Zobacz wÄ…tek - Jak to jest z tym mandatem?
NAS Analytics TAG

Jak to jest z tym mandatem?

Przepisy, prawo
_________

Jak to jest z tym mandatem?

Postprzez Tomek. R » 13/11/2006, 20:41

Czy ktoś (czyli chyba tylko Wiewiór) mógłby mi powiedziec jak to jest z mandatem?
Czy jak "w chwili niepoczytalności" przyjmę mandat to:
1,automatycznie wskazujÄ™ na siebie jako winnego?
2,czy jest możliwośc zmiany decyzji? czyli jednak nie przyjąc mandatu i dochodzic swoich racji przed sądem Grodzkim?


Pees. Nie wiedziałem gdzie umieścic to pytanie, bo działu prawnego nie ma :wink: [/img]
Tomek. R
Świeżak
 
Posty: 158
Dołączył(a): 2/5/2006, 10:48
Lokalizacja: Police k. Szczecina


Postprzez Yuurei » 13/11/2006, 20:45

A co rozumiesz przez "niepoczytalność"?
Your ability to brake is Your right to speed
Avatar użytkownika
Yuurei
Świeżak
 
Posty: 484
Dołączył(a): 26/8/2005, 18:56
Lokalizacja: 0-22


Re: Jak to jest z tym mandatem?

Postprzez Wiewiór81 » 13/11/2006, 21:01

Tomek. R napisał(a):Czy ktoś (czyli chyba tylko Wiewiór) mógłby mi powiedziec jak to jest z mandatem?
Czy jak "w chwili niepoczytalności" przyjmę mandat to:
1,automatycznie wskazujÄ™ na siebie jako winnego?
2,czy jest możliwośc zmiany decyzji? czyli jednak nie przyjąc mandatu i dochodzic swoich racji przed sądem Grodzkim?


Pees. Nie wiedziałem gdzie umieścic to pytanie, bo działu prawnego nie ma :wink: [/img]

Przyjęcie mandatu równe jest z przyznaniem się do winy. Niestety (a może stety) w Polsce można odwołać swoje zeznania. Innymi słowy, jeśli przyjąłeś mandat, a następnego dnia ochłoniesz i uznasz, że dostałeś go niesłusznie, to idziesz do jednostki policji, której przedstawiciel mandat wystawił (na każdym blankiecie mandatu jest pieczątka) i mówisz, że nie zgadzasz się z otrzymanym mandatem i chcesz sierować sprawę do sądu grodzkiego.
No i kierujÄ…... :)
Black Wind always follows
Where my white horse rides
Avatar użytkownika
Wiewiór81
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 632
Dołączył(a): 18/5/2006, 15:46
Lokalizacja: Warszawa - Żoliborz

Postprzez Tomek. R » 13/11/2006, 21:12

No właśnie też mi sie tak wydawało a tu lipa.
Od razu informuję że nie o mnie tu chodzi ale o znajomego.
Nie wiem jakim cudem sprawa trafiła do sądu ale sędzina stwierdziła że :"jak żeś pan przyją mandat to nic sie nie da zrobic" No i remoncik puszki na swój koszt, bo gostek sie zagapił i przyp...
A jeszcze ciekawostka:
1,Sprawca sie od razu przyznał ale znajomy wezwał policję bo się przestraszył kosztów remontu no i braku dok.
2, Sprawca nie miał żadnych dokumentów oprócz O.C.( dostał 100,-)
3,Policjant zaproponował mandat w wys. 500,- a zaraz potem zjechał do 100,-
Ciekawe co nie??
Tomek. R
Świeżak
 
Posty: 158
Dołączył(a): 2/5/2006, 10:48
Lokalizacja: Police k. Szczecina

Postprzez Meciek » 13/11/2006, 21:50

A moze WR81 wiesz gdzie mozna sprawdzic ilosc swoich punktow karnych?
Avatar użytkownika
Meciek
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 1935
Dołączył(a): 30/10/2006, 21:25
Lokalizacja: z Wrocka

Postprzez sopel » 14/11/2006, 00:23

nie będę zakładał kolejnego wątku prawnego, po prostu tutaj się zapytam.
Przykład:
Jeśli posiadam na swoim "koncie" 20ptk karnych, zatrzymuje mnie policja za przekroczenie prędkości i daja mi mandat 300zł i 6ptk. czy jesli nie przyjmę mandatu to czy punkty wejda automatycznie na moje konto, bo np za tydzien skasowaly by mi sie (akurat mija rok od otrzymania pierwszego mandatu z ptk karnymi) czy wejda dopiero jak sad rozstrzygnie czy bylem winny etc.
Avatar użytkownika
sopel
Świeżak
 
Posty: 413
Dołączył(a): 15/5/2006, 22:50
Lokalizacja: Legnica / Wrocław

Postprzez Wiewiór81 » 14/11/2006, 10:44

Meciek napisał(a):A moze WR81 wiesz gdzie mozna sprawdzic ilosc swoich punktow karnych?

W najbliższym wydziale ruchu drogowego. Nie wiem, gdzie we Wrocku - w Warszawie na Waliców - trzeba iść z prawem jazdy lub dowodem osobistym.

Co do mandatu - chciałbym zobaczyć uzasadnienie takiej decyzji SG... człowiek ma prawo być w szoku i przyjąć mandat, a po uspokojeniu się uznać, że otrzymał go niesłusznie.
Poza tym - to w końcu kto był sprawcą, znajomy? Jeśli tak, to mandat dostał zasłużenie. Jeśli nie, to za co dostał mandat? Na mandacie jest napisane, za wykroczenie z którego artykułu został nałożony...

A co do punktacji to nie mam pojęcia, ale będę dziś widział się z kumplem z WRD, to się zapytam, no problem.

WR81
Black Wind always follows
Where my white horse rides
Avatar użytkownika
Wiewiór81
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 632
Dołączył(a): 18/5/2006, 15:46
Lokalizacja: Warszawa - Żoliborz

Postprzez Tomek. R » 14/11/2006, 11:55

To może dla pełniejszego obrazu przybliżę nieco zajście.
Znajomy jechał lanosem, jednokierunkową,bez wyznaczonych pasów. Chciał skręcic w prawo na parking. Żeby się zmieścic odjechał nieco od krawężnika. Inaczej zachodzący tył mógłby o coś zachaczyc.
W lusterku widział gościa, który jechał w pewnej odległości, więc rozpoczą manewr. Zjechał do osi jezdni i w prawo, na parking. W tym momencie gośc przy... walił w jego prawy bok: tylne prawe drzwi ,przednie prawe drzwi, przedni prawy błotnik.
Reszte już opisałem.
I co ty na to? Bo w/g mnie to trochę dziwna interpretacja zajścia. Choc oczywiście nie jestem fachowcem.
Tomek. R
Świeżak
 
Posty: 158
Dołączył(a): 2/5/2006, 10:48
Lokalizacja: Police k. Szczecina

Postprzez Wiewiór81 » 14/11/2006, 12:10

Tomek. R napisał(a):I co ty na to? Bo w/g mnie to trochę dziwna interpretacja zajścia. Choc oczywiście nie jestem fachowcem.

Jedno proste pytanie: Czy ta ulica była na tyle szeroka, żeby te dwa auta spokojnie mogły jechać obok siebie...?
Black Wind always follows
Where my white horse rides
Avatar użytkownika
Wiewiór81
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 632
Dołączył(a): 18/5/2006, 15:46
Lokalizacja: Warszawa - Żoliborz

Postprzez Tomek. R » 14/11/2006, 12:41

Tego niestety nie wiem.
Jednak jakby nie było: nie zachował "bezpiecznej odległości",a fakt że udeżył w prawy bok(a nie w tył) chyba świadczy o tym że nie miał zamiaru go ominąc tylko najzwyczajniej się zagapił.
Tomek. R
Świeżak
 
Posty: 158
Dołączył(a): 2/5/2006, 10:48
Lokalizacja: Police k. Szczecina

Postprzez kogut. » 14/11/2006, 12:49

O ile sie myle to jezeli zmieszcza sie dwa pojazdy, to tak jak na drodze dwupasmowej, z lewego pasa chcialby skrecec w prawo a wtedy to juz by mu (moim zdaniem) zajechal droge....Wiewiór81 mam racje??
http://www.bikepics.com/members/tugok (otwórz link)
954rr & RSV1000R
Avatar użytkownika
kogut.
Bywalec
 
Posty: 561
Dołączył(a): 11/11/2006, 14:27
Lokalizacja: WLKP

Postprzez Wiewiór81 » 14/11/2006, 12:54

Tomek. R napisał(a):Tego niestety nie wiem.
Jednak jakby nie było: nie zachował "bezpiecznej odległości",a fakt że udeżył w prawy bok(a nie w tył) chyba świadczy o tym że nie miał zamiaru go ominąc tylko najzwyczajniej się zagapił.

Nie do końca.
Nie znam interpretacji policjanta, ale zgodnie z Art. 16 pkt 4 KRD "Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni."
Właśnie fakt, że jadący za nim samochód uderzył go w prawy bok, a nie w tył, świadczy przeciwko niemu - bo oznacza, że nie skręcał ze skrajnego prawego pasa (Art. 22, pkt 2, ust. 1 - 2. Kierujący pojazdem jest obowiązany zbliżyć się do prawej krawędzi jezdni - jeżeli zamierza skręcić w prawo)...

Moja interpretacja byłaby w tym wypadku zgodna z ta, którą przedstawiła twojemu znajomemu policja.

Chyba, że nie do końca poprawnie wyobraziłem sobie sytuację :)
Black Wind always follows
Where my white horse rides
Avatar użytkownika
Wiewiór81
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 632
Dołączył(a): 18/5/2006, 15:46
Lokalizacja: Warszawa - Żoliborz

Postprzez Tomek. R » 14/11/2006, 13:39

ReasumujÄ…c:
Jadę sobie i chcę skręcic w prawo, więc włączam kierunek i skręcam. Żeby nie przychaczyc lub z jakiejkolwiek innej przyczyny robię to większym łukiem.W międzyczasie gośc za mną się zagapia i wali w moje auto i:
JA JESTEM WINNY?
Od dziś skręcam tylko w lewo :?
Ps.1Dzięki Wiewiór za wyjaśnienia.
Ps.2 Masz wolne, czy w pracy przed kompem siedzisz? :P
Tomek. R
Świeżak
 
Posty: 158
Dołączył(a): 2/5/2006, 10:48
Lokalizacja: Police k. Szczecina

Postprzez MÅ‚ody16 » 14/11/2006, 17:04

a jaka jest kara jak jestem niepełnoletni i niemam prawka ??? sprawa w sadzie dla nieletnich ??
pozdrawiam
MÅ‚ody16
Świeżak
 
Posty: 114
Dołączył(a): 24/7/2006, 12:43
Lokalizacja: Szczecin

Postprzez spazz » 14/11/2006, 17:22

zbiorowy gwalt na komendzie i pan posterunkowy usiadzie ci na twarzy gola pupa
Avatar użytkownika
spazz
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 2691
Dołączył(a): 30/6/2006, 15:38
Lokalizacja: oberschlesien

Postprzez MÅ‚ody16 » 14/11/2006, 17:47

spazz napisał(a):zbiorowy gwalt na komendzie i pan posterunkowy usiadzie ci na twarzy gola pupa
:lol: serio kur** pytam xD


No powiedzmy ze jade sobie R6 wedlug przepisow drogowych, jest kontrola na drodze zatrzymuja mnie.... moto zarejstrowane opłacone ubezepieczenei wszytsko, ale niemam prawka i do tego jestem niepelnoletni mam 17 lat... norlamnie dostaje mandat powiedzmy 500 zl czy (tak jak slyszalem) mam sprawe w sadzie dla nieletnich, moto na parking i potem kolegium dla rodzicow...
jak to jest ??
pozdrawiam
MÅ‚ody16
Świeżak
 
Posty: 114
Dołączył(a): 24/7/2006, 12:43
Lokalizacja: Szczecin

Postprzez Wiewiór81 » 14/11/2006, 19:09

Tomek. R napisał(a):Reasumując:
Jadę sobie i chcę skręcic w prawo, więc włączam kierunek i skręcam. Żeby nie przychaczyc lub z jakiejkolwiek innej przyczyny robię to większym łukiem.W międzyczasie gośc za mną się zagapia i wali w moje auto i:
JA JESTEM WINNY?
Od dziś skręcam tylko w lewo :?
Ps.1Dzięki Wiewiór za wyjaśnienia.
Ps.2 Masz wolne, czy w pracy przed kompem siedzisz? :P

Według mnie drugi uczestnik kolizji też powinien dostać mandat za niezachowanie bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu.
Jeśli to cię pocieszy... :)

MÅ‚ody16:
Jeśli tylko kontrola i nie zrobiłeś nic, to dostajesz te 500 zł + motocykl na lawetę (chyba, że ktoś po niego przyjedzie, Ty w każdym razie nie możesz kontynuować jazdy). Możliwe, że policjant nie skieruje sprawy do sądu, bo w sumie nie ma o co, to tylko wykroczenie z art. 87 ust. 1 KRD. Ale jeśli już będziesz brał udział w kolizji, to sprawa na pewno skończy się w sądzie. Jeśli dodatkowo będą ofiary, to szykuj szczoteczkę do zębów i piżamę...
Black Wind always follows
Where my white horse rides
Avatar użytkownika
Wiewiór81
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 632
Dołączył(a): 18/5/2006, 15:46
Lokalizacja: Warszawa - Żoliborz

Postprzez Meciek » 14/11/2006, 19:33

Wiewiór81 napisał(a): Jeśli dodatkowo będą ofiary, to szykuj szczoteczkę do zębów i piżamę...


no i jakiś dobry krem nawilżający.
Avatar użytkownika
Meciek
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 1935
Dołączył(a): 30/10/2006, 21:25
Lokalizacja: z Wrocka

Postprzez MÅ‚ody16 » 14/11/2006, 19:54

Meciek napisał(a):
Wiewiór81 napisał(a): Jeśli dodatkowo będą ofiary, to szykuj szczoteczkę do zębów i piżamę...


no i jakiś dobry krem nawilżający.


:lol: :lol: :lol: wazelinke xD ehhehe

dzieki za odpowiedz WR :wink:
pozdrawiam
MÅ‚ody16
Świeżak
 
Posty: 114
Dołączył(a): 24/7/2006, 12:43
Lokalizacja: Szczecin

Postprzez Kaja » 15/11/2006, 08:19

spazz napisał(a):zbiorowy gwalt na komendzie i pan posterunkowy usiadzie ci na twarzy gola pupa


:shock:

to ja już wiem czemu niektórzy tak lubią pracę w policji :lol:
Avatar użytkownika
Kaja
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 2178
Dołączył(a): 26/8/2005, 14:28
Lokalizacja: Wawa

Następna strona


Powrót do Prawo



Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość




na górê