Zobacz wÄ…tek - Przerejstrowanie motocykla z ojca na syna.
NAS Analytics TAG

Przerejstrowanie motocykla z ojca na syna.

Przepisy, prawo
_________

Przerejstrowanie motocykla z ojca na syna.

Postprzez Shakin » 7/3/2010, 16:27

Witam,

Nie znalazłem takiego tematu (jedyne co to znalazłem to przerejestrowanie motocykla sprowadzonego, a to nie bardzo mnie póki co interesuje ;) ), a pytanie mam całkiem konkretne.

Posiadam Yamahę TDR, która jest zarejestrowana na moje tatę. Gdzie, co i jak należy zrobić, żeby motocykl przerejestrować na mnie (żeby być jedynym właścicielem)?

Chodzi mi oczywiście o to, żeby odbyło się to jak najmniejszym kosztem.

Mam z nim pisać umowę KS? Czy może darowizna?

Ktoś ma pomysł jak to załatwić?

Dzięki z góry za odpowiedzi
Pozdrawiam
Shakin
Shakin
Świeżak
 
Posty: 123
Dołączył(a): 16/8/2007, 08:35
Lokalizacja: Lubań


Postprzez madcap » 7/3/2010, 17:01

darowizna oraz opłacenie 2% pcc
(...) Jeżeli w CV napiszesz "2012-2014: sommelier - freelancer" to nikt się nie domyśli, że dwa lata chlałeś z rozpaczy po utracie poprzedniej pracy.
Avatar użytkownika
madcap
Administrator
 
Posty: 5894
Dołączył(a): 26/5/2009, 19:03
Lokalizacja: wieje wiatr?


Postprzez hENY » 7/3/2010, 19:22

Darowizna z ojca na syna!
Taki układ nie podlega opłacie skarbowej do określonej w przepisach kwoty.
Oczywiście za przerejestrowanie u WK zapłacisz normalnie do tego cesja polisy OC.Poczytaj:

http://motofinanse.pl/darowizna-samochodu
hENY
Świeżak
 
Posty: 128
Dołączył(a): 11/12/2008, 22:15
Lokalizacja: Wałcz

Postprzez kÅ‚osiakR6 » 7/3/2010, 23:16

Przy rejestracji zostaje Ci stara tablica (chyba ze jestes zameldowany w innym powiecie albo cos) wiec zapłacisz tylko za dowod rejestracyjny itd. + ewentualna dopłata przy OC
r6 99r

cmentarze są pełne zajebistych kierowców...
kłosiakR6
Świeżak
 
Posty: 114
Dołączył(a): 16/6/2008, 09:03
Lokalizacja: warszawa

Postprzez Czester » 8/3/2010, 08:08

Również polecam darowiznę. Przerabiałem to kiedyś osobiście kiedy ojciec chciał przerejestrować na mnie mojego pierwszego pierdopęda, czyli Ogara ;) Sporządźcie umowę darowizny na wzór umowy kupna - sprzedaży i sru do Urzędu Skarbowego. Podatku żadnego nie zapłacisz.

P.S. Madcap_72 zastanów się czasem co piszesz bo odnoszę wrażenie, że robisz się ostatnio coraz bardziej wszechwiedzący...
Wypadki chodzÄ… po ludziach, ludzie po wypadkach nie zawsze.
Avatar użytkownika
Czester
Administrator
 
Posty: 4656
Dołączył(a): 23/5/2009, 05:14
Lokalizacja: Suwałki

Postprzez madcap » 8/3/2010, 15:04

nie czester
problem darowizny jest uzależniony od wartości
ponieważ Shakin nie określił z grubsza wartości, to udając się do US dowiedziałby się, czy ma opłacić podatek od darowizny w formie podatku od darowizny
(...) Jeżeli w CV napiszesz "2012-2014: sommelier - freelancer" to nikt się nie domyśli, że dwa lata chlałeś z rozpaczy po utracie poprzedniej pracy.
Avatar użytkownika
madcap
Administrator
 
Posty: 5894
Dołączył(a): 26/5/2009, 19:03
Lokalizacja: wieje wiatr?

Postprzez Czester » 8/3/2010, 15:37

Napisałeś wcześniej, że będzie musiał zapłacić 2% PCC. Otóż mylisz się bo opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych umowy darowizny podlegają jedynie w przypadku przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy.

Opodatkowaniu PCC podlega umowa darowizny.

Nie podlega ona jednak opodatkowaniu w takim zakresie, w jakim przysporzenie nie łączy się z jakimiś obowiązkami obdarowanego. Jeżeli darczyńca po prostu daje wolny od zobowiązań przedmiot - to taka umowa darowizny opodatkowaniu PCC nie podlega.


Źródło: http://www.pit.pl/darowizna_czynnosci_c ... e_1217.php
Wypadki chodzÄ… po ludziach, ludzie po wypadkach nie zawsze.
Avatar użytkownika
Czester
Administrator
 
Posty: 4656
Dołączył(a): 23/5/2009, 05:14
Lokalizacja: Suwałki

Postprzez madcap » 8/3/2010, 15:53

Czester to co napisałeś, dotyczy zwolnienia przeniesienia własności nieruchomości, lub ich części, wraz z częściami składowymi
(...) Jeżeli w CV napiszesz "2012-2014: sommelier - freelancer" to nikt się nie domyśli, że dwa lata chlałeś z rozpaczy po utracie poprzedniej pracy.
Avatar użytkownika
madcap
Administrator
 
Posty: 5894
Dołączył(a): 26/5/2009, 19:03
Lokalizacja: wieje wiatr?

Postprzez madcap » 8/3/2010, 16:03

Umowa darowizny

Zgodnie z zawartÄ… w art. 888 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) – dalej k.c. definicjÄ…, przez umowÄ™ darowizny darczyÅ„ca zobowiÄ…zuje siÄ™ do bezpÅ‚atnego Å›wiadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majÄ…tku. W przepisach prawa cywilnego darowizna zostaÅ‚a skonstruowana jako umowa, a nie jednostronne oÅ›wiadczenie woli darczyÅ„cy.

W nauce prawa cywilnego zwraca się uwagę na możliwą kumulację czynności, gdy czynność przysparzająca o charakterze darmym zostaje połączona z inną czynnością, z reguły odpłatną. Tak skumulowane czynności uzyskują jedną postać zewnętrzną. Jest to sytuacja, w której jedną umową objęte zostają co najmniej dwa oświadczenia woli danego podmiotu, oparte na zróżnicowanych tytułach prawnych. O takiej sytuacji mówi się, iż mamy do czynienia z darowizną mieszaną (negotium mixtum cum donatione). W literaturze prawa cywilnego wskazuje się, iż najczęściej mamy do czynienia z darowizną występującą obok sprzedaży, zamiany i dożywocia.

1 System prawa prywatnego, t. 7. Prawo zobowiązań - część szczegółowa, Warszawa 2001, s. 195.

2 J. Hubert, Darowizna powiązana z dożywociem, "Nowe Prawo" 1948, nr 5, s. 451 i n.

Opodatkowanie umowy darowizny

W praktyce w przypadku umów darowizny może dojść do zróżnicowanego opodatkowania tego rodzaju umów. W myÅ›l art. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768) – dalej u.p.s.d., podatkowi temu podlega nabycie wÅ‚asnoÅ›ci rzeczy lub praw majÄ…tkowych tytuÅ‚em darowizny. Zgodnie z art. 7 ust. 1 u.p.s.d., podstawÄ™ opodatkowania na potrzeby tego podatku stanowi wartość rzeczy i praw majÄ…tkowych po potrÄ…ceniu dÅ‚ugów i ciężarów.

Z kolei stosownie do art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. d) ustawy z dnia 9 wrzeÅ›nia 2000 r. o podatku od czynnoÅ›ci cywilnoprawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 458 z późn. zm.) – dalej u.p.c.c., podatkowi od czynnoÅ›ci cywilnoprawnych podlega umowa darowizny wyÅ‚Ä…cznie w części dotyczÄ…cej przejÄ™cia przez obdarowanego dÅ‚ugów i ciężarów albo zobowiÄ…zaÅ„ darczyÅ„cy.

Zestawienie przywołanych przepisów dwóch ustaw podatkowych pokazuje, iż wyłączona z podstawy opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn wartość długów i ciężarów obciążających przedmiot darowizny w wypadku ich przejęcia przez obdarowanego stanowi podstawę opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Umowa ta jest jedyną podlegającą podatkowi od czynności cywilnoprawnych umową, na podstawie której następuje przejęcie długu. Natomiast generalnie umowa darowizny za przedmiot może mieć także zwolnienie z długu obdarowanego. Literalna wykładnia przepisu wskazuje także, iż nie podlega opodatkowaniu umowa darowizny, w której następuje zwolnienie obdarowanego z długu, ciążącego na nim względem darczyńcy. Przy czym obowiązek podatkowy powstanie, jeżeli jednocześnie ze zwolnieniem z długu, jaki ciążył na obdarowanym względem darczyńcy, przejmie on zobowiązania darczyńcy wobec osób trzecich.

Przejęcie długów lub ciężarów może mieć miejsce zarówno w drodze wyraźnego oświadczenia obdarowanego złożonego w umowie darowizny, jak i nastąpić bez takiego oświadczenia mocą faktów dokonanych (per facta concludentia).
(...) Jeżeli w CV napiszesz "2012-2014: sommelier - freelancer" to nikt się nie domyśli, że dwa lata chlałeś z rozpaczy po utracie poprzedniej pracy.
Avatar użytkownika
madcap
Administrator
 
Posty: 5894
Dołączył(a): 26/5/2009, 19:03
Lokalizacja: wieje wiatr?

Postprzez Czester » 8/3/2010, 16:05

A tak na marginesie:

Od 1 stycznia 2007 r. zwolnione od podatku są wszystkie darowizny od osób najbliższych. I to bez względu na wartość darowanej rzeczy, np. samochodu.


Żródło: http://www.motofakty.pl/artykul/podatko ... _auta.html

Tak więc obdarowany nie składa w Urzędzie Skarbowym deklaracji PCC-3 w okienku "Podatki od czynności cywilno prawnych" tylko deklarację SD-Z1 w okienku "Podatki od spadków i darowizn". Z podatku jest zwolniony lecz deklarację złożyć musi.
Wypadki chodzÄ… po ludziach, ludzie po wypadkach nie zawsze.
Avatar użytkownika
Czester
Administrator
 
Posty: 4656
Dołączył(a): 23/5/2009, 05:14
Lokalizacja: Suwałki

Postprzez madcap » 8/3/2010, 16:14

ciekawe, jakoś mi to imknęło,
czyżbym przez 3 lata żył w błędzie

wniosek - i tak musi trafić do US
(...) Jeżeli w CV napiszesz "2012-2014: sommelier - freelancer" to nikt się nie domyśli, że dwa lata chlałeś z rozpaczy po utracie poprzedniej pracy.
Avatar użytkownika
madcap
Administrator
 
Posty: 5894
Dołączył(a): 26/5/2009, 19:03
Lokalizacja: wieje wiatr?

Postprzez Czester » 8/3/2010, 16:18

Trafić musi - podatku nie płaci.
Wypadki chodzÄ… po ludziach, ludzie po wypadkach nie zawsze.
Avatar użytkownika
Czester
Administrator
 
Posty: 4656
Dołączył(a): 23/5/2009, 05:14
Lokalizacja: Suwałki

Re: Przerejstrowanie motocykla z ojca na syna.

Postprzez Gosia-truck78 » 15/2/2018, 15:45

witam , należycie do tzw. I grupy (rodzice,dzieci,mąż,żona etc) wiec tylko do WK : umowa o darowiźnie , i później tylko do US z wypełnionym dok. SD-Z2 (aby dostarczyć do 6 m-cy od momentu podpisania umowy darowizny) żadnych kosztów się nie ponosi.... Ja to akurat łatwię jutro , więc przekonam się na własnej skórze jak to w realu wygląda (..) nasz urząd jest ewenementem na skalę PL więc może być ciekawie.

No tak doświadczonego górnika jeszcze u nas nie było, odkop tematu, który umarł 8 lat temu, istna nekrofilia, aż miło mi warna wlepić :mrgreen: /Glenroy
Gosia-truck78
Świeżak
 
Posty: 1
Dołączył(a): 15/2/2018, 15:24

Re: Przerejstrowanie motocykla z ojca na syna.

Postprzez kurt1976 » 6/1/2019, 10:29

A może wiecie jak wygląda to w sytuacji kiedy Tata zrobił mi darowizne motoru (wartośc 9 tys) i chce go sprzedać po upływie 2 miesięcy tez za 9 tyś? Muszę sie liczyc ze zapłace podatek bo nie mineło 6 miesięcy od czasu darowizny?
kurt1976
Świeżak
 
Posty: 4
Dołączył(a): 4/10/2018, 20:39



Powrót do Prawo



Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości




na górê