Zobacz wątek - "Podatek od wzbogacenia" kilka pytań...
NAS Analytics TAG

"Podatek od wzbogacenia" kilka pytań...

Przepisy, prawo
_________

"Podatek od wzbogacenia" kilka pytań...

Postprzez hugo2003 » 7/2/2008, 19:25

Witam nie caly mies temu kupilem motocykl i przymierzam sie do zaplaty w/w podatku :/ wynosi on ponoc 2% ale tu pytanie:
-czy urzad skarbowy wycenia wartosc motocykla wedlug wlasnego "taryfikatora" czy bierze wartosc z umowy??
-ile kosztuje przerejestroweanie motocykla (podejrzewam ze ze zmiana blachy bo gosc ma podmiejscie PZ a ja jestem z Poznania)??
Pozdrawiam!!
Motorynka Pony

WSK 125 (1983r)

MZ ETZ 251

GSX 600F

ZX 9 R (moje oczko w głowie)
Avatar użytkownika
hugo2003
Mieszkaniec forum
 
Posty: 1588
Dołączył(a): 18/9/2006, 10:23
Lokalizacja: Poznań


Postprzez Leitho » 7/2/2008, 19:37

jak na umowie masz bardzo zanizone, to bierze swoj cennik, w sumie to tak naprawde zawsze podpiera sie wlasnymi cenami
zamian blachy z dowodem teraz podejrzewam nie powinno przekroczyc 150.
Na kolana chamy !
Avatar użytkownika
Leitho
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 1321
Dołączył(a): 31/8/2006, 18:54
Lokalizacja: SKL


Postprzez hugo2003 » 7/2/2008, 19:42

dzieki wielkie!!!
Motorynka Pony

WSK 125 (1983r)

MZ ETZ 251

GSX 600F

ZX 9 R (moje oczko w głowie)
Avatar użytkownika
hugo2003
Mieszkaniec forum
 
Posty: 1588
Dołączył(a): 18/9/2006, 10:23
Lokalizacja: Poznań

Postprzez MadboY » 7/2/2008, 19:44

2% od kwoty na umowie. Jesli na umowie bedzie bardzo zanizona to spojrza w swoja ksiazeczke i kaza Ci zaplacic 2% od kwoty, ktora oni sobie uwazaja.

A przerejestrowanie z wydaniem nowych blach wyszlo mnie chyba 170zl o ile sobie dobrze przypominam.
Jazda na moto to najprzyjemniejsza rzecz jaką można robić w ubraniu ;)
Avatar użytkownika
MadboY
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 1277
Dołączył(a): 21/5/2007, 22:09
Lokalizacja: Wawa

Postprzez Inna » 7/2/2008, 21:26

Z podatkiem jest dokładnie tak jak koledzy opisali. Ja mialam taki przypadek, że mialam zanizona kwote na umowie, od ktorej zaplacilam w/w podatek. Po jakims czasie przyszlo pismo z US i musialam doplacic roznice, bo US stwierdził iż wg ich taryfikatora dany model jest wiecej wart ( ale i tak mniej niz faktycznie zaplacilam, ale cicho bo sie wyda ;) )
Samotna pasażerko odkręć gaz.
Wierna kolorowi, niewierna firmie...
FZS 600 '98, FZS1000 '02, SV1000 '03 (pierwszy tysiak padł :D)
Avatar użytkownika
Inna
Świeżak
 
Posty: 134
Dołączył(a): 2/9/2007, 11:09
Lokalizacja: Poznań

Postprzez krzychu84 » 8/2/2008, 21:03

mam takie pytanie - mam 2 moto ( jeden od maja 07 drugi od września 07) a dokładnie to miałem 2, mam 1 bo pierwszy już sprzedałem ale nie zapłaciłem jeszcze tego podatku od żadnego z nich:) grozi mi jakaś kara za to ? nie mam za bardzo czasu pójść do US, planuje wybrać się na początku marca zapłacić i nie wiem czy się przygotować na jakąś niespodziankę ...
pozdro
krzychu84
Świeżak
 
Posty: 76
Dołączył(a): 3/7/2007, 18:52
Lokalizacja: Tychy

Postprzez Inna » 9/2/2008, 19:11

No znając nasze US to mozesz mieć niespodziankę ;)
Jak już zapłacisz podatek to za pewne beda sie domagać odsetek. Cyt: "Podatnicy obowiązani są do złożenia deklaracji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych (w tym wypadku zakupu motocykla czy motocykli) w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego (czyli daty zakupu jaka widnieje na umowie). Deklarację PCC-3 składają podatnicy zobowiązani jednocześnie do zapłaty podatku (deklaracje PCC-3 podpisuje również sprzedawca)
"... podatek od czynności cywilnoprawnych można wpłacić później (narażając się co prawda na odsetki za zwłokę oraz egzekucję)...
Istotną niedogodnością dla podatników podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) jest: ewentualna kara za niezłożenie deklaracji lub niezłożenie jej w terminie, oraz obowiązek wymagania od stron umowy szczegółowych danych oraz podpisu na deklaracji."

Więc radzę czym prędzej do US i spróbować z Panią w okienku jakoś sprawę załagodzić :) Niestety jednyną stawke jaką znalazłam odnośnie zwłoki od zaległości podatkowych to 13% (jednak nie jestem na 100% pewna czy ta stawka w tym przypadku obowiazuje).

Powodzenia w Urzędzie :)
Samotna pasażerko odkręć gaz.
Wierna kolorowi, niewierna firmie...
FZS 600 '98, FZS1000 '02, SV1000 '03 (pierwszy tysiak padł :D)
Avatar użytkownika
Inna
Świeżak
 
Posty: 134
Dołączył(a): 2/9/2007, 11:09
Lokalizacja: Poznań

Postprzez kildow » 9/2/2008, 19:29

Inna, coś pokręciłaś z tymi deklaracjami PCC.

Oczywiście teraz obowiązuje PCC-3 (od 1.1.2007) ale właśnie tym różni się od poprzedniej PCC-1, że podpis sprzedawcy NIE jest wymagany.

Ponadto za niedopełnienie obowiązku zapłaty należności podatkowej jest podatek karny w wysokości 20%, czyli za karę płacimy dziesięciokrotnie większy podatek.
SUPERMOTO.PL
Avatar użytkownika
kildow
Świeżak
 
Posty: 299
Dołączył(a): 11/7/2007, 15:19
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez eleventh » 9/2/2008, 19:44

Kilka uwag.

W związku z nowelizacją ustawy o PCC, która weszła w życie 1 stycznia 2007 r. Ministerstwo Finansów przygotowało nowe wzory formularzy PCC.

Najważniejszą zmianą jest to iż druk PPC-1 zastąpiony został drukiem PCC-3.
Druk PCC-3 od poprzedniego PCC-1 różni się przede wszystkim tym, iż na nowym nie ma miejsca na podpis sprzedającego!

Kupując samochód (motocykl) należy wypełnić i złożyć w urzędzie skarbowym deklarację w sprawie podatku od czynności cywilno prawnych, czyli formularzu PCC-3 w terminie 14 dni od dnia zawarcia umowy.
Od dnia 01.01.2007 obowiązek składania deklaracji PCC, a także obliczenia i wpłacenia podatku ciąży wyłącznie na kupującym.
Do określenia wysokości podatku służy przeważnie wartość rynkowa rzeczy lub prawa będącego przedmiotem umowy. Wartość rynkową wyznaczają ceny przeciętne stosowane w miejscu właściwym dla zawarcia umowy.
Przy motocyklu tabele Audatex lub Eurotax.

Co kiedy tego nie zrobimy?

Zwłoka w zapłacie podatku skutkuje jedynie odsetkami czy kosztami egzekucji, natomiast zwłoka w złożeniu deklaracji skutkuje karą grzywny za wykroczenie skarbowe, z reguły może to być kilkaset złotych, nie mniej niż 89,91 zł.

Jak to wyglÄ…da w praktyce?

Urząd Skarbowy dowiaduje się o tym, że kupiłeś motocykl od Ciebie.
I tylko od Ciebie.
Nie ma żadnego przepływy informacji pomiędzy Urzędem Komunikacji gdzie rejestrujesz motocykl, czy Ubezpieczycielem a US.

Teoretycznie więc jeśli nie zgłosisz zakupu, US nigdy się o tym nie dowie :-)

Sprawa przedawnia siÄ™ po 5 latach.

Decyzja należy do Ciebie :-)

ps
Żeby nie było wątpliwości.
Namawiam do niezwłocznego uregulowania należności i złożenia deklaracji!

[EDIT]
I jeszcze jedna (nieoficjalna) rada.
Skontaktuj się ze sprzedającym i przepisz umowę zmieniając datę sprzedaży. Z nową umową zgłoś się do US.
Pozbędziesz się problemu i domysłów co Ci mogą zrobić :wink:
Ostatnio edytowano 9/2/2008, 19:54 przez eleventh, Å‚Ä…cznie edytowano 1 raz
Grzegorz
Hornet ('08)
Avatar użytkownika
eleventh
Świeżak
 
Posty: 104
Dołączył(a): 19/10/2007, 18:36
Lokalizacja: Kraków

Postprzez eleventh » 9/2/2008, 19:51

kildow napisał(a):podatek karny w wysokości 20%, czyli za karę płacimy dziesięciokrotnie większy podatek.


Abstrahując od prawdziwości takiego stwierdzenia nie rozumiem jak z 20% robi się 10 X więcej...
Mam zapłacić 100, karnie płacę 20% (jak rozumiem kary liczonej od naleznego podatku), powinienm zapłacić 120.
To nijak nie jest 10 X :roll:
Grzegorz
Hornet ('08)
Avatar użytkownika
eleventh
Świeżak
 
Posty: 104
Dołączył(a): 19/10/2007, 18:36
Lokalizacja: Kraków

Postprzez kildow » 9/2/2008, 20:01

Karnie płacisz 20% co jest w wolnym tłumaczeniu (obliczeniu) dziesięciokrotnością 2% które należy się normalnie.

A co do prawdziwości stwierdzeń wygłaszanych na forum to:

§ 5. 1. Organy rejestrujące pojazdy są obowiązane, bez wezwania przez organ podatkowy właściwy w sprawach podatku od środków transportowych, do nieodpłatnego sporządzania i przekazywania comiesięcznych informacji o zarejestrowanych i wyrejestrowanych pojazdach, o których mowa w przepisach o podatkach i opłatach lokalnych, do organu podatkowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub adres siedziby nabywcy pojazdu, w terminie do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zarejestrowano lub wyrejestrowano pojazd.
SUPERMOTO.PL
Avatar użytkownika
kildow
Świeżak
 
Posty: 299
Dołączył(a): 11/7/2007, 15:19
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez eleventh » 9/2/2008, 20:10

kildow napisał(a):Karnie płacisz 20% co jest w wolnym tłumaczeniu (obliczeniu) dziesięciokrotnością 2% które należy się normalnie.


Aaaaa, w tym sensie dziesięciokrotnie.
To rozumiem

kildow napisał(a):A co do prawdziwości stwierdzeń wygłaszanych na forum to:

§ 5. 1. Organy rejestrujące pojazdy są obowiązane, bez wezwania przez organ podatkowy właściwy w sprawach podatku od środków transportowych, do nieodpłatnego sporządzania i przekazywania comiesięcznych informacji (...)


Mam informacje (z pierwszej ręki) że w praktyce to nie działa. Mogę się oczywiście mylić.

Taka informacja byłaby trudna do zweryfikowania. Nie wszyscy zobowiązani są do uiszczenia podatku. Są zwolnienia o czym naturalnie wiesz :)
Grzegorz
Hornet ('08)
Avatar użytkownika
eleventh
Świeżak
 
Posty: 104
Dołączył(a): 19/10/2007, 18:36
Lokalizacja: Kraków

Postprzez kildow » 9/2/2008, 20:45

Gdzieś to działa lepiej, gdzieś gorzej, gdzieś w ogóle, a gdzieś wyśmienicie. W każdym razie obowiązek informowania jest i trzeba się liczyć z tym, że "zapominalstwo" można zapłacić znacznie więcej ;)
SUPERMOTO.PL
Avatar użytkownika
kildow
Świeżak
 
Posty: 299
Dołączył(a): 11/7/2007, 15:19
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez eleventh » 9/2/2008, 21:08

kildow napisał(a):Gdzieś to działa lepiej, gdzieś gorzej, gdzieś w ogóle, a gdzieś wyśmienicie. W każdym razie obowiązek informowania jest i trzeba się liczyć z tym, że "zapominalstwo" można zapłacić znacznie więcej ;)


Zgadzam siÄ™ w 100% :D .
Postawiłem tę tezę nie mając szerszego obrazu :roll: .

Na swoje usprawiedliwienie powiem tylko że napisałem:

ps
Żeby nie było wątpliwości.
Namawiam do niezwłocznego uregulowania należności i złożenia deklaracji!

Pozdrawiam
Grzegorz
Hornet ('08)
Avatar użytkownika
eleventh
Świeżak
 
Posty: 104
Dołączył(a): 19/10/2007, 18:36
Lokalizacja: Kraków

Postprzez krzychu84 » 10/2/2008, 10:49

wybiorę się tam może w tym tygodniu i dam znać co i jak, oby jak najmniej kary :) ale z tymi 20% to chyba jakas przesada skad ja teraz 4tys zl wytrzepie :/
krzychu84
Świeżak
 
Posty: 76
Dołączył(a): 3/7/2007, 18:52
Lokalizacja: Tychy

Postprzez eleventh » 10/2/2008, 11:36

Jeśli jeszcze nie przerejestrowałeś moto skontaktuj się ze sprzedającym i przepiszcie umowę.
Dla niego to żaden problem, dla Ciebie prak problemów w US :roll:
Grzegorz
Hornet ('08)
Avatar użytkownika
eleventh
Świeżak
 
Posty: 104
Dołączył(a): 19/10/2007, 18:36
Lokalizacja: Kraków

Postprzez kildow » 10/2/2008, 12:40

eleventh, jakby do Ciebie kupujący po pół roku przyszedł z umową i poprosił o przepisanie jej na dzisiejszą datę to byś się zgodził? Nie wierzę. Przecież z punktu widzenia sprzedającego nie wiadomo co się przez ostatnie pół roku z tym motocyklem działo i w jakich wykroczeniach, czy nawet przestępstwach uczestniczył.
SUPERMOTO.PL
Avatar użytkownika
kildow
Świeżak
 
Posty: 299
Dołączył(a): 11/7/2007, 15:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: "Podatek od wzbogacenia" kilka pytań...

Postprzez eleventh » 10/2/2008, 12:47

hugo2003 napisał(a):Witam nie caly mies temu kupilem motocykl


Po miesiącu, nie po pół roku :roll:
Zależy od sytuacji, ale rzeczywiście różnie może być.
Warto spróbować.

Przestaję się oddzywać :?
Grzegorz
Hornet ('08)
Avatar użytkownika
eleventh
Świeżak
 
Posty: 104
Dołączył(a): 19/10/2007, 18:36
Lokalizacja: Kraków

Postprzez kildow » 10/2/2008, 13:16

krzychu84 napisał(a):( jeden od maja 07 drugi od września 07)


krzychu84 ma lepsze "terminy" :)

Ja w takim przypadku bym wysłał pcc-3 z rynkową wartością pojadu, przelał 2% i siedział cicho.

Poza tym krzychu84, nie napisałeś jak stałeś się właścicielem tym motocykli (umowa-kraj, faktura, sprowadzenie) i kiedy sprzedałeś ten pierwszy motocykl, ten kupiony w maju07.
SUPERMOTO.PL
Avatar użytkownika
kildow
Świeżak
 
Posty: 299
Dołączył(a): 11/7/2007, 15:19
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez krzychu84 » 10/2/2008, 15:17

kildow oba kupiłem w kraju zwykła umowa kupna sprzedaży a ten z maja sprzedałem w listopadzie za mniej niż zapłaciłem. ale ten czas leci może poczekam aż się przedawni hehe :) z każdym klejnym dniem coraz trudniej to zapłacić ;)
krzychu84
Świeżak
 
Posty: 76
Dołączył(a): 3/7/2007, 18:52
Lokalizacja: Tychy

Następna strona


Powrót do Prawo



Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości




na górê