Zobacz wątek - Głośny wydech, a polskie prawo?!
NAS Analytics TAG

Głośny wydech, a polskie prawo?!

Przepisy, prawo
_________

Głośny wydech, a polskie prawo?!

Postprzez agg476 » 13/4/2010, 16:07

Cześć! Kupiłem w sobotę motorower(znaczy sie ja podpisałem umowę ale brat po niego pojechał bo nie miałem czasu). Odpaliłem go dopiero wczoraj ale chodził bardzo głośno, ale przyznam że jak na ta pojemność jest zrywny i szybki. Byłem pewien że jest tak głośny bo moze jest wydech odkręcony lub jest dziurawy, ale okazało sie że w tłumiku NIC nie ma. I nie wiem co mam teraz zrobić. Pieniędzy na nowy wydech nie mam tak od zaraz, a do sprzedającego też nie mogę mieć pretensji bo widzę co podpisuję. Czy mogę mieć jakieś nieprzyjemności przy spotkaniu z policją? Pytam bo jakoś nie mam ochoty tego sprawdzać samemu.
agg476
Świeżak
 
Posty: 80
Dołączył(a): 2/9/2009, 18:04


Postprzez Insekt » 13/4/2010, 19:21

policja może dac mandat jak moto jest za glosne, maja taki pierdolnik do decybeli, najlepiej jakos postaraj sie sprawdzic jaka ilosc twoj tlumik "wydziela", bedziesz wiedzial czy sie beda czepiac ;)
r6 2001 -----> cbr 1000rr 2014
Avatar użytkownika
Insekt
Świeżak
 
Posty: 393
Dołączył(a): 18/5/2009, 10:52
Lokalizacja: Szczecin


Postprzez Czester » 13/4/2010, 19:50

Mandat? Wątpię. Najprędzej zatrzymają dowód rejestracyjny i skierują na badania techniczne pod kątem głośności układu wydechowego.
Wypadki chodzÄ… po ludziach, ludzie po wypadkach nie zawsze.
Avatar użytkownika
Czester
Administrator
 
Posty: 4656
Dołączył(a): 23/5/2009, 05:14
Lokalizacja: Suwałki

Postprzez agg476 » 13/4/2010, 20:07

A orientuje się ktoś czy w każdej stacji diagnostycznej będa mieli do tego sprzęt? I czy jak zaczną mi mierzyć i okaże sie wiecej to czy mi dowodu nie zabiorą ;]?
agg476
Świeżak
 
Posty: 80
Dołączył(a): 2/9/2009, 18:04

Postprzez Czester » 13/4/2010, 20:20

Diagnosta nie zabierze Ci dowodu, bo w momencie badania i tak nie będziesz go miał. Dowód może Ci zatrzymać policjant a następnie przekazać go do Wydziału Komunikacji, gdzie możesz go odebrać z zaświadczeniem o pozytywnym przebiegu badania technicznego. Po odebraniu dowodu badanie techniczne możesz przeprowadzić wyłącznie w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów a tam na pewno mają sonometry.
Wypadki chodzÄ… po ludziach, ludzie po wypadkach nie zawsze.
Avatar użytkownika
Czester
Administrator
 
Posty: 4656
Dołączył(a): 23/5/2009, 05:14
Lokalizacja: Suwałki

Postprzez Raczek_6 » 13/4/2010, 22:22

Diagnosta też może zatrzymać dowód rejestracyjny do usunięcia usterki.
Każda SKP powinna mieć taki przyrząd, po za tym żeby odebrać dowód rejestracyjny nie trzeba jechać do okręgowej SKP, wystarczy taka z uprawnieniami do badania motocykli i motorowerów.

P.S. Od zeszłego roku każdy motorower musi przechodzić stosowne badania techniczne (wcześniej badanie takie było ważne bezterminowo).
http://motomaniax.pl/ - serwis Ducati | http://www.motorakowski.pl/ - serwis Kawasaki | | Nie pomagam w oględzinach motocykli.
Raczek_6
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 4217
Dołączył(a): 20/9/2008, 23:23
Lokalizacja: W-wa

Postprzez agg476 » 14/4/2010, 06:17

A ile takie badanie może kosztować? Tylko tego wydechu.
agg476
Świeżak
 
Posty: 80
Dołączył(a): 2/9/2009, 18:04

Postprzez madcap » 14/4/2010, 07:20

opłata za badanie techniczne jest stała
(...) Jeżeli w CV napiszesz "2012-2014: sommelier - freelancer" to nikt się nie domyśli, że dwa lata chlałeś z rozpaczy po utracie poprzedniej pracy.
Avatar użytkownika
madcap
Administrator
 
Posty: 5894
Dołączył(a): 26/5/2009, 19:03
Lokalizacja: wieje wiatr?

Postprzez Insekt » 14/4/2010, 08:07

CzesterTX,
Mój kolega dostał właśnie mandat, być może powinni zatrzymać dowód rej. jak mówisz, ale policjant mówił, że ma go to zmobilizować do "poprawy"
r6 2001 -----> cbr 1000rr 2014
Avatar użytkownika
Insekt
Świeżak
 
Posty: 393
Dołączył(a): 18/5/2009, 10:52
Lokalizacja: Szczecin

Postprzez Ysio » 14/4/2010, 17:28

Jaki to skuter ? ten wydech wygląda na oryginalny czy to jest jakiś sportowy ? ogólnie to wydech można łatwo przytkac lub przerobic i będzie ciszej chodził
Ysio
Świeżak
 
Posty: 2
Dołączył(a): 14/4/2010, 17:15
Lokalizacja: Kielce

Postprzez Raczek_6 » 14/4/2010, 22:16

W 2T tylko wymiana na odpowiednio dobrany pomaga, przerabianie skutkuje pogorszeniem osiągów.
http://motomaniax.pl/ - serwis Ducati | http://www.motorakowski.pl/ - serwis Kawasaki | | Nie pomagam w oględzinach motocykli.
Raczek_6
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 4217
Dołączył(a): 20/9/2008, 23:23
Lokalizacja: W-wa

Postprzez Czester » 15/4/2010, 07:02

Raczek_6 napisał(a):Diagnosta też może zatrzymać dowód rejestracyjny do usunięcia usterki.

Zgadza się, ale wyłącznie w określonych przypadkach, kiedy "stwierdzone usterki stwarzają bezpośrednie zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego lub środowiska lub gdy cechy identyfikacyjne pojazdu są niezgodne z danymi w dowodzie rejestracyjnym lub odpowiadającym mu dokumencie"
Źródło: ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 16 grudnia 2003 r. w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów oraz wzorów dokumentów stosowanych przy tych badaniach (Dz. U. z dnia 30 grudnia 2003 r.)
Głośny wydech nie spełnia powyższych przesłanek więc w tym wypadku diagnosta nie ma podstaw do zatrzymania dowodu rejestracyjnego. Z resztą rozmawiamy o konkretnym przypadku, w którym diagnosta i tak nie miałby czego zatrzymywać bo dowód zostałby zatrzymany przez policjanta.


Raczek_6 napisał(a):Każda SKP powinna mieć taki przyrząd, po za tym żeby odebrać dowód rejestracyjny nie trzeba jechać do okręgowej SKP, wystarczy taka z uprawnieniami do badania motocykli i motorowerów.

Nie wystarczy. Po skierowaniu na badania techniczne przez organ kontroli ruchu drogowego badanie owe można przeprowadzić wyłącznie w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów. Wyjaśnia to dokładnie § 3. pkt 2. podpunkt e)

§ 3. Jednostka może otrzymać upoważnienie jako:
1) stacja kontroli pojazdów o podstawowym zakresie badań technicznych, obejmującym sprawdzenie oraz ocenę prawidłowości działania poszczególnych zespołów i układów pojazdu, zwłaszcza pod względem bezpieczeństwa jazdy i ochrony środowiska; w szczególnie uzasadnionych przypadkach starosta może rozszerzyć zakres upoważnienia stacji o niektóre badania określone w pkt 2 lit. b)-f) i h), stosownie do możliwości jednostki,
2) okręgowa stacja kontroli pojazdów o rozszerzonym zakresie badań technicznych, obejmującym podstawowy zakres badań technicznych określony w pkt 1, oraz:
(…)
e) badanie pojazdu skierowanego przez organ kontroli ruchu drogowego lub starostÄ™,
(…)

Źródło: ROZPORZĄDZENIE MINISTRA TRANSPORTU I GOSPODARKI MORSKIEJ z dnia 7 września 1999 r. w sprawie szczegółowych wymagań w stosunku do stacji kontroli pojazdów. (Dz. U. z dnia 13 października 1999 r.)


Raczek_6 napisał(a):P.S. Od zeszłego roku każdy motorower musi przechodzić stosowne badania techniczne (wcześniej badanie takie było ważne bezterminowo).

Owszem, lecz nie co roku tak jak samochody i motocykle a co dwa lata.
Wyjaśnia to art. 81. pkt. 7 PORD.
"Okresowe badanie techniczne ciągnika rolniczego, przyczepy rolniczej oraz motoroweru przeprowadza się przed upływem 3 lat od dnia pierwszej rejestracji, a następnie przed upływem każdych kolejnych 2 lat od dnia przeprowadzenia badania."
Wypadki chodzÄ… po ludziach, ludzie po wypadkach nie zawsze.
Avatar użytkownika
Czester
Administrator
 
Posty: 4656
Dołączył(a): 23/5/2009, 05:14
Lokalizacja: Suwałki

Postprzez agg476 » 17/4/2010, 06:24

tlumik wyglada na seryjny, bo jest seryjny tylko wybebeszony.
agg476
Świeżak
 
Posty: 80
Dołączył(a): 2/9/2009, 18:04



Powrót do Prawo



Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości




na górê