Zobacz wÄ…tek - Odzkodowanie z wypadku (wycena szkody)
NAS Analytics TAG

Odzkodowanie z wypadku (wycena szkody)

Przepisy, prawo
_________

Odzkodowanie z wypadku (wycena szkody)

Postprzez yarpen » 31/3/2010, 17:53

Witam Wszystkich
Mam pytanie odnośnie wyceny przez rzeczoznawcę.
Otóż jakieś 3 tyg temu miałem wypadek motocyklowy- klasyczne zajechanie drogi przez samochód (nie popatrzył w lusterko). Sprawcą zdarzenia był kierowca samochodu. W moim koniku poszedł cały przód, lagi są wizualnie proste, ale nie prowadzi się prosto.
Przyjechał pan rzeczoznawca i zaczął robić zdjęcia. Parę dni później przyszła wycena, której wartość odszk. opiewa na ok. 4 tyś zł brutto( materiały +robota). Motocykl oszacowali na 10 tyś wartości rynkowej. Mój motockl to Yamaha fz6 fazer z końcówki 2003 r. - już z dwiema rurami pod siedzeniem.
Pytanie moje jest takie, co mam robić, jeśli sie nie zgadzam z kwotą odszkodowania, a chciałbym go zrobić we własnym zakresie.Chcąc kupić oryg. części nie wiem czy się wyrobię.Bardzo proszę o pomoc, jakie mogę podjąć dalsze kroki.
yarpen
Świeżak
 
Posty: 2
Dołączył(a): 21/7/2009, 22:17
Lokalizacja: Warszawa


Postprzez elco » 31/3/2010, 23:37

Jezeli nie podpisales do tej pory zadnych dokumentow zwiazanych z wyplata odszkodowania zglos sie do autoryzowanego dealera Yamahy z prosba o fachowa wycene motocykla. Niestety nie sadze, aby pozwolono ci w takim wypadku naprawic motocykl samodzielnie. O nowe i oryginalne czesci takze nie mozesz sie ubiegac. Ubezpieczyciel odliczy amortyzacje. Ubezpieczyciel ma obowiazek przywrocenia majatku z przed wypadku.
Honda VFR 800 FI
Avatar użytkownika
elco
Moderator
 
Posty: 3014
Dołączył(a): 10/3/2007, 01:18
Lokalizacja: Wałbrzych/Wrocław


Postprzez yarpen » 1/4/2010, 20:14

Wielkie dzięki za info. A co jeśli chodzi o kurtkę, kask, zegarek?nie mam na to paragonu niestety, a oni ode mnie go oczekują...
yarpen
Świeżak
 
Posty: 2
Dołączył(a): 21/7/2009, 22:17
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Amek » 1/4/2010, 22:18

Może w tym temacie coś znajdziesz :

viewtopic.php?p=505005&highlight=#505005

A jeśli nie chce ci się czytać, to o ile pamiętam wystarczy że pójdziesz to jakiegoś sklepu z taką odzieżą poprosisz grzecznie o kwitek ile ona kosztuje nowa, zaniesiesz do ubezpieczalni i oni ci odliczą amortyzacje i zaproponują kwotę za te ubrania. Jakoś tak to się odbywa ale nie jestem pewien i nie chce wprowadzić cię w błąd.
21.05.10r - A1 zdane
Amek
Świeżak
 
Posty: 119
Dołączył(a): 11/5/2009, 15:47
Lokalizacja: iława

Postprzez Raczek_6 » 1/4/2010, 22:46

Za 10 kPLN to FZ6 nie kupisz, FZS 600 może tak.
Tu zaniżyli już wartość.

Jeśli oddał byś do ASO Yamahy i naprawa nie przekroczy 100% wartości pojazdu to można naprawiać na nowych oryginalnych częściach (Przywrócenie motocykla do stanu z przed kolizji). Z tym że ASO musi wystawić fakturę za naprawę.

Na szczęście ceny części do FZ6 w Yamasze są jeszcze w miarę do przeżycia - niektórych elementów nie opłaca się naprawiać.

PoproÅ› o przepis na jakiej podstawie chcÄ… paragon.
Mogłeś nie dawno kupić a paragon wywalić do kosza.
http://motomaniax.pl/ - serwis Ducati | http://www.motorakowski.pl/ - serwis Kawasaki | | Nie pomagam w oględzinach motocykli.
Raczek_6
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 4217
Dołączył(a): 20/9/2008, 23:23
Lokalizacja: W-wa

Postprzez elco » 2/4/2010, 00:09

Raczek_6 napisał(a):Jeśli oddał byś do ASO Yamahy i naprawa nie przekroczy 100% wartości pojazdu to można naprawiać na nowych oryginalnych częściach (Przywrócenie motocykla do stanu z przed kolizji). Z tym że ASO musi wystawić fakturę za naprawę.


Tutaj zwykle pojawia sie problem. Ubezpieczyciel ma obowiazek przywrocenia motocykla do stanu z przed kolizji. Jezeli nasz motocykl pochodzi z 2000 roku, to takie czesci mamy prawo dostac. Jako, ze ciezko okreslic stopien zuzycia owych czesci ubezpieczyciel wycenia je na podstawie wartosci rynkowej (z reguly). Podejmujac sie naprawy samodzielnie nie mamy zadnej mocy prawnej, aby stwierdzic czy dana czesc jest nienaprawialna, zagraza bezpieczenstwu, jest w warunkach rynkowych realna do nabycia za kwote zaproponowana przez ubezpieczyciela. Takie uprawnienia ma ASO i ubezpieczyciel musi sie z jego decyzja zgodzic. ASO musi nie tylko wystawic fakture, ale takze udokumentowac wszystko. Dlatego naprawa przez serwis w tej sytuacji jest konieczna.
Honda VFR 800 FI
Avatar użytkownika
elco
Moderator
 
Posty: 3014
Dołączył(a): 10/3/2007, 01:18
Lokalizacja: Wałbrzych/Wrocław

Postprzez Seba_ER5 » 2/4/2010, 09:53

Wartosc kurtki i kasku powinni wziasc bierzaca. Ja nie mialem tez paragonu przy wypadku.
Avatar użytkownika
Seba_ER5
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 5220
Dołączył(a): 27/8/2007, 19:58



Powrót do Prawo



Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości




na górê