Zobacz wÄ…tek - B+E
NAS Analytics TAG

B+E

Przepisy, prawo
_________

B+E

Postprzez wasil1993p » 8/11/2010, 16:15

witam. niedługo będę zaczynał kurs prawa jazdy i mam takie pytanie:

Posiadam kat. A1 i zamierzam rozszerzyć do A ale to nie o to mi chodzi. Pytanie jest takie: Ile kosztuje zrobienie prawa jazdy B+E jeżeli nie mam nawet B. Szkoły jazdy podają cenę około 950zł za B i 800zł za B+E i nie wiem czy mam zsumować tę kwotę czyli 1750zł czy cena to te 800zł za B+E. Tu podaję link do cennika szkoły jazdy w której zamierzam robić prawko.
http://www.janwasilewski.prawojazdy.com ... php?site=1
SPRZEDAM r1 rn04 8500zł
Avatar użytkownika
wasil1993p
Bywalec
 
Posty: 765
Dołączył(a): 23/3/2009, 21:02
Lokalizacja: Suwałki


Postprzez marcinpsk » 8/11/2010, 16:36

Musisz odbyc 2 kursy czyli sumujesz kwote.
Z jaka przyczepa zamierzasz jezdzic ze Ci B+E potrzebne ?
marcinpsk
Świeżak
 
Posty: 402
Dołączył(a): 16/2/2010, 22:48
Lokalizacja: Legionowo


Postprzez misiakw » 8/11/2010, 17:10

wasil1993p, jest tak jak pisze marcinpsk. bo generalnie to na samo B możesz jeździć z przyczepą. ma to następujące wymagania:
1. Samochód + przyczepa (z ładunkiem) muszą wazyć mniej niż 3,5tony
2. masa przyczepy nie może przekraczać X% masy samochodu (tutaj nie podam ci ile to X, bo nie mogę nigdzie znaleźć, ale jeśli przyczepa nie ma hamulca najazdowego to chyba połowa masy samochodu, a jeśli ma to 2/3 - ale mówię, wartości niesprawdzone)

dodatkowo czytałem coś o jakiejś długości zestawu poniżej 12m... sam jeżdżę po polsce sporo (w tym roku ponad 20 tys km) z łódką regatową. sam maszt na przyczepie ma 8m, a do tego transit około 5m (czasem mój samochód 4m) + 0,5m na dyszel od przyczepy (wózek na łódkę, miejsce na "skręt"), co daje razem zakres 12,5 do 13,5m. Kontrolę miałem, ważyli mi zestaw, mieżyli długość, sprawdzali światła obwodowe, oświetlenie masztu (bo jest za tablicą) i jedyne do czego się przyczepili kiedyś to fakt, że mi siadły bateryjki w lampce na końcu masztu. więc zakres działalności z przyczepą masz duży.

ale jeśli jednak jest potrzebne, to zsumuj koszt i tyle wyjdzie. chyba, że zagadasz ze dwa kursy (może nawet trzy jak jeszcze A do tego), to może zniżka będzie...
Avatar użytkownika
misiakw
Świeżak
 
Posty: 27
Dołączył(a): 6/9/2009, 09:56

Postprzez madcap » 8/11/2010, 18:24

kwotę sumujesz, ale jeśli będziesz razem płacił, to może wynegocjujesz jakiś % rabat-u

@misiak,
nie do końca jest tak jak napisałeś, bo mieszasz przyczepy z hamulcami i bez hamulca z przyczepami lekkimi

E jest wymagane na przyczepę inną niż lekka
przyczepa lekka to taka, której dmc nie może przekraczać 750 kg, (czyli wskaźnik 3500 kg nie ma nic do rzeczy (dla przykładu dopuszczalna masa całkowita samochodu 3500 kg, dopuszczalna masa całkowita przyczepy 750 kg, daje to razem 4250 kg i nadal wystarcza na to kat. B))

co do przyczep bez hamulca (mogą to być zarówno przyczepy lekkie lub inne niż lekkie),

Dopuszczalna masa całkowita ciągniętej przez samochód osobowy przyczepy bez hamulca nie może przekroczyć:
a) maksymalnej masy ciągniętej określonej dla tego pojazdu przez producenta lub połowy dopuszczalnej masy całkowitej tego pojazdu; należy zastosować mniejszą wartość,
b) 750 kg.

co do przyczep wyposażonych w hamulec:
dopuszczalna masa całkowita ciągniętej przez pojazd samochodowy przyczepy z hamulcem nie może przekroczyć:
a) wartości znamionowej urządzenia sprzęgającego,
b) dopuszczalnej masy całkowitej tego pojazdu,
c) maksymalnej masy ciągniętej określonej dla tego pojazdu przez producenta,
d) 3500 kg,

prz czym:
- dla samochodu terenowego można zwiększyć do 150 % wartości wynikającej z wartości znamionowej urządzenia sprzęgającego przy zachowaniu pozostałych warunków
- Minimalne statyczne obciążenie pionowe urządzenia sprzęgającego nie może być mniejsze niż 25 kg

co do długości dla zespołu pojazdów
max dopuszczalna długość zespołu złożonego z pojazdu silnikowego i przyczepy wynosi 18,75 m;

wszystko to jest opisane w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych pojazdów i ich niezbędnego wyposażenia
(...) Jeżeli w CV napiszesz "2012-2014: sommelier - freelancer" to nikt się nie domyśli, że dwa lata chlałeś z rozpaczy po utracie poprzedniej pracy.
Avatar użytkownika
madcap
Administrator
 
Posty: 5894
Dołączył(a): 26/5/2009, 19:03
Lokalizacja: wieje wiatr?

Postprzez misiakw » 8/11/2010, 20:27

madcap napisał(a):@misiak,
nie do końca jest tak jak napisałeś, bo mieszasz przyczepy z hamulcami i bez hamulca z przyczepami lekkimi


możliwe. rozmowę na ten temat prowadziłem zakładając hak jakoś w marcu, i średnio się skupiałem na niej, bo łódka = 250kg, więc przyczepa + kilka zapasowych żagli i tak na 100% mieściły mi sie w limicie. pamiętam że facet coś tam mówił o hamulcach najazdowych, ale możliwe że pomieszałem pojęcia. ale to tyle offtopu z mojej strony

edit:
choć to że mieszam nie jest takie pewne, przepisy też są nie jasne. kodeks drogowy, rozdział1 artykuł 88.2 podpunkt 3, opisując uprawnienia wymienia między innymi :
"pojazdem, o którym mowa w lit. a, z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t,"

czyli generalnie nie ma mowy o żadnej "lekkiej przyczepie", tylko jest jasno określona suma (źródło: http://www.v10.pl/prawo/Kodeks,drogowy, ... acy,6.html )

dodatkowo jest to ujęte w konwencji o ruchu drogowym, sporządzonej w Wiedniu dnia 8 listopada 1968 r. (Dz. U. z dnia 24 lutego 1988 r.). Mówi, że do pojazdów samochodowych kategorii "B", może być dołączona lekka przyczepa; może do nich być także dołączona przyczepa, której największa dopuszczalna masa przekracza 750 kg, ale nie przekracza ona masy własnej pojazdu samochodowego, oraz jeżeli największa dopuszczalna masa pojazdów połączonych w ten sposób nie przekracza 3500 kg.
Avatar użytkownika
misiakw
Świeżak
 
Posty: 27
Dołączył(a): 6/9/2009, 09:56

Postprzez madcap » 8/11/2010, 20:46

wszystko się zgadza - to co teraz przytoczyłeś dotyczy przyczep innych niż lekka, określanych właśnie słowem przyczepa, więc wymagających uprawnień określanych oznaczeniem E dla B
(...) Jeżeli w CV napiszesz "2012-2014: sommelier - freelancer" to nikt się nie domyśli, że dwa lata chlałeś z rozpaczy po utracie poprzedniej pracy.
Avatar użytkownika
madcap
Administrator
 
Posty: 5894
Dołączył(a): 26/5/2009, 19:03
Lokalizacja: wieje wiatr?

Postprzez wasil1993p » 10/11/2010, 16:32

chodzi mi o lawetę więc b+e jest niezbędne

no mam nadzieję na jakiś rabat bo jako uczeń dostaje 10%, od razu będę robił A i B+E, a posiadam już A1. i będę robił u tego samego gościa co robiłem A1 a już jak robiłem A1 to obiecał mi że dostane rabacik ;D.
dzięki za odpowiedzi.
SPRZEDAM r1 rn04 8500zł
Avatar użytkownika
wasil1993p
Bywalec
 
Posty: 765
Dołączył(a): 23/3/2009, 21:02
Lokalizacja: Suwałki

Postprzez Czester » 11/11/2010, 07:24

Nie prościej zadzwonić i zapytać?
Wypadki chodzÄ… po ludziach, ludzie po wypadkach nie zawsze.
Avatar użytkownika
Czester
Administrator
 
Posty: 4656
Dołączył(a): 23/5/2009, 05:14
Lokalizacja: Suwałki



Powrót do Prawo



Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości




na górê