Zobacz wÄ…tek - Linux
NAS Analytics TAG

Linux

O wszystkim
_________

Jaki mam System Operacyjny

Linux
2
4%
Win XP
33
69%
Win 2000
0
Brak głosów
Win Vista
4
8%
Win Vista
4
8%
Win 98
0
Brak głosów
MAC OS
0
Brak głosów
Linux+Win
5
10%
 
Liczba głosów : 48

Linux

Postprzez falconiforme » 2/12/2007, 01:05

O ile Windowsów mamy kilka, to dystrybucji Linuxa mamy kilkadziesiąt. Zapewne większość i tak używa XP.
Dziś zainstalowałem Ubuntu 7.10 i muszę się przyznać że jeszcze tak mocnej dystrybucji nie widziałem. Przy starcie spytał się mnie czy zainstalować sterowniki od producenta, po czym mam akceleracje pulpitu 3D. I wszystko śmiga jak rakieta.
CoÅ› w tym stylu :D
http://pl.youtube.com/watch?v=bYsxaMyFV2Y

Pozdrawiam i polecam
Ongoing Success
Avatar użytkownika
falconiforme
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 2841
Dołączył(a): 4/6/2007, 13:05
Lokalizacja: Morze


Postprzez mlody-pawel » 2/12/2007, 08:56

System wygląda nieźle. Własnie zacząłem ściagac - zobaczymy jak bedzie działać u mnie. Mam pytanie techniczne. Jak maja wygladać partycje? Kiedyś mialem Linuxa Mandrake i pamietam ze potrzebowal partycje "root" czy ten ubuntu tez? Jak wygląda sprawa sterowników?
Sprzedam Suzuki Bandit 600S 2003
Avatar użytkownika
mlody-pawel
Świeżak
 
Posty: 343
Dołączył(a): 20/9/2007, 14:51
Lokalizacja: Kraków


Postprzez kreska » 2/12/2007, 08:57

Filmik bardzo fajny, jak ten ubuntu ma takie modyfikacje że można obracać pulpitem w czasie rzeczywistym, to bardza fajna rzecz. Lecz niestety, zarówno do tego linuxa czy Windowsa Vista trzeba mieć przynajmniej 1 gb ramu, aby sam system chodził płynnie, więc słabsze komputery odpadają. ;) Może nie długo i ja się przerzuce na Linuxa, bo jest on kilkakrotnie bardziej stabliny niż Win. Fajny temat :wink:

edit: Mlody-Pawel dokładniej swap nie root. Zapraszam do obejrzenia

http://pl.wikibooks.org/wiki/Ubuntu/Instalacja_systemu (otwórz link)
kreska
Świeżak
 
Posty: 142
Dołączył(a): 4/8/2007, 17:54
Lokalizacja: Pruszków

Postprzez elco » 2/12/2007, 10:38

ja korzystam z visty i to glownie z tego powodu, ze producent nie wypuscil sterownikow do mojego komputera pod XP. mimo wszystko narazie nie narzekam. przy dosc mocnym komputerze vista jest dobrym systemem.
a co do tego ubuntu - troche przypomina mi system Mac OS przeznaczony na macintoshe i musze przyznac, ze nigdy nie bylem z niego zadowolony.
Honda VFR 800 FI
Avatar użytkownika
elco
Moderator
 
Posty: 3014
Dołączył(a): 10/3/2007, 01:18
Lokalizacja: Wałbrzych/Wrocław

Postprzez Genji » 2/12/2007, 11:57

toś się ziombel mocno wylansował... :lol: :lol:
Aprilia RSV 1000R Tuono 2007
Play it safe or play it cool!
Avatar użytkownika
Genji
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 508
Dołączył(a): 17/1/2007, 14:10
Lokalizacja: Wrocek

Postprzez icid » 2/12/2007, 11:58

Ja mam stare dobre XP jeszcze to które nie wymagało aktywacji działa szybko i stabilnie już ponad rok tylko przeglądarka mozilli.
Avatar użytkownika
icid
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 2798
Dołączył(a): 18/8/2007, 14:57
Lokalizacja: Rotterdam

Postprzez falconiforme » 2/12/2007, 12:05

Co do instalacji:
Przy instalacji Windy zawsze na końcu tworzę partycje 6GB i 1GB. Potem przy instalacji Ubuntu ręcznie edytuje partycje. Ustawiam "/" i ext3 dla 6GB oraz partycję wymiany swap dla 1GB.
Jeśli ktoś nie ma wolnych partycji to można Partition Magic zapuścić pod Windowsem i je stworzyć(Resize - ostatniej partycji i potem Create w zwolnionym miejscu).

Co do sterowników to wszystko dzieje się automatycznie i nie musiałem w nic ingerować.
Spytał się tylko czy zainstalować zamknięte sterowniki do karty graficznej od producenta. Potem tylko System-> preferencje -> wygląd ->Efekty wizualne -> Własne . Preferencje.

Wszystkie potrzebne programy, kodeki itp instalowane sÄ… standardowo na starcie.

Instalacja Windy zawsze zabiera mi od 4 do 6 godzin, Ubuntu max 40 min.

Co do zasobów systemowych wydaje mi się że Vista potrzebuje znacznie więcej niż Ubuntu.
U mnie GF 8600GTS, 2GB EP Patriot, Core2duo 2,33Ghz. Moja dziewczyna w tej samej konfiguracji ma 2.5Ghz Celeron D i system śmiga tak samo.
3D pulpit zabiera 1-2 % procesora - całą robotę robi karta grafiki.

Co do stabilności zapewne znajdą się gdzieniegdzie błędy, ale i tak są one w skali mniejsze od wirusów pod Windowsem :D. W Windzie Przed podłączeniem do internetu trzeba już mieć firewalla i antywirusa inaczej d*pa zbita.
Ostatnio edytowano 2/12/2007, 12:33 przez falconiforme, Å‚Ä…cznie edytowano 1 raz
Ongoing Success
Avatar użytkownika
falconiforme
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 2841
Dołączył(a): 4/6/2007, 13:05
Lokalizacja: Morze

Postprzez MadboY » 2/12/2007, 12:29

mnie odrzuca jak mam cos UNIXowego. Wystarczy ze na studiach musze programowac w tym systemowo..
Jazda na moto to najprzyjemniejsza rzecz jaką można robić w ubraniu ;)
Avatar użytkownika
MadboY
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 1277
Dołączył(a): 21/5/2007, 22:09
Lokalizacja: Wawa

Postprzez falconiforme » 2/12/2007, 12:35

MadboY napisał(a):mnie odrzuca jak mam cos UNIXowego. Wystarczy ze na studiach musze programowac w tym systemowo..

Pewnie dlatego że oferuje duże możliwości. hehe
Ongoing Success
Avatar użytkownika
falconiforme
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 2841
Dołączył(a): 4/6/2007, 13:05
Lokalizacja: Morze

Postprzez jasql » 2/12/2007, 12:50

falconiforme napisał(a):...Instalacja Windy zawsze zabiera mi od 4 do 6 godzin, Ubuntu max 40 min. ...


Lekka przesada z XP idzie wszystko ok 2 godzin, jak trzeba sterow szukac w necie :wink:

Powiedz mi jak wyglada sprawa sterownikow do WiFi ale jest taki mix, ze komp jest 64-bit a wireless adaptor 32-bit ale na USB (nigdzie nie moge dostac 64-bitowego). Dodatkowo ani XP ani Vista nie obsluguje 64-bit platform (Nie krzyczec mi tutaj, ze sa systemy 64-bit, bo systemy sa ale wiekszosci sterow nie ma szans poszukac, oczywiscie pod Windowsa).

PS. Mialem Mandrive Power Packa 2007 i oprocz tego, ze byla bardzo niestabilna (mozliwe, ze przez ten mix 32-64) wszystko mi dzialalo bez dodatkowych instalacji.
Chyba troche zagmatwalem, ale mam nadzieje, ze zrozumiecie.
<a href="http://h-tsz.com/amFzcWxh">Dostaniesz w PYSK jak klikniesz.
Avatar użytkownika
jasql
Bywalec
 
Posty: 603
Dołączył(a): 8/7/2007, 20:44
Lokalizacja: Londyn

Postprzez falconiforme » 2/12/2007, 13:04

Instalacja serwis paka, sterów, office, instalowanie i konfigurowanie programów, programików kodeków. O ile wszystko mamy na miejscu.

Co do 64bit to więcej nie pomogę:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=487906
Ongoing Success
Avatar użytkownika
falconiforme
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 2841
Dołączył(a): 4/6/2007, 13:05
Lokalizacja: Morze

Postprzez jasql » 2/12/2007, 13:21

Dzieki. Jak sciagne (Ubuntu) to sprobuje.
Co do windy to zdobylem fajna plytke instalacyjna. Po zainstalowaniu systemu (ok 20 min) wkladam "magiczna" plytke zaznaczam co ma zostac zainstalowane (4,5GB aplikacji) wciskam rozpocznij i w zaleznosci od ilosci zaznaczen czekam ok 15-40min po czym restartuje kompa i wszystko jest gotowe, odkluczone i gotowe do pracy. Denerwuje mnie jednak, ze nie moge wykorzystac w pelni mojego kompa bo mam zainstalowanego 32biowego windowsa a komp jest full wypas 64.
<a href="http://h-tsz.com/amFzcWxh">Dostaniesz w PYSK jak klikniesz.
Avatar użytkownika
jasql
Bywalec
 
Posty: 603
Dołączył(a): 8/7/2007, 20:44
Lokalizacja: Londyn

Postprzez MadboY » 2/12/2007, 14:15

falconiforme napisał(a):Instalacja Windy zawsze zabiera mi od 4 do 6 godzin, Ubuntu max 40 min.


to ciekawe co mowisz... instalowalem XPka Prof niedawno. Specjalnie patrzylem na czas. 25min do postawienia systemu mi to zajelo.
Jazda na moto to najprzyjemniejsza rzecz jaką można robić w ubraniu ;)
Avatar użytkownika
MadboY
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 1277
Dołączył(a): 21/5/2007, 22:09
Lokalizacja: Wawa

Postprzez jasql » 2/12/2007, 14:58

MadboY napisał(a):
falconiforme napisał(a):Instalacja Windy zawsze zabiera mi od 4 do 6 godzin, Ubuntu max 40 min.


to ciekawe co mowisz... instalowalem XPka Prof niedawno. Specjalnie patrzylem na czas. 25min do postawienia systemu mi to zajelo.


falconiforme chodzilo o postawienie KOMPLETNEGO systemu ze WSZYSTKIMI sterownikami i aplikacjami, cos takiego, ze instalujesz i uzywasz. W windowsie zawsze czegos brakuje (player do filmow, kodeki, player do muzyki, edytor tekstu).
Z tym, ze zamontowanie linuksa to jedno, a jego pozniejsza konfiguracja (kompilacja jadra i wszystkiego pochodnego) to drugie.

PS falconiforme ile czasu ci to zajelo :?:
<a href="http://h-tsz.com/amFzcWxh">Dostaniesz w PYSK jak klikniesz.
Avatar użytkownika
jasql
Bywalec
 
Posty: 603
Dołączył(a): 8/7/2007, 20:44
Lokalizacja: Londyn

Postprzez MadboY » 2/12/2007, 15:11

no to co innego postawic system, a doinstalowanie sterow i oprogramowania. Chociaz XP ma wiekszosc sterownikow do wszystkiego. A oprogramowanie to juz zalezy od tego co kto robi na kompie i tego nie bralem w ogole pod uwage bo jednemu wystarczy office a innemu potrzeba wiele narzedzi..
Jazda na moto to najprzyjemniejsza rzecz jaką można robić w ubraniu ;)
Avatar użytkownika
MadboY
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 1277
Dołączył(a): 21/5/2007, 22:09
Lokalizacja: Wawa

Postprzez kreska » 2/12/2007, 16:01

jasql napisał(a): Denerwuje mnie jednak, ze nie moge wykorzystac w pelni mojego kompa bo mam zainstalowanego 32biowego windowsa a komp jest full wypas 64.


i Chyba nie wykorzystasz, bo teraz wszyscy producenci koncentrują się na dwu i cztero rdzeniowych procesorach. Teraz wszystko będzie robione właśnie pod to :) a tu się będą rządzić troche inne prawa. Jeszcze co do tego. Też mam 64 bits i powiem Ci szczerze, że po zainstalowaniu Windowsa Xp 64 edition, i pomęczeniu się ze sterownikami, nie zuaważyłem dużej różnicy, mogę z ręką na sercu rzec że nawet żadnej.
Pozdrawiam :)
kreska
Świeżak
 
Posty: 142
Dołączył(a): 4/8/2007, 17:54
Lokalizacja: Pruszków

Postprzez falconiforme » 2/12/2007, 16:18

jasql napisał(a):PS falconiforme ile czasu ci to zajelo :?:

U mnie instalacja samego Windowsa XP to równe 20 min.

Ubuntu nie liczyłem ale pewnie też coś koło tego. Potem aktualizacja (84MB) przez łącze 512 kb/s około 23 min.
I można powiedzieć że na tym koniec z instalacją czegokolwiek.
Ale co jest jeszcze przednie w tej dystrybucji wszelkie aplikacje masz dostępne od ręki.
Aplikacje -> Dodaj Usuń , wybierasz, klikasz zastosuj, ściąga sam z netu i gotowe. Nie szukasz , nie przebierasz w CD-kach. Full automat.
Ongoing Success
Avatar użytkownika
falconiforme
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 2841
Dołączył(a): 4/6/2007, 13:05
Lokalizacja: Morze

Postprzez MadboY » 2/12/2007, 19:56

Co kto woli. Ja mam zestaw plytek ktore instaluje po postawieniu windy i wszystko jest ok.

Co do wykorzystania mozliwosci kompa.. Kto tak na prawde to wykorzystuje? Piszecie czy korzystacie aplikacje z taka zlozonoscia, ze wykonuja sie chociaz dluzej niz minute? Moj kumpel jak odpala swoj program (praca magisterska) to obliczenia trwaja 4-6h i tu rozumiem ze szuka jak to przyspieszyc. Ale zwykly czlowiek, ktory traktuje komputer w wiekszosci jako nowoczesna maszyne do pisania? (pomijam gry).
No i jak dla mnie Windows ma jeden bardzo duzy plus. Jest baaaaaardzo intuicyjny czego o UNIXach z tym swoim terminalem powiedziec nie mozna. A z ta niezawieszalnoscia unixow to tez bajki.
Jazda na moto to najprzyjemniejsza rzecz jaką można robić w ubraniu ;)
Avatar użytkownika
MadboY
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 1277
Dołączył(a): 21/5/2007, 22:09
Lokalizacja: Wawa

Postprzez harry89 » 2/12/2007, 20:14

jestem tradycjonalistÄ… i zostaje wierny XP :P
Kawasaki ZX-6R
Avatar użytkownika
harry89
Bywalec
 
Posty: 647
Dołączył(a): 30/9/2006, 11:34
Lokalizacja: Piotrowice/Lublin

Postprzez sepo » 2/12/2007, 20:41

MadboY napisał(a):No i jak dla mnie Windows ma jeden bardzo duzy plus. Jest baaaaaardzo intuicyjny czego o UNIXach z tym swoim terminalem powiedziec nie mozna.


Zgadzam się w 100% z MadboY'em dlatego większość użytkowników korzysta z poczciwego XP.
Hornet-->929-->954-->DRZ 400 SM k6 | http://bikepics.com/members/sepo/
Avatar użytkownika
sepo
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 1587
Dołączył(a): 6/11/2007, 20:06
Lokalizacja: ZÄ…bki

Następna strona


Powrót do Hydepark



Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości




na górê