Zobacz wÄ…tek - CieknÄ…ca pompa wody - dozwolona!
NAS Analytics TAG

CieknÄ…ca pompa wody - dozwolona!

Mechanika tylko powyżej 125cc.
_________

CieknÄ…ca pompa wody - dozwolona!

Postprzez Tweety1980 » 1/8/2018, 20:27

Witam forumowiczów
Temat często wywoływany również na tym forum i można znaleźć dużo wątków.
Mam również taką przypadłość w swojej maszynie (CBF 600) polegającą na tym, że po każdej jeździe pod motorem mam 1-2 krople płynu chłodzącego, wydostającego się przez otwór przez który ma się wydostawać ciecz w przypadku uszkodzenia uszczelnienia pompy. Motor może stać i żadnych wycieków nie ma. Tempo wydostawania się płynu jest niezauważalne na zbiorniku wyrównawczym.

Odnalazłem serwisówkę do mojego modelu i o dziwo dowiedziałem się z niej, że wyciek w małych ilościach jest dopuszczalny.
Check for signs of coolant leakage. A small amount
of "weeping" from the bleed hole is normal.

Co sądzicie o takim podejściu producenta i ewentualnej dopuszczalnej ilości /szybkości ubywania płynu?
Tweety1980
Świeżak
 
Posty: 4
Dołączył(a): 23/7/2018, 11:57


Re: CieknÄ…ca pompa wody - dozwolona!

Postprzez henio12323 » 2/8/2018, 07:08

tam jest pewnie ceramiczna pompa - wiec ona ma specydicznÄ… konstrukcje - jak cie to drazni to wymien zestaw naprawczy - jakis czas na pewno bedzie sucho. jak nie chcesz wchodzic w naprawe i wydatki to olej temat i tyle :D
KTM 300 EXC
Yamaha FZ6
GasGas TXT 250

Częsci do motocykli, serwis, tuning.. PW
Avatar użytkownika
henio12323
Moderator
 
Posty: 26032
Dołączył(a): 30/12/2008, 20:49
Lokalizacja: WÅ‚odawa / LBN


Re: CieknÄ…ca pompa wody - dozwolona!

Postprzez Krzywakorba » 24/9/2018, 12:17

Pompa może cieknąć, po to jest ten otworek i jej konstrukcja na to pozwala. Nie ma chyba idealnie szczelnych połączeń obrotowych. W samochodach są nawet takie delikatne półki żeby nie zachlapać paska a płyn może sobie tam odparować. Dzieje się tak nawet w fabrycznie nowych pompach.
Krzywakorba
Świeżak
 
Posty: 4
Dołączył(a): 24/9/2018, 12:13

Re: CieknÄ…ca pompa wody - dozwolona!

Postprzez henio12323 » 24/9/2018, 19:25

jeszcze nie widziałem żeby w jakimkolwiek moim motocyklu cokolwiek wyciekało :)
kanały drenażowe są po to by przy ewentualnym wycieku media sie nie łączyły - stare konstrukcje nie miały tych kanalów, i był jeden uszczelniacz - jak puscił to woda szła do oleju, w przypadku konstrukcji bez czujników cisnienia łatwo było zarżnąć silnik
KTM 300 EXC
Yamaha FZ6
GasGas TXT 250

Częsci do motocykli, serwis, tuning.. PW
Avatar użytkownika
henio12323
Moderator
 
Posty: 26032
Dołączył(a): 30/12/2008, 20:49
Lokalizacja: WÅ‚odawa / LBN

Re: CieknÄ…ca pompa wody - dozwolona!

Postprzez Krzywakorba » 24/9/2018, 20:50

To co napisałem tyczy się pomp wodnych w samochodach, jeśli konstrukcja jest podobna to takie wycieki są dopuszczalne. Pewnie w innych pompach jest inaczej.
Polecam:
https://www.youtube.com/watch?v=jZiup7Dm-s4 (otwórz link)

Tam wszystko powiedziano
Krzywakorba
Świeżak
 
Posty: 4
Dołączył(a): 24/9/2018, 12:13

Re: CieknÄ…ca pompa wody - dozwolona!

Postprzez henio12323 » 25/9/2018, 07:01

są chyba tylko 2 typy uszczelnienia - albo proste uszczelniacze i wałek
albo uszczelniacz mechaniczny czyli ceramiczny pierscien na spręzynie i gumowe uszczelnienie

z uszczelniacza nie moze nic cieknać, z ceramiki - tam juz rzeczywiscie płyn sie dostaje na cała powierzchnie, ale nie powinno nic wyciekac na zewnątrz, moze dochodzic do jakiegos parowania płynu, ale jakbym u kogos zobaczył że wisi kropelka z pompy wody - to taka jest juz do serwisu
KTM 300 EXC
Yamaha FZ6
GasGas TXT 250

Częsci do motocykli, serwis, tuning.. PW
Avatar użytkownika
henio12323
Moderator
 
Posty: 26032
Dołączył(a): 30/12/2008, 20:49
Lokalizacja: WÅ‚odawa / LBN



Powrót do Mechanika motocyklowa



Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 27 gości




na górê