Zobacz wÄ…tek - Jazda MZ 150 na prawo jazdy kat B. Konsekwencje.
NAS Analytics TAG

Jazda MZ 150 na prawo jazdy kat B. Konsekwencje.

Przepisy, prawo
_________

Jazda MZ 150 na prawo jazdy kat B. Konsekwencje.

Postprzez rikobonzaj » 3/2/2018, 01:06

Witam
Mam 22 lata i prawo jazdy kat AM i B od 18 roku życia. Co oznacza, że zgodnie z przepisami mogę się poruszać motocyklem o pojemności 125cm3 i mocy nieprzekraczającej 11 kW na prawo jazdy kat B.

Sprawa wygląda następująco. Tata posiadał starą dobrą MZ ETZ 150. Był jej pierwszym i jedynym właścicielem, dbał jak o członka rodziny przez 30 lat zrobił 16 000km, wszystko w oryginale. Niestety Staruszkowi zepsuł się wzrok i uznał, że już boi się jeździć żeby nie zrobić krzywdy sobie albo komuś. Motocykl otrzymałem więc od taty i stoi w garażu bo boję się nim jeździć a na zrobienie prawa jazdy nie mam w tej chwili funduszy i czasu (praca i zaoczna szkoła).
Teoretycznie moc Mieści się w przedziale na B bo MZ ma 7.3 kW.
Problem jednak z pojemnością która wynosi 143cm3 a więc jest za duża tylko o 18cm3.

I tu moje pytanie. Co grozi mi w razie policyjnej kontroli? Czy możliwe że jak trafię na "spoko" policjanta to skończy się na pouczeniu? Dawniej było to bodajże 200zł ale były w tej kwestii zmiany. Próbowałem się dowiedzieć na innych forach lecz znalazłem rozbieżne informacje (ostrzeżenie, zabranie dowodu i 200zł, utrata prawka, 5000zł, 2 lata pozbawienia wolności). Tak więc wolę spytać w prost i proszę o krótką i treściwą odpowiedź.
rikobonzaj
Świeżak
 
Posty: 3
Dołączył(a): 27/8/2016, 22:45


Re: Jazda MZ 150 na prawo jazdy kat B. Konsekwencje.

Postprzez jasnoksieznik » 3/2/2018, 21:16

Grozi Ci to samo, co za jazdę ciągnikiem siodłowym bez uprawnień. A jeśli pojazd jest niezarejestrowany, to równie dobrze mógłbyś jeździć nieuzbrojonym T-34.
BMW -> KTM. Mogę mieć spaczenie zawodowe.
Avatar użytkownika
jasnoksieznik
Stały bywalec
 
Posty: 1461
Dołączył(a): 15/2/2013, 12:36
Lokalizacja: Monachium


Re: Jazda MZ 150 na prawo jazdy kat B. Konsekwencje.

Postprzez ChaoticBiker » 5/2/2018, 10:24

Krótka i tresciwa odpowiedz:
Nie masz uprawnien na poruszanie sie tym motocyklem.

Co do konsekwencji to art. 94§1 Kodeksu wykroczeń. Na jego podstawie możesz zostać ukarany grzywną nawet do 5 tys. zł. Co więcej, sąd dodatkowo może orzec zakaz prowadzenia pojazdów. W przypadku kontroli drogowej musisz się również liczyć z wezwaniem lawety na Twój koszt.
Avatar użytkownika
ChaoticBiker
Stary Wyjadacz
 
Posty: 706
Dołączył(a): 16/11/2007, 18:05
Lokalizacja: Edinburgh

Re: Jazda MZ 150 na prawo jazdy kat B. Konsekwencje.

Postprzez andy7 » 8/4/2018, 13:24

Na innym Forum jeden z user'ow opisywal przypadek z pracy ( jest w TU i zajmuje sie regulacja zaistnialych szkod komunikacyjnych )

najwieksze odszkodowanie jekie wyplacali to 800 000 ( osiemset tysiecy ) pln

Co nie oznacza, ze wyzej sie nieda. Rekordzista jest UK tam ubezpieczenie musialo wyplacic 60 000 000 ( szescdziesiat milionow ) Funtow. Masz tyle w drobnych ? :mrgreen:

:wink:
kuluem123 napisał(a):...Nie da się zrobić przekrętu w urzędzie ?
| | https://www.youtube.com/channel/UCIhJl1 ... TGw/videos
andy7
Moderator
 
Posty: 3268
Dołączył(a): 2/2/2008, 11:55



Powrót do Prawo



Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości




na górê