Zobacz wątek - LAPTIMER - pytanie, pytania...
NAS Analytics TAG

LAPTIMER - pytanie, pytania...

Dla fanów i zawodników sportów motocyklowych
_________

LAPTIMER - pytanie, pytania...

Postprzez zentorsja » 9/7/2008, 12:42

Cześć.
Chcę kupić laptimer, ale nie mam pojęcia jak to działa.
W sieci nic nie mogę znaleźć.
Czy wystarczy jeżeli kupię kostkę (transponder???) i wyświetlacz, a bazę ktoś użyczy na torze?
Jak z pojemnością takiej bazy (ilość pomiarów) i co z synchronizacją obydwu urządzeń, czy to skomplikowane?
I w końcu czy jeżeli zdecydowałbym się na zakup laptajmera ze stanów lub wysp , to czy możliwe jest że będzie on pracował na innych częstotliwościach/innym systemie orsomtin???

Zenek W-wa
zentorsja
Świeżak
 
Posty: 3
Dołączył(a): 9/7/2008, 12:28


Postprzez sabathius » 9/7/2008, 15:42

90% laptimerów działa na sygnał podczerwieni, gdzie baza jest tylko
pasywnym żródłem światła (niewidzialnego) a laptimer tylko wyłapuje
fale o odpowiedniej długości.

W związku z tym nie zachodzi potrzeba jakiejkolwiek "synchrnonizacji"
pomiedzy tymi urządzeniami.

Jedynym ustawieniem który ma wpływ na pomiar jest "minimalny czas okrążenia" który najlepeij ustawić na "swój najlepszy czas"-10sekund, co
pozwoli uniknąć "łapania" kilku baz rozstawionych na torze.

firmy produkujące laptimery to AIM (www.dynotech.pl),
veypor (veypor.com) i kilka innych. Pomiary są składowane w laptimerze a nie bazie. Liczb poomiarów jest dosyć duża i może być przeniesiona do komputera np po kablu USB (lub połączeniu Irda).

Kostki pomiarowe (które działają na zasadzie indukcji lub fal radiowych) nie są zazwyczaj używane przez zawodników bezpośrednio. Kostki pomiarowe to standardowe wyposażenie które jest przydzielane zawodnikowi przez organizację wyścigów.

pzdr
--
Michał "Sabathius" Bożałek
Obrazek #6
supermoto.scigacz.pl (otwórz link)
Avatar użytkownika
sabathius
VIP Ścigacz.pl
 
Posty: 46
Dołączył(a): 7/8/2007, 07:41
Lokalizacja: Warszawa


Postprzez zentorsja » 9/7/2008, 20:43

sabathius napisał(a):Jedynym ustawieniem który ma wpływ na pomiar jest "minimalny czas okrążenia" który najlepeij ustawić na "swój najlepszy czas"-10sekund, co
pozwoli uniknąć "łapania" kilku baz rozstawionych na torze.
Zajebiście, ale w dalszym ciągu nie rozumiem zależności pomiędzzy ustawieniem minimalnego czasu , a łapaniem niewłaściwej bazy.
Gdzie ustawiam ten czas? Co spowoduje że zaliczy mój timer "złapie ten a nie inny sygnał podczerwieni???"


Kostki pomiarowe (które działają na zasadzie indukcji lub fal radiowych) nie są zazwyczaj używane przez zawodników bezpośrednio. Kostki pomiarowe to standardowe wyposażenie które jest przydzielane zawodnikowi przez organizację wyścigów.

Czyli wystarczy mi sam wyświetlacz???
Nie wierzę, przecież coś musi łapać to światło!!!


Aha i jeszcze pozakonkursowe... kostka musi być fizycznie widoczna dla bazy przejeżdżając koło niej ,czy mogę ją sobie wsadzić głęboko w....tyłek, a i tak wyłapie sygnał???
zentorsja
Świeżak
 
Posty: 3
Dołączył(a): 9/7/2008, 12:28

Postprzez sabathius » 9/7/2008, 20:58

1. powiedzmy ze srednio robisz czas 2.00, ktos postawil jedna baze na lini start/meta a druga baze powiedzmy w 3/4 toru. W tym wypadku na kazde okrazenie bedzie ci pokazywalo okolo 1.30 oraz drugie okrazenie okolo 30sekund. Jezeli ustawisz minimalny czas 1.50 to przez wlasnie 1.50 laptimer nie bedzie reagowal na zadne sygnaly z bazy a wiec zignoruje sygnal z bazy stojacej w 3/4 toru i pokaze prawidlowy czas okrazenia okolo 2 minut.

2. nie wystarczy sam wyswietlacz

http://dynotech.pl/img_lightmcl_rosso.jpg (otwórz link)

tu masz obrazek jednego z bardziej popularnych laptimerow, wyswietlacz przyczepiasz tak zeby go widziec, a odbiornik podczerwieni przyczepiasz do motocykla tak zeby widziec prawa strone, czyli tam gdzie bedzie stala baza

3. kostka dziala na zasadzie indukcji, przejezdzajac nad linia startowa gdzie jest zawarta cewka, lub wysylajac fale radiowe wysokiej czestotliwosci na bardzo krotka odleglosc, praktycznie nie ma znaczenia gdzie ja wlozysz/przyczepisz(ew nie w zamknietym schowku metalowym)

ale najlepiej zeby byla jak najbardziej z przodu motocykla

i w przypadku kostki to nie kostka lapie sygnal tylko kostka nadaje
--
Michał "Sabathius" Bożałek
Obrazek #6
supermoto.scigacz.pl (otwórz link)
Avatar użytkownika
sabathius
VIP Ścigacz.pl
 
Posty: 46
Dołączył(a): 7/8/2007, 07:41
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Karol_85 » 9/7/2008, 22:10

Nie wiem na jak bardzo dokładnym pomiarze ci zależy, ale jeżeli nie ścigasz sie w pełni profesjonalnie to myślę ze takie rozwiązanie ci w zupełności wystarczy i nie masz ryzyka ze ktoś ci baze ukradnie.
http://www.lublin.riders.pl/forum/viewtopic.php?t=2517
Karol_85
VIP Ścigacz.pl
 
Posty: 303
Dołączył(a): 20/10/2006, 08:24
Lokalizacja: Łomianki

Postprzez zentorsja » 18/7/2008, 10:38

Dobra, wszystko jasne, dzięki za odpowiedzi.
Jeszcze jedno... taki link do produktu veypora:

http://www.veypor.com/VIR.html

Z czym sie wiąże instalacja takiego rumburaka w 636 06'???
Czy to w ogóle możliwe, czy da się to podłączyć samemu i co z wyświetlaczem biegów na tym urządzeniu.
W 636 nie ma wyśw. biegów na zegarach więc jak się domyślam nie idzie żadna informacja "kabalkamy" na zegary i trzeba pewnie podłączyć do pamiętnika w skrzyni.
Wyprowadźcie mnie łaskawie z błędu lub nie.
Pozdrawiam
Zenek
zentorsja
Świeżak
 
Posty: 3
Dołączył(a): 9/7/2008, 12:28

Postprzez sabathius » 18/7/2008, 10:55

wyswietlacz biegow dziala na zasadzie wyliczenia stosunku predkosci do obrotow

ogolnie do podlaczenia veypora potrzebujesz:

+12V, masa, kabelek z zegarow z impulsami obrotomierza, magnes na kole ktory bedzie mierzyl predkosc

a tak w ogole to po prostu przeczytraj instrukcje od veypora i bedziesz wszystko wiedzial

jest online
--
Michał "Sabathius" Bożałek
Obrazek #6
supermoto.scigacz.pl (otwórz link)
Avatar użytkownika
sabathius
VIP Ścigacz.pl
 
Posty: 46
Dołączył(a): 7/8/2007, 07:41
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez dirty_job » 3/7/2011, 16:30

witam,
zakupiłem niedawno timer gst , jest obecnie dostępny na allegro http://allegro.pl/show_item.php?item=1689374918

sprawdza się całkiem dobrze, paczka doszła do mnie w dwa dni.
polecam
dirty_job
Świeżak
 
Posty: 1
Dołączył(a): 3/7/2011, 16:19



Powrót do MotoGP, WSB, MMP



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości




na gr