Zobacz wÄ…tek - Cruiser (?) dla poczÄ…tkujÄ…cego
NAS Analytics TAG

Cruiser (?) dla poczÄ…tkujÄ…cego

Chcesz kupić swój pierwszy lub kolejny motocykl. Nie wiesz jak wybrać. Zadaj pytanie tutaj.
Pytania o enduro, cross-y, skutery, motorowery, motocykle o pojemności do 250 ccm odpowiednio w działach niżej.
_________
ModerujÄ…: Black-Ghost, Boshi, Rosiboj, Lagiboy

Cruiser (?) dla poczÄ…tkujÄ…cego

Postprzez HornedRat » 25/5/2016, 14:54

To mój pierwszy post na forum, więc przede wszystkim chciałbym się przywitać :) Zastanawiam się nad kupnem swojego pierwszego własnego motocykla.

1. Jakie masz doświadczenie (ile km na jakim sprzęcie)
Jeździłem 2 sezony na Suzuki Marauderze 125, tylko krótkie trasy
2. Wiek, waga, wzrost
25 lat, 178 cm, 65 kg (jestem raczej niewielkiej postury)
3. Do jakich celów chcesz używać motocykla?
Jazda na co dzień do pracy, po mieście, ale zależy mi też, abym był w stanie pojechać czasami w trasę nieco dłuższą, powiedzmy 300-400 km
4. Ile kilometrów chcesz przelatać w sezonie?
Ciężko mi powiedzieć z powodu niewielkiego doświadczenia
5. Ile gotówki masz na sam motocykl i czy pomyślałeś o ciuchach?
Budżet powiedzmy ok. 10 000 zł, może odrobinę większy. Na ciuchy przeznaczyłbym oddzielną kwotę.
6. Jaki budżet możesz przeznaczyć na jego utrzymanie w sezonie?
Ciężko mi powiedzieć. Dobrze by było, aby był tani w utrzymaniu.
7. Jakie motocykle Ci siÄ™ podobajÄ… - sportowe, nakedy, turystyki, enduro itp.
Nie ukrywam, że estetycznie najbardziej odpowiadają mi cruisery. Ale jeśli ktoś chce mi to wybić z głowy, to jestem otwarty
8. Które modele na tą chwilę przyciągnęły Twoją uwagę?
Nie chcę nic sugerować, będę bardzo wdzięczny za wszelkie sugestie.

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi i przepraszam, jeśli coś zrobiłem nie tak
HornedRat
Świeżak
 
Posty: 8
Dołączył(a): 25/5/2016, 14:39
Lokalizacja: W-wa


Postprzez lagiboy » 25/5/2016, 18:15

cruiser do jazdy po mieście jest trochę kobylasty. ale jeśli Ci się podoba cruiser i chcesz cruisera to czemu nie. każdy z producentów ma w swojej stajni jakiegoś. suzuki intruder/marauder, kawasaki vulcan, honda vts shadow, Yamaha Virago czy drag star, generalnie ciężko o opinie o cruiserach tu na forum bo mało ludzi tym jeździ :) z prostej przyczyny, są mało poręczne, armatura jest ładna i na przejażdżki jest git natomiast jako koń roboczy do pracy i do miasta to średnio trafiony pomysł.
black matt=grey (color by honda)
Avatar użytkownika
lagiboy
Moderator
 
Posty: 2690
Dołączył(a): 1/4/2014, 23:35


Postprzez Zimny72 » 25/5/2016, 20:41

Po pierwsze - cruisery w mieście... stoją w korkach. Szczególnie jak objuczysz sakwami, gmolami, spacerówkami itp. to nie przejedziesz między samochodami. I wtedy zatraca się idea motocykla na miasto. Po drugie - jeżeli już koniecznie cruiser to raczej mniejszych pojemności tj <1 l litr, co by dało się tym manewrować przy niskich prędkościach. Po trzecie - cruisery i choppery są marne na wybojach (o które w PL nie trudno) i wszystkie nierówności wybierasz na kość ogonową, bo nie doamortyzujesz się nogami. Po czwarte cruisery i choppery marnie wchodzą w zakręty - trzeba uważać co by nie spanikować przy przycieraniu podnóżkami albo wydechami. Po piąte wyprostowana pozycja jest marna przy dużych prędkościach (wyciąga na nadgarstkach i trzeba się zginać nad bakiem), a duża szyba przy większych prędkościach potrafi wejść w wibracje i czasem działa jak żagiel. Ogólnie cruisery pasują do prędkości 80-120 km/h, więc raczej spokojna turystyka.

Ogólnie na miasto wymyślono nakedy, niemniej od cruiserów najbliżej do klasyków. Fajne są również fubike'i typu Versys albo NC700/750.

Niemniej moim faworytem jeżeli chodzi o cruisery jest Intruder M800: https://youtu.be/l6AiXHnj6KA (otwórz link). Ale do rozważenia są również Nevada (V9), Sportster, Shadow, albo Vulcan S.
Moto Guzzi V7 - szkoda życia na brzydkie motocykle.
Avatar użytkownika
Zimny72
Zimny Drań
 
Posty: 1382
Dołączył(a): 13/1/2013, 23:07
Lokalizacja: Wesoła

Postprzez HornedRat » 25/5/2016, 21:10

Dzięki za odpowiedzi. Nie chcę poświęcać wygody jazdy po mieście dla samych wrażeń estetycznych. Gdybym natomiast kierował się bardziej w stronę klasyków, na jakie motocykle powinienem zwrócić uwagę?
HornedRat
Świeżak
 
Posty: 8
Dołączył(a): 25/5/2016, 14:39
Lokalizacja: W-wa

Postprzez Zimny72 » 25/5/2016, 21:25

Nieśmiertelna trójca: Triumph Bonneville (ew. Thruxton), Kawasaki W800 i Moto Guzzi V7 (takiego akurat ja mam). A ze starszych: Kawasaki Zephyr, Honda CB750, Yamaha SR400...
Moto Guzzi V7 - szkoda życia na brzydkie motocykle.
Avatar użytkownika
Zimny72
Zimny Drań
 
Posty: 1382
Dołączył(a): 13/1/2013, 23:07
Lokalizacja: Wesoła

Postprzez HornedRat » 25/5/2016, 21:42

Wszystkie trzy, Bonneville, Kawasaki W800 i Moto Guzzi V7 są ekstra... Krótki przegląd aktualnych ofert wskazuje, że używane zaczynają się od 20k, a to za dużo dla mnie w tym momencie :(
HornedRat
Świeżak
 
Posty: 8
Dołączył(a): 25/5/2016, 14:39
Lokalizacja: W-wa

Postprzez jasnoksieznik » 26/5/2016, 15:26

Może Kawa ER-5? Znacznie poniżej Twojego budżetu, najbardziej cruiserowy wygląd ze starych 500tek dla początkujących.
Cudów nie będzie, bo to stara pięćsetka; hamulce takie sobie, ale póki nie będziesz jeździł we dwoje, powinno być ok.
Za to moto należy do niezniszczalnych i łatwych w ogarnięciu.
BMW -> KTM. Mogę mieć spaczenie zawodowe.
Avatar użytkownika
jasnoksieznik
Stały bywalec
 
Posty: 1461
Dołączył(a): 15/2/2013, 12:36
Lokalizacja: Monachium

Postprzez Croowab » 26/5/2016, 15:47

Kup sobie na poczatek bandita 600 lub nowszego 650, nauczysz się śmigać i sam wyrobisz sobie zdanie jakie moto następne kupić a bandita odprzedasz ..
Avatar użytkownika
Croowab
Bywalec
 
Posty: 755
Dołączył(a): 12/6/2013, 19:51

Postprzez HornedRat » 30/5/2016, 13:06

jasnoksieznik napisał(a):Może Kawa ER-5? Znacznie poniżej Twojego budżetu, najbardziej cruiserowy wygląd ze starych 500tek dla początkujących.
Cudów nie będzie, bo to stara pięćsetka; hamulce takie sobie, ale póki nie będziesz jeździł we dwoje, powinno być ok.
Za to moto należy do niezniszczalnych i łatwych w ogarnięciu.


Dzięki za odpowiedź. Oglądam sobie ER-5. Fajnie, że jest sporo tańszy, widzę też, że ma opinię niezniszczalnego i dobrego na początek, zatem biorę go pod uwagę.
Jeśli chodzi o wygląd, to po prostu naked. Gdybym jednak chciał od czasu do czasu pojeździć z plecaczkiem, powinienem zdecydować się na coś innego?
HornedRat
Świeżak
 
Posty: 8
Dołączył(a): 25/5/2016, 14:39
Lokalizacja: W-wa

Postprzez jasnoksieznik » 30/5/2016, 16:07

ER-5 ma dwie wady:
- Hamulce - z tylu jest hamulec bebnowy, a generalnie zaleca sie wymiane przewodow na takie w stalowym oplocie. Podobno pomaga. Hamowanie tylem wymaga sily i jest kiepsko dozowalne, a hamowanie przodem po prostu wymaga sily
- tylne zawieszenie kiepsko sobie radzi z przeciazeniami. W ciuszkach motocyklowych wazylem ok. 100kg i zdazalo sie, ze tyl mi dobijal, gdy pokonywalem kraweznik.

Dlatego dla dwojga - bedzie kiepsko. Dla jednej, lekkiej osoby - nie powinno byc problemu.
Z w/w wzgledow lepsza bylaby Kawa ER-6 z ABS, ale to juz inna klasa i takze optyka nie ta.
BMW -> KTM. Mogę mieć spaczenie zawodowe.
Avatar użytkownika
jasnoksieznik
Stały bywalec
 
Posty: 1461
Dołączył(a): 15/2/2013, 12:36
Lokalizacja: Monachium

Postprzez HornedRat » 30/5/2016, 16:19

A Yamaha XJ600?
Wiem, że nie ma już nic wspólnego z cruiserem, ale teraz zaczynam myśleć, aby kupić sobie coś tańszego (okolice 5k), dobrego do miasta i na początek, pojeździć ze 2 sezony i wtedy zastanowić się nad sprzedażą i kupnem czegoś innego. I jednak fajnie by było mieć możliwość zabrać dziewczynę jako plecaczek.
HornedRat
Świeżak
 
Posty: 8
Dołączył(a): 25/5/2016, 14:39
Lokalizacja: W-wa

Postprzez lagiboy » 30/5/2016, 17:36

xj da radę, croowab też dobrze Ci podpowiedział z Banditem - ten bez problemu udźwignie i uciągnie dwie osoby.
black matt=grey (color by honda)
Avatar użytkownika
lagiboy
Moderator
 
Posty: 2690
Dołączył(a): 1/4/2014, 23:35

Postprzez Zimny72 » 30/5/2016, 17:44

A z tego co ci zaproponowałem wcześniej: Kawasaki Zephyr, Honda CB750, Yamaha SR400?
Moto Guzzi V7 - szkoda życia na brzydkie motocykle.
Avatar użytkownika
Zimny72
Zimny Drań
 
Posty: 1382
Dołączył(a): 13/1/2013, 23:07
Lokalizacja: Wesoła

Postprzez HornedRat » 30/5/2016, 19:50

Zrobiłem mały risercz o tych motocyklach, ale ciężko mi było się odnaleźć

Honda CB 750 - przegląd ofert pokazuje mi tyle wariantów z różnych roczników, że ciężko mi się w tym połapać
Kawasaki Zephyr 550 - bardzo ładne są te z lat 80-tych, ale jednak nie chciałbym kupować motocykla aż tak starego
Yamaha SR400 - przegląd ofert pokazuje mi same wysokie ceny, około 20 tys. zł.
HornedRat
Świeżak
 
Posty: 8
Dołączył(a): 25/5/2016, 14:39
Lokalizacja: W-wa

Postprzez HornedRat » 14/6/2016, 10:51

Chciałbym zapytać o jeszcze jedną rzecz. Macie może jakieś porady dla osoby kupującej swój pierwszy motocykl? Na co zwrócić uwagę, kiedy na pewno motocykla nie kupować? Np. jaki przebieg można uznać za zbyt duży w przypadku bandita 600 lub yamahy xj600, jaki rocznik za zbyt stary itd.
HornedRat
Świeżak
 
Posty: 8
Dołączył(a): 25/5/2016, 14:39
Lokalizacja: W-wa

Postprzez Croowab » 14/6/2016, 13:00

poszukaj! w necie, na youtube jest sporo filmików z poradami przy kupnie moto.
Avatar użytkownika
Croowab
Bywalec
 
Posty: 755
Dołączył(a): 12/6/2013, 19:51

Postprzez jasnoksieznik » 15/6/2016, 00:07

http://lmgtfy.com/?q=najlepsze+pomys%C5 ... rwsze+moto

W zależności od kierowcy i charakteru użytkowania, typowy naked robi 3-10tys. km. Jeśli ma 15 lat, to będzie miał 45-150tys na liczniku. W przypadku cruiserów możesz te liczby podzielić przez dwa.

Stan moto starszego niż 10 lat, a więc takiego 30-100tys km. zależy głównie od tego, jak o nie dbano. Czyli jeśli widzisz dwa moto w podobnym wieku, z 35tys i 55tys km, to w zasadzie mają one taką samą szansę bycia zajechanymi lub nie.
Co do roczników, to już musisz patrzeć po konkretnych modelach, kiedy były wprowadzane nowe generacje, facelifty albo gadżetyjak np. wskaźnik paliwa. Zazwyczaj w różnych latach moto dostawały nowe malowanie i po tym można rozpoznać generację (patrz w oryginalne papiery albo bazy danych, jaki był kolor. starsze moto często bywały przemalowywane albo miały wymieniane elementy).

Banditem nie jeździłem, ale opinie o nim są zbieżne z Twoimi wymaganiami.
BMW -> KTM. Mogę mieć spaczenie zawodowe.
Avatar użytkownika
jasnoksieznik
Stały bywalec
 
Posty: 1461
Dołączył(a): 15/2/2013, 12:36
Lokalizacja: Monachium



Powrót do Chcę kupić motocykl - kat A



Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości




na górê