Zobacz wątek - sprzedaż motoru
NAS Analytics TAG

sprzedaż motoru

Przepisy, prawo
_________

sprzedaż motoru

Postprzez maciekc603 » 7/4/2008, 14:48

witam sprzedałem motor kupiec gdy wracał to mu sie zepsuł i żąda zwrotu pieniędzy ja powiedziałem że nie oddam to on powiedział że da sprawe do sądu powinienem oddać mu kase a on mi motor (zepsuty)
<<YAMAHA TZR80>>
maciekc603
Świeżak
 
Posty: 8
Dołączył(a): 23/1/2008, 21:17


Postprzez siekson » 7/4/2008, 18:11

Nie chce mi sie cytowac przepisow ale w zajrzyj do KC (art. 556 i nast.)
Avatar użytkownika
siekson
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 933
Dołączył(a): 19/11/2005, 11:47
Lokalizacja: Warszawa


Postprzez elco » 7/4/2008, 19:07

Zawsze na umowie kupna-sprzedazy umieszcza sie klauzule, w ktorej pisze sie, ze kupujacy zapoznal sie ze stanem faktycznym pojazdu i w razie jakichkolwiek wad nie bedzie wysuwal roszczen w kierunku sprzedajacego. Jezeli nic takiego nie bylo zawarte w umowie to odwoluje cie do przepisow, o ktorych pisze Siekson.
Honda VFR 800 FI
Avatar użytkownika
elco
Moderator
 
Posty: 3014
Dołączył(a): 10/3/2007, 01:18
Lokalizacja: Wałbrzych/Wrocław

Postprzez siekson » 7/4/2008, 20:47

elcom ale jesli sprzedawca wiedzial o wadach i podstepnie je zatail to takie wylaczenie odpowiedzialnosci jest bezskuteczne - art. 558 p.2
Avatar użytkownika
siekson
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 933
Dołączył(a): 19/11/2005, 11:47
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez zephyr47 » 8/4/2008, 09:33

W motocyklach nie ma tzw. "wad ukrytych" jak w samochodach. Sam tak miałem, że kupiłem moto, jechałem po niego ponad 300km. Jak go przywiozłem to okazało się, że jest krzywy i robi 2 ślady. Zasięgnołem porady prawnika i on powiedział, że nie mam szans. Poprzedni właściciel oczywiście nie chciał spowrotem motocykla i musiałem sam naprawiać moto. (wymiana wachacza). Tak więc bardzo ważne jest dokładne "prześwietlenie" używanego motocykla przy kupnie, bo jak się już kupi to reklamacj nie ma...
Lewy pas, gaz na koło -Wtedy czuje się wesoło ;]
Avatar użytkownika
zephyr47
Bywalec
 
Posty: 801
Dołączył(a): 30/12/2007, 16:59
Lokalizacja: Pszczyna

Postprzez siekson » 8/4/2008, 09:43

zephyr47 napisał(a):W motocyklach nie ma tzw. "wad ukrytych"

Prawnik powiedzial Ci ze nie masz szans dlatego ze przeprowadzenie dowodu negatywnego (czyli ze sprzedawca nie powiedzial Ci o wadach o ktorych wiedzial) jest w praktyce bardzo bardzo trudne a nie dlatego ze w motocyklach nie ma wad ukrytych. W motocyklach tak jak w kazdej innej rzeczy moga wystepowac wady ukryte. A z resztÄ… zobacz sobie w przepisie. Masz tam gdzies napisane ze nie dotyczy motocykli?
Avatar użytkownika
siekson
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 933
Dołączył(a): 19/11/2005, 11:47
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez zephyr47 » 8/4/2008, 11:40

Prawnik uargumentował to tak, że każda rzecz jest wymienna (łącznie z ramą) i wszystko jest na wierzchu.
Lewy pas, gaz na koło -Wtedy czuje się wesoło ;]
Avatar użytkownika
zephyr47
Bywalec
 
Posty: 801
Dołączył(a): 30/12/2007, 16:59
Lokalizacja: Pszczyna

Postprzez siekson » 8/4/2008, 12:01

TÅ‚oki w silniku nie sa na wierzchu, zebatka zdawcza nie jest na wierzchu, rama moze byc krzywa ale na oko przeciez sie tego nie ocenisz.

Wada ukryta polega na tym ze sprzedawca o niej wie ale nie powiadomi kupujacego lub swiadomie wprowadza go w blad. Kompletnie zniszczony element silnika o ktorym wie sprzedawca tez jest wada ukrytÄ…. Oczywiscie trzeba wziac pod uwage pewien stopien starannosci kupujacego.

Z tego co mowisz to ten twoj prawnik pod pojeciem "ukryta" rozumie ze wady tej nie widac na pierwszy rzut oka. Ukrycie polega natomiast takze na działaniu w wewnetrzenej sferze psychicznej sprzedawcy.

Tyle w temacie. Proponuje zmienic prawnika.
Avatar użytkownika
siekson
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 933
Dołączył(a): 19/11/2005, 11:47
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Marius » 9/4/2008, 08:25

WyciÄ…g z Kodeksu Cywilnego:

Art. 84. § 1. W razie błedu co do tresci czynnosci prawnej mo-na uchylic sie od skutków
prawnych swego oswiadczenia woli. Je-eli jednak oswiadczenie woli było zło-one innej
osobie, uchylenie sie od jego skutków prawnych dopuszczalne jest tylko wtedy, gdy bład
został wywołany przez te osobe, chocia-by bez jej winy, albo gdy wiedziała ona o błedzie lub
mogła z łatwoscia bład zauwa-yc; ograniczenie to nie dotyczy czynnosci prawnej
nieodpłatnej.
§ 2. Mo-na powoływac sie tylko na bład uzasadniajacy przypuszczenie, -e gdyby składajacy
oswiadczenie woli nie działał pod wpływem błedu i oceniał sprawe rozsadnie, nie zło-yłby
oswiadczenia tej tresci (bład istotny).
Art. 85. Zniekształcenie oswiadczenia woli przez osobe u-yta do jego przesłania ma takie
same skutki, jak bład przy zło-eniu oswiadczenia.
Art. 86. § 1. Je-eli bład wywołała druga strona podstepnie, uchylenie sie od skutków
prawnych oswiadczenia woli zło-onego pod wpływem błedu mo-e nastapic tak-e wtedy, gdy
bład nie był istotny, jak równie- wtedy, gdy nie dotyczył tresci czynnosci prawnej.
§ 2. Podstep osoby trzeciej jest jednoznaczny z podstepem strony, je-eli ta o podstepie
wiedziała i nie zawiadomiła o nim drugiej strony albo je-eli czynnosc prawna była
nieodpłatna.


Zgodnie z tym kupujący może domagać się unieważnienia umowy.
Allianz Ubezpieczenia od A do Z | allianz.ubezpieczenia@gmail.com | | AC na motor w mazowieckim tylko 9,3% wartości | OC bez zwyżki za prawo jazdy
Marius
Świeżak
 
Posty: 5
Dołączył(a): 2/4/2008, 14:49
Lokalizacja: Warszawa



Powrót do Prawo



Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości




na górê