Zobacz wÄ…tek - Prawo jazdy terminowe B i bezterminowe A.
NAS Analytics TAG

Prawo jazdy terminowe B i bezterminowe A.

Przepisy, prawo
_________

Prawo jazdy terminowe B i bezterminowe A.

Postprzez Ukesu » 24/6/2010, 19:28

Cześć

Mam takie oto pytanie. Robiąc kurs prawa kategorii B w zeszłym roku lekarz stwierdził, że ze względu na wadę wzroku -3 powinienem dostać prawo jazdy z terminem do 2014. I takie oto prawo jazdy dostałem.

W dniu wczorajszym lekarz badający mnie na kursie na prawo jazdy kat. A stwierdził, że 'nawet jeżeli wystawi mi prawo jazdy na 5 lat, to wątpi żebym przez 5 lat nie zrobił sobie kontroli u okulisty' co jest prawdą (robię kontrole co 3 miesiące).

Otóż zachodzi pytanie - czy po zdanym egzaminie na prawo kat. A będę miał w rubryce kat. B wpisany termin do 2014 a w rubryce kat. A kreskę? Czy nowy zdany egzamin 'nadpisze' (nie wiem czy to dobre słowo ;) ) badanie z przed roku, tak że zarówno na A jak i na B będę miał prawo bezterminowo?

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Ukesu
Świeżak
 
Posty: 12
Dołączył(a): 24/6/2010, 19:22
Lokalizacja: Lublin


Postprzez Qba. » 24/6/2010, 19:46

:shock: ... powiem Ci szczerzę , że pierwszy raz się spotykam z taką sytuacją. Ale wydaje mi się , że w naszym pięknym kraju nic się nie "nadrabia". I co za tym idzie będziesz musiał zdać egzamin na kat. B jeszcze raz po 2014 roku. Ale tak tylko mi się wydaję !
Avatar użytkownika
Qba.
Świeżak
 
Posty: 125
Dołączył(a): 8/6/2010, 16:23
Lokalizacja: Kraków


Postprzez Ukesu » 24/6/2010, 19:52

Qba. napisał(a)::shock: ... powiem Ci szczerzę , że pierwszy raz się spotykam z taką sytuacją. Ale wydaje mi się , że w naszym pięknym kraju nic się nie "nadrabia". I co za tym idzie będziesz musiał zdać egzamin na kat. B jeszcze raz po 2014 roku. Ale tak tylko mi się wydaję !


Terminowe prawo jazdy pozwala na kierowanie pojazdem przez X lat. Aby móc dalej kierować (w tym wypadku w 2014 roku) muszę udać się do lekarza który najzwyczajniej podbije jakiś papierek. I bez zdawania niczego dalej będę mógł jeździć.

Mi chodzi o to, czy skoro będę miał kat. A bezterminowo (bez potrzeby kontrolowania stanu zdrowia u lekarza co X lat) to czy kat. B zostanie przyznana na okres bezterminowy.
Avatar użytkownika
Ukesu
Świeżak
 
Posty: 12
Dołączył(a): 24/6/2010, 19:22
Lokalizacja: Lublin

Postprzez Czester » 24/6/2010, 20:53

Qba. napisał(a)::shock: ... powiem Ci szczerzę , że pierwszy raz się spotykam z taką sytuacją. Ale wydaje mi się , że w naszym pięknym kraju nic się nie "nadrabia". I co za tym idzie będziesz musiał zdać egzamin na kat. B jeszcze raz po 2014 roku. Ale tak tylko mi się wydaję !

Może lepiej nic już więcej nie pisz w tym dziale, OK?



Rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami mówi:

§ 10. 1. Uprawniony lekarz na podstawie badania lekarskiego wydaje orzeczenie lekarskie stwierdzające brak lub istnienie przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami, zwane dalej "orzeczeniem lekarskim".
2. Badania lekarskie przeprowadza się dla dwóch grup kategorii prawa jazdy:
1) A, A1, B, B1, T, B+E;
2) C, C1, D, D1, C+E, D+E, C1+E, D1+E oraz pozwolenia do kierowania tramwajem.

Wynika z tego, że kat. A i kat. B znajdują się w tej samej grupie i badania przeprowadzane są jednakowo więc jeśli lekarz orzecznik wydający zaświadczenie nie zaznaczył na nim żadnego kodu to wychodzi na to, że zostałeś cudownie uzdrowiony i prawo jazdy będzie bezterminowe na obie kategorie.
Wypadki chodzÄ… po ludziach, ludzie po wypadkach nie zawsze.
Avatar użytkownika
Czester
Administrator
 
Posty: 4656
Dołączył(a): 23/5/2009, 05:14
Lokalizacja: Suwałki

Postprzez White_Raven » 24/6/2010, 21:10

No to słuchaj dobrze, bo miałem dopiero co identyczną sytuację:

Miałem B od 2006, w tym roku kończyła się ważność (w sierpniu). Zdałem na A i mam obie kategorie bezterminowo, ALE:

Popatrz co lekarz zaznaczył na kartce którą Ci dał. W moim wypadku zaznaczył całą górną linię (już nie pamiętam dokładnie co tam pisze, chyba coś w stylu A, A1, B (...)). Na wszelki wypadek byłem się spytać w urzędzie i powiedziano mi, że jeżeli jest tak zaznaczone, to B też ulegnie przedłużeniu.
W ośrodku, podczas zapisywania się na egzamin do zdjęć i całej reszty dokumentów dołączyłem też ksero posiadanego przeze mnie prawa jazdy. Zwróć też uwagę podczas wypełniania przy zapisie karty na to co zaznaczasz (jeżeli mnie pamięć nie myli, to jest tam punkt dotyczący posiadanego prawa jazdy).

Dla pewności możesz jeszcze przejść się do urzędu z którego będziesz odbierał prawko i się dopytać.
White_Raven
Świeżak
 
Posty: 15
Dołączył(a): 2/3/2010, 21:22
Lokalizacja: Tarnów

Postprzez schreiben92 » 24/6/2010, 21:14

A nie pamiętasz co Ci napisał tam na tej kartce lekarz? Jeżeli masz bez terminowo tam zaznaczone to najprawdopodobniej będziesz miał oba bezterminowo. A jak terminowo, czyli wyznaczony okres to w 2014 będziesz musiał znowu iść do lekarza, on Ci zbada wzrok i znowu wypisze tą karteczkę i znawo pójdziesz do starostwa wymienić prawo jazdy.
Avatar użytkownika
schreiben92
Świeżak
 
Posty: 10
Dołączył(a): 12/4/2010, 21:12

Postprzez Ukesu » 24/6/2010, 22:08

@CzesterTX

Generalnie to poza wadą wzroku jestem w pełni sprawny, żadnych blizn, pobytów w szpitalu a nawet skręceń kostki, nie widzę powodów dla których miałby umieszczać w karcie jakiegoś rodzaju kody skoro poinformował mnie od razu, że wpisze mi bezterminowe prawo jazdy.

@White_Raven

Od lekarza nie dostałem żadnej kartki (badanie robione w ośrodku, po badaniu prawdopodobne dokument został oddany instruktorowi) także nic na ten temat nie mogę napisać w tej chwili. Najlepszym wyjściem chyba jest zrobienie wycieczki do wydziału komunikacji ;)

Dzięki za odpowiedzi.
Avatar użytkownika
Ukesu
Świeżak
 
Posty: 12
Dołączył(a): 24/6/2010, 19:22
Lokalizacja: Lublin

Postprzez Czester » 24/6/2010, 22:15

Wada wzroku również opatrzona jest odpowiednim kodem czyli 01 plus ewentualne subkody. Jeżeli lekarz orzecznik podczas przeprowadzania badania stwierdza trwałą wadę wzroku to powinien ów kod na zaświadczeniu wpisać. A, że Twój lekarz tego nie zrobił to już jego sprawa.
Wypadki chodzÄ… po ludziach, ludzie po wypadkach nie zawsze.
Avatar użytkownika
Czester
Administrator
 
Posty: 4656
Dołączył(a): 23/5/2009, 05:14
Lokalizacja: Suwałki

Postprzez madcap » 24/6/2010, 22:20

co do wpisu w zaświadczeniu lekarskim
wada wzroku wymaga korekcji
stosownie do tego na prawo jazdy masz jeden z kodów
01.01 - wymagan korekcja okularowa
lub 01.02 - wymagana korekcja za pomocÄ… soczewk
lub 01.06 - wymagana korekcja za pomocą okularów lub soczewek

wada wzroku nie przekreśla bezterminowości prawa jazdy

radzę po zdanym egzaminie w terminie 4-5 dni wybrać się do WK i wejść w porozumienie z paniami obsługującymi klientów (weź jakąś bombonierkę albo cuś podobnego), porozmawiać z nimi (nią) i stwierdzić, że masz kolejne orzeczenie w dokumentach poświadczające, że prawo jazdy możesz mieć bezterminowo
wówczas pani, która będzie obsługiwać twój wniosek wprowadzając do systemu informację na temat wtórnika z nową kategorią wyrzuci klauzulę terminowości
w ten sposób na nowym dokumencie będziesz mieć kreskę w terminie prawa jazdy kat. B
(...) Jeżeli w CV napiszesz "2012-2014: sommelier - freelancer" to nikt się nie domyśli, że dwa lata chlałeś z rozpaczy po utracie poprzedniej pracy.
Avatar użytkownika
madcap
Administrator
 
Posty: 5894
Dołączył(a): 26/5/2009, 19:03
Lokalizacja: wieje wiatr?

Postprzez Ukesu » 24/6/2010, 22:41

@madcap

Otóż spojrzałem teraz na prawo jazdy, a dokładniej tabelkę z tyłu i w ostatniej rubryce mam właśnie kod "01.06" czyli wg tego co napisałeś - "wymagana korekcja za pomocą okularów lub soczewek" - i ich (soczewek) właśnie używam do jazdy samochodem.

Jutro zapytam się w urzędzie jak to jest i napiszę co mi odpowiedzą.
Avatar użytkownika
Ukesu
Świeżak
 
Posty: 12
Dołączył(a): 24/6/2010, 19:22
Lokalizacja: Lublin

Postprzez madcap » 24/6/2010, 22:58

zaufaj słowu i zaopatrz się w bombonierą, by panie przychylniej patrzyły, choć i tak zrobić to muszą
(...) Jeżeli w CV napiszesz "2012-2014: sommelier - freelancer" to nikt się nie domyśli, że dwa lata chlałeś z rozpaczy po utracie poprzedniej pracy.
Avatar użytkownika
madcap
Administrator
 
Posty: 5894
Dołączył(a): 26/5/2009, 19:03
Lokalizacja: wieje wiatr?

Postprzez Zajonc » 25/6/2010, 09:37

Panie-wiewiórko to chyba wszystko zależy od humoru lekarza. Przy badaniach na B dostałem 5 lat. Po tych 5 latach u innego lekarza dostałem 10 lat. A przy badaniach na A dostałem bezterminowe na obie kategorie (dodam, że byłem należycie przygotowany, tj. miałem zaświadczenie od okulisty, przez przypadek psychotesty, no i nie byłem wystrachany jak reszta badanych :lol: )
Zajonc
Świeżak
 
Posty: 89
Dołączył(a): 1/5/2008, 19:58
Lokalizacja: z Gimnazjalnej

Postprzez Shakin » 25/6/2010, 11:34

W 2008r robiłem A1. Wtedy lekarz wpisał mi terminowo na 5 lat.

W tym roku robiłem kolejne badania, ale wcześniej udałem się do okulisty, który stwierdził, że moja wada nie postępuje, w związku z czym dostałem pozwolenie bezterminowe.

Po odebraniu prawka z kat. B, obydwie kategorie miałem wpisane bezterminowo (pomimo tego, że wcześniej A1 było do 2013r)
Shakin
Świeżak
 
Posty: 123
Dołączył(a): 16/8/2007, 08:35
Lokalizacja: Lubań

Postprzez madcap » 25/6/2010, 13:20

a po wszystkim do WK
(...) Jeżeli w CV napiszesz "2012-2014: sommelier - freelancer" to nikt się nie domyśli, że dwa lata chlałeś z rozpaczy po utracie poprzedniej pracy.
Avatar użytkownika
madcap
Administrator
 
Posty: 5894
Dołączył(a): 26/5/2009, 19:03
Lokalizacja: wieje wiatr?



Powrót do Prawo



Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bing [Bot] i 1 gość




na górê