyklistach jako lepszych kierowcach samochodów ma sens - wiadomo, że jazda motocyklem wymaga nieco większego skupienia, spostrzegawczości i wspomianego już refleksu. Motocykliści mają zdecydowanie większą świadomość zagrożenia na drodze aniżeli kierowcy samochodów. Myślę, że motocyklista za sterami auta ma zdecydowanie bardziej wyostrzone zmysły, ma większe zdolności przewidywania i jeździ dynamiczniej.
Avatar użytkownika
bryk77
Stały bywalec
 
Posty: 1212
Dołączył(a): 16/4/2010, 02:12
Lokalizacja: Radom/Piaseczno/Dublin

Postprzez MaŁy_Bandzior » 23/11/2010, 14:27

Wg mnie jazda "nie przepisowa" wpływa na polepszenie umiejętności ponieważ jest bardziej wymagająca. Oczywiście nie pochwalam nie wiadomo jakiej szybkiej jazdy , po mieście chociaż sam święty nie jestem ;D

Jadąc samochodem i mając czynny wpływ na sytuację , a nie ślepo jadąc za innym pojazdem zachowuję koncentrację i przyjemność z jazdy. I mimo tego ,że jeżdżę szybciej i miałem już kilka sytuacji to nie spowodowałem póki co żadnej stłuczki w przeciwieństwie do mojej siostry :D

Motocykliści na pewno zwracają uwagę na więcej rzeczy , ale tu bym nie generalizował ponieważ jest masa kierowców samochodów ,którzy jeżdżą podobnie. Motocykla mało kto używa jedynie jako typowego środka transportu , więc nie jeżdżą nimi (aby nie bluzgać) zawalidrogi.[/code]
Mów co myślisz , rób co mówisz .

Suzuki Bandit gsf 400
MaŁy_Bandzior
Świeżak
 
Posty: 352
Dołączył(a): 26/2/2010, 20:24

Postprzez RUTRA.RD » 24/11/2010, 07:58

jak patrze jak mój stary jeździ autem a w młodości jeździł komarkiem to bez przesady z tymi motocyklami.

najbardziej nie lobie jak jadę jako pasażer i ktoś jeździ nie płynnie i szarpie non stop
TL1000R- Odszedł została Hayabusa i
Nowy nabytek KTM RC8
Avatar użytkownika
RUTRA.RD
VIP Ścigacz.pl
 
Posty: 4149
Dołączył(a): 14/10/2010, 11:58
Lokalizacja: Satanistyczna pustka umysłowa

Postprzez Seba_ER5 » 24/11/2010, 09:52

No to samo moj brat :D lol qzwa jak ktos ma ADHD :D to nic nie pomoze.
Brejdak kupil sobie ostatnio B3 staruszka 2.0. Potrzebowalem pojeac po srubke by zamocowac kupiony amorek skretu w 636 staruszka. Spytalem czy by mnie zawiozl. Proponował zebym pojechal sam ale ja niiieeee.
:D Qzwa myslalem ze zawalu dostane.
Avatar użytkownika
Seba_ER5
VIP Ścigacz.pl
 
Posty: 5220
Dołączył(a): 27/8/2007, 19:58

Postprzez RUTRA.RD » 24/11/2010, 10:07

i stary się zastanawia wyprzedzić czy nie wyprzedzić czy nie a wyprzedzam i na czołówkę z tirem a ja się drę co on robi :)
TL1000R- Odszedł została Hayabusa i
Nowy nabytek KTM RC8
Avatar użytkownika
RUTRA.RD
VIP Ścigacz.pl
 
Posty: 4149
Dołączył(a): 14/10/2010, 11:58
Lokalizacja: Satanistyczna pustka umysłowa

Postprzez falconiforme » 24/11/2010, 10:36

Co to znaczy jazda szybka?
Ustalmy, że jazda zbyt szybka jest wtedy gdy nie jesteś w stanie uniknąć wypadku gdy spotkasz na drodze zagrożenie.

Niestety wielu myśli że szybka jazda ma coś wspólnego z niebezpieczeństwem lub z wartościami prędkości.

-Jeśli jeździsz szybko, to Twój pojazd jest nie jest kolejnym elementem który wzmaga znacząco ogólny ruch pojazdów. W sensie byłeś za mną teraz mnie wyprzedziłeś i za chwilę Ciebie nie ma, a ja dalej jadę w kolejce do ciężarówki.

-Manewr wyprzedzania. Jeśli widzisz samochód jadący wolno z przeciwka to on bardzo długo zajmuje pas do wyprzedzania, w efekcie nie zdążysz wyprzedzić pojazdu przed sobą. I powstają patologie wyprzedzania w miejscach krytycznych.
Gdyby pojazd lub kolumna pojazdów z przeciwka jechała dwa razy szybciej miałbyś pusty pas.

-Jeśli jedziesz wolno to za Tobą ciągnie się lub nie sznur aut. Pojazd który chciałby wyjechać z podporządkowanej musi bardzo długo czekać na pusty pas. W efekcie powstają patologie wpychania się w minimalne odstępy i wymuszania pierwszeństwa bo ile można czekać aż ktoś przejedzie.
Pierwsze ograniczenie na tym skrzyżowaniu, spowodowało pojawienie się policji z radarem. Zmniejszona prędkość pojazdów z pierwszeństwem, spowodowała wnerwienie lokalnych mieszkańców wyjeżdżających z podporządkowanej. W końcowej fazie postawili tam światła i teraz nikt tam nie jedzie tylko często stoi.

-A prędkość bezpieczna to taka która sprawia, że zajmujesz się wyłącznie prowadzeniem. Na dwupasmowej drodze przy 70km/h, albo grasz w szachy albo kompletnie się wyłączasz z analizowania drogi. Np w USA mimo idealnych dróg rodem chyba lepszych od niemieckich(brak ograniczeń) jest więcej wypadków. Tam ludzie po prostu zasypiają jadąc 130km/h. Na niemieckich autobanach zwyczajnie jedziesz 160-230km/h i dopiero wtedy Twój mózg ma co robić i możesz się zająć sytuacją na drodze.

Prowadząc jakikolwiek pojazd, pierwsze co robię to patrzę na drogę, na jej stan i na inne pojazdy i ich zachowanie. Dopiero na samym końcu o ile mam czas patrzę z jaką prędkością jadę a ile przepisy mówią bym jechał. Czy stoi policja jest nieistotne z punktu widzenia bezpiecznego prowadzenia.

Niestety policja i fotoradary produkują patologie. Bo często zamiast zajmować się drogą szukasz policji i fotoradarów. Istniejące ograniczenia albo denerwują albo usypiają czujność.

Z powyższych przyczyn łatwo zdać sobie sprawę czemu mamy tyle wypadków.

Wielu ludzi ocenia tylko bezpieczeństwo bierne a zapomina o czynnym.
Dla niektórych jak jadę 120km/h to za szybko, gdy ja muszę jechać w tym miejscu 140km/h by zachować czujność. Gdy np mamy 2km drogi pustej z dużą widocznością, z barierkami, nic nie wyskoczy, nic nie wyjedzie, jechanie poniżej 140km/h jest bezzasadne.
Prędkość swoją dostosowujesz do tego ile potrzeba Tobie miejsca na wyhamowanie w prawdopodobnej sytuacji podbramkowej.

A co do prowadzenia auta po doświadczeniu motocyklowym, to się zgadza że jeżdżę dużo rozważniej i płynniej.
Dużo więcej widzę zagrożeń. Dosłownie zmysły mam wyostrzone jak brzytwa.
Ongoing Success
Avatar użytkownika
falconiforme
VIP Ścigacz.pl
 
Posty: 2841
Dołączył(a): 4/6/2007, 13:05
Lokalizacja: Morze

Postprzez cycu_rsko » 24/11/2010, 12:48

Lepiej tego ujac sie nie da ;)
929
Avatar użytkownika
cycu_rsko
Moderator
 
Posty: 1145
Dołączył(a): 15/3/2008, 18:55
Lokalizacja: Radomsko

Postprzez CalibraHunter » 24/11/2010, 19:16

nic tak nie rozwija refleksu jak NFS! xD podobno Kubica trenuje na PS3.
Never let your FEAR decide your FUTURE.
Avatar użytkownika
CalibraHunter
VIP Ścigacz.pl
 
Posty: 1916
Dołączył(a): 5/2/2007, 18:28
Lokalizacja: DWL

Postprzez Konio » 24/11/2010, 19:31

Gadajac z policjantem w tym roku przy wypadku kumpla na moto (mijal sie z nami) i opowiadajac mu moj wypadek z tamtego roku oraz to jak jezdzimy na codzien to stwierdzil ze my nie mozemy jezdzic wolno tylko musimy zapierda**c bo sie pozabijamy :P I to mowil policjant z drogowki nie zartujac sobie i mowiac ze oni videorejestratorem nie scigaja motocykli ktore widac ze wlasciciel ogarnia tylko bardziej scigaja mistrzow prostej ktorzy w winkle jada 50
Produkcja, dystrybucja, masturbacja
Blady 900 puk puk puk
Avatar użytkownika
Konio
Mieszkaniec forum
 
Posty: 2925
Dołączył(a): 6/11/2008, 21:47
Lokalizacja: Nadejdzie Chuck? Tego nikt nie wie;/ Kielce/Krk

Postprzez Trener » 24/11/2010, 19:38

Mają chłopy zdrowe podejście :)
YZF R6 2007
Avatar użytkownika
Trener
Stały bywalec
 
Posty: 1198
Dołączył(a): 11/5/2009, 14:14
Lokalizacja: Z pod Kalisza jestem

Postprzez Czester » 24/11/2010, 21:30

falconiforme napisał(a):[...]

Dlatego Janusz Korwin - Mikke miał pomysł wprowadzenia prędkości sugerowanej.
Wypadki chodzą po ludziach, ludzie po wypadkach nie zawsze.
Avatar użytkownika
Czester
Administrator
 
Posty: 4656
Dołączył(a): 23/5/2009, 05:14
Lokalizacja: Suwałki

Postprzez mar111cin » 24/11/2010, 21:38

ja bym sugerował przestać ubóstwiać osoby jeżdżące motocyklami, bo jednak patrząc na to co się dzieje na drogach to w większości są osobnicy o bardzo płytkim rozumowaniu.

A nikt nie pomyślał że skoro człowiek jeździ szybko motocyklem, to w aucie się poprostu nudzi? i przez to staje się mniej uważny? w sumie to są wnioski które można nawet wyciągnąć z poprzednich odpowiedzi ;)


ohhh Konio, urzekła mnie historia tego robin hooda, ostatni sprawiedliwy normalnie :lol:
<b>Life begins at 200km/h!!!!</b>
było gsx600f, było ZX12R :(, jest V-Strom 650 AK8 :)
Avatar użytkownika
mar111cin
VIP Ścigacz.pl
 
Posty: 6941
Dołączył(a): 29/5/2006, 13:12
Lokalizacja: FSW (lubuskie)

Postprzez amahay » 24/11/2010, 22:23

mar111cin napisał(a):
A nikt nie pomyślał że skoro człowiek jeździ szybko motocyklem, to w aucie się poprostu nudzi?


trafna uwaga ! i tym samym może powodować zagrożenie.
no ale wiadomo - tu uogólniamy ludzi a nie myślimy o wyjątkach. taki był zamysł tematu. motocykliści i tak są naj !
Avatar użytkownika
amahay
Stały bywalec
 
Posty: 1090
Dołączył(a): 25/3/2010, 16:08
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez mar111cin » 24/11/2010, 23:08

najbardziej niebezpieczni ;)
<b>Life begins at 200km/h!!!!</b>
było gsx600f, było ZX12R :(, jest V-Strom 650 AK8 :)
Avatar użytkownika
mar111cin
VIP Ścigacz.pl
 
Posty: 6941
Dołączył(a): 29/5/2006, 13:12
Lokalizacja: FSW (lubuskie)

Postprzez Konio » 25/11/2010, 00:27

mar111cin napisał(a):ohhh Konio, urzekła mnie historia tego robin hooda, ostatni sprawiedliwy normalnie :lol:


Regulamin karania warnami:
f) wszczynaniu lub braniu udziału w kłótni prowadzonej publicznie, nie na temat, zaśmiecającej topic. Nawet jeśli jest prowadzona bez wulgaryzmów ale w "napiętej atmosferze" przy użyciu tzw. obelg lekkich, znieważających innych użytkowników





Proszę o nie prowokowanie mnie i niełamanie regulaminu panie administratorze :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Produkcja, dystrybucja, masturbacja
Blady 900 puk puk puk
Avatar użytkownika
Konio
Mieszkaniec forum
 
Posty: 2925
Dołączył(a): 6/11/2008, 21:47
Lokalizacja: Nadejdzie Chuck? Tego nikt nie wie;/ Kielce/Krk

Postprzez mar111cin » 25/11/2010, 01:25

to nie była prowokacja Panie Konio, jednak niezmiernie się cieszę że tak dobrze znacie regulamin, man nadzieje że równie dobrze będzie przestrzegany :lol:
<b>Life begins at 200km/h!!!!</b>
było gsx600f, było ZX12R :(, jest V-Strom 650 AK8 :)
Avatar użytkownika
mar111cin
VIP Ścigacz.pl
 
Posty: 6941
Dołączył(a): 29/5/2006, 13:12
Lokalizacja: FSW (lubuskie)

Postprzez RUTRA.RD » 25/11/2010, 08:12

konio to tania prowokacja w celu zbanowania cie :) :)


od nowego roku wchodzi ustawa chyba czytaliście 140 autostrada 120 ekspresówka - super
TL1000R- Odszedł została Hayabusa i
Nowy nabytek KTM RC8
Avatar użytkownika
RUTRA.RD
VIP Ścigacz.pl
 
Posty: 4149
Dołączył(a): 14/10/2010, 11:58
Lokalizacja: Satanistyczna pustka umysłowa

Następna strona


Powrót do Hydepark



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości




na gr