Zobacz wÄ…tek - Pierwszy motocykl-dodatkowe wydatki!
NAS Analytics TAG

Pierwszy motocykl-dodatkowe wydatki!

Chcesz kupić swój pierwszy lub kolejny motocykl. Nie wiesz jak wybrać. Zadaj pytanie tutaj.
Pytania o enduro, cross-y, skutery, motorowery, motocykle o pojemności do 250 ccm odpowiednio w działach niżej.
_________
ModerujÄ…: Black-Ghost, Boshi, Rosiboj, Lagiboy

Pierwszy motocykl-dodatkowe wydatki!

Postprzez DertoX » 16/2/2017, 21:58

Witam,

jestem nowy na forum a zawędrowałem tu ponieważ od 15 roku życia interesuje się motocyklami niestety tylko przez internet bądź znajomych(wiadomo rodzina jest negatywnie do tego nastawiona). Skończyłem niedawno 18 lat i marzeniem moim jest kupno motocykla wraz z zrobieniem prawa jazdy kategorii A2.

Doradźcie mi czy lepiej szukać wśród modelu kawasaki er 5 czy suzuki gs500(chyba że radzicie coś innego).
Do tego chciałbym się zapytać czy 5 tys wystarczy na sam motocykl tego typ oraz czy będzie mnie stać na niego chodzi mi o utrzymanie (eksploatacja). Dokładniej czy motocykle tego typu wymagają ogromnego wkładu finansowego oraz jak by wyglądała sprawa w ramach oc.
Wiadomo nie mam stałego dochodu ale czy koszta utrzymania są mocno wygórowane?

Z góry zaznaczam że nie mogę przestać myśleć o motocyklach i było by bardzo pomocne jak byście pomogli bo chciałbym w te wakacje stać się częścią tej rodziny :D .

Ze spraw informacyjnych mam 18 lat możliwości finansowe to około 7 tys. Waga 70 kg, wzrost 178 cm. Mieszkam w domku więc możliwości garażowania moto są. Także chciał bym bardzo też samemu robić małe naprawy i nie latać z każdą pierdołą do mechanika.

Z góry dziękuję za odpowiedź oraz poprawy jeżeli się gdzieś pomyliłem.
DertoX
Świeżak
 
Posty: 2
Dołączył(a): 24/4/2016, 22:21


Postprzez henio12323 » 17/2/2017, 09:30

er 5 i gs500 podobne moto troche lepsza moze byc np CB 400. ale na er5 czy gsa 5 tysiecy spoko wystarczy.

czy bedzie cie stac na eksploatacje ? no my ci nie odpowiemy bo nie wiem jaka kasa dysponujesz.

czy mocno wygórowane to kwestia indywidualna. jakbym miał utrzymać er5 ( przykładowo ) a mam w uturzymanie wyczynowe enduro, to takie er5 wyjdzie jak za darmo :D

ciezko mówic o kwotach bo wszystko zalezy na co sie trafi. wyjdzie że np do roboty zawieszenie, głowka ramy, synchro, olej, regulacja zaworów i juz w dobrym serwisie z 2 tyśków nie ma. a do tego naped, opony iotp itd. ale jak kupsiz zadbane moto to jeździsz sporo bez wiekszego zagladania.

co do OC - cały czas sie to teraz zmienia, z naczenie ma wszystko wiek, doswiadczenie, czy nawet województwo także nie bede nakreslał co i ile kosztuje - jak chcesz sie dowiedziec to idz do agenta neich ci wklepie przykładowe moto i sie dowiesz.
KTM 300 EXC
Yamaha FZ6
GasGas TXT 250

Częsci do motocykli, serwis, tuning.. PW
Avatar użytkownika
henio12323
Moderator
 
Posty: 26032
Dołączył(a): 30/12/2008, 20:49
Lokalizacja: WÅ‚odawa / LBN


Postprzez Ruda_MaÅ‚pa » 17/2/2017, 10:45

Za 5 tys. myÅ›lÄ™, że kupisz Er-5 lub GS w dość dobrym stanie. JeÅ›li chodzi o koszty utrzymania – Kawa jest moim pierwszym motocyklem, wiÄ™c nie mam porównania. WiÄ™kszość czynnoÅ›ci typu wymiana oleju, filtra, pÅ‚ynu hamulcowego, klocków itp. ogarniam sama, wiÄ™c pÅ‚acÄ™ tylko za części eksploatacyjne. Wiadomo, że wymiana opon, napÄ™du itp. to już wiÄ™kszy wydatek, jednak nie jest to wydatek, który musisz ponosić w każdym sezonie, wiÄ™c nie ma tragedii ;).
JeÅ›li chodzi o OC – to może najbardziej szarpnąć CiÄ™ po kieszeni. W ubiegÅ‚ym roku pÅ‚aciÅ‚am ponad 400 zÅ‚. A teraz ceny jeszcze poszÅ‚y w górÄ™…
Avatar użytkownika
Ruda_Małpa
Świeżak
 
Posty: 160
Dołączył(a): 18/1/2016, 14:54
Lokalizacja: Z WÄ…chocka

Postprzez hinczyq » 17/2/2017, 10:55

Temat przerabiałem w zeszłym roku. Podobne do er5 czy gs500 masz jeszcze cb500 i xj600. Do 5tys spokojnie powinieneś coś znaleźć. W tym budżecie sprzęty będą miały ok. 20 lat więc raczej szukałbym tego, co będzie w lepszym stanie.
Rok temu kupiłem cb500 za 5tys.

Utrzymanie przez sezon (6-7tys km) w moim przypadku:
- olej+filtry+świece ok. 300zł, wymiana samodzielna
- czyszczenie i synchro gaźników + regulacja zaworów 250zł, u mecha
- wymiana tylnej opony: 450zł + 70zł wymiana

W przypadku xj600 masz r4 przez co serwis gaźników i zaworów będzie droższy.

Wszystko zależy od tego co kupisz, może być potrzeba wymiany tarcz i klocków, napędu, naprawy zawieszenia, główki ramy itd. Jak to sprawdzić przed zakupem i jakie są koszty znajdziesz spokojnie w internecie. Testy i porównania tych motocykli też.

Pamiętaj też żeby się odpowiednio ubrać, to także są znaczne kosztuje.
hinczyq
Świeżak
 
Posty: 1
Dołączył(a): 17/2/2017, 10:24

Postprzez DertoX » 17/2/2017, 17:03

Dzięki wielkie ale a pro po xj600 nie za duże w sensie moc i czy dało by radę znaleźć z blokadą na a2 tak samo tą cb500?
DertoX
Świeżak
 
Posty: 2
Dołączył(a): 24/4/2016, 22:21

Postprzez ChaoticBiker » 17/2/2017, 18:19

apropo ;)
xj600 jak najbardziej nie za mocne i da rady znalezc z blokada na A2. Tak samo, jak CB500.

btw poniewaz to A2 to troszku nie w tej sekcji wyladowales, zaraz jakis admin przeniesie do wlasciwego miejsca pewnie.
Avatar użytkownika
ChaoticBiker
Stary Wyjadacz
 
Posty: 706
Dołączył(a): 16/11/2007, 18:05
Lokalizacja: Edinburgh

Postprzez ded » 19/2/2017, 08:33

Jak masz 18 i brak poparcia od rodziny to brałbym coś 2-cylindrowego. Jeśli masz jakieś doświadczenie typu WSK czy MZ to mógłbyś się pokusić np o SV650 ale wtedy już na pewno wyczerpiesz budżet choć jest szansa że po 2-3 sezonach nie będziesz znudzony. Ogólnie to utrzymanie moto w stosunku do auta jest wyraźnie tańsze. Ja akurat mam samochód dosyć kosztowny więc moto wychodzi jak za darmo ale mniej części= niższa cena. Polecam Ci znaleźć sobie jakiś klub w okolicy, ludzie Ci doradzą co kupić. Zakup motocykla samemu to raczej gwarantowana wtopa, weź ze sobą kogoś kto ogarnia temat. Pamiętaj też o kasie na ciuchy, tak minimum ze 2 tysie zostaw i to pod warunkiem że nie boisz się używek.
Triumph Speed Triple 955i 2002
Avatar użytkownika
ded
Świeżak
 
Posty: 70
Dołączył(a): 26/9/2016, 11:54
Lokalizacja: Ciechanów

Postprzez Olek87 » 21/2/2017, 11:32

Też radze szukać z kimś... Samemu możma zaliczyć wtopę bo to że jedzie prosto nie oznacza, że jest ok :)
Olek87
Świeżak
 
Posty: 5
Dołączył(a): 21/2/2017, 11:31

Postprzez riderZ056 » 21/2/2017, 17:42

ded napisał(a):JOgólnie to utrzymanie moto w stosunku do auta jest wyraźnie tańsze.


Że jak proszę? :D Cały zestaw rozrządu (pasek, pompa, napinacz) do mojego samochodu pochodzący od markowych producentów (Contitech, SKF) jest tańszy niż sam łańcuch do mojej zwykłej, starej XJ600. A wytrzymuje przynajmniej o połowę większy przebieg. Olej motocyklowy jest 40 % droższy, dodatkowo wymieniany 2x częściej. Wymiana uszczelki pod głowicą w samochodzie wraz z wymianą rozrządu i simmeringów na wale (części + robocizna) kosztowała mnie 100 zł więcej niż sam komplet nowych opon do motocykla, bez wymiany. Właśnie, opony: wymiana czterech w samochodzie: 60 zł (oczywiście robocizna). W motocyklu: 80 za wymianę i wyważenie obu. Tarcza hamulcowa (jedna): 600 zł, komplet na przód do samochodu: 150. A mówimy o jednym z najtańszych w eksploatacji motocykli. Zresztą samochód też mam maksymalnie tani, bo to Punto II 1.2.
SlowMotion napisał(a):W całości za 1500zł też da się ubrać, ale wtedy polecam jeździć bardzo zachowawczo i nie przekraczać 40-50kmh.
riderZ056
Świeżak
 
Posty: 189
Dołączył(a): 13/5/2015, 12:55
Lokalizacja: Koło

Re: Pierwszy motocykl-dodatkowe wydatki!

Postprzez ded » 26/2/2017, 23:14

W sumie to mam stare BMW 528 i starego GSa 550 więc może stąd moja opinia. Z drugiej strony w moto masz wyraźnie mniej części co zdecydowanie obniża koszty ewentualny napraw- mniej do zepsucia. Ostatnio wymieniałem opony: moto 200-250/szt, w aucie 400-500zł za szt. Aku samochodowy 2x droższy. Oleju do auta wchodzi nieporównywalnie więcej, filtrów jest więcej i kosztują konkretnie (pyłkowe z węglem od dobrego producenta nawet 200zł). Płynu hamulcowego wchodzi 1.5l, dobrze że mam skrzynię manualną. O rozrządzie się nie wypowiadam bo mam na łańcuchu, UPG też raczej się nie zmienia od tak. W aucie dochodzi skomplikowane zawieszenie, czujniki (ja mam wersję z xenonem i z nivo więc tego jest sporo), znacznie szybciej lecą amory, tarcze hamulcowe to bez porównania. Spalanie też zupełnie inne- beemka 17l gazu (fakt że po mieście i bardzo dynamicznie), GS spalał mi ostatnio 6l. W skrócie serwisu moto w zasadzie nie odczuwam a auto już tak. Może faktycznie moje moto i auto z różnych "półek" ale do Punciaka to bym raczej przyrównał do skutera a XJ to jednak już "dorosła" maszyna. Mam wrażenie że same usługi serwisowe są tańsze dla motocykli (niezrzeszone małe warsztaty z dobrą renomą), potrzeba też dużo mniej specjalistycznych narzędzi do ich serwisowania.
Triumph Speed Triple 955i 2002
Avatar użytkownika
ded
Świeżak
 
Posty: 70
Dołączył(a): 26/9/2016, 11:54
Lokalizacja: Ciechanów

Re: Pierwszy motocykl-dodatkowe wydatki!

Postprzez riderZ056 » 27/2/2017, 18:45

ded napisał(a):Może faktycznie moje moto i auto z różnych "półek" ale do Punciaka to bym raczej przyrównał do skutera a XJ to jednak już "dorosła" maszyna. Mam wrażenie że same usługi serwisowe są tańsze dla motocykli (niezrzeszone małe warsztaty z dobrą renomą), potrzeba też dużo mniej specjalistycznych narzędzi do ich serwisowania.



Ja myślę, że jednak maszyny pokroju XJ600/GS500/CB500 można idealnie porównać z Punto i podobnymi, bo jednak i tutaj i tutaj taniej się już nie da (jeśli mówimy właśnie o "dorosłych" pojazdach). A co do cen usług serwisowych to niekoniecznie, bo warsztatów motocyklowych i mechaników jest mniej, na przygotowanie motocykla do sezonu wydam tyle, ile wydałem na serwisowanie i naprawy samochodu przez rok zakładając ponad dwa razy większy przebieg (a ja nie dziaduję i robię wszystko na czas). A że w XJ600 pojęcie awarii nie występuje to ratuje trochę sytuację, bo gdybym do bieżącego serwisu dorzucił jeszcze awarie, to już w ogóle różnica byłaby kosmiczna.
SlowMotion napisał(a):W całości za 1500zł też da się ubrać, ale wtedy polecam jeździć bardzo zachowawczo i nie przekraczać 40-50kmh.
riderZ056
Świeżak
 
Posty: 189
Dołączył(a): 13/5/2015, 12:55
Lokalizacja: Koło

Re: Pierwszy motocykl-dodatkowe wydatki!

Postprzez roko8 » 4/9/2019, 11:32

Jak wygląda sprawa z czujnikami parkowania? Zaciekawiły mnie takie czujniki, gdy trafiłem na stronę https://mojamarka.pl/montaz-czujnikow-cofania (otwórz link) . Chodzi mi tutaj, czy są jakieś rodzaje czujników, czy są jakieś trendy w obszarze czujników? Nie jestem na bieżąco z branżą motoryzacyjną. Dziękuje z góry za pomoc.
Avatar użytkownika
roko8
Świeżak
 
Posty: 4
Dołączył(a): 4/9/2019, 11:29
Lokalizacja: Wola

Re: Pierwszy motocykl-dodatkowe wydatki!

Postprzez ibrahim65 » 12/9/2019, 10:03

Postanowiłem ,że zamotuje czujniki parkowania przód i tył, ale związku z tym, iż moja wiedza jest na bardzo niskim poziomie, jeżeli chodzi o temat czujników potrzebuję opinii. W internecie trafiłem na stronę https://mojamarka.pl/montaz-czujnikow-cofania Jest to firma, która zajmuje się takimi tematami. Czy użytkownicy forum powierzyliby tej firmie taki montaż?
Avatar użytkownika
ibrahim65
Świeżak
 
Posty: 4
Dołączył(a): 12/9/2019, 09:46
Lokalizacja: Wola



Powrót do Chcę kupić motocykl - kat A



Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości




na górê