Zobacz wÄ…tek - Trudnosci z rejestracja motocykla
NAS Analytics TAG

Trudnosci z rejestracja motocykla

Przepisy, prawo
_________

Trudnosci z rejestracja motocykla

Postprzez riderbiker » 20/11/2009, 20:58

Witam,

Kupilem w lipcu motocykl. Nie mialem do tej pory sposobnosci zabrac sie za rejestracje. Motocykl nie ma przegladu juz 4 lata. Oc 3 lata. Czytalem, ze na przejerestrowanie mam 30 dni, ale jesli tego nie zrobie konsekwencji brak. Natomiast z nie wiem jak z OC zdania sa podzielone. Jak powiniennem zawrzec umowe ? Isc najpierw do ubezpieczyciela ? Co grozi ? niektorzy twierdza, ze nie poniose dodatkowych kosztow. Oc wypisza normalnie jesli pokaze dowod rejestracjny z danymi sprzedajacego majac przy sobie umowe kupna-sprzedazy i dokument potwierdzajacy moja tozsamosc. Czy to sluszne twierdzenie ?

Pozdrawiam
riderbiker
Świeżak
 
Posty: 3
Dołączył(a): 20/11/2009, 20:50


Postprzez simonw » 20/11/2009, 21:06

Witaj,

Z praktyki wynika ze tak - nic sie nie powinno stac. Jedyne koszty jakie moga byc, to poprzedni wlasciciel moze byc zmuszony do oplacenia zaleglej skladki (jesli nie wymowil umowy po sprzedazy).
Ty startujesz z czystym kontem - pojazd mogl byc w kawalkach, mogles kupic li tylko rame i przez 4 lata walczyc i odbudowywac motocykl.

Umowe ubezpieczeniowa spisz na numer VIN (bo nie masz tablicy jeszcze) i z nowym ubezpieczeniem idziesz sie rejestrowac a po roku przy przedluzeniu polisy podasz numer tablic.
Oprogramowanie dla gastronomii i hotelarstwa (otwórz link)
programy dla gastronomii (otwórz link)
Program do restauracji i hotelu (otwórz link)toshiba g900 (otwórz link)
kasy fiskalne sklep internetowy (otwórz link)
Obrazek (otwórz link)
Avatar użytkownika
simonw
Mieszkaniec forum
 
Posty: 4213
Dołączył(a): 17/5/2007, 00:08
Lokalizacja: Wrocław


Postprzez Raczek_6 » 20/11/2009, 23:59

Polecam dowiedzieć się dobrze (ostatnio znajomy chciał kupić samochód bez OC i poinformowano go, że wraz z nabyciem pojazdu kupujący niestety nabywa prawa do OC oraz że będzie musiał opłacić za czas przez który poprzedni właściciel nie płacił).
Jest jakaÅ› podstawa prawna.

Niestety przepisy na OC zmieniają się ostatnio dość często.
Dlatego warto zapytać agenta ubezpieczeniowego (najlepiej zaprzyjaźnionego) o dobrą radę jak wybrnąć z takiej sytuacji.
http://motomaniax.pl/ - serwis Ducati | http://www.motorakowski.pl/ - serwis Kawasaki | | Nie pomagam w oględzinach motocykli.
Raczek_6
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 4217
Dołączył(a): 20/9/2008, 23:23
Lokalizacja: W-wa

Postprzez navi » 21/11/2009, 10:55

Pamiętaj jeszcze o podatku, bo za to US może ścignąć. Masz na to 2 tyg od zakupu :)
VFR 02'
Avatar użytkownika
navi
Świeżak
 
Posty: 459
Dołączył(a): 17/4/2007, 12:24
Lokalizacja: Wawa

Postprzez riderbiker » 22/11/2009, 00:42

Podatek raczej nie dotyczy poniewaz wedlug danych na umowie zaplacilem mniej niz 1000zl.

Co do OC nie mam watpliwosci bez niego nie ma co sie ruszac ono jest niezbedne.
Natomiast dalej powiniennem udac sie do urzedu. Tylko nie wiem czy tam tez nie bedzie niespodzianek poniewaz poprzedni wlasciciel dal mi dowod tymczasowy, ktory juz jest nie wazny. Czy to moze stanowic jakis problem ?
Przeglad wykonuje dopiero wtedy gdy dostane dowod "twardy" ?
Taki dowod zostanie wydany od reki ? Zaznacze przy tym, ze motocykl ma biale blachy i nie bede musial ich zmieniac. Z informacji, ktore uzyskalem wynika, ze dostane taki dowod "od reki", ale wole sie upewnic.

P.S
Wczesniej nie mialem do czynienia z taka sytuacja sprzety ktore kupowalem mialy jasny status. Aktualny przeglad i oc wiec nie bylo zadnych komplikacji.
riderbiker
Świeżak
 
Posty: 3
Dołączył(a): 20/11/2009, 20:50

Postprzez Raczek_6 » 22/11/2009, 16:23

Do wydania twardego dowodu potrzebujesz ważne OC i aktualne Badanie techniczne (na twardy dowód czeka się około 2-4 tygodni).
Powinieneś dostać od poprzedniego właściciela twardy dowód i kartę pojazdu, na miękkim dowodzie mogą nie zarejestrować (przynajmniej w moim wydziale komunikacji nie ma szans - przepisy).

Nie jest ważna cena na umowie tylko wartość rynkowa wg tabeli (Eurotax lub inna) a tu US ma sporą rozpiętość cenową.
http://motomaniax.pl/ - serwis Ducati | http://www.motorakowski.pl/ - serwis Kawasaki | | Nie pomagam w oględzinach motocykli.
Raczek_6
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 4217
Dołączył(a): 20/9/2008, 23:23
Lokalizacja: W-wa

Postprzez riderbiker » 23/11/2009, 16:32

Dzieki, za pomoc i odpowiedzi.
Niestety Prawo jest wrogiem obywatela.
Sytuacja wyglada tak, ze dowod "miekki" nie upowaznia do rejestracji.
Tak wiec sprzedajacy nie moze odbrac dowodu poniewaz dowod moze odbrac wlasciciel. Sprzedaz pojazdu z dowodem tymczasowym powoduje jego unieruchomienie. Sprzedajacy moze wystawic zgode na odbranie dowodu. (notarialna lub nie)Jednak co urzad to obyczaj i nie zawsze to dziala.
Sprzedajacy to moj znajomy, jednak nie ma go w kraju i data powrotu jest blizej nieokreslona, dlatego do czasu odebrania przez niego dowodu nie widze innej opcji na rejestracje.
Zna ktos jeszcze jakies sposoby na ten problem ?
riderbiker
Świeżak
 
Posty: 3
Dołączył(a): 20/11/2009, 20:50

Postprzez Czester » 23/11/2009, 16:39

Jest jeszcze coś takiego jak udzielenie pełnomocnictwa. Są do tego odpowiednie druki w Wydziale Komunikacji. Dochodzi do tego jeszcze opłata skarbowa 17zł o ile dobrze pamiętam i możesz dokonywać formalności w imieniu swego kolegi. Tylko z podpisem będziesz musiał coś wykombinować.
Wypadki chodzÄ… po ludziach, ludzie po wypadkach nie zawsze.
Avatar użytkownika
Czester
Administrator
 
Posty: 4656
Dołączył(a): 23/5/2009, 05:14
Lokalizacja: Suwałki

Postprzez DYWERSANT » 19/12/2009, 16:09

Żeby nie zakładać nowego tematu, zapytam tutaj ;)

Mam zamiar kupić motocykl 125 sprowadzony z Niemiec i:
1.motocykl nie był rejestrowany w kraju(jest już rok, umowa K-S na osobę, od której kupuję) i czy będą w związku z tym jakieś problemy przy rejestracji?
2.jakie są mi potrzebne dokumenty do rejestracji(umowa K-S, dowód rejestracyjny, homologacja)?
3.osoba od której kupuję, nie załatwiła jakiejkolwiek sprawy związanej z rejestracją
Odpowiedzi zwięzłe i na temat proszę ;)
Avatar użytkownika
DYWERSANT
Świeżak
 
Posty: 132
Dołączył(a): 17/10/2008, 19:43
Lokalizacja: Sokołów Podlaski

Postprzez Czester » 19/12/2009, 16:57

Ad. 1. Jeżeli fakt sprowadzenia pojazdu nie został zgłoszony w Urzędzie Celnym w terminie 5 dni to koleś, od którego zamierzasz kupić moto będzie miał ciepło. To on jako osoba, która sprowadziła pojazd ma obowiązek złożyć stosowną deklarację w w/w urzędzie. Następnie powinien złożyć deklarację VAT-25 w Urzędzie skarbowym i uiścić należną opłatę. Jeżeli nie zrobił tego w terminie Urząd Celny nałoży na niego karę. Dopiero po dokonaniu tych czynności może odsprzedać pojazd ponieważ dokonał wymiany wewnątrzwspólnotowej oraz czynności cywilno-prawnej.

Ad. 2. Przyjmując, że wszystko o czym napisałem powyżej zostało załatwione, do rejestracji będą niezbędne:

- Kaufvertrag (umowa kupna-sprzedaży) + tłumaczenie, jeśli jest w wersji dwujęzycznej to tłumaczyć nie trzeba. Dodatkowo umowa pomiędzy Tobą i kolesiem, od którego kupujesz.

- Brief (dowód rejestracyjny) z wbitym wymeldowaniem z niemieckiego wydziału komunikacji + tłumaczenie. W przypadku samochodów briefy są dwa - mały i duży. Być może w motocyklach jest tak samo bądź inaczej - nie jestem pewien.

- Badania techniczne (tzw. przegląd zerowy) wykonane w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów.

- Decyzja z Urzędu Celnego.

- Decyzja o zwolnieniu z podatku z Urzędu Skarbowego (otrzymana po złożeniu deklaracji VAT-25)

Ad. 3. Jeśli koleś nie załatwił, bądź nie załatwi czynności wymienionych przeze mnie w pkt. 1. to duupa z zarejestrowania.

Powodzenia.
Wypadki chodzÄ… po ludziach, ludzie po wypadkach nie zawsze.
Avatar użytkownika
Czester
Administrator
 
Posty: 4656
Dołączył(a): 23/5/2009, 05:14
Lokalizacja: Suwałki

Postprzez DYWERSANT » 25/12/2009, 23:49

Dzięki CzesterTX za konkretne informacje ;)


Mam wątpliwość co do spraw w Urzędach Skarbowym i Celnym. Gość pisze, że nic nie załatwiał ze spraw związanych z rejestracją. Dopytywałem się o opłaty, a on odpowiadał, że nie ma takiej potrzeby...

Wydaje mi się, że gość wie co robi, że gdy ja kupię to moto od niego i będą problemy, to on też będzie miał problemy, ale już sam nie wiem... Może ktoś mi podać konkretne artykuły prawne dotyczące takiej sprawy? Albo niech się jakiś prawnik wypowie ;)
Avatar użytkownika
DYWERSANT
Świeżak
 
Posty: 132
Dołączył(a): 17/10/2008, 19:43
Lokalizacja: Sokołów Podlaski

Postprzez Czester » 27/12/2009, 10:21

Proszę bardzo, tu masz informacje wprost ze źródła:

http://bip.city.poznan.pl/bip/public/bi ... sp_id=1741
Wypadki chodzÄ… po ludziach, ludzie po wypadkach nie zawsze.
Avatar użytkownika
Czester
Administrator
 
Posty: 4656
Dołączył(a): 23/5/2009, 05:14
Lokalizacja: Suwałki



Powrót do Prawo



Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości




na górê