Zobacz wątek - Opona motocyklowa na felgę samochodową, różnica między opona
NAS Analytics TAG

Opona motocyklowa na felgę samochodową, różnica między opona

Mechanika tylko powyżej 125cc.
_________

Opona motocyklowa na felgę samochodową, różnica między opona

Postprzez Bmwgrudziadz » 16/4/2016, 21:07

Witam

Nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi na moje pytanie. W planach mam budowę kustomowych felg do skutera w rozmiarze 15 cali, koła mają być trzy częściowe, dlatego też chciałem je zbudowć na bazie rantów felg samochodowych. Tu też chciał bym się dowiedzieć czy opona przeskoczy przez garb ochronny felgi samochodowej i czy utrzyma ciśnienie powietrza po takim zabiegu. Dodatkowo może ktoś mi objaśni czym się różni w budowie opona dętkowa od bez dętkowej i którą z nich lepiej zastosować.[/b]
Bmwgrudziadz
Świeżak
 
Posty: 4
Dołączył(a): 16/4/2016, 10:50
Lokalizacja: GrudziÄ…dz


Re: Opona motocyklowa na felgę samochodową, różnica między o

Postprzez Croowab » 17/4/2016, 19:29

Bmwgrudziadz napisał(a):Witam

Nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi na moje pytanie. W planach mam budowę kustomowych felg do skutera w rozmiarze 15 cali, koła mają być trzy częściowe, dlatego też chciałem je zbudowć na bazie rantów felg samochodowych. Tu też chciał bym się dowiedzieć czy opona przeskoczy przez garb ochronny felgi samochodowej i czy utrzyma ciśnienie powietrza po takim zabiegu. Dodatkowo może ktoś mi objaśni czym się różni w budowie opona dętkowa od bez dętkowej i którą z nich lepiej zastosować.[/b]


żartujesz????
Skoro nie rozumiesz na czym polega róznica w oponach TT i TL to jak chcesz to zastosować w praktyce ??
Avatar użytkownika
Croowab
Bywalec
 
Posty: 755
Dołączył(a): 12/6/2013, 19:51


Postprzez Bmwgrudziadz » 17/4/2016, 19:43

Tak, nie wiem czym się różnią, dlatego też zarejestrowałem się na tym forum, by nabyć potrzebną mi wiedzę od takich ludzi jak ty. Więc jeśli możesz to opisz mi różnice budowy w obu tych oponach.
Bmwgrudziadz
Świeżak
 
Posty: 4
Dołączył(a): 16/4/2016, 10:50
Lokalizacja: GrudziÄ…dz

Postprzez lagiboy » 17/4/2016, 20:37

najprościej jak potrafię, dtkowa ma w środku dętkę która utrzymyje ciśnienie w kole, przy przerwaniu ciągłości opony dętka może dalej utrzymać ciśnienie w kole o ile sama nie zostanie naruszona, nawet jak felga dostanie po doopie to powietrza nie stracisz, rzadko stosowana na drodze, ciągle używana w offroadzie. Bezdętkowa trzyma ciśnienie między rantem felgi dlatego też musi ściśle do rantu przylegać tutaj za utrzymanie ciśnienia odpowiedzialna jest sama opona, w chwili odkształcenia felgi ciśnienie ucieka np jak ktoś gwizdnie w krawężnik.

Opony bezdętkowe
Zalety

Mniejsza masa opony
Wyższa prędkość maksymalna
W przypadku lekkiego uszkodzenia, powolna utrata ciśnienia lub brak utraty ciśnienia
Możliwość doraźnej naprawy opony bez konieczności demontażu koła kołkiem zewnętrznym, sznurem lub pianką

Wady

Wyższa cena
W przypadku awaryjnego demontażu i montażu opony w trasie, większa trudność ze zrzuceniem opony z rantu felgi oraz problem z napompowaniem założonej opony (wymaga wyższego ciśnienia)
W przypadku poważnego uszkodzenia (np. rozcięcia) brak możliwości kontynuowania jazdy (ewentualnie można się ratować zakładając dętkę
W przypadku awaryjnego demontażu i montażu opony w trasie, większa trudność ze zrzuceniem opony z rantu felgi oraz problem z napompowaniem założonej opony (wymaga wyższego ciśnienia)
Brak możliwości jazdy w przypadku poważnego uszkodzenia felgi

Opony dętkowe
Zalety

Możliwość kontynuowania awaryjnej jazdy nawet w przypadku poważniejszego uszkodzenia opony
Lepsza amortyzacja - w zasadzie dotyczy to felg szprychowych, które stanowią dodatkowy element amortyzujący
Możliwość awaryjnej jazdy w przypadku poważnego uszkodzenia felgi
Utrzymywanie ciśnienia w przypadku mocnego zanieczyszczenia lub korozji felgi (głównie ma znaczenie w przypadku motocykli cross i enduro)
Niższa cena – faktycznie nie zawsze jest niższa ze wzglÄ™du na konieczność zakupu nowych dÄ™tek. Co prawda producenci opon zalecajÄ… wymianÄ™ dÄ™tek przy każdej wymianie opon ale nie jest to konieczne.
W przypadku dalszych wypadów do mniej cywilizowanych krajów łatwiej zabrać zapasową dętką lub kupić takową na miejscu niż zapasową oponę

Wady

Brak możliwości naprawy opony bez demontażu koła z motocykla. Nie ma możliwości naprawy kołkiem zewnętrznym lub sznurem, pianka działa bardzo rzadko i tylko w przypadku małych uszkodzeń. Z reguły zastosowanie pianki nie powoduje doraźnej naprawy i wymusza konieczność wymiany dętki na nową.
Zazwyczaj szybsza utrata ciśnienia w przypadku przebicia niż w przypadku opony bezdętkowej
black matt=grey (color by honda)
Avatar użytkownika
lagiboy
Moderator
 
Posty: 2690
Dołączył(a): 1/4/2014, 23:35

Postprzez Croowab » 18/4/2016, 17:17

No lagi wyczerpał temat.
Dopiszę, że opony TT są nadal często stosowane, chociażby w motocyklach z kołami szprychowymi, czyli jak lagi skazał crossy, offroad i inne adventure, touringi
Avatar użytkownika
Croowab
Bywalec
 
Posty: 755
Dołączył(a): 12/6/2013, 19:51

Postprzez Bmwgrudziadz » 18/4/2016, 19:51

Dziękuje za pomoc, takiej odpowiedzi oczekiwałem. Choć dla pewności jeszcze założe jakąś używaną oponkę na stalówke samochodową i zobacze jak sie stopka opony zachowuje.
Bmwgrudziadz
Świeżak
 
Posty: 4
Dołączył(a): 16/4/2016, 10:50
Lokalizacja: GrudziÄ…dz



Powrót do Mechanika motocyklowa



Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości




na górê
cron