Zobacz wÄ…tek - Ku przestrodze
NAS Analytics TAG

Ku przestrodze

Przepisy, prawo
_________

Ku przestrodze

Postprzez alkopoligama » 9/9/2010, 16:07

Witam,
piszę po to żeby przestrzec niektórych przed pewną sytuacją. Jaką? Zaraz wyjaśnię.
Ok. miesiąca temu zakupiłem 50-siątkę, tzw. "piździka", w mieście oddalonym o ok. 250km od mojego miejsca zamieszkania. W papierach zapisane miał dwóch współwłaścicieli - Pana x i jego syna (niepełnoletniego), który użytkował motocykl. Papiery ok, motór ok - podpisujemy umowę (dodam że sam jestem niepełnoletni) i każdy rozchodzi się w swoją stronę. Jak najszybciej pospieszułem do US, aby opłacić PCC-3. Pojeździłem chwilę na starych blachach, po czym stwierdziłem, że pora rejestrować maszynę w WK w moim mieście. Rejestrował mój rodzic, bo jak wiadomo, jako niepełnoletni obywatel, nie mogę "działać" w urzędach.
W WK wszystko z początku było OK. Pani przejrzała dokumenty (stary dowód, blachy, umowa kupna - sprzedaży, potwierdzenie opłaty PCC). Lecz nagle pani zauważyła, że współwłaściciel jest niepełnoletni. Ktoś spyta co z tego? Przecież drugi jest. A to, że w nasze prawo mówi, że sprzedający (właściciele, nieważne jedna, czy dwie osoby) musi być pełnoletni. W takim razie nie mogę zarejestrować pojazdu, umowa jest nieważna i mam za kilka miesięcy, kiedy drugi współwł. skończy te 18, pojechać do niego, sporządzić nową umowę, z nową datą i na razie mogę jeździć na starych blachach. Myślę, no kurde, dobra jakoś to przeżyje. I kiedy już wychodziłem, pani zawołała mnie, że jeszcze sprawdzi w tym ich systemie (nie pamiętam jak się nazywa), jaki jest wogóle status tego motocykla. I tu się robi kaszana bo - tamtejszy urząd przyjął wniosek o wyrejestrowanie pojazdu (czyli mieli w du*ie, to że jeden ze współwł. jest niepeł.). Czyli tam jest wyrejestrowany, a ja, bogu ducha winny, tutaj nie mogę go zarestrować. Do tego, nie mogę nim jeździć, bo jest wyrejestrowany.
Dałem z rodzicem pani z urzędu nr tel., bo mówiła, że musi w tej sprawie zasięgnąć rady u radcy prawnego.

Więc uważajcie, może niektórzy w sytuacji jak moja, mieli to szczęście, że urzędnik był pobłażliwy. Ja niestety go nie miałem. Pani powiedziała, że sprawa może się nawet skończyć w sądzie.
Teraz czekam tylko na telefon.
Pozdrawiam
alkopoligama
Świeżak
 
Posty: 39
Dołączył(a): 16/6/2010, 18:28


Postprzez gruby19 » 9/9/2010, 18:25

super... ale jak sie nie mysli to tak jest...
Wole jak człowiek na dwóch, niż jak zwierze na czterech...

Honda XLV 125 Varadero V-8

http://www.polskajazda.pl/Profil,Honda,XLV,125,Varadero,TGB,F409,Royal,Cruise/42971 (otwórz link)
Avatar użytkownika
gruby19
Stały bywalec
 
Posty: 1220
Dołączył(a): 29/10/2009, 19:36
Lokalizacja: witkowo


Postprzez alkopoligama » 9/9/2010, 18:46

Nie myśli, taaa...? Nie będę sie wdawał w kłótnie, ale nie znałem owego prawa. Myślę, że większość z forumowiczów też.
alkopoligama
Świeżak
 
Posty: 39
Dołączył(a): 16/6/2010, 18:28

Postprzez Endrju. » 9/9/2010, 18:51

To jest chore prawo. Niepełnoletnia osoba może nabyć pojazd ale nie może go już zbyć. Gdzie tu logika?
Endrju.
Świeżak
 
Posty: 24
Dołączył(a): 27/6/2010, 08:08

Postprzez Grzesiek467 » 9/9/2010, 19:02

ja miałem podobne problemy jak chciałem zarejestrować TZR kilka lat temu. Tez jej współwłaściciel nie był pełnoletni(ja jeszcze wtedy tez). I tak samo jak Ty dowiedziałem sie o tym ze jest problem z zarejestrowaniem dopiero w okienku w WK. W pierwszej chwili sie załamałem... ale duzo myslałem wracając do domu. Gdy już wróciłem skontaktowalem sie z gościem od którego kupiłem i zleciłem Mu napisanie upowaznienia od rodziców/opiekunów. To upowaznienie przyszło do mnie listownie po 2 dniach i bez problemu już zarejesterowałem. tak ze zycze powodzenia !
CBR F4 2000r
.......?? <- czas na zmiane
Grzesiek467
Świeżak
 
Posty: 89
Dołączył(a): 14/12/2008, 11:52
Lokalizacja: Tarnów

Postprzez alkopoligama » 10/9/2010, 16:26

Upoważnienie mówisz? Może rzeczywiście ja też poproszę żeby tamten koleś takie napisał. Z drugiej strony jednak jego OJCIEC i on byli współwłaścicielami tego pojazdu, także dziwne by było gdyby właśnie jego OJCIEC to upoważnienie wystawił :D ale cóż, spróbować nie zaszkodzi.
alkopoligama
Świeżak
 
Posty: 39
Dołączył(a): 16/6/2010, 18:28

Postprzez Czester » 10/9/2010, 17:32

No i znowu kłania się różnorodność obyczajów w Wydziałach Komunikacji. Ja mając 17 lat bez żadnych upoważnień sprzedałem samodzielnie motocykl i samochód, które były zarejestrowane wyłącznie na mnie i żaden z kupujących nie miał problemów podczas rejestracji. To co w jednym urzędzie jest wymagane, w innym jest zbędne i na odwrót.

Odnośnie upoważnienia napisanego przez opiekuna prawnego to nic to nie da ponieważ art 101 § 3. KRiO stanowi: "Rodzice nie mogą bez zezwolenia sądu opiekuńczego dokonywać czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu ani wyrażać zgody na dokonywanie takich czynności przez dziecko."
Wynika z tego, ze rodzice delikwenta muszą wystąpić do sądu rodzinnego o zgodę na zbycie pojazdu przez ich potomka. Niby przepis wydaje się głupi ale ma on zapobiec wyprzedawaniu przez rodziców majątku dziecka (np. dom odziedziczony po dziadku zapisany w testamencie).
Wypadki chodzÄ… po ludziach, ludzie po wypadkach nie zawsze.
Avatar użytkownika
Czester
Administrator
 
Posty: 4656
Dołączył(a): 23/5/2009, 05:14
Lokalizacja: Suwałki

Postprzez Czester » 10/9/2010, 21:46

Zbycie pojazdu jest czynnością przekraczającą zwykły zarząd zatem w myśl art 101 § 3. KRiO niezbędna jest zgoda sądu rodzinnego, choć jak wspomniałem wcześniej nie każdy WK tego wymaga, choć w świetle prawa powinien.
Wypadki chodzÄ… po ludziach, ludzie po wypadkach nie zawsze.
Avatar użytkownika
Czester
Administrator
 
Posty: 4656
Dołączył(a): 23/5/2009, 05:14
Lokalizacja: Suwałki

Postprzez alkopoligama » 10/9/2010, 21:57

No i mam właśnie teraz taki kisiel. Doszedłem do wniosku, że po prostu poczekam te kilka miesięcy i sporządze nową umowę, ten koleś już będzie miał 18, i zarejestruje. Bo ganiać po sądach, to raczej mi się nie chce ;]
alkopoligama
Świeżak
 
Posty: 39
Dołączył(a): 16/6/2010, 18:28

Postprzez Grzesiek467 » 12/9/2010, 11:51

Sprobowac z tym upowaznieniem nie zaszkodzi a moze sie udac. Ale z drugiej strony jak Ci nie spieszno do jazdy na "Full legal" to mozesz poczekac, juz koncówka sezonu wiec tez za wiele nie stracisz a podczas zimy bedziesz miał duzo czasu na załatwienie tej sprawy
CBR F4 2000r
.......?? <- czas na zmiane
Grzesiek467
Świeżak
 
Posty: 89
Dołączył(a): 14/12/2008, 11:52
Lokalizacja: Tarnów

Postprzez alkopoligama » 12/9/2010, 19:59

Na razie pojeżdżę na starych blachach, może mnie nie zatrzymają, a jak zatrzymają to kity zaczne wciskać ;)
alkopoligama
Świeżak
 
Posty: 39
Dołączył(a): 16/6/2010, 18:28

Postprzez patryk83 » 13/9/2010, 06:49

Lepiej iść do urzędu i stanąć do innego okienka gdzie miła Pani nie będzie pamiętać o tym, że nie może go zarejestrować...
Honda CBR 600 F4i user
Obrazek (otwórz link)
Avatar użytkownika
patryk83
Bywalec
 
Posty: 942
Dołączył(a): 29/8/2008, 08:32
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez Raczek_6 » 15/9/2010, 22:04

1. Nie można wyrejestrować pojazdu po sprzedaży - co najwyżej można zgłosić fakt sprzedaży - jest to obowiązek na który mamy 30 dni.
Czyli legalnie możesz nim jeździć pod warunkiem ważnego badania technicznego oraz aktualnej polisy OC przy Sobie.
Oraz umowy kupna sprzedaży.
http://motomaniax.pl/ - serwis Ducati | http://www.motorakowski.pl/ - serwis Kawasaki | | Nie pomagam w oględzinach motocykli.
Raczek_6
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 4217
Dołączył(a): 20/9/2008, 23:23
Lokalizacja: W-wa

Postprzez alkopoligama » 23/9/2010, 16:20

to dlaczego pani z UK powiedziała mi (po sprawdzeniu w tym ich systemie), że pojazd jest już wyrejestrowany?
alkopoligama
Świeżak
 
Posty: 39
Dołączył(a): 16/6/2010, 18:28

Postprzez Pat123 » 23/9/2010, 21:57

gruby19 napisał(a):super... ale jak sie nie mysli to tak jest...


Nieeee, no Tobie by sie to w zyyyyciu nie przytrafilo :mrgreen:

myslenie nie ma tu nic do tego, nie wszystko mozn awiedziec, a prawo pod tym wzgledem jest po prostu poj***na.

:wink:
Pat123
Świeżak
 
Posty: 359
Dołączył(a): 17/9/2010, 10:11



Powrót do Prawo



Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości




na górê