Zobacz wÄ…tek - rejstracja, problem z umowÄ…
NAS Analytics TAG

rejstracja, problem z umowÄ…

Przepisy, prawo
_________

rejstracja, problem z umowÄ…

Postprzez nismo » 19/6/2009, 10:57

Witam, mam mały problem z rejestracją motocykla. Kupiłem motocykl od gościa który go nie zarejestrował na siebie, a on kupił od kogoś kto też tego nie zrobił, tylko pierwszy właściciel w PL miał go zarejestrowanego. do motocykla dostałem dow. rejestracyjny + wszystkie umowy, ale nie ma karty pojazdu która została wydana. I co gorsza na umowie kupna/sprzedaży od 1 właściciela do drugiego brakuje daty i miejsca zakupu pojazdu. nie wiem czy uda mi się dotrzeć do tego drugiego właściciela żeby mi podał skądś tą date i miejsce. Co będę mógł zrobić jeśli mi się nie uda? baaardzo mi zależy na rejestracji.
A co z tą kartą pojazdu? będzie z tym rpoblem?
Proszę pomóżcie
nismo
Świeżak
 
Posty: 68
Dołączył(a): 27/4/2009, 21:08
Lokalizacja: Inowrocław


Postprzez motopata » 19/6/2009, 11:27

Ogólna zasada jest taka, że umowy k-s muszą być podbite w Urzędzie Skarbowym niezależnie od tego czy wartość zakupu przekroczyła próg 1000 zł. Powinieneś mieć więc na nich pieczątki urzędnicze wraz z datami. Idąc dalej tym tropem wpisz sobie sam miejsce zawarcia umowy kierując się miejscem zamieszkania sprzedającego a jako datę wpisz datę wsteczną o np. tydzień od tej wpisanej przez urzędnika obok pieczątki.

Gorzej jak nie masz podbitych umów k-s a kwoty wartości pojazdu przekraczają 1000 zł. Możliwe, choć nie jestem tego pewien, że będziesz musiał zapłacić zaległy podatek?

Co do karty pojazdu to na wielu wzorach umów k-s jest takie pole do wypełnienia: "wraz z pojazdem sprzedający przekazuje kupującemu" sprawdź czy na umowach k-s są takie pola i czy odnotowano tam istnienie karty pojazdu.

Z tego co pamiętam istnieje obowiązek poinformowania odpowiedniego organu w razie zagubienia tejże karty - pewny nie jestem, sprawdzę w domu:).
motopata
Świeżak
 
Posty: 15
Dołączył(a): 16/6/2009, 12:07


Postprzez nismo » 19/6/2009, 11:32

Pieczątek niema, daty i miejsca nie mogę wpisać tak od tak sobie, bo pierwszy właściciel zapewne poszedł do wk i zgłosił sprzedaż, wiec mają dostęp do tamtej umowy. Kwota na umowie to 900zł, na mojej jak i na poprzedniego właściciela, ale na tej umowie na której niema daty kwota to 1900pln.
Jak nie dotrę do drugiego właściciela to pojęcia nie mam co zrobię i co mogę zrobić...
nismo
Świeżak
 
Posty: 68
Dołączył(a): 27/4/2009, 21:08
Lokalizacja: Inowrocław

Postprzez Ltcrx » 20/6/2009, 13:42

musialbys porozmawiac z kims w wydziale komunikacji...jesli trafisz na kogos zyczliwego to Ci pomoga i doradza jak to zalatwic...
kiedys Honda NSR->aktualnie Honda Hornet
Avatar użytkownika
Ltcrx
Świeżak
 
Posty: 123
Dołączył(a): 15/6/2009, 17:24
Lokalizacja: Kraków

Postprzez nismo » 20/6/2009, 21:19

właśnie oni mają wszystkich w dupie, powiedzieli mi tak " jedź se pan poszukać poprzednich właścicieli" o_O Ale już mam date i miejsce (uffff) :D
Teraz pewnie coś jeszcze mi wymyślą :(
nismo
Świeżak
 
Posty: 68
Dołączył(a): 27/4/2009, 21:08
Lokalizacja: Inowrocław

Postprzez Czester » 22/6/2009, 15:34

Ltcrx napisał(a):musialbys porozmawiac z kims w wydziale komunikacji...jesli trafisz na kogos zyczliwego to Ci pomoga i doradza jak to zalatwic...

Ltcrx jak nie masz nic do powiedzenia w temacie to się nie wypowiadaj. Z Twoich postów nic nie wynika - widać, że nabijasz sobie tylko licznik.
Do autora tematu:
Teraz zapewne zostanie Ci kwestia Urzędu Skarbowego i uiszczenie zaległego podatku od czynności cywilno - prawnych (od umowy, która opiewała na kwotę 1900zł). pozostałe umowy nie przekraczają pułapu wartości 1000zł więc są zwolnione z podatku. Jeżeli będziesz miał ostemplowane wszystkie umowy to w Wydziale Komunikacji nie powinieneś mieć problemów poza nieszczęsną Kartą Pojazdu ale zawsze można złożyć wniosek o wydanie duplikatu (niestety za dodatkową opłatą w wysokości 75zł - żródło: http://www.twoja-firma.pl/wiadomosc/141 ... jazdu.html ).
Swoją drogą dziwię się, że zdecydowales się na zakup takiego motocykla...
Wypadki chodzÄ… po ludziach, ludzie po wypadkach nie zawsze.
Avatar użytkownika
Czester
Administrator
 
Posty: 4656
Dołączył(a): 23/5/2009, 05:14
Lokalizacja: Suwałki

Postprzez nismo » 22/6/2009, 21:41

Wiesz, problem polegał na tym, że nie przeczytałem dokładnie umów, tylko tak na szybko i w drogę :/ następnym razem już będę bardziej uważny. Niestety wyszło jak wyszło, dotarłem do pierwszego właściciela, mam datę i miejsce zakupu. jutro jade zarejestrować. dam znać co z tego wyszło...
nismo
Świeżak
 
Posty: 68
Dołączył(a): 27/4/2009, 21:08
Lokalizacja: Inowrocław

Postprzez nismo » 23/6/2009, 17:35

Sprawa wygląda tak, nie mam karty pojazdu która jest obowiązkowa podczas rejestracji. Więc muszę wyrobić nową, ale myk jest taki, że żeby to zrobić to trzeba udać się do WK w którym była wydana i złożyc taki wniosek o wydanie nowej i oczywiście zapłacić 75zł. Ale pojawia się pewien problem, Ten wydział komunikacji leży 500km ode mnie :( I co ja biedny mam teraz zrobić? dzwoniłem do nich, próbowałem załatwić to jakoś przez tel, poczte...
Nie da rady :( Albo ja sam pojadę, albo kogoś upoważnię do tego... Mogłby to zrobić pierwszy właściciel, ale nie wierzę że gościowi po 3 latach od sprzedaży będzie się chciało gdzieś po urzedach biegać :( wydział jest w brzesku, niedaleko krakowa.
Ma ktoś może jakiś pomysł jakby to załatwić? może da się coś zrobić? coś wymyślić?
500 km to trochę za daleko jest, nawet nie mam czasu na to a w weekendy zamknięte :(
nismo
Świeżak
 
Posty: 68
Dołączył(a): 27/4/2009, 21:08
Lokalizacja: Inowrocław

Postprzez Czester » 23/6/2009, 18:59

Obawiam się, że niestety sam będziesz zmuszony pofatygować się do Brzeska i złożyć tam wniosek. Również wątpię, czy pierwszy właściciel okaże się tak dobroduszny i załatwi to za Ciebie. Co do upoważnienia to sprawa wygląda tak, że większość urzędów nie honoruje upoważnień napisanych na kartce (przynajmniej u mnie tak jest ale jak wcześniej pisałem, co urząd to obyczaj). Musiałbyś notarialnie wyznaczyć swego pełnomocnika, który w Twoim imieniu mógłby złożyć podpis (swój oczywiście) ale jak wiadomo takie coś kosztuje i to nie mało więc pewnie podróż do Brzeska wyniesię Cię taniej :) Wątpię, by ktoś na forum mógłby Ci w tym pomóc. Teraz musisz liczyć tylko na siebie i na swoje szczęście. A więc dzwoń, proś, błagaj - może trafisz na bardziej miłą panią w urzędzie, która jakoś Ci pomoże. Powodzenia!

P.S. Napisz jak już załatwisz.
Wypadki chodzÄ… po ludziach, ludzie po wypadkach nie zawsze.
Avatar użytkownika
Czester
Administrator
 
Posty: 4656
Dołączył(a): 23/5/2009, 05:14
Lokalizacja: Suwałki

Postprzez nismo » 23/6/2009, 20:34

wątpie żebym pojechał, jutro zadzwonię do poprzedniego właściciela. lepiej spróbować niż nic nie robić. Myślałem jeszcze o kupnie innej ramy z papierami, albo uszkodzonego na części ale z możliwością rejestracji. Przynajmniej klamotów by troche było... Zobaczymy jak to będzie.
nismo
Świeżak
 
Posty: 68
Dołączył(a): 27/4/2009, 21:08
Lokalizacja: Inowrocław

Postprzez motopata » 24/6/2009, 08:44

Problem jest taki, że chodzi tu o życzliwość, o którą ciężko bo niestety kolo nie ma w tym żadnego interesu, dodatkowo ośmiogodzinny dzień pracy i w konsekwencji totalna dupa. Warto jednak spróbować. Nie jest powiedziane, że ten gość nie spełni Twojej prośby. Powiedz mu, że to formalność, jednorazowa wizyta w WK, podkreśl jego wielką rolę w tym przedsięwzięciu i jeśli koleś jest normalny to prawdopodobnie znajdzie chwilę żeby to załatwić. Na pewno nie pomoże tu postawa roszczeniowa, pełna kultura i już:).

Z upoważnieniami takimi zwykłymi jest problem, raz w WK odesłali mnie do domu pomimo tego, że pisemnie upoważnił mnie mój brat:). Jeśli już zdecydujesz się na taki krok to sporządź to pisemko jak najlepiej. Poproś może tego gościa o kserokopie dowodu, żeby miało to ręce i nogi.

Inaczej tego nie załatwisz albo on albo Ty;).
motopata
Świeżak
 
Posty: 15
Dołączył(a): 16/6/2009, 12:07

Postprzez nismo » 24/6/2009, 19:54

Dobra, koleś okazał się dość spoko chyba... Powiedział że może to załatwić, ale dopiero za około miesiąc jak wróci z za granicy. No coż... lepiej późno niż wcale, poza tym i tak najwcześniej za miesiąc będę miał PJ także nie będzie mnie kusiło przynajmniej :wink:
Dzięki wszystkim za pomoc :wink:
nismo
Świeżak
 
Posty: 68
Dołączył(a): 27/4/2009, 21:08
Lokalizacja: Inowrocław



Powrót do Prawo



Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości




na górê