Zobacz wątek - sieć w domu.
NAS Analytics TAG

sieć w domu.

O wszystkim
_________

sieć w domu.

Postprzez bufon » 12/2/2009, 12:00

Potrzebuje rady jak podłaczyc 2 komputer.

Mam internet poprzez kabel z sieći osiedlowej. Nie mam zewnetrznego IP. Chcę podłaczyc 2 komputer do tego samego adresu IP.

Co mi będzie potrzebne? Switch? Router? Jaki?
bufon
Świeżak
 
Posty: 79
Dołączył(a): 1/10/2008, 21:45


Postprzez bast » 12/2/2009, 13:08

kup router, jakis niedrogi bez wi-fi daje rade juz ponizej 50zł
SPIDER DIARIES (otwórz link)

Yamaha YX 600 Radian ---> Suzuki DR-Z 400 SM
Avatar użytkownika
bast
Bywalec
 
Posty: 849
Dołączył(a): 7/7/2008, 11:09
Lokalizacja: Warszawa


Postprzez simonw » 12/2/2009, 13:30

Router zaopatrzony od strony WAN w port Ethernet i po stronie lan w 4xPort Ethernet (switch).

Tego typu routery nazywaja sie blednie "broadband router" albo "router dsl/telewizja kablowa".

Wazne jest zebys dokladnie przeczytal co bierzesz, poniewaz niektore routery na WANie zamiast ethernetu maja np modem albo cos innego, ty MUSISZ miec router z portami ethernet / ethernet

np DIR-100 bylby w sam raz , jest bezwawryjny i w tej cenie nie spotkalem nic lepszego. Posiada rozbudowane mozliwosci filtracji L3/L4 co znacznie podnosi bezpieczenstwo.



Glosariusz:

WAN - Wide Area Network - w odroznieniu od LAN (local area network) jest to siec o wiekszym zasiegu. Jesli masz lan (a 2 komputery to juz jest lan) i laczysz to z kablowka/osiedlowka etc to takie polaczenie nazywamy WAN

WAN - (router) - LAN
Router ma zawsze minimum 2 porty do 2 roznych sieci. W twoim przypadku bedzie to port WAN do kablowy/osiedlowki i port LAN podlaczony wewnetrznie do switcha 4 portowego.

Ethernet - standard w ktorym pracuje siec komputerowa uzywajaca 4ro parowych przewodow (tzw skrętka) zakonczonych wtykami modularnymi RJ45 (telco). Predkosci sieci to 10/100/1000/10 000 Mbps

DSL - modem cyfrowej linii abonenckiej. Najczesciej profesjonalne modemy DSL posiadaja zlacze ethernet do komputera stad wiele routerow e/e nazywa sie DSL router. Kupujac takowy upewnij sie ze NIE MA MODEMU inaczej to nie zadziala

Broadband router - najczesciej marketingowo mowi sie tak o routerach ethernet/ethernet
Oprogramowanie dla gastronomii i hotelarstwa (otwórz link)
programy dla gastronomii (otwórz link)
Program do restauracji i hotelu (otwórz link)toshiba g900 (otwórz link)
kasy fiskalne sklep internetowy (otwórz link)
Obrazek (otwórz link)
Avatar użytkownika
simonw
Mieszkaniec forum
 
Posty: 4213
Dołączył(a): 17/5/2007, 00:08
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez <borut> » 12/2/2009, 15:44

Co do tematu "Sieć w domu" to polecam taką włąsnie sieć http://www.allegro.pl/item541033491_kt_ ... i_12m.html
<borut>
Bywalec
 
Posty: 619
Dołączył(a): 29/12/2007, 11:51

Postprzez elco » 12/2/2009, 15:48

router z QoS
Honda VFR 800 FI
Avatar użytkownika
elco
Moderator
 
Posty: 3014
Dołączył(a): 10/3/2007, 01:18
Lokalizacja: Wałbrzych/Wrocław

Postprzez simonw » 12/2/2009, 16:58

w cuda w sensie QoS za 50 zloty nie licz ;]
Sensowny Qos zaczyna sie w sprzecie > 2-3 tys dolarow zreszta po co Ci QoS jesli i tak marki ktore dajesz sa olewane przez dostawce ;) Pod QoS nalezy miec router z QoSem, switche manager layer 3(7) z min 4 sprzetowymi kolejkami na port i biznesowe lacze np HDSL do polpaku z CIR`em i mozliwoscia markowania paczek. Inaczej, zabawa nie ma sensu.


Bufon - bierz D-Link DIR-100 i bedziesz mial swiety spokoj i poczucie ze zarowno L3/4 jak i QoS mozesz sobie odpalic w pewnej ograniczonej opcji:)



Glosariusz:

QoS - Quality of Service (gwarancja jakosci uslugi). Samo okreslenie nie znaczy zupelnie nic i nie jest to zadna technologia. Marketingowcy tym szastaja okropnie w kazdym prospekcie, jednakze QoS to idea budowy sieci gwarantujacej transfery dla pewnych uslug (np telefonii IP, VoIP, aplikacji krytycznych). Samych sposobow markowania pakietow jest parenascie (in ex TOS, DSCP) a algorytmow pracy nawet wiecej, np scholastyczne algorytmy balansowania, WRR, strict ... to wyzsze zagadnienia sieciowki i z QoS w routerze za 100 zloty maja niewiele wspolnego.
Oprogramowanie dla gastronomii i hotelarstwa (otwórz link)
programy dla gastronomii (otwórz link)
Program do restauracji i hotelu (otwórz link)toshiba g900 (otwórz link)
kasy fiskalne sklep internetowy (otwórz link)
Obrazek (otwórz link)
Avatar użytkownika
simonw
Mieszkaniec forum
 
Posty: 4213
Dołączył(a): 17/5/2007, 00:08
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez bufon » 12/2/2009, 17:25

do gniazda z osiedlowej sieci podlaczam Dir 100 i do 2 gniazd w tym dir 100 podłaczam kabel od komputera, I to wszystko?

Trzeba sie jeszcze grzebac zeby ustawic DIR 100 . czy od razu po podłaczeniu wtyczek bedzie działal?
bufon
Świeżak
 
Posty: 79
Dołączył(a): 1/10/2008, 21:45

Postprzez zdzichu123 » 12/2/2009, 17:30

A mi wlasnie dzisaj przyszedl gosciu ktory zakladal mi siec. Mam tez neta z kablowki, podlaczyl poprosty router do kompa jednego pociagnol kabel do drugiego wszystko polaczyl z netem i kompy same siebie odnalazly. Teraz wychodze do miasta, ale jak wroce to napisze ci dokladne modele routera itp. wszystko co potrzebujesz. mi z zalozeniem wyszlo 160zł. router i musialem do 2 kompa dokupic sieciowke bo nie bylo. i koles wziol 40zl za zrobienie wszystkiego.
Yamaha DT 125R [SPRZEDANA] >> Aprilia RS 125 [SPRZEDANA] >> Yamaha YZF 250

22.10.08 ====> Zdałem Prawko :)
Avatar użytkownika
zdzichu123
Bywalec
 
Posty: 869
Dołączył(a): 11/7/2007, 21:37
Lokalizacja: Chodzież

Postprzez simonw » 12/2/2009, 17:32

Teoretycznie od razu powinno dzialac bez zadnej konfiguracji jednakze dla twojego bezpieczenstwa zaloguj sie na router i ZMIEN HASLO ADMINISTRATORA, ustaw strefe czasowa i serwery synchronizacji czasu.


Moze byc ze twoj dostawca identyfikuje komputery w sieci po unikalnym adresie karty sieciowej. Wtedy musisz sklonowac swoja karte sieciowa.
Robi sie to bardzo prosto

start > uruchom -> cmd.exe

wlaczasz w windows taki program
piszesz pozniej

ipconfig /all

pojawia sie rozne napisy ale Ciebie interesuje nazwa polaczenia windows ktorym laczyles sie do internetu. Pewnie bedzie to "Polaczenie Lokalne" ale rownie dobrze mogles zmienic ta nazwe

Odnajdujesz opcje : Adres Fizyczny (w HEX) np
00:1e:23:A4:56:CC:AF:FF

zapisujesz ten numer (koniecznie z : pomiedzy oktetami) i w konfiguracji routera w opcjach zwiazanych z internetem (PORT WAN) bedzie opcja
Clone MAC address of my computer
mozesz jej uzyc, badz wpisac recznie w polu Hardware/MAC address , adres sprzetowy twojej karty. Wtedy dostawca nie zauwazy ze robisz go w bambuko i bedziesz mial siec.
W innym wypadku albo nie bedziesz mial, albo Ci jeszcze zalobkouja port "do wyjasnienia".
Oprogramowanie dla gastronomii i hotelarstwa (otwórz link)
programy dla gastronomii (otwórz link)
Program do restauracji i hotelu (otwórz link)toshiba g900 (otwórz link)
kasy fiskalne sklep internetowy (otwórz link)
Obrazek (otwórz link)
Avatar użytkownika
simonw
Mieszkaniec forum
 
Posty: 4213
Dołączył(a): 17/5/2007, 00:08
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez bufon » 25/2/2009, 18:03

Kupiłem tego DIR 100 , którego polecałes.

i mam pytanie.
Mam stałe (ale nie zewnetrzne, w zakładce w połaczeniu sieciowym; TCP/IP mam wpisane adres ip) IP które przydzielił mi ISP
wiec wypełniam pola ponizej :

Internet Setup
Static (assigned by ISP)
IP Address:10,131,39,50
Subnet Mask:255,255,255,0
ISP Gateway: 10,131,39,1
MAC Address:
Clone MAC
Address:
Primary DNS
Address:10,131,39,1
Secondary DNS
Address:
MTU: Jaka wartosc tutaj wkleic.


Jednak
The default IP address of the DIR-100
is 192.168.0.1, and the default subnet mask is 255.255.255.0. These addresses can be changed as needed, but the default values are
used in this manual. If the TCP/IP environment of your computer has not yet been configured, you can refer to Configuring Your PCs
to Connect to the DIR-100 to configure it.
For example:
1. Configure your computer IP as 192 .168.0.3, subnet mask as2 55.2 55. 255.0 and gateway as 192 .168.0.1
Or more conveniently
. Configure your computers to obtain TCP/IP settings automatically from the DHCP server feature of the DIR-100
Since the IP address of the DIR-100 is 19 2.168.0.1, the IP address of your computer must be 192 .168.0.X (where “X” is a number between
and 54.) Each computer on your network must have a different IP address within that range. The default gateway must be 192 .168.0.1



i teraz:
do routera musze wpisac swoj static IP a pozniej jakie IP wpisac do 2 komputerów.
Na wanie static IP a na ethernet beda domyslne ustawienia>?
bufon
Świeżak
 
Posty: 79
Dołączył(a): 1/10/2008, 21:45

Postprzez sooshe » 25/2/2009, 18:36

a brama i maska w wew. sieci - w domu, nie musza miec innych adresow niz brama i maska od dostawcy??tak mi sie wydaje.
Avatar użytkownika
sooshe
Świeżak
 
Posty: 350
Dołączył(a): 11/1/2007, 23:13
Lokalizacja: Z grodu Mieszka first

Postprzez SzpiceR » 25/2/2009, 20:46

apropo tytulu tematu to... nielubie sieciec w domu xD
ten co sobie nie żałuje
Avatar użytkownika
SzpiceR
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 3773
Dołączył(a): 8/8/2006, 18:46
Lokalizacja: SÅ‚upsk

router z WiFi

Postprzez MichaiÅ‚ » 25/2/2009, 23:23

Podłącze się pod temat, mam taki sam problem jak kolega - założyciel tematu, z tym ze chciałbym router całkowicie działający w Wi-Fi, mam 2 laptopy i nie specjalnie uśmiecha mi się z nimi siedzieć przy kablu, mając siec WiFi mogę swobodnie chodzić z nimi po mieszkaniu...

Czy wybór takiego routera jak DLink DIR-300 (otwórz link) to dobry wybór?
Michaił
Świeżak
 
Posty: 6
Dołączył(a): 25/2/2009, 18:05

Postprzez sooshe » 26/2/2009, 08:23

nie bierzcie dlinka bierzcie edimaxa. Nie pamietam modelu ale moge podac. Zalezy jak masz dostep do neta. Ja mam neostrade to pod neo kupilem ale dziewczyna ma internet radiowy i nie bylo za bardzo opcji (byla ale droga) zeby router laczyl sie z serwerem przez antene na dachu i rozdzielal sygnal po domu. Zrobilem wiec tak ze podlaczylem router taki zwykly z wanem pod kompa stacjonarnego. Wlaczasz kompa komp laczy sie przez sieciowke z serwerem, dalej przy starcie kompa odpala sie jeszcze program ktory stawia serwer proxy i podlaczony router rozdziela sygnal przez WiFi.
Avatar użytkownika
sooshe
Świeżak
 
Posty: 350
Dołączył(a): 11/1/2007, 23:13
Lokalizacja: Z grodu Mieszka first

Postprzez simonw » 26/2/2009, 13:33

Po pierwsze, to jest D-link z serii premium, ma przepisany w calosci soft i jednoczesnie dostarczaja do niego zrodla, wiec jesli chcesz to bierzesz dowolny kompilator jezyka C++ i assembler dla jadra i piszesz sobie taki system operacyjny jak Ci pasuje, dodajac funkcje czy opcje jakich producent nie zrobil. W przeciweinstwie do Linksysa np (ktory specjalnie zabiera pamiec zeby nie uzywac swojego softu) Dlink pozwala na pelne modyfikacje ich oprogramowania i sam do tego zacheca. Dzieki temu seria tych urzadzen premium jest tak kultowa jak slynne WRTG54G swojego czasu gdy Stallman napisal na niego linuxa ;]


Co do konfiguracji
Mtu mozesz dac 1500 ale dla bezpieczenstwa 1480 dla interface WAN i 1500 dla LAN (jesli masz taka opcje).

Teraz - adresy po stronie LAN spokojnie moga byc 192.168.1.0/24 to jest ok. W komputerze ustawiasz karte w tryb auto

start -> polaczenia sieciowe -> polaczenie sieci lokalnej -> wlasciwosci -> protokol TCP IP v4 -> uzyskaj adres IP aotymatycznie, uzyskaj serwery DNS automatycznie.

start -> uruchom -> cmd

ipconfig /release
ipconfig /renew

I po sprawie, router automagicznie przydzieli Ci lokalne adresy i ustanowi routing na internet. Masz taka opcje jak DHCP Server (i ona jest enabled) w DIR100. Znaczy powinna byc enabled - wtenczas router bedzie sam adresowal Ci siec i nie masz problemow ;]

Kumasz baze?:>



===============
A co do wifika i sytuacji kolegi powyzej
Nalezy zbudowac samemu odpowiednie urzadzenie najlepiej stakujac punkt dostepowy i router wifi.

Punkt dostepowy ustaiwamy jako WiFi CLIENT, wtenczas na porcie wifi laczy sie on z internetem a na lanie mostkuje siec. Pod LAN punktu dostepowego podlaczamy WAN routera, a do LAN routera podlaczamy komputery (w routerze wifi LAN jest POLACZONY z jego WIFI).

Internet ---- ACCESS POINT --- ROUTER ---- komputer

jest to tansze rozwiazanie niz trzymanie komputera z aplikacja proxy, szczegolnie ze sam windows ma swietny router wbudowany, wiec sie sfrajerowales instalujac jakies proxy, mogles uzyc uslugi ICS ktora ma kazdy XP / 2003 / vista i 2000 proffesional.
Oprogramowanie dla gastronomii i hotelarstwa (otwórz link)
programy dla gastronomii (otwórz link)
Program do restauracji i hotelu (otwórz link)toshiba g900 (otwórz link)
kasy fiskalne sklep internetowy (otwórz link)
Obrazek (otwórz link)
Avatar użytkownika
simonw
Mieszkaniec forum
 
Posty: 4213
Dołączył(a): 17/5/2007, 00:08
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez sooshe » 26/2/2009, 14:24

To jest twoja teoria. Router edimaxa kosztowal mnie 140. A router z accespointem 500zl. Koszt accesspointa + routera jest bez sensu. Zwlaszcza ze pobor pradu przez komputer nie jest taki duzy. Nie nazwal bym tego sfrajerowaniem. Kazdy ma swoj pomysl i sposob jak cos rozwiazac. Ludzie dziela sie na frajerow co sie wymadrzaja i na cala reszte ktora jakos sobie radzi. Mozesz sobie dokonczyc.
Avatar użytkownika
sooshe
Świeżak
 
Posty: 350
Dołączył(a): 11/1/2007, 23:13
Lokalizacja: Z grodu Mieszka first

Postprzez Traperoso » 26/2/2009, 14:58

simonw jak to piszesz wszystko jest takie proste. To teraz powiedz mi bo sądzę, że się znasz(też tak myślałem) Jak ustawić, rozdzielić internet w domu przy urzyciu routera. Dostawca internetu to ESPOL, dostęp do sieci uzyskujesz, ze swoim MAC adresem.

Otóż na komputerze kolegi: są dwie karty sieciowe, i jakiś zakichany mostek sieciowy. Udało mi się wydobyc dwa - jedyne możliwe MAC adresy z tego komputera i routerowi przypisywałem raz ten raz ten. Dalej nie działało ? Jaki może być powód ? Pół nocy spędziłem rozwiązując ten problem. W dodatku, podłączam spowrotem internet i nie działa, hmm nie wiem co to jest ten zasrany mostek sieciowy, ale on zmieniał aktualny MAC adres (polecenie ipconfig /all). Problem rozwiązałem usuwając mostek sieciowy. Tak po prostu ^^ jak nie wiesz jak coś naprawić to to wy*** Aha mam router Linksysa i tam jest opcja Clone MAC, sprawdzałem i zmiana MACów działała, mimo to dostępu do neta nie uzyskałem.

Wiesz co to jest ten mostek sieciowy? (w praktyce teoretycznie też wiem)
Kawasaki ER5 2005
Avatar użytkownika
Traperoso
Mieszkaniec forum
 
Posty: 1645
Dołączył(a): 29/7/2006, 19:47
Lokalizacja: Szczecin

Postprzez sooshe » 26/2/2009, 15:11

no ja bym to zrobil tak jak u sibeie zrobilem. Laczylem sie karta sieciowa wifi zainstalowana w stacjonarnym kompie ktorej adres MAC rozpoznawal serwer dostawcy i tego kompa podlaczylem pod router i router rozdzielal sygnal na reszte kompow.
Avatar użytkownika
sooshe
Świeżak
 
Posty: 350
Dołączył(a): 11/1/2007, 23:13
Lokalizacja: Z grodu Mieszka first

Postprzez simonw » 26/2/2009, 17:05

Sooshe - access point 120 zloty, router z wifi jakies 110 - pobor pradu rzedu 40mA. Co do kwestii wymadrzania sie, po prostu pisze jak to powinno sie robic :) A ze dziala inaczej, coz, moze i dziala nie wnikam jednakze ponad 15 letnia praktyka jako inzyniera sieci i takze wykladowcy (krotki epizod) pozwala mi stwierdzic iz jest to nieoptymalne rozwiazanie.

Traperoso - coz, dostawca generalnie ma wpisany MAC karty w swoj dhcp i po tymze adresie uzyskujesz dostep do sieci. Jesli adres sie zmieni, moga zablokowac port i czekac na telefon od Ciebie (ze np zmieniles karte sieciowa).
Moja najprostsza propozycja - podlaczyc router jak leci, ustawic na WANie ze ma wszystko brac z dhcp, na lanie dac mu adresy prywatne np 192.168.1.0/24 (domyslnie pewnie) i zadzwonic do operatora. Mowisz ze zmieniles komputer / karte sieciowa i prosisz o zmiane adresu MAC na ten ktory masz wlasnie podlaczony. Powinno to rozwiazac sprawe.

Najczesciej operatorzy robia w ten sposob, iz przelacznik na ktorym jestes ma zafixowany mac address na porcie i jesli adres sie zmieni port przechodzi w tryb "administracyjnie wylaczony". Wtenczas operator musi zalogowac sie na switcha i otworzyc port (najczesciej robi to soft do zarzadzania siecia).

A sam mostek sieciowy sprawia, ze komputer dziala jak switch, czyli przekazuje transparentnie pakiety z jednego interfejsu na drugi. Dziala to tak, ze rozpoznaje on adresy MAC na kazdej z kart i tworzy tablice przelaczania CAM. Jesli widzi pakiet na karcie A ale wie ze adresowany jest on do komputera w sieci A nie przekazuje pakietu, jesli jednak wie ze docelowy MAC znajduje sie na karcie B przekazuje pakiet. I wazan uwaga , to NIE JEST ROUTING, mowimy o fizycznej warstwie sieci (tzw warstwa druga modelu ISO/OSI), routery dzialaja w warstwie 3ciej i nie zaglebiaja sie w adresy MAC. Stworzenie mostka odpowiada funkcjonalnie zakupowi switcha.

Jesli kupil byc np 5 kart i zainstalowal je w komputerze, zrobil mostek, to masz nic innego jak 5cio portowego switcha, te karty nie moga miec "adresu IP" poniewaz transparentnie przekazuja paiety. W windows mozna utworzyc na mostku wirtualnÄ… karte niejako "wpieta" w mostek i ma ona IP, ale generalnie to switch, czyli przekazywales pakiety do operatora - bez routingu i NATowania, wiec nie mialo to prawa dzialac. Tam sa inne adresy niz ty masz w sieci, wiec nalezy toto routowac (warstwa 3cia).
Oprogramowanie dla gastronomii i hotelarstwa (otwórz link)
programy dla gastronomii (otwórz link)
Program do restauracji i hotelu (otwórz link)toshiba g900 (otwórz link)
kasy fiskalne sklep internetowy (otwórz link)
Obrazek (otwórz link)
Avatar użytkownika
simonw
Mieszkaniec forum
 
Posty: 4213
Dołączył(a): 17/5/2007, 00:08
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez bufon » 27/2/2009, 20:34

Jak skonfigurować FIREWALL w dir 100 zeby było bezpiecznie?
Jaki porty zablokować??
bufon
Świeżak
 
Posty: 79
Dołączył(a): 1/10/2008, 21:45

Następna strona


Powrót do Hydepark



Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości




na górê