Zobacz wÄ…tek - diody / neony co na to policja?
NAS Analytics TAG

diody / neony co na to policja?

Przepisy, prawo
_________

diody / neony co na to policja?

Postprzez Cross88 » 19/5/2010, 20:01

Kiedyś słyszałem że za neony jest mandat, a z takimi diodkami można jeździć? http://img14.imageshack.us/gal.php?g=foto0002mgm.jpg jeśli nie można to jak wysokim mandatem to grozi?
Avatar użytkownika
Cross88
Świeżak
 
Posty: 161
Dołączył(a): 3/6/2008, 18:44


Postprzez lutecki » 19/5/2010, 20:06

Każdy typ oświetlenia w pojazdach oraz ich kolor jest dokładnie określony w kodeksie drogowym. Tego typu oświetlenie (neony, kolorowe postojówki itd.) są zabronione. Tzn nie samo ich posiadanie, ale używanie.
<a href="http://maclife.pl">serwis ipad iphone mac</a>
Avatar użytkownika
lutecki
Świeżak
 
Posty: 285
Dołączył(a): 15/4/2010, 21:21
Lokalizacja: Warszawa


Postprzez Trener » 19/5/2010, 21:19

A nasza policja miała niedawno szkolenie odnośnie takich właśnie technicznych rzeczy . Więc lepiej sie trzymać przepisów jak narazie .
YZF R6 2007
Avatar użytkownika
Trener
Stały bywalec
 
Posty: 1198
Dołączył(a): 11/5/2009, 14:14
Lokalizacja: Z pod Kalisza jestem

Postprzez Czester » 19/5/2010, 21:22

Grozi zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego.
Wypadki chodzÄ… po ludziach, ludzie po wypadkach nie zawsze.
Avatar użytkownika
Czester
Administrator
 
Posty: 4656
Dołączył(a): 23/5/2009, 05:14
Lokalizacja: Suwałki

Postprzez Raczek_6 » 19/5/2010, 22:30

Możesz to używać tylko na zlotach, po za drogami publicznymi.
Na drogach publicznych używanie grozi mandatem i zatrzymanym dowodem rej. - podobnie jak kiedyś była moda na podświetlane spryskiwacze i anteny.
http://motomaniax.pl/ - serwis Ducati | http://www.motorakowski.pl/ - serwis Kawasaki | | Nie pomagam w oględzinach motocykli.
Raczek_6
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 4217
Dołączył(a): 20/9/2008, 23:23
Lokalizacja: W-wa

Postprzez narwhal » 20/5/2010, 01:28

Ty chcesz jeździć motocyklem czy choinką obwieszoną lampkami?

Pomijając fakt, że to strasznie buracko wygląda.. Jest po prostu zabronione. Mandat, dowodzik adios i wizyta w stacji kontroli pojazdów.

Art. 66.4. Zabrania siÄ™:
3. umieszczania w pojeździe lub na nim urządzeń stanowiących obowiązkowe wyposażenie pojazdu uprzywilejowanego, wysyłających sygnały świetlne w postaci niebieskich lub czerwonych świateł błyskowych albo sygnał dźwiękowy o zmiennym tonie.
Ale.. Zgodnie z art. 67.1 Kodeksu Drogowego możesz wystąpić o indywidualną zgodę na załoznie neonów i innych bajerów, także powodzenia w razie czego:D


Lampki na moto?? Coś tu Eneaszem zaleciało:D
Motor to masz w pralce! :P
Avatar użytkownika
narwhal
Świeżak
 
Posty: 248
Dołączył(a): 28/2/2010, 12:36
Lokalizacja: 21°55'E 52°16'N

Postprzez Materialmord » 20/5/2010, 05:29

Bądź inny niż wszyscy. Zamontuj sobie świecznik.
Materialmord
Świeżak
 
Posty: 159
Dołączył(a): 21/4/2010, 15:56

Postprzez patryk83 » 20/5/2010, 06:58

Mam policjanta na ulicy i po rozmowie z nim wyszło, że nie mogą się czepić oświetlenia którego źródła bezpośrednio nie widać, powiedział, że jak coś to niczego nie przyjmować a w sądzie grodzkim mandatu nie będzie.
Jak to jest w rzeczywistości nie pytałem.

Pytałem bo miałem diody niebieskie zamontowane do podwozia w samochodzie. Nie używałem ich bo to lekka wiocha tak jeździć no ale były...
Honda CBR 600 F4i user
Obrazek (otwórz link)
Avatar użytkownika
patryk83
Bywalec
 
Posty: 942
Dołączył(a): 29/8/2008, 08:32
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez Cross88 » 20/5/2010, 08:27

@landrynka
niby dlaczego buracko? Są gusta i guściki, mi sie podoba złote podświetlenie.

A co do przytoczonego art to pisze o czerwonych i niebieskich pulsacyjnych światłach, jak by nie patrzeć żółte nie-pulsujące pod to nie podchodzą ;-)
Avatar użytkownika
Cross88
Świeżak
 
Posty: 161
Dołączył(a): 3/6/2008, 18:44

Postprzez narwhal » 20/5/2010, 08:49

Ale to dodatkowe świecące obiekty umieszczone na sprzęcie, których nie wolno używać Ci na drogach publicznych.

A że buracko wygląda przekonasz się po tym jak ludzie zaczną pokazywać Cię palcami i się śmiać. Wtedy sam ściągniesz. Szkoda kasy i czasu. Neony już dawno wyszły z mody. Nie rób wsi z maszyny.

Zresztą.. Zrobisz jak zechcesz. Podoba Ci się-montuj i nie pytaj o zdanie. Odpowiedź na swoje pytanie odnośnie legalności tego produktu uzyskałeś. Tak jak powiedziałeś są gusta i guściki. Nie każdemu się to podoba. Zrobisz co zechcesz, proste.

Na drodze różnie może być, bo możesz trafić na równego pana milicjanta, któremu się to spodoba i machnie ręką, ale możesz też trafić na służbiste, który Ci nie podaruje i zrobi tak, jak napisałam wyżej. Twój motong, Twoja sprawa, Twoje ryzyko, Twoje pieniądze i nerwy.

Rozumiem, że montowanie takiej choinki na motocyklu ma posłużyć za wabik na laski i do szpanowania? Ja bym na coś takiego nie poleciała...;]
Motor to masz w pralce! :P
Avatar użytkownika
narwhal
Świeżak
 
Posty: 248
Dołączył(a): 28/2/2010, 12:36
Lokalizacja: 21°55'E 52°16'N

Postprzez patryk83 » 20/5/2010, 08:57

Jest tam tez napisane o widocznym źródle światła a w samochodach nie widać oświetlenia podwozia jak ktoś dobrze zamontuje i nic nie zrobią bo takie światło nikogo nie oślepi ani nie będzie sugerować przynależności pojazdu do jakiś służb...
Honda CBR 600 F4i user
Obrazek (otwórz link)
Avatar użytkownika
patryk83
Bywalec
 
Posty: 942
Dołączył(a): 29/8/2008, 08:32
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez narwhal » 20/5/2010, 09:26

Pierdu pierdu..
"Róbta co chceta"

Poczytajcie rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz ich obowiązkowego wyposażenia. Każde dodatkowe oświetlenie umieszczone na maszynie, czy to niebieskie, złote czy rószofe jest niedozwolone, stanowi podstawę do zatrzymania dowodu rejestracyjnego, wlepienia delikwentowi mandatu i skierowania na badania do SKP.


Czekam aż madcap wypowie się w temacie i myślę, że nie będzie mówił nic innego niż ja.
Motor to masz w pralce! :P
Avatar użytkownika
narwhal
Świeżak
 
Posty: 248
Dołączył(a): 28/2/2010, 12:36
Lokalizacja: 21°55'E 52°16'N

Postprzez madcap » 20/5/2010, 14:21

nie chciałem komentować, choć Landrynka wywoła mnie do odpowiedzi i po jakimś namyśle doszedłem do wniosku, że napiszę i że będę adwokatem diabła (mimo, że też się zdrygam).
ale nim przejdę do uzasadnienia zwrócę uwagę na jedną sprawę
prawie wszyscy, w tym również i ja patrzymy przez pryzmat eklektyzmu, tj: wychodzimy z zasady, że, motocykl to nie choinka, nawet kombinujemy często z kierunkowskazami zmieniając klosze na mniejsze, bardziej w naszym mniemaniu pasujące do bryły motocykla, zmieniamy przednie lampy (w przypadku nejkedów i armaturki, na bardziej przez analogię do kierunkowskazów podobające się, lub lepiej doświetlające jak lajtbary itd.....
teraz moja odpowiedź:
najpierw podstawy prawne (w nawiasy wywaliłem sprawy niedotyczące problemu)
art. 71 pord (całego nie przytaczam, kto chce niech sobie sprawdzi)
1. Dokumentem stwierdzającym dopuszczenie do ruchu pojazdu samochodowego, ciągnika rolniczego, pojazdu wolnobieżnego wchodzącego w skład kolejki turystycznej, motoroweru lub przyczepy jest dowód rejestracyjny albo pozwolenie czasowe. (...)
2. Pojazdy określone w ust. 1 są dopuszczone do ruchu, jeżeli odpowiadają warunkom określonym w art. 66 oraz są zarejestrowane i zaopatrzone w zalegalizowane tablice (tablicę) rejestracyjne, a w przypadku pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli, w nalepkę kontrolną.
(...)
skoro art. 71 odsyła nas do art. 66 to czytając (też nie przytaczam w całości, kto chce niech sobie sprawdzi)
1. Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego:
1) nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę;
2) nie zakłócało spokoju publicznego przez powodowanie hałasu przekraczającego poziom określony w przepisach szczegółowych;
3) nie powodowało wydzielania szkodliwych substancji w stopniu przekraczającym wielkości określone w przepisach szczegółowych;
4) nie powodowało niszczenia drogi;
5) zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu;
6) nie powodowało zakłóceń radioelektrycznych w stopniu przekraczającym wielkości określone w przepisach szczegółowych.
1a. (...).
1b. (...)
1c. (...)
2. Urządzenia i wyposażenie pojazdu, w szczególności zapewniające bezpieczeństwo ruchu i ochronę środowiska przed ujemnymi skutkami używania pojazdu, powinny być utrzymane w należytym stanie oraz działać sprawnie i skutecznie.
3. (...).
3a. (...)
4. Zabrania siÄ™:
1) umieszczania wewnątrz i zewnątrz pojazdu wystających spiczastych albo ostrych części lub przedmiotów, które mogą spowodować uszkodzenie ciała osób jadących w pojeździe lub innych uczestników ruchu;
1a) (...);
2) stosowania w pojeździe przedmiotów wyposażenia i części nieodpowiadających warunkom określonym w przepisach szczegółowych;
3) umieszczania w pojeździe lub na nim urządzeń stanowiących obowiązkowe wyposażenie pojazdu uprzywilejowanego, wysyłających sygnały świetlne w postaci niebieskich lub czerwonych świateł błyskowych albo sygnał dźwiękowy o zmiennym tonie;
4) (...)
5) (...)
6) dokonywania zmian konstrukcyjnych zmieniajÄ…cych rodzaj pojazdu, z wyjÄ…tkiem:
a) pojazdu, na którego typ zostało wydane świadectwo homologacji lub decyzja zwalniająca pojazd z homologacji,
b) (...).
5. Minister właściwy do spraw transportu w porozumieniu z ministrami właściwym do spraw wewnętrznych oraz Obrony Narodowej określi, w drodze rozporządzenia, warunki techniczne pojazdów oraz zakres ich niezbędnego wyposażenia.
5a. i dalej (..).
skoro mamy odesłanie do rozp w sprawie warunków technicznych pojazdów i ich niezbędnego wyposażenia to szukamy dziury w całym i co znajdujemy, oczywiście dział 3 rozdział 2 par. 10 mówiący o warunkach jakie muszą być spełnione aby dane wyposażenie zostało zamontowane (czyli homologację oraz oznaczenie znakiem bezpieczeństwa) i rozdział 3 wraz ze stosownymi do nich załącznikami) mówiący o oświetleniu (ogólnikowe parametry i kierunki widoczności) tylko, że jest to jest wyposażenie, które być musi i to sprawne (jak sama nazwa rozporządzenia mówi)

podsumowujÄ…c
może być ozdobiony w sposób zaproponowany jak na dołączonych fotkach przy spełnieniu ww. warunków.
i nikt nie może nic mu zrobić, co najwyżej przykleić łatkę buraka..., ale o gustach ponoć się nie dyskutuje..
(...) Jeżeli w CV napiszesz "2012-2014: sommelier - freelancer" to nikt się nie domyśli, że dwa lata chlałeś z rozpaczy po utracie poprzedniej pracy.
Avatar użytkownika
madcap
Administrator
 
Posty: 5894
Dołączył(a): 26/5/2009, 19:03
Lokalizacja: wieje wiatr?

Postprzez madcap » 20/5/2010, 15:15

pan_wiewiorka napisał(a):(....)
Generalnie jak byś to sklasyfikował w odniesieniu do załącznika nr 6, rozdział 3 ustawy?


nie będę przewalał w forum całego załącznika 6, włącznie z tabelą (oczywiście wersję aktualizowaną) bo byłoby ku temu trzeba w cholerę miejsca i stwierdzam, że nie potrafię wskazać punktu, w który by to godziło
ponieważ nie są to światła stanowiące niezbędne minimum, tylko extra dodatki
powtórzę się, też się wzdrygam, gdyż takie neony też godzą w moje odczucie estetyzmu, ale staram zachować się obiektywizm

gdybyśmy traktowali to jako tylko i wyłącznie, to nie mielibyśmy tuningu, dodatkowych świateł w ciągnich siodłowych etc....
bardziej pod wywałkę podpada już montarz ksenonów, czy halogenów zamiast normalnych świateł, jeśli specyfikacja producenta tego nie przewiduje
(...) Jeżeli w CV napiszesz "2012-2014: sommelier - freelancer" to nikt się nie domyśli, że dwa lata chlałeś z rozpaczy po utracie poprzedniej pracy.
Avatar użytkownika
madcap
Administrator
 
Posty: 5894
Dołączył(a): 26/5/2009, 19:03
Lokalizacja: wieje wiatr?

Postprzez madcap » 20/5/2010, 15:46

pan_wiewiorka napisał(a):Mnie nie chodzi o względy estetyczne ale o to pod jaki rodzaj oświetlenia to podpiąć? Drogowe? Nie bardzo. Mijania, no też ni w ząb. Obrysówki? No na bardzo mocno upartego :/


spójrz na nazwę rozporządzenia i sam się zastanów czy słowo niezbędne jest tożsame z tylko i wyłącznie
(...) Jeżeli w CV napiszesz "2012-2014: sommelier - freelancer" to nikt się nie domyśli, że dwa lata chlałeś z rozpaczy po utracie poprzedniej pracy.
Avatar użytkownika
madcap
Administrator
 
Posty: 5894
Dołączył(a): 26/5/2009, 19:03
Lokalizacja: wieje wiatr?

Postprzez madcap » 20/5/2010, 16:16

p_w odsyłam do swego pierwszego postu w tym temacie, przeczytaj go raz jeszcze uważnie, gdyż przytoczyłem też po częsci atr 66 pord a w podsumowaniu zaznaczyłem, że będą one dozwolone o ile zostaną spełnione warunki, które umieściłem przed podsumowaniem

rozumiem, że po prostu były one zbyt intensywne
(...) Jeżeli w CV napiszesz "2012-2014: sommelier - freelancer" to nikt się nie domyśli, że dwa lata chlałeś z rozpaczy po utracie poprzedniej pracy.
Avatar użytkownika
madcap
Administrator
 
Posty: 5894
Dołączył(a): 26/5/2009, 19:03
Lokalizacja: wieje wiatr?

Postprzez madcap » 20/5/2010, 17:04

jeżeli chodzi o następstwa prawne, traktujące te światełka jako wykroczenie, to wcale nie jest takie proste do udowodnienia
a na zasadzie domniemania zaden policjant nie wystawi mandatu, ponieważ zgodnie ze stanem prawnym mandat nałożony przez policję może anulować tylko sąd,
jeśli właściciel zamontowanej choinki wykaże na dodatek w sądzie, że w żaden sposób nie stworzył zagrożenia, to wówczas policmajster ma zdziebełko przechlapane
podobnie jest ze skierowaniem na wnioskowe badanie techniczne, gdyż wali to w nadużycie władzy
(...) Jeżeli w CV napiszesz "2012-2014: sommelier - freelancer" to nikt się nie domyśli, że dwa lata chlałeś z rozpaczy po utracie poprzedniej pracy.
Avatar użytkownika
madcap
Administrator
 
Posty: 5894
Dołączył(a): 26/5/2009, 19:03
Lokalizacja: wieje wiatr?

Postprzez Raczek_6 » 20/5/2010, 22:34

madcap_72 napisał(a): zaden policjant nie wystawi mandatu, ponieważ zgodnie ze stanem prawnym mandat nałożony przez policję może anulować tylko sąd


Sąd lub marszałek danego województwa, można pisać do właściwego komendanta o anulowanie mandatu lub do właściwego sądu - przerabiałem temat kilkakrotnie.

Sędzia może uznać że Policjant miał rację, jak to mówią słowo Policjanta jest warte dla Sędziego tyle co słowa 10 osób.

Policjanci mówią że to oni stanowią Prawo i niestety ale przeważnie Prawo jest po ich stronie.
http://motomaniax.pl/ - serwis Ducati | http://www.motorakowski.pl/ - serwis Kawasaki | | Nie pomagam w oględzinach motocykli.
Raczek_6
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 4217
Dołączył(a): 20/9/2008, 23:23
Lokalizacja: W-wa

Postprzez rossavu » 25/5/2010, 14:20

Nie dawno byl wypadek gdzie motocyklista podczas nocy latal na gumie - wiadomo, ze byl niewidoczny (swiatla skierowane do gory) - uderzyl w radiowoz... 2 osoby zginely. Gdyby taka osoba miala neon to na pewno policjant zauwazylby pojazd.
Avatar użytkownika
rossavu
Stały bywalec
 
Posty: 1347
Dołączył(a): 4/4/2010, 10:51

Postprzez Materialmord » 25/5/2010, 16:51

rossavu napisał(a):Nie dawno byl wypadek gdzie motocyklista podczas nocy latal na gumie - wiadomo, ze byl niewidoczny (swiatla skierowane do gory) - uderzyl w radiowoz... 2 osoby zginely. Gdyby taka osoba miala neon to na pewno policjant zauwazylby pojazd.


Obrazek
Materialmord
Świeżak
 
Posty: 159
Dołączył(a): 21/4/2010, 15:56

Następna strona


Powrót do Prawo



Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości




na górê